Перейти до вмісту

Чжун Жун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Чжун Жун
Ім'я при народженніЧжун Вей
ПсевдоІнчуань
Народився468(0468)
Хенань, КНР
Помер518
Діяльністьписьменник
Галузьпоезія[1] і літературознавство[1]
Знання мовкитайська[1]
Конфесіяконфуціанство

Чжун Жун (*鍾嶸, 468 —518) — китайський письменник часів династії Ці періоду Північних та Південних династій.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив із знатної родини. Народився в окрузі на території сучасної провінції Хенань. Отримав класичну освіту. Про життя та діяльність Чжун Жуна відомо замало. Він тривалий час займав посади нищого та середнього рівня, не намагався отримати значні посади у державі. Значну частину приділяв своїй творчості.

Творчість

[ред. | ред. код]

Чжун Жун є автором трактату «Категорії віршів» (513 рік). У теоретичному відношенні він менш цікавий, за охопленням матеріалу (тільки п'ятислівні вірші) більш вузький, але цінний тим, що являє собою рідкісний для старого Китаю різновид літературної думки — критику творчості окремих авторів. Чжун Жун розбирає творіння близько 120 поетів і виділяє у розвитку китайської поезії дві паралельні лінії: одна — йде від народних пісень «Шицзін», інша — від «Чуських строф». Усіх поетів за ступенем майстерності він ділить на «нижчу», «середню» і «вищу» категорії. Чжун Жун «не пише про живих», проте його трактат сповнений прихованої полеміки, бо він виступає проти загального захоплення вишуканою формою, бездумного прикрашення, за природність звучання вірша. Для Чжун Жуна головне — зміст. Він стверджує також ідею підтексту і недомовленості у творі, де «слова не вичерпують сенсу», настільки важливу для всієї китайської поезії в цілому.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • André Lévy (dir.), Dictionnaire de la littérature chinoise, Presses universitaires de France, coll. " Quadrige ", 1994, rééd. 2000, p. 411—412.
  1. а б в Чеська національна авторитетна база даних