Перейти до вмісту

Премія Японії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Премія Японії
яп. 日本国際賞
Країна  Японія
Тип наукова нагородаd
Вручає: Фундацією Премії Японії
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 1985
Нагороджені:
Категорія:Лауреати Премії Японії (46)
Черговість
Сайт japanprize.jp/index.html?lng=ja

CMNS: Премія Японії у Вікісховищі

Премія Японії (яп. 日本国際賞, Ніхон Кокусайсьо) — японська наукова нагорода «за нові видатні досягнення у науці та технології, що розширили горизонти знань й слугували справі миру й процвітання людства». Її присуджує щорічно Фундація Премії Японії.

У листопаді 1982 року за згодою Прем'єр-міністра Японії було започатковано Фонд підготовки Премії Японії з метою створення нагороди від країни як престижної міжнародної відзнаки в галузі науки і техніки. У 1983-му пропозиція створення Премії Японії схвалена кабінетом міністрів. Премія за двома категоріями почала вручатись з 1985 року. Основним спонсором Фундації Премії Японії виступив Мацусіта Коносуке, засновник корпорації «Panasonic Corporation», який і став першим очільником Фундації. На Премію Японії висуваються лише живі кандидати, без обмежень на вид діяльності, громадянство, расу, конфесію та стать. Посмертні та колективні нагородження не передбачено, однак трапляються часто нагородження двох лауреатів за однією категорією. Грошова складова премії — 50 мільйонів єн (близько півмільйона доларів США) на кожну з двох категорій.

На відміну від Нобелівської премії, яку присуджують кожного разу в одних і тих же категоріях (галузях науки), Премію Японії присуджують у довільно обраних галузях науки. На кожен календарний рік встановлюють дві категорії (галузі), за якими приймають заявки. На початку 2019 року перелік майбутніх категорій визначено до 2022 року включно[2]: на 2020 рік — електроніка, комунікація, інформація і наука про життя; на 2021 рік — ресурси, енергетика, довкілля, соціальна інфраструктура та медичні науки, лікарські науки; на 2022 — матеріали, виробництво та біологічне виробництво, екологія/навколишнє середовище. Зазвичай, перша категорія належить до прикладних технічних дисциплін, друга — до медицини чи інших наук про людину.

Журі у складі п'яти експертів у кожній з категорій обирається з японських науковців. Імена лауреатів кожного року оголошуються у січні (лауреати 2019 року стали відомі 16 січня 2019).[3].

Разом з премією Кіото ця нагорода поділяє перші два місця серед нагород у міждисциплінарних галузях знань у рейтингу міжнародних наукових нагород від IREG (англ. International Ranking Expert Group)[4].

Лауреати

[ред. | ред. код]
Рік Лауреат Країна Досягнення
1985 Джон Пірс США США За видатні досягнення в галузі електроніки та комунікаційних технологій
Оригінальний текст (англ.)
[Outstanding achievement in the field of electronics and communications technologies] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Ефраїм Кацир Ізраїль Ізраїль За видатні досягнення у фундаментальній теорії в галузі іммобілізованих ферментів та їх практичного застосування
Оригінальний текст (англ.)
[Outstanding achievement in basic theory in the field of immobilized enzymes and their practical applications] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1986 Девід Тернбулл[en] США США За піонерський внесок у матеріалознавство із впливом на технології нових матеріалів, таких як аморфні тверді речовини
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneering contributions to materials science with impact on new materials technology such as amorphous solids] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Віллем Йохан Колфф[en] США США За дослідження та розробку штучних органів та відповідних технологій
Оригінальний текст (англ.)
[Research and development of artificial organs and their relevant technology] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1987 Генрі Бічелл[en]
Гурдев Кхуш[en]
США США
Індія Індія
За розробку штамів IR8 та IR36 для стратегій селекції рису, орієнтованих на тропічні та субтропічні зони
Оригінальний текст (англ.)
[Development of the IR8 and IR36 strains for rice breeding strategies geared to the tropical and subtropical zones] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Теодор Майман США США За реалізацію першого в світі лазера
Оригінальний текст (англ.)
[Realization of the world's first laser] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1988 Жорж Вендріес[de] Франція Франція За розробку технології реакторів на швидких нейтронах
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of fast breeder reactor technology] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Дональд Гендерсон
Ісао Аріта[en]
Френк Феннер[en]
США США
Японія Японія
Австралія Австралія
За ліквідацію віспи
Оригінальний текст (англ.)
[The eradication of Smallpox] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Люк Монтаньє
Роберт Галло[en]
Франція Франція
США США
За відкриття збудника СНІДу та розробку методів діагностики
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of the AIDS-causing virus and development of diagnostic methods] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1989 Шервуд Роуленд США США Дослідження механізмів руйнування стратосферного озону хлорфторвуглеводнями
Оригінальний текст (англ.)
[Studies on the mechanisms of stratospheric ozone depletion by chlorofluorocarbons] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Елайс Джеймс Корі США США За піонерський внесок у синтез простагландинів та їх споріднених сполук, які мають велике терапевтичне значення
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneering contributions to the syntheses of prostaglandins and their related compounds which are of great therapeutic value] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1990 Марвін Мінський США США За створення наукової галузі під назвою «Штучний інтелект» і пропозиція фундаментальних теорій у цій галузі
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of an academic field named Artificial Intelligence and the proposal of fundamental theories in that field] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Вільям Джейсон Морган[en]
Ден Маккензі (геофізик)[en]
Ксав'є Ле Пішон[en]
США США
Велика Британія Велика Британія
Франція Франція
Започаткування теорії тектоніки плит та внесок у її розвиток
Оригінальний текст (англ.)
[Initiation of the theory of plate tectonics and contributions to its development] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1991 Жак-Луї Ліоніс[en] Франція Франція За внесок в аналіз та керування розподіленими системами, а також у просування прикладного аналізу
Оригінальний текст (англ.)
[Contributions to analysis and control of distributed systems, and to promotion of applied analysis] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Джон Джуліан Вайлд[en] США США За розвиток ультразвукової діагностики в медицині
Оригінальний текст (англ.)
[Development of ultrasound imaging in medicine] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1992 Ґергард Ертль Німеччина Німеччина За внесок у новий розвиток хімії та фізики твердих поверхонь
Оригінальний текст (англ.)
[Contributions to the new development of the chemistry and physics of solid surfaces] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Крістофер Полдж[en] Велика Британія Велика Британія За відкриття методу кріоконсервації сперми та ембріонів сільськогосподарських тварин
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of method of the cryopreservation of semen and embryos in farm animals] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1993 Франк Пресс[en] США США За розвиток сучасної сейсмології та міжнародного співробітництва в галузі науки про катастрофи
Оригінальний текст (англ.)
[Development of modern seismology and advancement of international cooperation in disaster science] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Кері Малліс США США За розвиток полімеразної ланцюгової реакції
Оригінальний текст (англ.)
[Development of the polymerase chain reaction] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1994 Вільям Гейвард Пікерінг Нова Зеландія Нова Зеландія За надихаюче лідерство у безпілотних дослідженнях Місяця та планет, а також за новаторські досягнення у розробці космічних кораблів та засобів зв'язку у далекому космосі
Оригінальний текст (англ.)
[Inspirational leadership in unmanned lunar and planetary exploration, and for pioneering achievements in the development of spacecraft and deep space communications] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Арвід Карлссон Швеція Швеція За відкриття дофаміну як нейромедіатора та з'ясування його ролі в психічних і рухових функціях та їх порушеннях
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of dopamine as a neurotransmitter and clarification of its role in mental and motor functions and their disorders] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1995 Нік Голоняк США США За видатний внесок у дослідження та практичне застосування світловипромінювальних діодів і лазерів завдяки піонерським досягненням у розумінні фізичних принципів і технології процесу інтерметалічних складних напівпровідників
Оригінальний текст (англ.)
[Outstanding contributions to research and practical applications of light emitting diodes and lasers through pioneering achievements in the understanding of physical principles and in the process technology of intermetallic compound semiconductors] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Edward F. Knipling[en] США США За новаторський внесок у розробку інтегрованої боротьби зі шкідниками за допомогою стерильного методу звільнення від комах та інших біологічних підходів
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneer contributions in the development of Integrated Pest Management by the Sterile Insect Release Method and other biological approaches] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1996 Чарльз Куен Као США США Велика Британія Велика Британія За піонерські дослідження широкосмугового оптоволоконного зв'язку з низькими втратами
Оригінальний текст (англ.)
[For pioneering research on wideband, low-loss optical fiber communications] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Масао Іто[en] Японія Японія За з'ясування функціональних принципів і нервових механізмів мозочка
Оригінальний текст (англ.)
[Elucidation of the functional principles and neural mechanisms of the cerebellum] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1997 Такасі Сугімура[en]
Брюс Еймс[en]
Японія Японія
США США
За внесок у встановлення фундаментальних уявлень про причини раку
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to establishment of fundamental concept on causes of cancer] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Джозеф Енгельбергер[en]
Хіроюкі Йосікава[ja]
США США
Японія Японія
За становлення індустрії роботів і створення техноглобальної парадигми
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of the robot industry and creation of a techno-global paradigm] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1998 Лео Есакі Японія Японія За створення та реалізацію концепції штучних суперрешіткових кристалів, які призвели до створення нових матеріалів із корисним застосуванням
Оригінальний текст (англ.)
[For the creation and realization of the concept of man-made superlattice crystals which lead to generation of new materials with useful applications] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Юзеф Шелл[en]
Марк ван Монтегю
Бельгія Бельгія
Бельгія Бельгія
За створення теорії та методу виробництва трансгенних рослин
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of the theory and method of the production of transgenic plants] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
1999 Вільям Веслі Петерсон[en] США США За створення теорії кодування для надійного цифрового зв'язку, трансляції та зберігання
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of coding theory for reliable digital communication, broadcasting and storage] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Джек Леонард Стромінгер
Дон Крейг Вілі[en]
США США
США США
За з'ясування тривимірних структур антигенів гістосумісності людини класу I та класу II та їх зв'язаних пептидів
Оригінальний текст (англ.)
[Elucidation of the three-dimensional structures of class I and class II human histocompatibility antigens and their bound peptides] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2000 Ian McHarg[en] США США За налагодження процесу екологічного містобудування та пропозицію системи оцінки землекористування
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of an ecological city planning process and proposal of a land use evaluation system] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Кімісіге Ісідзака[en] Японія Японія За відкриття імуноглобуліну Е та механізмів IgE-опосередкованих алергічних реакцій
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of Immunoglobulin E and mechanisms of IgE-mediated allergic reactions] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2001 Джон Гуденаф США США За відкриття екологічно чистих електродних матеріалів для літієвих акумуляторів високої щільності енергії
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of environmentally benign electrode materials for high energy density rechargeable lithium batteries] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Тімоті Парсонс[en] Канада Канада За внесок у розвиток біологічної/рибної океанографії та збереження рибних ресурсів і морського середовища
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to the development of biological / fisheries oceanography and for conservation of fishery resources and marine environment] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2002 Тім Бернерс-Лі Велика Британія Велика Британія За розвиток цивілізації шляхом винаходу, впровадження та розгортання Всесвітньої павутини
Оригінальний текст (англ.)
[Advancement of civilization through invention, implementation and deployment of the World Wide Web] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Анна Макларен[en]
Анджей Тарковський
Велика Британія Велика Британія
Польща Польща
За піонерську роботу з вивчення ембріонального розвитку ссавців
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneering work on mammalian embryonic development.] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2003 Бенуа Мандельброт
Джеймс Йорк
Франція Франція США США
США США
За створення універсальних понять у складних системах-хаосах та фракталах
Оригінальний текст (англ.)
[Creation of universal concepts in complex systems-chaos and fractals] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Сейдзі Оґава[en] Японія Японія За відкриття принципу функціональної магнітно-резонансної томографії
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of the principle for functional magnetic resonance imaging] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2004 Кеньїті Хонда[en]
Акіра Фудзісіма[en]
Японія Японія
Японія Японія
За новаторську роботу з фотохімічного каталізу та її застосування для реальних потреб
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneering work on photochemical catalysis and its application for the environment] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Кіт Сейнсбері Нова Зеландія Нова Зеландія За внесок у розуміння шельфових екосистем та їх сталого використання
Оригінальний текст (англ.)
[Contributions to the understanding of shelf ecosystems and their sustainable utilization] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Джон Гартлі Лоутон[en] Велика Британія Велика Британія За спостереження, експериментальні та теоретичні досягнення для наукового розуміння та збереження біорізноманіття
Оригінальний текст (англ.)
[Observational, experimental and theoretical achievements for the scientific understanding and conservation of Biodiversity] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2005 Макото Нагао[en] Японія Японія За новаторський внесок у обробку природної мови та інтелектуальну обробку зображень
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneering contributions to Natural Language Processing and Intelligent Image Processing] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Масатосі Такеіті
Erkki Ruoslahti[en]
Японія Японія
США США
За фундаментальний внесок у з'ясування молекулярних механізмів клітинної адгезії
Оригінальний текст (англ.)
[Fundamental contribution in elucidating the Molecular Mechanisms of Cell Adhesion] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2006 Джон Гафтон[en] Велика Британія Велика Британія За піонерські дослідження структури та складу атмосфери на основі власної технології супутникового спостереження та за просування міжнародних оцінок зміни клімату
Оригінальний текст (англ.)
[For pioneering research on atmospheric structure and composition based on his satellite observation technology and for promotion of international assessments of climate change] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Акіра Ендо Японія Японія За відкриття та розвиток статинів
Оригінальний текст (англ.)
[The discovery of the Statins and their development] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2007 Альбер Ферт
Петер Грюнберг
Франція Франція
Німеччина Німеччина
За ідкриття гігантського магнетоопору (GMR) та внесок у розробку інноваційних пристроїв спінової електроніки
Оригінальний текст (англ.)
[The discovery of Giant Magneto-Resistance (GMR) and its contribution to development of innovative spin-electronics devices] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Пітер Ештон[en] Велика Британія Велика Британія За внесок у збереження тропічних лісів
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to the conservation of tropical forest.] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2008 Вінтон Серф
Роберт Елліот Кан
США США
США США
За створення мережевої архітектури та протоколу зв'язку для мережі Інтернет
Оригінальний текст (англ.)
[Creation of network architecture and communication protocol for the Internet] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Віктор Макк'юсік[en] США США Становлення медичної генетики та внесок у її розвиток
Оригінальний текст (англ.)
[Establishment of medical genetics and contributions to its development] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2009 Денніс Медоуз США США За внесок у розвиток сталого світу, обґрунтований у звіті 1972 року під назвою «Межі зростання»
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution towards a sustainable world as founded in the 1972 Report titled The Limits to Growth] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Девід Кухл[en] США США За внесок у томографічну візуалізацію в ядерній медицині
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to tomographic imaging in nuclear medicine] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2010 Shun-ichi_Iwasaki[en] Японія Японія За внесок у технологію магнітного запису високої щільності шляхом розробки методу перпендикулярного магнітного запису
Оригінальний текст (англ.)
[Contributions to high-density magnetic recording technology by the development of a perpendicular magnetic recording method] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Пітер Вітоусек[en] США США За внесок у вирішення глобальних екологічних проблем на основі аналізу кругообігу азоту та інших речовин
Оригінальний текст (англ.)
[Contributions to solving global environmental issues based on the analysis of nitrogen and other substances’ cycles] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2011 Кен Томпсон
Денніс Рітчі
США США
США США
За розвиток операційної системи UNIX
Оригінальний текст (англ.)
[Development of the operating system, UNIX] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Тадаміцу Кісімото
Тошіо Хірано
Японія Японія
Японія Японія
За відкриття інтерлейкіну-6 та його застосування в лікуванні захворювань
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of interleukin-6 and its application in treating diseases] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2012 Дженет Роулі[en]
Бряан Друкер[en]
Nicholas Lydon[en]
США США
США США
Велика Британія Велика Британія
За розробку нового терапевтичного препарату, орієнтованого на молекули, специфічні для раку
Оригінальний текст (англ.)
[Development of a new therapeutic drug targeting cancer-specific molecules] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Масато Сагава[en] Японія Японія За розробку найефективнішого у світі постійного магніту типу Nd-Fe-B та внесок в енергозбереження
Оригінальний текст (англ.)
[Developing the world's highest performing Nd-Fe-B type permanent magnet and contributing to energy conservation] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2013 Грант Віллсон[de]
Жан Фреше
США США
США США
За розробку хімічно посилених резистивних полімерних матеріалів для інноваційного процесу виробництва напівпровідників
Оригінальний текст (англ.)
[Development of chemically amplified resist polymer materials for innovative semiconductor manufacturing process] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Джон Фредерік Грассл[en] США США За внесок у збереження морського середовища за допомогою досліджень екології та біорізноманіття глибоководних організмів
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to marine environmental conservation through research on ecology and biodiversity of deep-sea organisms] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2014 Ясухару Суемацу[en] Японія Японія За новаторські дослідження напівпровідникових лазерів для оптоволоконного зв'язку великої дальності
Оригінальний текст (англ.)
[Pioneering research on semiconductor lasers for high-capacity long-distance optical fiber communication] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Чарлз Елліс[en] США США За відкриття модифікацій гістонів як фундаментальних регуляторів експресії генів
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of histone modifications as fundamental regulators of gene expression] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2015 Ютака Такахасі[ja] Японія Японія За внесок у розвиток інноваційної концепції управління річковим басейном та зменшення катастроф, пов'язаних з водою
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to development of innovative concept on river basin management and reduction of water-related disasters] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Теодор Фрідманн[ru]
Ален Фішер[fr]
США США
Франція Франція
За пропозицію концепції генної терапії та її клінічного застосування
Оригінальний текст (англ.)
[Proposal of the concept of gene therapy and its clinical applications] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2016 Хідео Хосоно[en] Японія Японія За створення нетрадиційних неорганічних матеріалів з новими електронними функціями на основі інженерії наноструктур
Оригінальний текст (англ.)
[Creation of unconventional inorganic materials with novel electronic functions based on nano-structure engineering] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Стівен Танкслі[en] США США За внесок у сучасну селекцію сільськогосподарських культур через дослідження в рамках розвитку молекулярно-генетичного аналізу
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to modern crop breeding through research on development of molecular genetic analysis] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2017 Емманюель Шарпантьє
Дженніфер Даудна[5]
Франція Франція
США США
За з'ясування механізму редагування геному за допомогою CRISPR-Cas
Оригінальний текст (англ.)
[Elucidation of the genome editing mechanism by the CRISPR-Cas] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Аді Шамір Ізраїль Ізраїль За внесок в інформаційну безпеку завдяки новаторським дослідженням у галузі криптографії
Оригінальний текст (англ.)
[Contribution to information security through pioneering research on cryptography] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2018 Макс Дейл Купер[en]
Жак Міллер[en]
США США
Австралія Австралія
За відкриття ліній В- та Т-лімфоцитів та його вплив на розуміння патології хвороби та розвиток терапії
Оригінальний текст (англ.)
[Discovery of B and T lymphocyte lineages and its impact on understanding disease pathology and therapeutic development] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Акіра Йосіно Японія Японія За розробку літій-іонних акумуляторів
Оригінальний текст (англ.)
[Development of lithium ion batteries] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2019 Йошіо Окамото[en] Японія Японія За провідний внесок у прецизійний синтез спіральних полімерів та розробку практичних хіральних матеріалів для розділення хіральних ліків
Оригінальний текст (англ.)
[Leading contributions to precision synthesis of helical polymers and development of practical chiral materials for separating chiral drugs] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Раттан Лал США США За раціональне управління ґрунтами задля глобальної продовольчої безпеки та пом'якшення наслідків зміни клімату
Оригінальний текст (англ.)
[Sustainable soil management for global food security and mitigation of climate change] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2020 Роберт Галлагер США США За новаторський внесок у теорію інформації та кодування
Оригінальний текст (англ.)
[For pioneering contribution to information and coding theory] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Сванте Паабо Швеція Швеція За новаторський внесок у палеоантропологію через розшифрування послідовностей геному стародавньої людини
Оригінальний текст (англ.)
[For pioneering contributions to paleoanthropology through decoding ancient human genome sequences] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2021 Мартін Ґрін[en] Австралія Австралія За розробку високоефективних кремнієвих фотоелектричних пристроїв
Оригінальний текст (англ.)
[For development of high-efficiency silicon photovoltaic devices] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Берт Фогельштейн
Роберт Вайнберг[en]
США США За їх новаторську роботу з концептуалізації багатоступеневої моделі канцерогенезу, її застосування та вплив на покращення діагностики і терапії раку
Оригінальний текст (англ.)
[For their pioneering work in conceptualizing a multi-step model of carcinogenesis and its application and impact on improving cancer diagnosis and therapy] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2022 Каталін Каріко
Дрю Вайсман
Угорщина Угорщина
США США
За піонерські дослідження, що сприяють розробці мРНК-вакцин
Оригінальний текст (англ.)
[For pioneering research contributing to the development of mRNA vaccines] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Крістофер Філд[en] США США За видатний внесок у оцінку глобальної продуктивності біосфери та науку про зміну клімату з використанням передових формул, що ґрунтуються на спостереженнях
Оригінальний текст (англ.)
[For outstanding contributions to estimation of global biospheric productivity and climate change science using advanced formulas based on observation] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
2023 Наказава Масатака[en]
Нагімото Казуо
Японія Японія За видатний внесок у глобальну міжміську оптико-волоконну мережу великої пропускної здатності шляхом розробки напівпровідникового оптичного підсилювача з лазерним накачуванням[6]
Оригінальний текст (англ.)
[For distinguished contributions to global long-distance, high-capacity optical fiber network through the development of semiconductor laser pumped optical amplifier] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)
Геро Мізенбек
Карл Дейссерот
Австрія Австрія
США США
За розробку методів, які використовують генетично адресовані світлочутливі мембранні білки для розгадки функції нейронних ланцюгів
Оригінальний текст (англ.)
[For the development of methods that use genetically addressable light-sensitive membrane proteins to unravel neural circuit function] Помилка: {{Lang}}: не вказано код мови (допомога)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б https://www.japanprize.jp/prize.html
  2. Japan Prize. Fields Eligible(англ.)
  3. Laureates of the Japan Prize. 2019 (35th) Japan Prize Laureates [Архівовано 2021-02-04 у Wayback Machine.](англ.)
  4. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 24 жовтня 2018. Процитовано 4 червня 2019.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Japan Prize 2017 [Архівовано 2017-02-03 у Wayback Machine.]
  6. Laureates 2023

Посилання

[ред. | ред. код]