Навчально-виробничий комбінат
Навчально-виробничий комбінат — навчальний заклад, який здійснює початкову професійно-технічну освітню підготовку старшокласників.
Навчально-виробничі комбінати з'явилися в СРСР в середині 1970-х років. Постанова про їхню організацію була прийнята Радою Міністрів СРСР в 1974 році.[1] У 1975 році було затверджено «Типове положення про міжшкільні навчально-виробничі комбінати трудового навчання та професійної орієнтації учнів».[2]
Основними завданнями НВК було «ознайомлення учнів з трудовими процесами і змістом праці робітників на підприємствах, здійснення професійної орієнтації учнів з метою підготовки їх до свідомого вибору професії, навчання учнів початкових навичок праці за обраною професією».[1] Згідно з «Положенням про організацію суспільно корисної, продуктивної праці учнів загальноосвітніх шкіл»,[3] учні старших класів загальноосвітніх шкіл були зобов'язані проходити професійне навчання (обсягом чотирьох годин на тиждень) і займатися суспільно корисною працею (до чотирьох годин на тиждень). Забезпеченням цього процесу і займалися навчально-виробничі комбінати. Для цього один робочий день на тиждень старшокласники займалися не у школі, а проходили навчання в НВК. Після закінчення навчання учні здавали кваліфікаційні іспити і отримували свідоцтво про оволодіння трудовою спеціальністю. Набір спеціальностей, за якими проводилося навчання, узгоджувався органами місцевого самоврядування та районними організаціями народної освіти.
Після розпаду СРСР в Україні МНВК продовжили діяльність. 30 листопада 1993 року Міністерством освіти і науки України видано наказ № 430 «Про затвердження Положення про міжшкільний навчально-виробничий комбінат». Згідно прийнятого положення, міжшкільний навчально-виробничий комбінат в Україні — навчально-виховний комплекс, який задовольняє потреби громадян, держави і суспільства у поглибленні базової трудової підготовки школярів 8-11 (10-11) класів, здійснює професійне консультування учнівської молоді, організовує їх добровільну продуктивну працю та забезпечує реалізацію потреб особистості в отриманні професії і кваліфікації відповідно до її інтересів, здібностей, наявних умов.[4]
- ↑ а б Постановление Совета Министров СССР от 23 августа 1974 г. № 662 «Об организации межшкольных учебно-производственных комбинатов трудового обучения и профессиональной ориентации учащихся» [Архівовано 21 січня 2022 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Дело № 2-3852/08 Советского районного суда г. Красноярска [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Положение об организации общественно-полезного, производительного труда учащихся общеобразовательных школ Приказ Министерства просвещения СССР от 11 мая 1985 г. N 81 [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Про затвердження Положення про міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Архів оригіналу за 3 травня 2018. Процитовано 1 травня 2018.