Національний музей Прадо
Національний музей Прадо Museo Nacional del Prado | |
---|---|
ісп. Museo del Prado ісп. Museo Nacional del Prado[1] | |
40°24′50″ пн. ш. 3°41′32″ зх. д. / 40.413888888889° пн. ш. 3.6922222222222° зх. д. | |
Тип | Європейське мистецтво |
Статус спадщини | об'єкт культурної спадщини Іспаніїd |
Склад | Prado Hall 056Bd, Prado hall 026d, Prado Hall 025d, Prado Hall 024d, Prado Hall 051Ad, Prado Hall 008Bd, Prado Hall 012d і Prado Hall 077d |
Країна | Іспанія[2] |
Розташування | Paseo del Prado s/n. 28014, Мадрид, Іспанія |
Адреса | Paseo del Prado, 28014 Madrid[3] |
Архітектор | Хуан де Віллануеваd[4] |
Засновник | Карл III[4] |
Засновано | 1819 рік |
Відкрито | 19 листопада 1819 |
Фонд | 8637 малюнок[5], 7825 картина[6], 981 фотографія[6], 932 скульптура[6], 155 географічна карта[6] і 4 книжка[6] |
Відвідувачі | 3 497 345 осіб (2019)[7] 1 175 296 осіб (2021)[8] |
Директор | Miguel Falomir Fausd |
Сайт | museodelprado.es |
Нагороди | |
Національний музей Прадо у Вікісховищі |
Музей Прадо (ісп. Museo Nacional del Prado) — музей та галерея мистецтв, розташований в Мадриді, столиці Іспанії. «Прадо» означає «луки», «галявина для свят». Це один з великих і найзначущих музеїв європейського образотворчого мистецтва, що містить багату колекцію робіт з XII по XIX століття, засновану на колишній королівській колекції.
Докладніше: Будівля Вільянуева музею Прадо
Ідея створити публічний музей на основі королівської колекції належить до кінця 18 століття. Але тоді вона не була реалізована. До плану створення музею звернулись в добу наполеонівських війн. Захоплена Наполеоном Іспанія виявилась цілком сприятливою для створення музею. І Луїс де Мар'яно Уркіхо у 1809 отримав підпис під наказом про створення музею. Але навіть після цього музей не був створений. Реалізація прийшлась на 1818 рік. Свій внесок зробили дві королеви Іспанії — Марія Ізабелла, а після її смерті — Марія Жосефа Амалія. Німкеня з Саксонії, Амалія, забажала мати музей на кшталт Дрезденської галереї і багато зробила для його відкриття. Датою заснування музею вважають 1819 рік.
Для музею почали будувати окреме приміщення, будівництво тривало до 1830 року. Це головна споруда музею, яка існує і зараз. Побудована в стилі класицизм, вона еклектична і не належить до найкращих зразків пізнього класицизму чи ампіру, які є у Франції, Британії, Росії.
-
Сад і палац Буен Ретіро, філія Прадо.
-
Крита галерея Св. Єроніма, внутрішній дворик.
-
Військовий музей, філія музею Прадо.
-
Новий головний вхід.
У 19 і 20 століттях музей зазнав декілька реконструкцій. Тоді і отримав поповнення з інших королівських палаців та Ескоріала, які мало відвідували туристи. До музею передали і твори мистецтва з закритих церков і монастирів тих орденів, діяльність яких була заборонена в країні. Серед відділів музею — відділ античних скульптур, скульптури доби маньєризму і бароко, меблі, гобелени тощо.
Музей дожив до збільшення власних площ за рахунок нових споруд. Йому передали палац Буен Ретіро, будівлю Військового музею, криту галерею ордена Святого Єроніма. 1999 року пройшла презентація 1-ї стадії розширення музею. За планом музей матиме п'ять приміщень, серед яких і сучасна будівля Офісу музею, створена окремо.
Історія комплектування музейної збірки сягає у сиву давнину. Вона розпочалася в ті роки, коли Іспанія почала перетворюватись на супердержаву і імперію, що мала володіння у Нідерландах, Неаполі, Америці.
Значним колекціонером був імператор Карл V, що народився і жив у Фландрії. При ньому почали купувати картини значних майстрів Нідерландів та Італії. А відомого живописця з Венеції на ім'я Тиціан імператор зробив своїм придворним художником.
Потреба королівського двору в великій кількості портретів обумовила замови як іноземним, так і іспанським майстрам. Серед портретистів, що обслуговували іспанських королів та аристократів протягом 300 років — Тиціан, Антоніс Мор, Ель Греко, Хуан Пантоха де ла Крус, Алонсо Санчес Коельо, Веласкес, Рубенс, Гойя, ціла низка другорядних майстрів (Хуан Кареньо де Міранда, Бартоломе Естебан Мурільйо, Бартоломе Гонселес і Серрано, Франсіско Камілло, Жан Ранк, Антон Рафаель Менгс тощо).
Велику послугу для поповнення королівської колекції картин зробив Веласкес. Він двічі перебував у відрядженні в Італії і купував картини значних майстрів — Тиціана, Хосе де Рібера, шість картин Тінторетто, Веронезе.
Частку картин королям подарували віце-королі Неаполя, що обумовило значну кількість високоякісних картин неаполітанської школи в музеї Прадо (Массімо Станціоне, Джордано Лука, Джузеппе Рекко тощо).
Цікаві твори різних майстрів придбали на аукціоні-розпродажу колекції короля Англії Карла І після його страти (Мантенья, Веронезе, Ван Дейк тощо) та посмертному розпродажу збірки картин Рубенса. Унікальні витвори ювелірного мистецтва і декілька картин подарувала іспанському двору екс-королева Швеції Христина Шведська (вироби з срібла, свій кінний портрет пензля Себастьяна Бурдона тощо).
-
Лука Джордано, «Донна Маріанна де Необунго верхи», до 1694
-
Антоніс ван Дейк, «Король Англії Карл I»
-
Себастьян Бурдон, «Королева Христина Шведська»
-
Музей Прадо експозиція на історичному фото у 19 ст. Фотограф J. Laurent y Cia.
-
Експозиція на історичному фото у 19 ст. Музей Прадо. Фотограф J. Laurent y Cia
Всесвітню славу має колекція нідерландських майстрів Прадо. Володарі Іспанії десятиліттями вивозили з Нідерландів усе, на що були багаті нідерландські землі — гобелени, ювелірні вироби, картини. Майже всі великі нідерландські художники є в збірці Прадо. Деякі представлені кількома картинами, серед яких шедеври, що найповніше характеризують і самих майстрів, і історичну добу (Робер Кампен, Рогір ван дер Вейден, Герард Давід, Пітер Брейгель Старший, Якоб Йорданс, Рубенс, Ван Дейк).
Колекція картин Єроніма Босха (повне ім'я Ієронімус Босх) найбільша у світі і найкраща за межами Нідерландів.
Про дещо грабіжницький характер комплектування музейної збірки добре знають і в Іспанії. У своїй роботі «Привиди музею Прадо» Хосе Маріо Салаверья пише:
Іспанська історія - майже ганебний вантаж у пам'яті людства... Якби у Іспанії була б тільки її історія, вона б потонула в забутті. Але у Іспанії є величний музей, і світ пам'ятатиме про Іспанію. |
Тільки в Іспанії можна створити повну і всебічну уяву про історію мистецтв і творчість іспанських майстрів. Досить повна колекція художників Іспанії в Прадо має всесвітню славу, хоча деякі зразки мистецтва давно покинули межі країни й прикрасили інші зібрання в інших країнах (портрети Ель Греко, релігійні образи Хосе де Рібера, натюрморти Котана, релігійні картини Сурбарана, портрети і оголена натура Веласкеса, портрети Гойї, картини Сулоага та Пікассо тощо).
-
Томас Єпес. «Куточок парка», бл. 1660. Національний музей Прадо, Мадрид
-
Франсіско де Сурбаран, «Агнець Божий», 1635—1640
-
Ель Греко, Плат Вероніки
-
Франсіско Гойя. «Маха на прогулянці», 1777. Національний музей Прадо
-
Франсіско Байєу. «Відпочинок за містом», 1784. Національний музей Прадо
-
Хосе Мадрасо. «Іспанський король Карлос IV у похилому віці».
-
Хосе Мадрасо. «Королева Марія Луїза Пармська, дружина Карлоса IV», ескіз, пастель, Національний музей Прадо, Мадрид
-
Хосе Мадрасо. «Мануель Годой», 1816
-
Енріке Сімоне. «Христос наблизився до Єрусалима», 1892, Національний музей Прадо, Мадрид
-
Худ. Франсіко Домінгес Маркес. «Майстерня Антоніо Муньйоса Деграна у Валенсії». 1867. Національний музей Прадо
-
Антоніо Муньйос Дегран. «У Гранаді йде дощ», Національний музей Прадо, друга половина 19 ст.
-
Хосе Мадрасо. Невідомий французький кірасір, 1813, Національний музей Прадо
-
Франсіско Гойя «Сатурн, що пожирає свого сина», 1819-1823, Національний музей Прадо
-
Йоахім Патінір, «Переїзд через річку Стікс»
-
Ієронім Босх. Душі померлих на шляху до неба
-
Віз сіна
-
Блудний син
-
Пітер Пауль Рубенс. «Вулкан кує блискавки для Зевса», 1636 р.
-
Хуан ван дер Амен, «Натюрморт з артишоками, квітами і скляними посудинами», 1627
-
Веронезе. «Венера і Адоніс»
-
Джованні Бенедетто Кастільйоне, «Діоген шукає ідеальну людину»
-
Джордано Лука, Батальна сцена
-
Ораціо Джентілескі. «Св. Франциск Ассізький і янгол», бл. 1603, Національний музей Прадо
-
Бернардіно Лічініо. «Шляхетна пані », до 1530
-
Лючія Ангвіссола. «П'єтро Манна, лікар з Кремони», 1557
-
Паулюс Морелсе. «Йоганна Мартенс», 1625
-
Алонсо Санчес Коельо, «Портрет дона Карлоса», 1555—59
-
Алонсо Санчес Коельо, «Інфанти Ізабелла Клара Євгенія і Каталіна Мікаела», 1575
-
Антоніо Пуга. «Літня пані в інтер'єрі домівки»,1-а половина 17 ст.
-
Бартоломе Естебан Мурільйо. «Ніколас Омазур», 1672
-
Паоло Веронезе. «Лівія Колонна», до 1572
-
Помпео Батоні. «Черльз Сесіл Робертс в Римі», 1778
-
Джошуа Рейнольдс. «Джеймс Бурдо», до 1766
-
Генрі Реберн. «Міссіз МакЛеан оф Кінлокалайн», бл. 1800
-
Вільям Коллінз. «Король Фернандо VII», 1814
- 1775 р. — король Іспанії Карл III дав наказ архітекторові Хуану де Вільянуева створити проект споруди для майбутнього «Музею природничої історії».
- 1809 р.— король-іноземець Жозеф Бонапарт підписав наказ про заснування в Мадриді «Музею живопису».
- 1810 р. — Жозеф Бонапарт новим наказом заснував галерею живопису в Паласіо Буенавіста. Іде будівництво палацу Прадо.
- 1811 р. — палац Прадо практично побудований, але помер архітектор Хуан де Вільянуева. Під час Іспано-французької війни і військового захоплення Мадрида арміями Наполеона Бонапарта, палац Прадо перетворили на стайні (конюшні). Металевий дах палацу конфіскували на потреби вояків-загарбників, а споруду вкрили черепицею.
- 1814 р. — в Іспанії відновлена монархія після повалення імперії Наполеона та усунення його від європейської політики. Король Іспанії Фердинанд VII з ініціативи королеви Марії Ізабелли де Браганца ухвалив рішення передати велике приміщення спорожнілого палацу Прадо під картинну галерею.
- 1818 р. — в палаці засновано Королівський музей.
- 1819 р. — король Фердинанд VII офіційно відкрив Королівський музей в палаці Прадо. До 1829 року в новостворений Музей передають значну кількість речей з королівських колекцій.
- 1829 р. — герцог Сан Фердинандо передав до музею «Розп'яття Христа» пензля Дієго Веласкеса.
- 1838 р. — через війну з Карлом в Прадо вивозять картини і твори мистецтва з палаців в передмістях Мадрида, в тому числі і вартісні твори з Ескоріала, рятуючи їх від знищення.
- 1843 р. — створено каталог творів в Прадо, до якого увійшли одна тисяча дев'ятсот сорок дев'ять (1949) творів.
- 1869 р. — скасована влада королеви Ізабели II, Королівський музей націоналізували і передали державі.
- 1879—1882 рр. — в музей передані так звані гобеленові ескізи 18 століття пензля Франсіско Гойї зі збірок королівського палацу Реале в Мадриді, а також уся збірка живопису з Музею де ла Тринідад, де переважав релігійний живопис.
- 1881 р. — барон д'Ерлангер передав в музей «Чорні картини» Ф. Гойи у подарунок.
- 1883—1889 рр.— архітектор Хареньо створив проект добудов. Музей збільшують за рахунок створення декількох нових залів.
- 1889 р. — музей отримав у подарунок більш ніж 200 картин від герцогині Пастрани.
- 1912 р. — створена Рада патронів музею.
- 1914—1930 рр. — чергова добудова нових залів.
- 1915 р.— помер Пабло Босх, за заповітом музей Прадо отримав низку картин з його збірки.
- 1930 р. за заповітом Дона Педро Фернандеса Дюрана музей отримав чергову приватну колекцію картин.
- 1936—1939 рр.— в роки громадянської війни в Іспанії директором музею призначили художника Пабло Пікассо. Аби врятувати кращу частину художнього надбання музею за участі Міжнародної Ради, цілеспрямовано створеної для рятування творів мистецтва з Іспанії, вартісні колекції вивезли в Швейцарію через місто Валенсія .
- 1939 р.— в «Музеї мистецтв і історії» міста Женеви відбулась виставка картин музею Прадо, котрі перебували в Швейцарії. По закінченні виставки картини перевезені на батьківщину.
- 1940 р. — в музей як подарунок передано колекцію Дона Франсіско Камбо.
- 1956—1978 рр. — добудови музею архітекторами Чуека та Лоренте. За рахунок передачі музею Прадо споруди Касóн дель Буен Ретиро в останньому розмістили збірки живопису 19 та початку 20 століть.
- 1980 р.— відкриті для відвідин перші зали з кондиціонерами. Засновано фонд «Друзі Прадо». Оприлюднили перше музейне видання Boletín del Museo del Prado («Бюллетель музею Прадо»).
- 1982 р. — Виставки «Ель Греко» і «Мурільйо» започаткували програму великих виставок. На черзі — великі виставки Веласкеса та Гойї, а також інших іспанських майстрів та митців інших національних шкіл живопису.
- 1988 р. — відкрито Центр мистецтв королеви Софії. З музею Прадо в новий музейний заклад передано більшість творів митців 19 століття.
- 1990—1996 рр.— надруковане видання картин музею в трьох книгах.
- 1998 р. — був закритий Касóн дель Буен Ретиро для проведення повного ремонту і пристосування приміщення під музейні потреби.
- 1999 р.— Презентація (оприлюднення) першої стадії плану по збільшенню музею. За планом — це п'ять окремих споруд:
- Палац Прадо Хуана де Вільянуеви
- Касóн дель Буен Ретіро
- Сучасний офіс музею в окремому приміщенні
- Приміщення сусіднього монастиря
- Військовий музей.
- 2007 р. — закінчена реконструкція палацу Прадо (збільшена кількість залів для експозицій). Вибудовано новий корпус за проектом архітектора Рафаеля Монео.
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Музей Прадо
- Маньєризм
- Ескоріал
- Ель Греко
- Луїс де Моралес
- Буен Ретіро (палац)
- Бодегонес і флорерос
- Парадний портрет
- Фламандське бароко
- Мистецтво Іспанії
- Іспанське бароко
- Квітковий натюрморт 17 століття
- ↑ Directorio de Museos y Colecciones de España
- ↑ Wiki Loves Monuments monuments database — 2017.
- ↑ https://www.museodelprado.es
- ↑ а б https://www.museodelprado.es/en/museum
- ↑ INFORME DE FISCALIZACIÓN DEL MUSEONACIONAL DEL PRADO, EJERCICIO 2012
- ↑ а б в г д http://www.tcu.es/repositorio/c1753a8a-bbd8-4a60-89d9-fbd0625e06b7/I1040.pdf
- ↑ Art's most popular: Exhibition and museum visitor figures 2019 // The Art Newspaper — 2020. — Vol. XXIX, Iss. 322. — ISSN 0960-6556
- ↑ Art's most popular: Exhibition and museum visitor figures 2021 // The Art Newspaper — 2022. — ISSN 0960-6556
- Santiago Alcolea Blanch: Prado. Dumont Literatur und Kunst Verlag, Köln 2004, 410 S., 280 farb. Abb., ISBN 978-3-8321-7211-4
- Stephan F. Schröder: Katalog der antiken Skulpturen des Museo del Prado in Madrid. Band 2: Idealplastik. Zabern, Mainz 2004, 537 S., 221 Abb. im Text, ISBN 978-3-8053-1758-0
- Stephan F. Schröder, Pilar Leon, Hourig Sourouzian: Katalog der antiken Skulpturen des Museo del Prado in Madrid. Band 1: Die Porträts. Zabern, Mainz 1993, ISBN 3-8053-1446-9
- Jose A. de Urbina: Der Prado Madrid. C. H. Beck Verlag, München 2000, 256 S., ISBN 3-406-38344-0
- Замкова М. В. «Прадо», серия «Шедевры мировой живописи в вашем доме». — М.: «ОЛМА-ПРЕСС», 20054 (рос)