Hlavní obsah

Nizozemsko - Turecko 2:1SESTŘIH: Obrat ve druhém poločase, Nizozemci srazili bojovné Turky a jsou v semifinále

Aktualizováno

Nizozemští fotbalisté porazili po obratu ve druhém poločase Turecko 2:1 a po 20 letech jsou v semifinále mistrovství Evropy. O postup do finále vyzvou ve středu v Dortmundu Anglii, která v sobotu v podvečerním utkání zdolala na penalty Švýcary.

Sestřih zápasu Nizozemsko–TureckoVideo: Česká televize

Článek
Fotogalerie

Turky poslal na Olympijském stadionu v Berlíně do vedení Samet Akaydin, v rozmezí 70. až 76. minuty ale „Oranje“ otočili skóre. Nejprve srovnal Stefan de Vrij a poté si dal vlastní branku Mert Müldür. Turecko tak nenavázalo na dosud jediné semifinále na Euru z roku 2008.

Turci se museli obejít bez stopera Demirala, který v osmifinále proti Rakousku vstřelil obě branky svého týmu při výhře 2:1. Kvůli oslavě gestem se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci, ale obdržel dvouzápasový trest. Nizozemsko s Tureckem se na velkém turnaji utkaly poprvé.

Už ve druhé minutě se k zakončení ve vápně dostal nizozemský útočník Depay, jenže zamířil vysoko nad. Poté se dlouho hrálo bez zajímavějších akcí na obou stranách. Ve 35. minutě Turci udeřili. Nizozemci odvrátili míč po rohovém kopu pouze ke Gülerovi, který centrem na zadní tyč našel hlavou zakončujícího Akaydina. Premiérový reprezentační gól v 10. startu za Turecko si nemohl načasovat lépe.

Turečtí fotbalisté šli do překvapivého vedení

Po změně stran málem výběr italského trenéra Montelly, který ve skupině zdolal Česko 2:1, navýšil vedení. Güler však z přímého kopu napálil tyč. O chvíli později brankář Verbruggen vyrazil Yildizovu střelu zpoza šestnáctky a před dobíhajícím Ayhanem odvrátil balon na roh střídající Weghorst.

V 70. minutě Nizozemci srovnali. Nakrátko rozehraný roh vyřešil Depay centrem do vápna, na nějž si naběhl De Vrij a pokořil Günoka. Stoper se v reprezentaci trefil počtvrté a poprvé od března 2015. Turci ani v pátém utkání na turnaji neudrželi nulu. „Memphis (Depay) skvěle nahrál a nikdo mě nebránil. Byl jsem přesvědčený, že dám gól,“ prohlásil autor vyrovnávací branky.

Za dalších šest minut dokonali svěřenci kouče Koemana obrat. Dumfries přihrál před branku a obránce Müldür před dotírajícím Gakpem usměrnil míč do vlastní sítě.

Wout Weghorst ve velké šanci neuspěl

Turci ještě sahali po vyrovnání. Verbruggen nedosáhl na přihrávku střídajícího Aktürkoglua a Celik mířil do odkryté branky, nizozemského gólmana však zastoupil Van de Ven. Akce ještě pokračovala, jenže Aktürkogluovu střelu zblokovala obrana na roh. Na opačné straně Gakpo neprostřelil Günoka. V nastavení Verbruggen reflexem proti Bardakciho zakončení odmítl prodloužení.

Souboj Nizozemska s Tureckem se jako jediný ze čtyř čtvrtfinále rozhodl už po 90 minutách. „Na konci jsme hráli špatně, ale naštěstí jsme neinkasovali. Ve druhé půli jsme museli zůstat klidní a využili jsme nabídnuté šance,“ uvedl kapitán Nizozemců Virgil van Dijk.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.

Mistrovství Evropy ve fotbale – čtvrtfinále:
Nizozemsko–Turecko 2:1 (0:1)
Branky: 70. De Vrij, 76. vlastní Müldür – 35. Akaydin. Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages – Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Simons, Aké, Van Dijk, Weghorst – Tosun, Montella (trenér). ČK: 90.+6 Yildirim (Turecko, mimo hřiště). Diváci: 70.091.
Nizozemsko: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (73. Van de Ven) – Reijnders (73. Veerman), Schouten, Simons (87. Zirkzee) – Bergwijn (46. Weghorst), Depay (87. Frimpong), Gakpo. Trenér: Koeman.
Turecko: Günok – Müldür (82. Celik), Ayhan (89. Kilicsoy), Akaydin (82. Tosun), Bardakci, Kadioglu – Yilmaz, Özcan (77. Yokuslu), Calhanoglu, Yildiz (77. Aktürkoglu) – Güler. Trenér: Montella.

Semifinálový a finálový program

Na fotbalovém mistrovství Evropy je po dnešku jasno o semifinálových dvojicích. O postup do finále se nejprve v úterý od 21:00 v Mnichově utkají Španělsko s Francií, která na turnaji v pěti zápasech nevstřelila gól ze hry. O den později začne v Dortmundu ve stejný čas utkání Anglie s Nizozemskem.