Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

субота, 18 травня 2024 року

1 323 844 статті українською

175 677 зареєстрованих дописувачів

3296 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Телескоп (від грец. τῆλε — «далеко» + σκοπεῖν — «бачити, дивитися») — прилад для спостереження віддалених об'єктів, частіше за все — астрономічних. Перші телескопи мали збільшення всього в 30 разів, сучасні любительські телескопи мають збільшення в 170—760 разів. Неозброєним оком людина може бачити близько 9000 зір, найпростішими телескопами — від 500 тисяч до 100 мільйонів зір, телескопами в обсерваторіях — порядку мільярда.

Нині термін «телескоп» вживається не тільки для позначення оптичних телескопів. Радіотелескопи є антенами і призначені для спостережень у діапазонах електромагнітних хвиль, невидимих для людського ока: гамма, рентгенівському, ультрафіолетововому, інфрачервоному та радіодіапазоні. Подекуди термін «телескоп» застосовують і для детекторів інших типів, таких як нейтринний телескоп, гравітаційно-хвильовий телескоп, черенковський телескоп (для реєстрації космічних променів).

Gintama
Gintama

Gintama (яп. 銀魂, «Срібна душа») — японська манґа, написана та проілюстрована Сораті Хідеакі. Вона публікувалася в журналі Weekly Shonen Jump з грудня 2003 року до вересня 2018 року, пізніше в Jump Giga з грудня 2018 року до лютого 2019 року та завершилася в Gintama app, де виходила з травня до червня 2019 року. Всі розділи були зібрані в 77 томах у форматі танкобон. Дія відбувається в японській столиці Едо, а саму Японію завоювали прибульці на ім'я Аманто. Сюжет розповідає про життя колишнього самурая Сакати Ґінтокі, який працює фрилансером разом зі своїми друзями Сімурою Сінпаті та Каґурою. Після пропозиції редактора намалювати історичну манґу Сораті додав науково-фантастичну обстановку задля розвитку персонажів на власний розсуд.

Вибране зображення

Портрет Наполеона Бонапарта 1803 року роботи французького художника Франсуа Жерара. Наполеон став Імператором Франції наступного року після написання цієї картини, 18 травня 1804 року.

Вибраний список

Об'єкт HH 46/47
Об'єкт HH 46/47

Список міжзоряних і навколозоряних молекул включає молекули, виявлені в міжзоряному середовищі або навколозоряних оболонках. Молекули згруповано за кількістю атомів у їхньому складі. Для кожної виявленої сполуки зазначено її хімічну формулу, а також формули всіх виявлених іонів.

Поточні події

Російсько-українська війна (травень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Нещодавно померли
Лі Сянь Лун

18 травня в історії

Міжнародний день музеїв
День боротьби за права кримськотатарського народу
День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Народилися

Омар Хайям в уявленні художника
Омар Хайям в уявленні художника
Іван Павло II у ФРН 15 листопада 1980
Іван Павло II у ФРН 15 листопада 1980

Померли

Володимир Івасюк на поштовій марці України 1999 р.
Володимир Івасюк на поштовій марці України 1999 р.
Велика синагога
Велика синагога

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа