Стіна (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стіна
нім. Die Wand
ЖанрАнтиутопія
Формароман
АвторМарлен Гаусгофер
Мова Німецька
Опубліковано1963
Країна Австрія
ВидавництвоMohn, Gütersloh und Wien

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

Стіна (нім. Die Wand) — роман 1963 року, який написала австрійська письменниця Марлен Гаусгофер у жанрі антиутопії. Вважається її найкращою роботою. За цей роман її нагороджено премією Артура Шніцлера. Нагородження премією і читання роману на Австрійському радіо сприяли зростанню популярності Гаусгофер. Роман «Стіна» зміг зайняти друге місце в списку бестселерів журналу Spiegel.[1]

Сюжет

[ред. | ред. код]

Головна героїня роману — жінка сорока років, ім'я якої не згадується. Разом зі своїм двоюрідним братом і чоловіком кузини їде в австрійські гори, щоб провести там вихідні в мисливському будиночку. На наступний ранок жінка виявляє, що залишилася одна з собакою своєї кузини по кличці Лухс. Намагаючись знайти інших людей, вона стикається з прозорою стіною, яка відрізає її від решти світу. Все життя зовні здається мертвим. Єдина людина, яку вона змогла вгледіти в біноклі, здається заморожена. Їй здається, що невідомий катаклізм вбив все живе за стіною. Вона виявляється в повній самоті, однаково захищена і захоплена невидимою стіною.

Всі спроби героїні вибратися з пастки провалюються. З собакою, кішкою і вагітною коровою, її єдиними компаньйонами, вона намагається вижити і змиритися з ситуацією. Їй доводиться вчитися самостійно здобувати все необхідне для життя з саду і навколишнього її лісу. Щоб подолати страх і самотність вона пише щоденник, не знаючи чи прочитає його хто-небудь.

Ближче до кінця роману з'являється чоловік, перший та єдиний за все оповідання. Він вбиває свою собаку і теля, мабуть, без причини. Вона стріляє в нього, можливо позбавляючи себе єдиного шансу коли-небудь знову зустріти іншу людину.

Історія закінчується записом в щоденнику про те, що корова знову вагітна і, як сподівається героїня, кішка буде мати нових кошенят. Подальша доля жінки залишається невідомою.

Критика

[ред. | ред. код]

Критики по різному інтерпретують роман Гаусгофер «Стіна». Деякі розуміють його як досить радикальну критику сучасної цивілізації. Головна героїня змушена повернутися до природнішого способу життя, бачачи як марними стають звичайні речі в таких ситуаціях, як життя в місті робить людей «непридатними для життя в гармонії з природою». Автомобіль Mercedes Benz, на якому вона прибула в гори, повільно заростає рослинами. «Стіна», що ізолювала героїню від цивілізації, водночас дає їй можливість змінити та переглянути свої пріоритети. Інші описують книгу Гаусгофер як «Роман виховання «XX століття, який досліджує» психологічні, а не соціально-історичні аспекти процесу дорослішання героїні».

У своєму автобіографічному романі для дітей «Небо без кінця» (нім. Himmel, der nirgendwo endet, 1966) Гаусгофер описує збільшення відстані між дочкою і матір'ю як «стіну» між ними, яка не може бути прорвана легко. З цього погляду, «Стіна» може розглядатися як метафора самотності людини.

Роман вплинув на таких авторів, як лауреат Нобелівської премії Ельфріде Єлінек, яка присвятила Гаусгофер одну з 5 своїх п'єс Prinzessinnendramen, спеціально з посиланням на «Стіну».[2]

Переклади

[ред. | ред. код]

Роман «Стіна» був перекладений на 19 мов.[3] Переклад англійською мовою, північноірландського перекладача Шона Вайтсайда[en], вийшов у незалежному американському видавництві Cleis Press[en] в 1990 році.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Екранізації

[ред. | ред. код]
  • 2012 року  — «Стіна» / [5]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Die Wand
  2. Princess Dramas — The Wall. Архів оригіналу за 11 серпня 2013. Процитовано 7 березня 2018.
  3. Die Wand Mein Österreich.
  4. Andreas Bohren. Auszeichnungen. Архів оригіналу за 8 березня 2018. Процитовано 7 березня 2018.
  5. Die Wand (англ.) на сайті Internet Movie Database

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Елла Володіна (18 жовтня 2012). [http: //dw.com/p/16R7G "Стіна" на кіноекрані: біль і нега безвихідної самотності]. Deutsche Welle. Процитовано 12 березня 2017. {{cite web}}: Cite має пусті невідомі параметри: |subtitle= та |description= (довідка)