Шинтан Яу
Яу Шинтан (кит. 丘成桐, піньїнь: Qiū Chéngtóng, Яу Синтхун[джерело?], англ. Shing-Tung Yau; нар. 4 квітня 1949, Шаньтоу, Гуандун, Китай) — китайський та американський математик.
Вивчав математику в Китайському університеті в Гонгконзі з 1966 по 1969 рік, потім в Каліфорнійському університеті в Берклі, де його керівником був Шиїнг-Шен Черн (Чень Сіншень). Після захисту дисертації в 1971 році працював в Інституті перспективних досліджень в Прінстоні, потім в Університеті Нью-Йорка в Стоуні-Брук. З 1976 Яу — професор Стенфордського університету, в 1984—1987 — Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, з 1987 — Гарвардського університету (з 2008 очолив математичний факультет)[5].
Важливим є внесок Яу Шинтан у диференціальну геометрію і топологію, де він використовував методи теорії диференціальних рівнянь в частинних похідних і методи алгебраїчної геометрії. Одним з головних досягнень Яу був доказ «Гіпотези Калабі» на класі многовидів, які отримали відтоді назву «многовиди Калабі-Яу». Ця теорема мала велике значення не тільки для чистої математики, але і для математичної фізики та стала основою для теорії струн. Учений здійснив також важливий внесок у математичну фізику, довівши (разом зі свої учнем Річардом Шеном[en]) «теорему про позитивну енергію» у загальній теорії відносності.
Проявив себе Яу також у педагогічній діяльності, а також у розвитку математичної освіти в Китаї та серед китайців за кордоном.[6]
Яу здобув звання почесного професора багатьох китайських університетів, у тому числі Хунаньського педагогічного університету[en], Пекінського університету, Нанкайського університету[en] та Університету Цінхуа. Він має почесні ступені багатьох міжнародних університетів, зокрема Гарвардського університету, Китайського університету Гонконгу[en] та Університету Ватерлоо. Іноземний член національних академій наук Китаю, Індії та Росії.
Серед його нагород:
- 1975–1976: стипендія Слоуна[en];
- 1981: премія Освальда Веблена з геометрії;
- 1981: премія Джона Карті за розвиток науки, Національна академія наук США[7];
- 1982: медаль Філдса за «його внесок у диференціальні рівняння з частковими похідними, у гіпотезу Калабі в алгебраїчній геометрії, у гіпотезу позитивної маси загальної теорії відносності, а також у дійсні та комплексні рівняння Монжа–Ампера»;
- 1982: обраний членом Американської академії мистецтв і наук;
- 1982: стипендія Ґуґґенгайма;
- 1984–1985: стипендія Мак-Артура;
- 1991: премія Гумбольдта за дослідження, Фонд Олександра фон Гумбольдта, Німеччина;
- 1993: обраний членом Національної академії наук США;
- 1994: премія Крафорда.[8];
- 1997: національна наукова медаль США;
- 2003: премія Китаю за міжнародне науково-технічне співробітництво, за «його видатний внесок в КНР в аспектах прогресу в науці та техніці, підготовки дослідників»;
- 2010: премія Вольфа з математики за «його роботу в геометричному аналізі та математичній фізиці»[9];
- 2018: премія Марселя Гроссмана, «за доказ позитивності повної маси в теорії загальної відносності та вдосконалення концепції квазілокальної маси, за його доказ гіпотези Калабі, за його постійну надихаючу роль у дослідженні фізики чорних дір»[10];
- 2023: премія Шао з математичних наук[11]
- ↑ 中国大百科全书 — 1 — 中国大百科全书出版社, 1993. — ISBN 978-7-5000-7958-3
- ↑ а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав аг ад ае аж аи ак ал ам ан ап ар ас ат ау аф ах ац аш ащ аю ая ба бб бв бг бд бе бж би бк бл бм бн бп бр бс бт бу бф бх бц Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
- ↑ http://www.ams.org/fellows_by_year.cgi?year=2013
- ↑ http://www.ams.org/news?news_id=1680
- ↑ Department of Mathematics faculty, Harvard University. Архів оригіналу за 9 липня 2013. Процитовано 12 листопада 2010.
- ↑ Page at Center of Mathematical Sciences at Zhejiang University. Архів оригіналу за 7 липня 2011. Процитовано 12 листопада 2010.
- ↑ John J. Carty Award for the Advancement of Science. United States National Academy of Sciences. Архів оригіналу за 29 грудня 2010. Процитовано 1 січня 2009.
- ↑ "...for his development of non-linear techniques in differential geometry leading to the solution of several outstanding problems."
- ↑ Malkah Fleisher, Winners of Prestigious Wolf Prize Announced
- ↑ Marcel Grossmann, 15th Marcel Grossmann Meeting
- ↑ Shaw Prize 2023
- Народились 4 квітня
- Народились 1949
- Доктори філософії
- Члени Національної Академії дей-Лінчей
- Члени Американського математичного товариства
- Члени і члени-кореспонденти Національної академії наук США
- Академики Китайської академії наук
- Академіки РАН
- Члени Американської академії мистецтв і наук
- Лауреати Філдсівської премії
- Отримувачі гранту Ґуґґенгайма
- Лауреати стипендії Мак-Артура
- Лауреати премії Освальда Веблена з геометрії
- Нагороджені Національною медаллю науки США
- Лауреати премії Гумбольта
- Лауреати премії Вольфа (математика)
- Лауреати Премії Крафорда
- Лауреати премії Джона Карті
- Лауреати премії Шао
- Китайські математики
- Математики США
- Іноземні члени РАН
- Випускники Університету Каліфорнії у Берклі
- Науковці Стенфордського університету
- Топологи