Przejdź do zawartości

Innocenty XII

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ptjackyll (dyskusja | edycje) o 22:43, 10 wrz 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Innocenty XII
Antonio Pignatelli del Rastrello
Papież
Ilustracja
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1615
Spinazzola

Data i miejsce śmierci

27 września 1700
Rzym

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra, ?

Papież
Okres sprawowania

1691-1700

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Kreacja kardynalska

1681

Pontyfikat

12 lipca 1691

Innocenty XII (łac. Innocentius XII, właśc. Antonio Pignatelli del Rastrello; ur. 13 marca 1615 w Spinazzola, zm. 27 września 1700 w Rzymie[1]) – papież w okresie od 12 lipca 1691 do 27 września 1700[2].

Biografia

Wczesne życie

Pochodził ze szlacheckiego rodu neapolitańskiego, był jednym z piątki dzieci Francesca Pignatelliego i Porzii Carafy[3]. Studiował nauki prawne w Kolegium Jezuickim w Rzymie, gdzie obronił doktorat utroque iure[3]. Pracował w prałaturze w Rzymie, pełnił od pontyfikatu Urbana VIII liczne funkcje kościelne; był wicelegatem w Urbino, inkwizytorem na Malcie, gubernatorem Viterbo (lub Perugii), referendarzem Trybunału Sygnatury Apostolskiej[3]. W październiku 1652 został mianowany arcybiskupem tytularnym Larissy i skierowany do pracy w dyplomacji papieskiej. Był także nuncjuszem w Toskanii, Polsce (1660-68) i Austrii[3]. Następnie został biskupem Lecce (1671) i Faenzy (1682) oraz arcybiskupem Neapolu (1686)[3]. W 1681 papież Innocenty XI mianował go kardynałem, nadając tytuł prezbitera Bazyliki św. Pankracego za Murami[3].

Wybór na papieża

Konklawe 1691 ciągnęło się ponad pięć miesięcy[2]. Podczas obrad opozycyjne frakcje: procesarska i profrancuska były podzielone wewnętrznie[1]. W wyniku przeciągających się obrad i męczących upałów, wybrany został kandydat kompromisowy Antonio Pignatelli. Przyjął imię Innocentego XII i został koronowany 15 lipca 1691[1].

Pontyfikat

22 czerwca 1692 ogłosił bullę Romanum decet Pontificem, w której określił szereg regulacji skierowanych przeciw powszechnej w czasie poprzednich pontyfikatów praktyce nepotyzmu; dopuścił m.in. możliwość mianowania członkiem Kolegium Kardynałów tylko jednego krewnego papieża oraz ograniczył dochody takiego kardynała[1]. Poza tym rozbudował instytucje dobroczynne, wśród nich szpital św. Michała la biednych i schronisko w Pałacu Laterańskim dla bezrobotnych i potrzebujących[1].

W polityce międzynarodowej, papież doprowadził do zbliżenia z Ludwikiem XIV[2]. Król Francji potrzebował uzyskać poparcie papieża w kwestii tronu hiszpańskiego[2]. W tym celu anulował artykuły gallikańskie i nakazał biskupom, którzy je podpisali, wycofać sygnatury[1]. W odpowiedzi, Innocenty rozszerzył prawa regaliów Ludwikowi i reaktywował kler francuski, w 1693, kończąc ponad dziesięcioletni impas[1]. Działania papieża były krytycznie oceniane przez Leopolda I – cesarz krytykował Rzym, a aroganckie zachowanie jego ambasadorów doprowadziło do poważnego kryzysu w relacjach Kościół-cesarstwo[1]. Sukcesem papieża okazała się inicjatywa podczas podpisywania Traktatu w Rijswijk, gdzie Stolica Apostolska nie miała reprezentanta[1]. Mimo tego, udało się wprowadzić żądanie, by w państwach, rządzonych przez protestantów, wiara katolicka została zachowana[1]. Pod koniec pontyfikatu napotkał problem obsadzenia tronu Hiszpanii, po śmierci wyznaczonego do sukcesji kandydata przez bezdzietnego króla, Karola II[1]. Cesarz Leopold wysunął swojego kandydata – Karola VI, lecz papież ostatecznie poparł wnuka Ludwika XIV – Filipa V, który objął tron jeszcze tego samego roku[1].

W kwestiach religijnych, papież ponownie w 1694 roku, potępił 5 tez jansenistycznych wziętych z dzieła Korneliusza Jansena[2]. Za namową króla Francji, papież wydał orzeczenie ws. mistyczki Madame Guyon, popieranej przez arcybiskupa François Fénelona[1]. W 1699 papież potępił tezy Fenelona, lecz nie potępił traktatu o przeznaczeniu Celestino Sfondratiego[1].

Wtrącał kobiety do więzienia za oddawanie się grze w karty. Wyposażał pomniki w listki figowe, kazał też zamalować piersi Madonny na obrazie Guida Reniego. Na jego rozkaz zamknięto teatry publiczne, a kobietom zabroniono występów. Role kobiece mieli odgrywać kastraci. Uroczystości karnawałowe ograniczono do minimum.

Kreował 30 kardynałów, na czterech konsystorzach.

Przypisy

Szablon:Przypisy-lista

Bibliografia

Szablon:Władca-Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej Szablon:Władca-Papież

  1. a b c d e f g h i j k l m n Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Kelly
    BŁĄD PRZYPISÓW
  2. a b c d e Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie Wollpert
    BŁĄD PRZYPISÓW
  3. a b c d e f Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie FIU
    BŁĄD PRZYPISÓW