Przejdź do zawartości

Innocenty XII: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Xqbot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot dodał scn:Nnucenzu XII
Ciekawostki: relikwie
Linia 47: Linia 47:
== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
Przebywając w Polsce udzielił ślubu (5 lipca 1665 r.) Janowi Sobieskiemu i Marii Kazimierze d'Arquien, przyszłej parze monarszej.
Przebywając w Polsce udzielił ślubu (5 lipca 1665 r.) Janowi Sobieskiemu i Marii Kazimierze d'Arquien, przyszłej parze monarszej.
Jako papież, przekazał relikwiarz ze szczątkami św. Antoniego z Padwy rodzinie Lubomirskich, która umieściła go w warszawskim [[Kościół św. Antoniego Padewskiego w Warszawie (Czerniaków)|kościele bernardynów]], pod wezwaniem świętego, gdzie przebywa do dziś.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 18:54, 31 sty 2013

Innocenty XII
Antonio Pignatelli del Rastrello
Papież
Ilustracja
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1615
Spinazzola

Data i miejsce śmierci

27 września 1700
Rzym

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra, ?

Papież
Okres sprawowania

1691-1700

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Kreacja kardynalska

1681

Pontyfikat

12 lipca 1691

Innocenty XII (łac. Innocentius XII), właściwie Antonio Pignatelli del Rastrello, (ur. 13 marca 1615 w Spinazzola koło Neapolu – zm. 27 września 1700 w Rzymie) – nuncjusz apostolski m.in. w Polsce, papież od 12 lipca 1691 do 27 września 1700.

Pochodził ze szlacheckiego rodu neapolitańskiego; studiował nauki prawne w Kolegium Jezuickim w Rzymie. Pracował w prałaturze w Rzymie, pełnił od pontyfikatu Urbana VIII liczne funkcje kościelne; był wicelegatem w Urbino, inkwizytorem na Malcie, gubernatorem Viterbo (lub Perugii), referendarzem Trybunału Sygnatury Apostolskiej. W październiku 1652 został mianowany arcybiskupem tytularnym Larissy i skierowany do pracy w dyplomacji papieskiej; nuncjusz w Toskanii, Polsce (1660-68) i Austrii. Był także biskupem Lecce (1671) i Fenza (1682) oraz arcybiskupem Neapolu (1686). W 1681 papież Innocenty XI mianował go kardynałem, nadając tytuł prezbitera Bazyliki św. Pankracego za Murami.

12 lipca 1691 został wybrany na papieża, przyjął imię Innocentego XII i został koronowany 15 lipca 1691. W czerwcu 1692 ogłosił bullę Romanum decet Pontificem, w której określił szereg regulacji skierowanych przeciw powszechnej w czasie poprzednich pontyfikatów praktyce nepotyzmu; dopuścił m.in. możliwość mianowania członkiem Kolegium Kardynalskiego tylko jednego krewnego papieża oraz ograniczył dochody takiego kardynała. Wtrącał kobiety do więzienia za oddawanie się grze w karty. Wyposażał pomniki w listki figowe, kazał też zamalować piersi Madonny na obrazie Guida Reniego. Na jego rozkaz zamknięto teatry publiczne, a kobietom zabroniono występów. Role kobiece mieli odgrywać kastraci. Uroczystości karnawałowe ograniczono do minimum.

Ciekawostki

Przebywając w Polsce udzielił ślubu (5 lipca 1665 r.) Janowi Sobieskiemu i Marii Kazimierze d'Arquien, przyszłej parze monarszej. Jako papież, przekazał relikwiarz ze szczątkami św. Antoniego z Padwy rodzinie Lubomirskich, która umieściła go w warszawskim kościele bernardynów, pod wezwaniem świętego, gdzie przebywa do dziś.

Linki zewnętrzne

Szablon:Władca-Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej Szablon:Władca-Papież