Przejdź do zawartości

Atak rakietowy na Kramatorsk (2023)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Atak rakietowy na Kramatorsk (2023)
Ilustracja
Akcja poszukiwawcza po ataku, 28 czerwca 2023
Państwo

 Ukraina

Miejsce

Kramatorsk

Data

27 czerwca 2023

Godzina

19:50

Liczba zabitych

13 osób[1]

Liczba rannych

65 osób

Typ ataku

atak rakietowy

Sprawca

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
48°44′08″N 37°35′13″E/48,735556 37,586944

Atak rakietowy na Kramatorskatak przeprowadzony 27 czerwca 2023 roku przez wojska rosyjskie podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Zginęło w nim 13 osób, a 65 zostało rannych[2]. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przyznało się do ataku, uznając jednak, że celem było zniszczenie punktu rozmieszczenia ukraińskiej 56. Brygady[3].

Jak poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy, miasto znajdujące się 25km od linii frontu zostało ostrzelane z dwóch pocisków Iskander. Pierwotne doniesienia mówiły o użyciu przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300, co zostało zdementowane[2].

Według korespondenta „Financial Times”, Christophera Millera, pocisk uderzył w centrum handlowe obok hotelu „Kramatorsk”. W budynku mieściła się pizzeria. Wybuch uszkodził także pobliskie domy, sklepy, budynek poczty oraz pojazdy[2]. Drugi z pocisków trafił w miejscowość Bileńke pod Kramatorskiem[4]. Akcja poszukiwawczo-ratunkowa w dzień ataku została przerwana ze względu na alarm powietrzny[5]. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko napisał, że „Rosja celowo obrała za cel zatłoczone obszary”[6].

W ataku zginęło 13 osób, m.in. troje dzieci[2] i ukraińska pisarka Wiktoria Amelina[1]. Rannych zostało 65 osób, w tym trzech obywateli Kolumbii. Są to były wiceminister obrony i założyciel organizacji wspierającej Ukrainę w Ameryce Łacińskiej „Aquanta Ucraina” Sergio Jaramillo(inne języki), pisarz Hector Abad i dziennikarka Catalina Gomez[2].

28 czerwca wszczęto postępowanie karne z ust. 1 i 2 art. 438 (naruszenie praw i zwyczajów wojennych) Kodeksu karnego Ukrainy[7]. Tego samego dnia kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymał agenta rosyjskich służb specjalnych, który korygował atak. Według SBU jest nim mieszkaniec miasta, który był agentem Głównego Zarządu Wywiadowczego[4]. Mężczyzna przyznał się do potajemnego sfilmowania obiektu i zaparkowanych w pobliżu samochodów oraz przekazania nagrania rosyjskim służbom. Po otrzymaniu tej informacji Rosjanie zaatakowali pizzerię[4].

Reakcje

[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał atak w Kramatorsku „manifestacją terroru”. Tych samych słów użył Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell[5].

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu potępiła „brutalne ataki Rosji na ludność Ukrainy, które spowodowały masową śmierć i zniszczenia oraz pochłonęły życie tak wielu ukraińskich cywilów”. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że Władimir Putin „wyraźnie przegrywa wojnę” i staje się „pariasem na świecie”[6].

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja „nie atakuje infrastruktury cywilnej”, a ataki są przeprowadzane „wyłącznie na obiekty związane z infrastrukturą wojskową”[5].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]