Пређи на садржај

Танзанија

Извор: Wikipedija
Датум измене: 17. децембра 2024. у 21:52; аутор: AcaBot (разговор | доприноси) (standardizacija naziva odjeljka "External links")
(разл) ← Старија измена | Тренутна верзија (разл) | Новија измена → (разл)
Јамхури yа Муунгано wа Танзаниа
Танзанија
Геслонема
Химна: "Мунгу ибарики Африка"
Главни градДодома, највећи град је Дар-ес-Салаам
Службени језици[], енглески
Леадерс
УтемељењеОд Уједињеног Краљевства:

Тангањика: 9.12.1961.
Занзибар: 19.12.1963.

Уједињење: 26.4.1964.
Површина
• Воде (%)
6.2
Становништво
• Попис из 2014
51.820.000 (33.)
• Густоћа
163 /км2
ВалутаТанзанијски шилинг
Временска зона+3
Позивни број2552
ИСО 3166 код[[ИСО 3166-2:Шаблон:ИСО 3166 код|Шаблон:ИСО 3166 код]]
Веб-домена.тз
1. изван употребе
1. 007 из Кеније анд Уганде

Савезна Република Танзанија (свахили: Јамхури yа Муунгано wа Танзаниа) или Танзанија је држава на источној обали Африке. Танзанија граници са Кенијом и Угандом на сјеверу, Руандом, Бурундијем и ДР Конго на западу и Замбијом, Малавијем и Мозамбиком на југу. На истоку, Танзанију оплакују воде Индијског оцеана.

Савезна Република Тангањика и Занзибар је настала 1964. године, спајањем Тангањике и Занзибара, који су у годинама прије уједињена стекли независност од Велике Британије. Држава је касније преименована у Танзанија (Тангањика + Занзибар). Године 1996., главни је град службено постао Додома, умјесто дотадашњег Дар ес Салаама (у којем су још увијек неке владине институције).

Танзанија је од стјецања неовисности члан Цоммонwеалтха.

Повијест

[уреди | уреди извор]

Главни чланак: Повијест Танзаније

Танзанија је била дио Њемачке Источне Африке од 1880-их до 1919., када је постала Британски протекторат, све до стјецања неовисности 1961.. Јулиус Нyерере постао је 1960. премијером Тангањике, а на положају је остао и након стјецања неовисности. Тангањика и сусједни Занзибар, које је стекао неовисност 1963., ујединили су се 26. травња 1964 у државу Танзанију. Нyерере је увео Афрички социјализам (Ујамма), који је наглашавао правду и једнакост. Но ујамма се претворио у економску катастрофу те је, услијед пропасти колективних фарми, довео до несташице хране.

Године 1979., Танзанија навијешта рат Уганди, након сто је ова покушала присвојити териториј на сјеверу Танзаније. Танзанија је не само ослободила свој териториј него је и извела инвазију на Уганду и свргнула Иди Амина. Нyерере је 1985. предао власт Али Хассан Мwинyиу, но притом је задржао предсједање над водећом странком Цхама цха Мапиндузи (ЦЦМ) све до 1990 када је предао контролу Мwинyију.

У новембру 1995, у Танзанији је с првим вишестраначким изборима завршило раздобље једностраначја. Но, ЦЦМ је премоћно побиједио на изборима, а њихов кандидат Бењамин Мкапа је ускоро након тога (23. просинца 1995.) присегнуо као нови предсједник Савезне Републике Танзаније.

У јануару 2001, наводно је најмање 27 особа (углавном чланова странке Цивиц Унитед Фронт) убијено на Занзибару када је полиција отворила ватру на демонстранте који су мирно просвједовали захтијевајући понављање избора ([1]).

Крајем 2004. потрес на другој страни Индијског оцеана и тсунами који се притом подигао стигао је и до обала Танзаније, при чему је живот изгубило 11 особа. У луци Дар ес Салаам, танкер је избачен на обалу, при чему је дошло до оштећења нафтовода.

Политика

[уреди | уреди извор]

Главни чланак: Политика Танзаније


Географија

[уреди | уреди извор]
Мап оф Танзаниа

Главни чланак: Географија Танзаније

Танзанија је на сјевероистоку планинска, а тамо се налази и Килимањаро, највећи врх Африке. На сјеверозападу Танзаније је Викторијино језеро (највеће језеро у Африци) чију сјеверну половицу дијеле Уганда и Кенија, те језеро Тангањика. Средишњу Танзанију чини велики плато, с низинама и плодном земљом. Источна обала није влажна, а оток Занзибар лежи врло близу обале Танзаније.

У Танзанији је велик број великих и еколошки значајних паркова природе , укључујући и познати Национални парк Серенгети на сјеверу земље.

Економија

[уреди | уреди извор]

Главни чланак: Економија Танзаније

Танзанија је једна од најсиромашнијих држава свијета. Економија значајно овиси о пољопривреди, која даје половицу ГДП-а, 85% извоза и запошљава 90% радне снаге. Но, топографски и климатски увјети ограничавају усјеве на само 4% територија земље.

Индустрија је углавном ограничена на прераду пољопривредних производа и једноставнију робу широке потрошње. Свјетска Банка, ММФ и билатерални донатори осигурали су средства за рехабилитацију танзанијске назадујуће економске структуре. Танзанија има богате природне ресурсе као сто су налазишта злата и прекрасни национални паркови који су још увијек неразвијени. Економски раст 1991. - 1999. укључио је подизање индустријске производње и значајан пораст рударења минерала, посебице злата.


Недавне банковне реформе помогле су повећати раст приватног сектора и инвестиција. Краткорочни економски напредак такођер овиси и о сузбијању корупције и смањивању јавне потрошње ([2]).

Демографија

[уреди | уреди извор]

Главни чланак: Демографија Танзаније

Густоћа насељености је у Танзанији изнимно неравномјерна и варира од 1 особе/км² у сухим подручјима, преко 51 особа/км² у добро наводњеним висоравнима на копну до 134 особе/км² на Занзибару. висе од 80% популације живи на селу. Дар ес Салаам је највећи град, а донедавно је био и главни град. У Додоми, новом главном граду у средишту Танзаније, столује парламент, но влада се још увијек није у потпуности преселила тамо.

Афричку популацију Танзаније чини преко 120 етничких група, од којих су само 5 - Сукума, Хаyа, Нyакyуса, Нyамwези, и Цхага - бројније од милијуна. Већина Танзанијаца, укључујући и велика племена Сукума и Нyамwези, су Банту.

Група Нилотских народа укључује номадске Масаи и Луо, који у великом броју живе и у сусједној Кенији.Религијска слика је веома слозена 37% цине муслимани доминантни у обалном дијелу Тазаније,католика је 25% на сјеверозападу,око 20% су анимисти у унутрасњости,протестаната је 15% највисе на југу.

Главни чланак: Регије Танзаније

За више информација, види: Танзаниа Архивирано 2005-11-27 на Wаyбацк Мацхине-у (енглески)

Танзанија је подијељена у 26 регија: ...


Комуникације

[уреди | уреди извор]

Попис градова у Танзанији дар ес алаам

Вањске везе

[уреди | уреди извор]

Танзаниа.еу

Потражи значење ријечи Танзанија у
W(ј)ечнику, слободном рјечнику.