Вільям Аллан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вільям Аллан
англ. William Allan
Народження1782[1][2][…]
Единбург, Шотландія, Королівство Велика Британія[1][4]
Смерть23 лютого 1850(1850-02-23)[1][5][…]
 Единбург, Шотландія, Сполучене Королівство[1][4]
ПохованняDean Cemeteryd
Країна Шотландія[4]
Жанрісторичний живопис[4][7] і портрет[7]
НавчанняRoyal High Schoold і Единбурзький коледж мистецтвd
Діяльністьхудожник
ЧленКоролівська академія мистецтв[7] і Королівська шотландська академія
ТвориSir Walter Scottd[4]
Роботи в колекціїНаціональна галерея мистецтв, Тейт[8], Музей сучасного мистецтва Сан-Франциско, Національна портретна галерея (Лондон)[7], Національні галереї Шотландіїd[4], Royal Collection Trustd[9], Художній музей Сієтла, Далласький музей мистецтв, Guildhall Art Galleryd, Ермітаж, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Національна галерея, Художня галерея Єльського університету, Ackland Art Museumd[10], Музей американського мистецтва Вітні, Епслі-хаус, Художня галерея і музей Келвінгроув, National Museum of Scotlandd, Королівська академія мистецтв, Національна галерея Шотландії, Kirkcaldy Galleriesd і City Art Centred

CMNS: Вільям Аллан у Вікісховищі

Вільям Алла́н (англ. William Allan; нар. 1782, Единбург — пом. 23 лютого 1850, Единбург) — шотландський живописець; дійсний член Королівської академії мистецтв у Лондоні з 1835 року, президент Академії мистецтв у Единбурзі.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився у 1782 році у місті Единбурзі (Шотландія, Велика Британія). Мистецьку освіту здобув у Академії попечительств у Единбурзі та Королівській академії мистецтв у Лондоні.

Надгробок.

У 1808 році приїхав до Російської імперії, в якій проживав 8 років. Працював у Санкт-Петербурзі, подорожував Кримом, Кавказом, збираючи матеріали для майбутніх полотен. В Україні жив у родині Потоцьких в Умані і Тульчині. 1811 року їх відвідав французький мандрівник, дипломат, письменник і перекладач Август де Лагард, який описав цю зустріч у книзі «Подорож з Москви до Відня через Київ, Одесу та Германштадт», виданій у Парижі у 1824 році. Вдруге відвідав Росію у 1844 році.

Помер у Единбурзі 23 лютого 1850 року. Похований в Единбурзі.

Творчість

[ред. | ред. код]

Автор картин на історичні та побутові теми, портретів, пейзажів. Спільно з Августом де Лагардом підготував книгу «Софіївка». Август де Лагард зробив французьки переклад поеми польського поета Станіслава Трембецького, для якої Вільям Аллан створив 6 малюнків пейзажів парку «Софіївки»:

  • «Вид Левового гроту»;
  • «Каскад „Три сльози“»;
  • «Грот Венери Медицейської»;
  • «Острів кохання»;
  • «Грот „Дзеркало богині Діани“»;
  • «Великий водоспад».

Ці малюнки перевів у гравюри у Відні гравер Фрідріх Вільгельм Шлоттербек у 1815 році.

Гравюри «Софіївки»

Під час другого візиту до Росії написав для Зимового палацу картину «Петро Великий навчає своїх підданих кораблебудуванню».

Картини художника зберігаються у Ермітажі, Державному Російському музеї у Санкт-Петербурзі.

Примітки

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]