Przejdź do zawartości

Protesty separatystów w Charkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Protesty separatystów w Charkowie (2014)
prorosyjski separatyzm na Ukrainie
Ilustracja
Prorosyjskie transparenty przy pomniku Lenina (25 lutego 2014)
Czas

22 lutego8 kwietnia 2014

Miejsce

Charków, obwód charkowski (częściowo)

Terytorium

Ukraina

Przyczyna

niezadowolenie z Euromajdanu, obecność silnych ruchów prorosyjskich

Wynik

opanowanie budynku administracji regionalnej przez służby specjalne, stłumienie prorosyjskich separatystów

Strony konfliktu
Ukraina Rząd Ukrainy

Ukraina Proukraińscy protestujący

Rosja Prorosyjscy protestujący i separatyści
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia49°55′N 36°19′E/49,916667 36,316667

Protesty separatystów w Charkowie – seria protestów i wydarzeń politycznych w Charkowie na Ukrainie w 2014 roku spowodowanych prorosyjskim separatyzmem na Ukrainie oraz wydarzeniami Euromajdanu.

Geneza

[edytuj | edytuj kod]

Charków posiada silne powiązania gospodarczo-społeczne z Rosją z powodów historycznych i geopolitycznych[1], dominującym językiem jest rosyjski[1]. Merem miasta był wówczas Hennadij Kernes należący do prorosyjskiej[2] Partii Regionów, która posiadała największe poparcie we wschodniej i południowej części Ukrainy[1]. Od początku wydarzeń związanych z Euromajdanem w Charkowie następował coraz większy rozłam społeczeństwa. Mieszkańcy i władze miasta odnosili się sceptycznie wobec ruchu Euromajdanu[3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Luty 2014

[edytuj | edytuj kod]

22 lutego 2014 roku w Pałacu Sportu w ramach inicjatywy „Ukraińskiego Frontu” doszło do zjazdu radnych wszystkich szczebli z południowo-wschodnich terytoriów Ukrainy. Obecni byli merowie miast wschodu i południa Ukrainy: Charkowa, Sewastopola, Doniecka, szefowie obwodów: donieckiego, ługańskiego i dniepropietrowskiego oraz deputowani Partii Regionów. Zjazd stwierdził, że wydarzenia Euromajdanu w Kijowie doprowadziły do paraliżu władz i destabilizacji państwa. Została ogłoszona również następująca uchwała:

„My, organy samorządów lokalnych wszystkich szczebli, parlament Autonomicznej Republiki Krym i rada miejska Sewastopola postanowiliśmy wziąć odpowiedzialność za zapewnienie porządku konstytucyjnego i praw obywateli na naszym terytorium”

Organizatorzy wiecu opowiadali się za wprowadzeniem federacji z półautonomicznymi regionami na Ukrainie[4]. W okolicy Pałacu Sportu zebrało się 1500 sympatyków Antymajdanu[5]. Po zakończeniu zjazdu mer Charkowa Hennadij Kernes oraz gubernator obwodu charkowskiego Mychajło Dobkin opuścili terytorium Ukrainy[6]. Wieczorem, tego samego dnia, w mieście pod pomnikiem Lenina zabrali się zwolennicy Euromajdanu, którzy planowali rozebranie monumentu. Iwan Warczenko z Batkiwszczyzny namówił zebranych, aby poczekali z decyzją Rady Najwyższej o demontażu symboli komunistycznych w miejscach publicznych[7].

23 lutego zwolennicy Euromajdanu zablokowali budynek charkowskiej obwodowej administracji państwowej (COAP) domagając się dymisji Mychajła Dobkina. Do gabinetu głowy COAP wtargnęło trzydziestu działaczy, aby przeprowadzić „inspekcję”. Zdjęli i wynieśli oni portret Janukowycza do publiczności po czym go spalili[8]. W tym samym czasie pod pomnikiem Lenina zebrali się przeciwnicy jego demontażu. Monument ogrodzono i wprowadzono wartę, która miała go pilnować[9]. Tego samego dnia do miasta powrócił Hennadij Kernes oraz Mychajło Dobkin. Obaj politycy wystąpili przed przeciwnikami Euromajdanu na placu Wolności i zapowiedzieli, że nie ustąpią ze stanowisk[10][11].

26 lutego zwolennicy antymajdanu, obrony pomnika Lenina, aktywiści Komunistycznej Partii Ukrainy oraz prorosyjscy sympatycy zorganizowali protest przeciwko dalszej kontroli euromajdańczyków nad budynkiem charkowskiej obwodowej administracji państwowej[12]. Uczestnicy protestu zdjęli z masztu siedziby COAP flagę Unii Europejskiej, a na jej miejscu powiesili rosyjską[13]. Po rozmowach z Kernesem protestujący postanowili ściągnąć flagę Rosji[14].

Marzec 2014

[edytuj | edytuj kod]
Ogrodzenie z prorosyjskimi transparentami przy pomniku Lenina (1 marca)
Widok głównego wejścia do siedziby Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej po przejęciu przez prorosyjskich separatystów (1 marca)

1 marca uczestnicy antymajdanowego wiecu „Za Charków” wzięli szturmem siedzibę COAP, w której znajdowała się część uczestników Prawego Sektora. Flaga Federacji Rosyjskiej została ponownie zawieszona przez moskiewskiego dziennikarza[15][16]. Podczas wtargnięcia rannych zostało 97 osób, wśród których dwie odniosły rany od broni palnej[17]. Według deputowanego Rady Najwyższej Witalijego Daniłowa w szturmie brali udział obywatele rosyjscy przywożeni autobusami z obwodu biełgorodzkiego[18]. Szacuje się, że przywiezionych zostało dwa tysiące Rosjan[19]. Do samoobrony i zwolenników Euromajdanu dołączyli aktywiści przybyli z innych regionów Ukrainy (obwodu połtawskiego oraz mikołajowskiego)[20]. Podczas zamieszek milicja w większości przyjęła bierną postawę[19].

2 marca pod pomnikiem Tarasa Szewczenki odbyła się manifestacja licząca od jednego do pięciu tysięcy zwolenników popierających integralność terytorialną Ukrainy[21].

5 marca na placu Wolności odbył się prorosyjski wiec, na którym zebrało się od jednego do pięciu tysięcy protestujących. Żądali oni dymisji nowego przewodniczącego COAP Ihora Bałuty[22][23].

8 marca odbył się wiec, na który według różnych szacunków wyszło od 2 do 15 tysięcy aktywistów z flagami Rosji i Ukrainy[24][25][26]. Demonstranci żądali dymisji rządu oraz przyznania charkowskiemu obwodowi statusu autonomii. Wieczorem około dziesięciu uzbrojonych aktywistów „Prawego Sektora” zaatakowało wiec. Część osób doznała obrażeń od kijów baseballowych, prętów oraz broni palnej[27].

10 marca odbyła się demonstracja zwolenników Euromajdanu, na którym obecny był Witalij Kłyczko. Antymajdanowcy zorganizowali kontrprotest gdzie skandowali „Rosja!”, „Faszyzm nie przejdzie!” oraz obrzucili polityka petardami[28].

Tablica upamiętniająca dwóch zmarłych podczas walk na ulicy Rymarskiej: „Tu 14 marca 2014 roku od kul neonazistowskich bojowników zmarli obrońcy Charkowa Artiom Żudow i Aleksy Szarow”
Kwiaty i znicze składane na placu Wolności ku pamięci dwóch zmarłych w trakcie zamieszek na ulicy Rymarskiej (23 marca)

W nocy z 14 na 15 marca doszło do awantur pomiędzy prorosyjskimi protestującymi a uczestnikami „Prawego Sektora” i „Patriotów Ukrajiny” na placu Wolności. Zamieszki przeniosły się na ulicę Rymarską 18 gdzie proukraińscy aktywiści zamknęli się w siedzibie Patriotów Ukrainy. Antymajdanowcy i charkowski „Opłot” rozpoczęli szturm, który przerodził się w walki z użyciem koktajlów mołotowa, granatów oraz broni palnej. Po stronie prorosyjskich separatystów brali udział Arsen Pawłow Motorola oraz Ignat Kromski Topaz. Wśród proukraińskich działaczy obecny był Andrij Biłecki[29]. Po stronie antymajdanu zginęli mieszkaniec Charkowa Artiom Żudow oraz Dniepra Aleksy Szarow[30]. Pięć osób odniosło rany postrzałowe w tym jeden milicjant[31]. Ranem milicja zatrzymała 38 uczestników zamieszek i skonfiskowała trzy obrzyny oraz trzy bronie myśliwskie[32].

23 marca odbył się wiec na placu Wolności liczący 5 tysięcy osób. Aktywiści podzielili się na dwie grupy, z których jedna przeszła pod obwodowe siedziby MSW Ukrainy oraz SBU, druga pod konsulaty Polski i Rosji. Uczestnicy marszów uczcili ciszą pamięć dwóch zmarłych 15 marca. Obecne były flagi rosyjskie i ukraińskie oraz skandowane były hasła prorosyjskie[33].

30 marca kibice „Metalist Charków” oraz „Szachtar Donieck” przeprowadzili marsz popierający integralność terytorialną Ukrainy[34].

Kwiecień 2014

[edytuj | edytuj kod]
Flaga Charkowskiej Republiki Ludowej
Prorosyjscy sympatycy i separatyści z flagami komunistycznymi okupujący siedzibę Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej
Funkcjonariusze MWS przed odbiciem budynku administracji regionalnej (7 kwietnia 2014)
Uzbrojeni funkcjonariusze w mundurach MWS po odbiciu budynku (8 kwietnia 2014)

Sytuacja w mieście znacznie pogorszyła się 6 kwietnia. Tego dnia odbył się wiec na Placu Wolności, podczas którego uczestnicy zażądali przeprowadzenia referendum w sprawie federalizacji i nadania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego[35]. Podczas demonstracji wybuchły zamieszki między jego zwolennikami a kilkudziesięcioma aktywistami Euromajdanu (według innych źródeł byli to członkowie „Prawego Sektora”[36]). W wyniku awantur kilka osób zostało rannych[37]. Dane policji podają, iż tego dnia około 3 tysiące osób wzięło udział w wydarzeniach w Charkowie. Prawie 400 funkcjonariuszy zapewniało ochronę porządku publicznego.

7 kwietnia na ulicy Sumskiej odbyły się dwie demonstracje: prorosyjska oraz zwolenników Euromajdanu. Prorosyjscy protestujący stanęli przed budynkiem regionalnej administracji państwowej, niektórzy z nich go zajęli. Grupa działaczy złożyła wniosek skierowany do przewodniczącego rady regionalnej Siergieja Czernowa z żądaniem zwołania nadzwyczajnej sesji rady regionalnej. Następnie na placu ponownie rozpoczęły się starcia prorosyjskich protestujących ze zwolennikami Euromajdanu. Separatyści ogłosili powstanie Charkowskiej Republiki Ludowej[38][39] oraz zaapelowali do byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i Federacji Rosyjskiej o pomoc w przeprowadzeniu pokojowego referendum na terenie obwodu charkowskiego[40]. Ludowym gubernatorem Charkowskiej Republiki Ludowej ogłoszono Jurija Apuchtina. Charkowski Berkut odmówił użycia siły przeciwko separatystom, którzy zajęli budynek[41]. Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow szybko reagując na wydarzenia rozpoczął „operację antyterrorystyczną”.

Koło północy 8 kwietnia dosłano jednostki specjalne z innych regionów Ukrainy (w szczególności z Winnicy), które zostały rozmieszczone w Charkowie. Zajęły one budynek regionalnej administracji państwowej, zatrzymując ok. 70 mieszkańców obwodu charkowskiego oraz Charkowa[42][43][44]. Wśród zatrzymanych nie było obywateli rosyjskich.

W ramach operacji zamknięto stacje metra i centrum miasta[45][46][47][48]. Arsen Awakow stwierdził, iż podczas ataku nie użyto żadnej broni, a siły specjalne uwolniły budynek „bez żadnego wystrzału, granatów”[49]. Ostrzegł również, że w wyniku wydarzeń w Charkowie jedna trzecia pracowników służb mundurowych zostanie zwolniona: „Znaczna część milicji nie służyła ojczyźnie, lecz sabotowała operację”[49].

8 kwietnia protesty separatystów były kontynuowane. W pobliżu gmachu COAP aktywiści zablokowali i zaatakowali kamieniami i cegłami autobus, w którym znajdowali się wojskowi służb wewnętrznych[50]. Kilkudziesięciu prorosyjskich aktywistów próbowało ponownie wtargnąć do siedziby COAP[51].

9 kwietnia pod Kijowskim Sądem Rejonowym w Charkowie zebrało się około 100 osób, które protestowały przeciw zamiarom skazania 70 osób zatrzymanych po operacji antyterrorystycznej[52].

10 kwietnia obwodowy sąd administracyjny w Charkowie zakazał prorosyjskich manifestacji[53].

Po zlikwidowaniu Charkowskiej Republiki Ludowej

[edytuj | edytuj kod]

W wyniku szybkiej reakcji charkowskich i ukraińskich władz udało się uspokoić sytuację w mieście i powstrzymać tendencje separatystyczne w obwodzie charkowskim. Partia Regionów oraz jej działacze Hennadij Kernes i Michajło Dobkin zachowali swoje wpływy w polityce regionalnej[1]. 28 września 2014 roku w Charkowie odbyła się demonstracja, podczas której usunięto pomnik przywódcy bolszewików[54]. W okresie od 2014 do czerwca 2015 roku rosyjskie grupy dywersyjne przeprowadziły około 48 aktów terroru na Charkowszczyźnie: najtragiczniejszą w skutkach była eksplozja ładunku wybuchowego, dnia 22 lutego 2015 roku, podczas marszu w Charkowie upamiętniającego wydarzenia na kijowskim majdanie. Śmierć poniosły wówczas cztery osoby[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Obwód charkowski: krucha stabilność [online], OSW Ośrodek Studiów Wschodnich, 9 czerwca 2015 [dostęp 2021-08-14] (pol.).
  2. Partia Regionów, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2022-02-23].
  3. «Нас больше, и мы в тельняшках» [online], lenta.ru, 30 stycznia 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  4. В Харькове решили отдать власть местным советам [online], kommersant.ru, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  5. Съезд в Харькове: на проспекте Жукова собирается Майдан и Антимайдан [online], politics.segodnya.ua, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  6. Руководители Харьковской области покинули территорию Украины [online], interfax.ru, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  7. Защитники памятника Ленину в Харькове вышли на пикет [online], interfax.ru, 22 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  8. Перед обладминистрацией Харькова сожгли портрет Януковича [online], interfax.ru, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  9. Защитники памятника Ленину в Харькове вышли на пикет [online], interfax.ru, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  10. Mer Charkowa: Wiktor Janukowycz jest poza Ukrainą [online], onet.pl, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (pol.).
  11. Кернес вернулся с „деловой встречи” в Женеве и пошел на Антимайдан [online], pravda.com.ua, 23 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  12. Защитники памятника Ленину в Харькове вышли на пикет [online], interfax.ru, 26 lipca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  13. Харьков поднял флаг России [online], mk.ru, 26 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  14. Кернес договорился. В Харькове перед горсоветом сняли российский флаг [online], korrespondent.net, 26 lutego 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  15. „Сейчас они стоят на коленях”. Из харьковской ОГА выбили сторонников Майдана [online], korrespondent.net, 1 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  16. Флаг над Харьковом: россиянин о своем выбросе адреналина [online], bbc.com, 4 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  17. В Харькове во время штурма здания ОГА пострадало 97 человек [online], korrespondent.net, 14 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  18. Драку на митинге в Харькове устроили пророссийские активисты из Белгорода – нардеп [online], korrespondent.net, 2 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  19. a b Grzegorz Żukowski, Narodziny społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Wywiad z Serhijem Żadanem [online], amnesty.org.pl [dostęp 2011-08-13] (pol.).
  20. Год с захвата Харьковской ОГА: как это было [online], rian.com.ua, 2 marca 2015 [dostęp 2011-08-13] (ros.).
  21. В Харькове проходит митинг в поддержку территориальной целостности Украины [online], korrespondent.net, 2 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  22. В Харькове на Площади Свободы проходит пророссийский митинг [online], unian.net, 5 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  23. Число собравшихся на митинге в Харькове выросло до 5 тысяч человек [online], tass.ru, 5 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  24. У Харкові проросійські активісти влаштували „антифашистську ходу” [online], bbc.com, 8 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ukr.).
  25. Пророссийский митинг в Харькове завершился антифашистским маршем [online], rosbalt.ru, 8 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  26. Около 7 тыс. человек выступили за предоставление Харьковской области полномочий автономии [online], iskra-news.info, 8 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  27. В Харькове около 10 бойцов „Правого сектора” напали на мирных митингующих [online], life.ru [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  28. В Харькове сторонники РФ забросали Кличко яйцами и петардами [online], unian.net, 10 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  29. Хронология кровавого противостояния в Харькове [online], vesti.ua, 15 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  30. В столкновениях в Харькове убиты два человека, за беспорядки арестованы 25 человек [Обновлено, фото, видео] [online], kp.ua, 15 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  31. СТРЕЛЬБА НА РЫМАРСКОЙ. ХРОНОЛОГИЯ СОБЫТИЙ [online], atn.ua, 15 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  32. В Харькове 25 участников беспорядков на Рымарской отправили в СИЗО [online], vesti.ua, 16 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  33. Пять тысяч человек собрались на пророссийском митинге в Харькове [online], nbnews.com, 23 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-21] (ukr.).
  34. Фанаты Металлиста и Шахтёра вспомнили Путина плохими словами [online], korrespondent.net, 30 marca 2014 [dostęp 2021-08-13] (ros.).
  35. Сепаратисты проводят в Харькове три отдельных митинга, // УНИАН, 6 kwietnia 2014 [dostęp 2014-04-07].
  36. Харьков: избитых боевиков Правого сектора заставили ползти по коридору позора (ВИДЕО) – TOPNews.RU.
  37. В Харькове открыли уголовное дело по факту столкновения активистов Евромайдана и Антимайдана.
  38. Kolejna „republika ludowa”. Teraz w Charkowie [online], TVN24 [dostęp 2020-06-15].
  39. Paweł Kubala, Rozpad Ukrainy postępuje – powstała Charkowska Republika Ludowa [online], Parezja, 7 kwietnia 2014 [dostęp 2020-06-15] (pol.).
  40. Сепаратисты объявили о создании Харьковской народной республики [online], news.obozrevatel.com, 7 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  41. В Днепропетровске милиционеры с георгиевскими лентами оказались бойцами расформированного «Беркута» [online] [dostęp 2015-04-27] [zarchiwizowane z adresu 2014-04-13].
  42. В Харькове задержаны более 60 человек – Интерфакс.
  43. ХНР: Харьковская неудавшаяся республика.
  44. Украинские силовики переходят в контрнаступление. Милиция взяла под контроль здание облгосадминистрации в Харькове // «Коммерсантъ» от 08.04.2014.
  45. Для арестованных митингующих в Харькове устроили передачу вещей, // РИА Новости, 11 kwietnia 2014.
  46. В Харькове задержаны более 60 человек, // Интерфакс, 8 kwietnia 2014.
  47. МВД Украины: в Харькове проходит антитеррористическая операция, // Газета.ру, 8 kwietnia 2014.
  48. Глава МВД Украины обнаружил среди задержанных в Харькове «интересных личностей».
  49. a b Украина оградила территорию законом. С призывами к отделению борются на местах и в Раде // Газета «Коммерсантъ» № 60 от 09.04.2014.
  50. Вооруженные проросийские активисты напали на правоохранителей в Харькове [online], vesti.ua, 8 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  51. Пророссийские активисты на митинге в Харькове пытались штурмом взять здание обладминистрации [online], echo.msk.ru, 8 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  52. Около 100 человек собрались у суда в Харькове [online], ria.ru, 9 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  53. В Харькове суд запретил пророссийским митингующим проводить митинг в городе [online], 112ua.tv, 10 kwietnia 2014 [dostęp 2021-08-14] (ros.).
  54. Runął pomnik Lenina w Charkowie. „Czekaliśmy na to 20 lat” [online], polskieradio.pl, 29 września 2014 [dostęp 2021-08-14].