Перейти до вмісту

Уваров Микола Митрофанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Уваров Микола Митрофанович
Народження21 листопада 1861(1861-11-21) Редагувати інформацію у Вікіданих
Богодухів, Харківська губернія, Російська імперія
Смерть1942 Редагувати інформацію у Вікіданих
 Харків, Українська РСР, СРСР
(голод Редагувати інформацію у Вікіданих)
Жанрпортрет Редагувати інформацію у Вікіданих
НавчанняХарківська малювальна школа (1882Редагувати інформацію у Вікіданих і Петербурзька академія мистецтв (1890Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьхудожник
ВчительРаєвська-Іванова Марія Дмитрівна Редагувати інформацію у Вікіданих
ПрацівникХТІ Редагувати інформацію у Вікіданих

CMNS: Уваров Микола Митрофанович у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Мико́ла Митрофа́нович Ува́ров (21 листопада 1861, Богодухів — 1942, Харків) — український художник.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 21 листопада 1861 року в місті Богодухові (нині Харківська область, Україна) в дворянській сім'ї[1]. 1882 року закінчив Харківську малювальну школу Марії Раєвської-Іванової; протягом 1882—1890 років навчавсся у Петербурзькій академії мистецтв.

Повернувшись до Харкова, займався як образотворчим мистецтвом, так і педагогічною діяльністю. З 1897 року працював вчителем малювання у Харківській жіночій гімназії Катерини Драшковської. З 10 жовтня 1915 року і щонайменше до початку 1919 року викладав малюнок у Харківському технологічному інституті[1].

Працював музейним реставратором у Харкові. Помер у Харкові від голоду в 1942 році[1].

Творчість

[ред. | ред. код]

Упродовж 1903—1908 років брав участь в оздобленні будинку Полтавського земства, де створював станкові картини на історичні сюжети. Серед інших разом із Сергієм Васильківським намалював картину «Вибори полковника Пушкаря». Виконав розпис плафона «Апофеоз Аполлона» в актовій залі особняка купця Соколова по вулиці Благовіщенській, № 17 в Харкові[2].

Автор портретів Тараса Шевченка, Івана Франка, Миколи Лисенка, Дмитра Багалія, Сергія Васильківського та інших, і низки графічних творів, зокрнема сатиричних малюнків на біблійні теми.

Розписав стелі у будинку академіка архітектури Олексія Бекетова, у якому тепер розташований Будинок учених [3].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Михайло Красиков. Художники ХПІ: Микола Уваров / «Політехнік» — Газета Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»
  2. Фото. У Харкові відновлюють розпис «Апофеоз Аполлона» на памʼятці архітектури, яку обстріляли росіяни. The Village Україна. 30 грудня 2022. Процитовано 28 квітня 2023.
  3. Харківський Будинок учених – оригінальна пам’ятка архітектури : Харьков, Совнаркомовская улица, 10 - Стежками України! | stezhkamu.com. stezhkamu.com. Процитовано 6 жовтня 2021.

Література

[ред. | ред. код]