Перейти до вмісту

Роги Амона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Монета із зображенням Александра Македонського, завойовника Єгипту, з рогами Амона на голові

Роги Амона (англ. horns of Ammon) — закручені баранячі роги, що використовувалися як символ єгипетського божества Амона. Через візуальну схожість їх також асоціюють з викопними мушлями стародавніх равликів і головоногих молюсків, останніх через цей історичний зв'язок називають амонітами[1].

Класична іконографія

[ред. | ред. код]
Юпітер Амон на фрагменті теракоти

Амон, згодом Амон-Ра, був божеством єгипетського пантеону, з культом, який досяг свого апогею за часів дванадцятої династії, поки не переріс в тимчасову монотеїстичну релігію. Єгипетські фараони 18 династії, такі як Аменхотеп і Тутанхамон запозичили свої імена від свого божества[2]. Інші єгипетські боги також іноді описуються як іпостасі Амона[3].

Амона часто зображували з баранячими рогами, тому, відколи він став символом верховенства. Царів та імператорів почали зображати з рогами Амона по боках голови в профіль, так само як і божеств, не лише Єгипту, а й інших регіонів. Юпітера після завоювання Єгипту Римом іноді зображували як «Юпітера Амона» з рогами, так само як і грецького верховного бога Зевса. Обожнювання Александра Македонського як завойовника супроводжувалось тим, що оракул у Сіві оголосив його метафоричним «Сином Амона». Дехто вважає, що ця традиція продовжувалася протягом століть, і Александр Македонський нібито згадується в Корані як «Dhu al-Qarnayn» («Дворогий»), що є посиланням на його зображення на близькосхідних монетах і скульптурах як такого, що має роги[4][5], що узгоджується з думкою більшості дослідників ісламської екзегези про те, що Dhu al-Qarnayn був Александром Македонським[6][7].

Викопний амоніт, що демонструє свою рогоподібну спіраль

Пліній Старший був одним з перших відомих авторів, які пов'язували спіралеподібні мушлі з Амоном, називаючи їх ammonis cornua (роги Амона) у своїй книзі «Природнича історія»[8]. Враховуючи відносну рідкісність скам'янілостей амонітів в Єгипті, вони могли походити від мушель викопних равликів, таких як natica hybrida, знайдених у Мокаттамі поблизу Каїра[1].

Пряме ототожнення амонових рогів з викопними черепашками головоногих молюсків стало поширеним у середньовіччі завдяки згадкам таких авторів, як Ґеорґіус Аґрікола та Конрад Геснер. Це призвело до широкого розповсюдження асоціацій, що увінчалося тим, що палеонтолог Карл Альфред фон Ціттель у 1848 році назвав цей клас тварин Амоноїдеї (Ammonoidea).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Bressan, David. The Origin Of Geological Terms: Ammonites. Forbes (англ.). Процитовано 13 листопада 2024.
  2. Iniesta, I. (2014-10). On the origin of Ammon's horn. Neurología (English Edition) (англ.). 29 (8): 490—496. doi:10.1016/j.nrleng.2012.03.024.
  3. The horns of Ammon. Coin Talk (англ.). 7 квітня 2019. Процитовано 13 листопада 2024.
  4. Recent Ancient Coin Acquisitions Focus on Alexander the Great | Middlebury College Museum of Art. www.middlebury.edu (англ.). 1 жовтня 2018. Процитовано 14 листопада 2024.
  5. Ammonite to Ammolite. www.forumancientcoins.com. Процитовано 14 листопада 2024.
  6. Daneshgar, Majid (2020). Studying the Qur'ān in the Muslim Academy. AAR reflection and theory in the study of religion. New York (N.Y.): Oxford University Press. с. 77. ISBN 978-0-19-006754-0.
  7. Griffith, Sidney (15 березня 2022). Narratives of “the Companions of the Cave,” Moses and His Servant, and Dhū ’l-Qarnayn in Sūrat al-Kahf: Late Antique Lore within the Purview of the Qurʾān. Journal of the International Qur’anic Studies Association. 6 (1). doi:10.5913/jiqsa.6.2021.a005. ISSN 2474-8420.
  8. Naturalis Historia 37.40.167