Пређи на садржај

Време (метеорологија)

С Википедије, слободне енциклопедије
Датум измене: 8. јануар 2012. у 11:31; аутор: Minsbot (разговор | доприноси) (r2.7.2) (Робот мења: la:Status caeli)

Време је појам који означава тренутно стање атмосфере на неком простору. Просечан годишњи ток времена чини климу. Наука која се бави проучавањем времена назива се метеорологија.

Dobri vremanski uslovi sa malom oblačnošću

Ово стање се описује са низом метеоролошких елемената који су измерени метеоролошким апаратима или одређених посматрањем (нпр. температура ваздуха, став облачности, брзина и смер ветрова, киша, снег и сл.).

Промене времена су узроковане ротацијом земљине лопте у првом реду. Огромне масе ваздуха и воде под утицајем ротације имају тенденцију да се крећу у правцу казаљке на сату на северној полулопти док се на јужној ове масе крећу у супротном смеру.

Време је јединствен став у атмосфери. Време је схватано обично као стање тропосфере која је човеку најближе и која га оклопљава. Општи тип стања атмосфере се назива клима. Временски услови се могу брзо променити док се клима тако брзо не мења.

Велика се пажња поклања прогнози времена због тога јер временски услови утичу на све човекове делатности. Временским условима се посвећује метеорологија у ретроспективи атмосферска физика.

Екстремно време

Најмања топлота је била забележена на експерименталној станици Восток у Анктартику 21. јула 1983. године и било је измерено – 89,2 степена Целзијуса а најтоплије је измерено у Либијској Азији где је измерено 57,8 степени Целзијуса. Најсувље је у Арики у Чилеу где такорећи упоште не падају кише и ту нису забележене падавине 14 године.

Спољашње везе