Роги Амона
Роги Амона (англ. horns of Ammon) — закручені баранячі роги, що використовувалися як символ єгипетського божества Амона. Через візуальну схожість їх також асоціюють з викопними мушлями стародавніх равликів і головоногих молюсків, останніх через цей історичний зв'язок називають амонітами[1].
Амон, згодом Амон-Ра, був божеством єгипетського пантеону, з культом, який досяг свого апогею за часів дванадцятої династії, поки не переріс в тимчасову монотеїстичну релігію. Єгипетські фараони 18 династії, такі як Аменхотеп і Тутанхамон запозичили свої імена від свого божества[2]. Інші єгипетські боги також іноді описуються як іпостасі Амона[3].
Амона часто зображували з баранячими рогами, тому, відколи він став символом верховенства. Царів та імператорів почали зображати з рогами Амона по боках голови в профіль, так само як і божеств, не лише Єгипту, а й інших регіонів. Юпітера після завоювання Єгипту Римом іноді зображували як «Юпітера Амона» з рогами, так само як і грецького верховного бога Зевса. Обожнювання Александра Македонського як завойовника супроводжувалось тим, що оракул у Сіві оголосив його метафоричним «Сином Амона». Дехто вважає, що ця традиція продовжувалася протягом століть, і Александр Македонський нібито згадується в Корані як «Dhu al-Qarnayn» («Дворогий»), що є посиланням на його зображення на близькосхідних монетах і скульптурах як такого, що має роги[4][5], що узгоджується з думкою більшості дослідників ісламської екзегези про те, що Dhu al-Qarnayn був Александром Македонським[6][7].
Пліній Старший був одним з перших відомих авторів, які пов'язували спіралеподібні мушлі з Амоном, називаючи їх ammonis cornua (роги Амона) у своїй книзі «Природнича історія»[8]. Враховуючи відносну рідкісність скам'янілостей амонітів в Єгипті, вони могли походити від мушель викопних равликів, таких як natica hybrida, знайдених у Мокаттамі поблизу Каїра[1].
Пряме ототожнення амонових рогів з викопними черепашками головоногих молюсків стало поширеним у середньовіччі завдяки згадкам таких авторів, як Ґеорґіус Аґрікола та Конрад Геснер. Це призвело до широкого розповсюдження асоціацій, що увінчалося тим, що палеонтолог Карл Альфред фон Ціттель у 1848 році назвав цей клас тварин Амоноїдеї (Ammonoidea).
- ↑ а б Bressan, David. The Origin Of Geological Terms: Ammonites. Forbes (англ.). Процитовано 13 листопада 2024.
- ↑ Iniesta, I. (2014-10). On the origin of Ammon's horn. Neurología (English Edition) (англ.). 29 (8): 490—496. doi:10.1016/j.nrleng.2012.03.024.
- ↑ The horns of Ammon. Coin Talk (англ.). 7 квітня 2019. Процитовано 13 листопада 2024.
- ↑ Recent Ancient Coin Acquisitions Focus on Alexander the Great | Middlebury College Museum of Art. www.middlebury.edu (англ.). 1 жовтня 2018. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Ammonite to Ammolite. www.forumancientcoins.com. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Daneshgar, Majid (2020). Studying the Qur'ān in the Muslim Academy. AAR reflection and theory in the study of religion. New York (N.Y.): Oxford University Press. с. 77. ISBN 978-0-19-006754-0.
- ↑ Griffith, Sidney (15 березня 2022). Narratives of “the Companions of the Cave,” Moses and His Servant, and Dhū ’l-Qarnayn in Sūrat al-Kahf: Late Antique Lore within the Purview of the Qurʾān. Journal of the International Qur’anic Studies Association. 6 (1). doi:10.5913/jiqsa.6.2021.a005. ISSN 2474-8420.
- ↑ Naturalis Historia 37.40.167