Холодник (страва)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Холодник
Холодник
ПоходженняУкраїна[1]
Литовський холодний борщ подають із картоплею
Литовський огірковий холодник

Холодни́к або холо́дний борщ[2] — різновид борщу[3][4], холодна рідка овочева страва, зварена на буряковому відварі, хлібному квасі, заправлена прянощами[5][6][7]. Його готували на початку літа[7][8].

В українській кухні відомі різновиди холодника з буряками[9][4][10][3] та з огірками (без буряків)[7][6]. Разом із червоним і зеленим, холодний борщ вважають одним з трьох традиційних українських різновидів борщу[1].

Холодник є однією з головних страв литовської кухні, у якій він відомий як «холодний борщ» (лит. šaltibarščiai).[11]

Етимологія

[ред. | ред. код]

Питомо українська назва «холодник» походить від слова «холод»[12], вона одночасно вказує на спосіб приготування, при якому теплова обробка продуктів грає незначну роль, і на спосіб подавання цієї страви — обов'язково в охолодженому вигляді[джерело?]. У книзі З.Клиновецька «Страви й  напитки на Україні» — (видання 1913року) представлені рецепти холоднику, холоднику з раками та наддніпрянського холоднику. В XX столітті внаслідок зросійщення вона поступово витіснялася з ужитку, а в меню закладів громадського харчування цю страву стали називати «холо́дний суп».[джерело?] У книзі кулінарних рецептів О. Ф. Франко, що побачила світ у 1929 році в Коломиї, були наступні назви холодників (холодних юшок): яблуківка — суп з яблук, грушівка — з груш, слив'янка — зі слив, вишнівка — з вишень, малинівка — з малини, ожинівка — з ожини, порічнівка — з порічок[13].

Український холодник

[ред. | ред. код]

В Україні холодний борщ (холодник) готували винятково влітку. Молодий городній буряк різали соломкою, заправляли квасом-сирівцем, сироваткою чи маслянкою, або сметаною. Додавали свіжу зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику, за можливості круто зварені яйця. Це був сирий борщ, оскільки варили лише буряк. Їли охолодженим, нерідко з вареною картоплею замість хліба. Спосіб приготування холодного борщу зберігся до наших днів майже без змін.[9]

Рецепт З. Клиновецької

[ред. | ред. код]

Рецепт Холоднику з книги З. Клиновецької «Страви й  напитки на Україні» (видання 1913року):

«Покришить 2–3 червоних буряка, налить сировцем і дать закипіти 2 рази. Злить червону юшку, зоставивши частину буряків, а останні буряки налить водою і доварить. Одварити щавлю або ботвини і зварить круто крашанки. Почистить і порізать огірки. Уливши у рондель до зварених буряків кислого молока, росколотить його, додати трохи буряків, крашанок, огірків, укропу, зеленої цибулі, як хто любить, червоної юшки, що раніш було злито, до смаку соли і сметани з ростертими крутими жовтками. Винести на лід»[14]

Східноукраїнський холодник

[ред. | ред. код]

Наддніпрянський та слобожанський холодник є аналогом російської окрошки. Його готують на хлібному квасі з додаванням щавлю, шпинату або бурякового бадилля, але не кореня.[15][16][17]

Рецепт

Щавель і шпинат перебирають, миють і припускають (варять) у невеликій кількості підсоленої води. Замість шпинату можна взяти молоде бадилля буряків. Коли щавель і шпинат зваряться, їх протирають крізь сито.
Молоді огірки нарізають дрібними кубиками. Зелень кропу, петрушки і зелену цибулю перебирають, промивають і дрібно шаткують. Телятину або яловичину заливають окропом, варять і нарізають дрібними кубиками.
У білий хлібний квас кладуть зварені і протерті шпинат та щавель, нарізані огірки, зелень кропу, зелену цибулю, м'ясо, зварені посічені білки яєць. Страву заправляють сметаною, вареними жовтками, розтертими з цукром, солять і зберігають на холоді.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Артюх Л. Ф. Коментарі до тексту // Клиновецька З. Страви й напитки на Україні — Київ — Львів, 1913 р.— С. 178.
  2. Борщ // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. а б Борщі гарячі й холодні // Українська національна кухня / ред.-укл. Л. М. Безусенко. — Донецьк: Вид. «Сталкер», 2002. — С. 32. — (Серія «Кулінарія»). — ISBN 966-596-462-3.
  4. а б Борщ // Універсальний словник-енциклопедія
  5. Холодник // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  6. а б Клиновецька З. Страви й напитки на Україні — Київ — Львів, 1913 р.— С. 9, 10.
  7. а б в Артюх, Лідія (1977). Українська народна кулінарія. Київ: Наукова думка. с. 55. На початку літа готувався холодний борщ («холодець», «холодник»). Для цього в сирівець дрібно сікли цибулю, варену картоплю, круто зварене яйце, зелень петрушки, кропу, огірок. Страву солили до смаку і їли холодною, не вареною. Часто бувало, що багатьох компонентів по бідності не вистачало, і тоді холодний борщ складався лише з сирівцю з цибулею, огірками та петрушкою. Холодний борщ готувався аналогічно російській «окрошці».
  8. Смоляр В. І. Формування і розквіт української кухні / В. І. Смоляр // Проблеми харчування. — 2008. –. № 12. — С. 66.
  9. а б Борщ // Українська кухня / Українська минувшина: Ілюстрований етнографічний довідник / А. П. Пономарьов, Л. Ф. Артюх, Т. В. Косміна та ін.; гол. ред. С. Головко. — 2-ге вид. — Київ: Либідь, 1994. — С. 82. — ISBN 5-325-00592-8.
  10. Борщі // Українські страви / Ред. Л. П. Денисенко; кол. авт.: І. С. Хименко, М. І. Георгієвський, М. Є. Мельман та ін.; Український науково-дослідний інститут торгівлі та громадського харчування Міністерства торгівлі УРСР. — Третє видання. — Київ: Державне видавництво технічної літератури УРСР, 1960. — С. 98—99.
  11. Top 10 Most Popular Lithuanian Dishes // TasteAtlas, 27.12.2020.
  12. Холод // Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — С. 196. — ISBN 978-966-00-0197-8.
  13. Франко О. Ф. Практична кухня. — Львів: Каменяр, 1991. — С. 23
  14. З. Клиновецька (1913). Страви й напитки на Україні.
  15. Збірник технологічної документації / М. В. Мелько, О. С. Ступін. — Львів : СПОЛОМ, 2016. — С. 70.
  16. КЛОПОТЕНКО, ЄВГЕН. СПРАВЖНЯ ЗНАХІДКА. АВТЕНТИЧНИЙ ХОЛОДНИЙ БОРЩ З ХАРКІВЩИНИ. klopotenko.com.
  17. Холодник наддніпрянський. Про Україну.

Посилання

[ред. | ред. код]