Je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) a je jedným zo zakladajúcich členov Európskej únie. Ďalej je Francúzsko jedným zo zakladajúcich členov Organizácie spojených národov. Je jedným z piatich stálych členov Rady bezpečnosti OSN s právom veta a takisto jednou z ôsmich uznaných jadrových mocností.
Francúzsky právny systém v období Francúzskej revolúcie (1789 – 1815) predstavujú právne normy, právne inštitúty a právne odvetvia spojené a usporiadané podľa pravidiel do systému. Vychádza z kontinentálneho právneho systému a tvorí ho právo písané a výlučné, ktoré je výsledkom zákonodarnej činnosti orgánov štátu na to určených.
Aby sa francúzsky právny systém definoval a odlíšil od ostatných subsystémov kontinentálneho právneho systému, bola potrebná revolúcia, pretože v nej sa spojila snaha ľudu vymaniť sa spod nadvlády feudalizmu s myšlienkami osvietenskej filozofie. Tieto faktory ovplyvnili francúzsky právny systém, ktorého vývoj v rámci novoveku vyvrcholil práve v rokoch 1789 – 1815. Preto možno právny systém v období Francúzskej revolúcie1789 – 1815 charakterizovať ako právny systém revolučný, meniaci a vyvíjajúci sa, ktorý sa menil v závislosti od sociálnej, ekonomickej, mocenskej a poľnohospodárskej situácie v krajine.
Slovenská Wikipédia sa veľmi rýchlo rozrastá a to najmä vďaka Vám – nadšencom, ktorí do nej neustále prispievate. Za to vám patrí veľká vďaka.
Pomôžte nám však skvalitniť i články o Francúzsku. Veľa stránok by potrebovalo aktualizovať a skvalitňovať.
Ak hovorím o meste, myslím tým Paríž, ak hovorím o štáte, mám na mysli Francúzsko, ak hovorím o krajine, myslím tým celý svet. Vždy som bol myšlienkovo pred svojimi súčasníkmi.
Články, ktoré sa týkajú tohto portálu môžete na tento portál odkázať buď prostredníctvom IB alebo šablónou{{Portál|Francúzsko|Francúzsky}}, ktorú vložíte na koniec tesne pred kategórie. Ďakujeme!