Перейти до вмісту

Різдорфер Микола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Микола Різдорфер
Депутат Сойму Карпатської України
12 лютого 1939 — 18 березня 1939

Народився5 грудня 1901(1901-12-05)
Рахів, жупа Мармарош, Угорське королівство, Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Померчервень 1981
Німеччина Німеччина
Відомий яклікар
Політична партіяХристиянсько-народна партія
Професіялікар

Емеріх-Мико́ла Різдо́рфер (нар. 5 грудня 1901, м. Рахів — червень 1981, Німеччина) — український лікар та відомий громадський діяч на Закарпатті, депутат Сойму Карпатської України. Заклав фундамент соціально страхової медицини та геронтології на Закарпатті.

Життєпис

[ред. | ред. код]
Посли Сойму Карпатської України.
По центру: Президент Карпатської України о. Августин Волошин; Перший ряд зліва направо: Микола Долинай, Юлій Бращайко, Юліян Ревай, Августин Штефан, Степан Клочурак; Другий ряд: Федір Ревай, Степан Росоха, Леонід Романюк, Августин Дутка, Михайло Тулик, Дмитро Німчук, Михайло Бращайко, Іван Грига, Микола Мандзюк; Третій ряд: Володимир Комаринський, Микола Різдорфер, Антон Ернест Олдофреді, Мілош Дрбал, Григорій Мойш, Михайло Марущак, Кирило Феделеш, Василь Климпуш, о. Юрій Станинець; Четвертий ряд: Василь Щобей, Іван Ігнатко, Юрій Пазуханич, Іван Перевузник, Адальберт Довбак, Петро Попович, Іван Качала, Василь Лацанич

Народився 5 грудня 1901 року у місті Рахові. Батько — німець за національністю. Мати із гуцульського роду Молдавчуків. У 1918 році навчався на медичному факультеті Будапештського університету. У 1919 році продовжив своє навчання у Празькому університеті. Був першим головою «Союзу карпаторуських соціал-демократичних студентів» у 1925 році[1].

У 1926 році взяв участь у науковій конференції в Празі, присвяченій вивченню лікувальних властивостей мінеральних вод Закарпаття. Також у цій конференції узяв участь відомий український біохімік Іван Горбачевський. Микола Різдорфер виступив з науковою розвідкою «Буркути Рахівщини». Вона стала поштовхом для наукових досліджень джерел води на Рахівщині. З 1927 року працював у лікарнях Ужгорода та Мукачева. З 1930 року працював дільничим лікарем у Сваляві. Займався проблемами санітарного стану джерел води на Закарпатті та їнього йододефіциту. Керівник українського руху на Свалявщині.

12 лютого 1939 року Різдорфера обрали послом до першого сейму Карпатської України [2]. У списку кандидатів він був під 26-м номером. Разом з Миколою Долинаєм увійшов до соціально-здоровельної комісії [3].

У 1939 році виїхав з дружиною до Братислави. У 1945 році до Мюнхена. На початку 1950 року виїхав до США.

У 1972 році взяв участь у роботі з'їздах Карпатського Союзу із США та Братства Карпатської Січі.

Останні роки життя провів у Німеччині, де й помер у червні 1981 року.[4]

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

У селі Росош вулицю Борканюка перейменували на вулицю Миколи Різдорфера.[5]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Куцов К. О. Діяльність «Союзу Підкарпатських Руських Студентів» у Чехословаччині (1921-1931 рр.) // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Історія. 2016. Вип. 1. С. 36-41.
  2. Уряди Карпатської України: Документи
  3. Василь Ґренджа-Донський. Щастя і горе Карпатської України.
  4. Ярослав Сеник.ЕПІСТОЛЯРІЙ В АРХІВІ ОМЕЛЯНА І ТЕТЯНИ АНТОНОВИЧІВ (за матеріалами відділу рукописів Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника)
  5. Закарпатська обласна державна адміністрація - Про перейменування вулиць в населених пунктах Закарпатської області. carpathia.gov.ua (ua) . Процитовано 19 червня 2024.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]