Перейти до вмісту

Податкова міліція (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Податкова міліція України)
Податкова міліція
 
Загальна інформація:
Тип: податковий орган
Юрисдикція: Україна Україна
Дата заснування: 30 жовтня 1996
Дата ліквідації: 26 вересня 2021
Відомство-наступник: Бюро економічної безпеки
Структура:
Керівна організація: Державна фіскальна служба України
Міністерство фінансів України
Ключовий документ: Податковий кодекс України

Податко́ва мілі́ція — колишній спеціалізований підрозділ Державної фіскальної служби, що займався боротьбою з податковими правопорушеннями та був органом досудового розслідування у справах про ухилення від оподаткування та порушення в бюджетній сфері[1].

Податкова міліція спочатку входила до системи податкових органів; згодом — до системи органів доходів і зборів; а в останній час — до Державної фіскальної служби.

Податкова міліція була інструментом держави у боротьбі з податковими та фінансовими правопорушеннями: за 2012 рік завдяки роботі податкової міліції до Державного бюджету України було спрямовано 3,5 мільярди гривень[2], упереджено незаконне відшкодування ПДВ з бюджету на суму понад 1,3 мільярда гривень, вилучено з незаконного обігу товарів на суму понад 760 мільйонів гривень. Головним досягненням 2012 року стало скорочення тіньового ринку алкоголю — з 20 % до 6 %. Завдяки роботі податкової міліції за 2012 рік було викрито 245 незаконних виробництв алкогольної продукції, з незаконного обігу вилучено лікеро-горілчаних виробів на суму 110 мільйонів 200 тисяч гривень.

Правовий статус податкової міліції було закріплено Розділом XVIII2 Податкового кодексу України.

Податкова міліція складалася зі спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діяли у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснювала контроль за додержанням податкового законодавства, виконувала оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції[3].

29.01.2021 Верховна Рада України прийняла Закон, який ліквідував податкову міліцію[4]. Дата остаточної ліквідації податкової міліції визначена 26.09.2021. Останній керівник ДФС Вадим Мельник з 20.08.2021 очолив новостворене Бюро економічної безпеки України[5].

Історія створення

[ред. | ред. код]

Згідно з Указом Президента України від 30 жовтня 1996 року «Питання державних податкових адміністрацій»[6], у складі Державної податкової адміністрації України було утворено податкову поліцію, що з лютого 1998 року називається податковою міліцією. Податкову міліцію створили на базі підрозділів з боротьби з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування Міністерства внутрішніх справ України та працівників підрозділів податкових розслідувань.

У лютому 1998 року Верховна Рада України схвалила зміни до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»[7] та до Кримінально-процесуального кодексу України у зв'язку з утворенням податкової міліції[8]. Після прийняття зазначених Законів податкова міліція в Україні стала повністю легітимною.

Час до часу на високих рівнях лунають пропозиції про ліквідацію податкової міліції. Президент Віктор Ющенко пропонував замість неї створити фінансову поліцію при Міністерстві фінансів.

Кандидат у Президенти України Анатолій Гриценко обіцяв у разі обрання ліквідувати податкову міліцію. Згодом (2010 р.) він зареєстрував законопроєкт, в якому пропонував передати функції податкової міліції в частині оперативно-розшукової та кримінально-процесуальної діяльності, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення відповідним правоохоронним органам. Восени 2010 р. подібні пропозиції розглядали в Адміністрації Президента України.

Влітку 2010 року при розробці Податкового кодексу Мінфін та ДПА включили до першого проєкту норми про створення в податковій міліції власного спецназу — Головного управління спеціальних операцій. Але рішенням уряду чимало пунктів щодо посилення повноважень податківців з проєкту Податкового кодексу виключили[9].

Положення щодо функцій та правових основ діяльності податкової міліції внесені до Податкового кодексу у зв'язку з проведенням адміністративної реформи Законом від 5 липня 2012 року[10].

У січні 2021 року Верховна Рада[11] схвалила проєкт Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» (№3087-д). [12]За ухвалення відповідного рішення проголосували 242 народних депутати. Документ розроблено з метою ліквідації податкової міліції та створення незалежного державного правоохоронного органу, який повинен виконувати функції аналітичної оцінки, запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до його підслідності.

Законопроєкт передбачає створення Бюро економічної безпеки України як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів. Також визначаються завдання, функції та повноваження Бюро економічної безпеки України, контроль за його діяльністю, правовий статус, обов’язки та відповідальність працівників Бюро тощо.

Прийняття Закону сприятиме:

  • запровадженню нових аналітичних підходів протидії фінансовим злочинам та проведенню результативних розслідувань складних злочинних схем;
  • запобіганню втрат бюджету шляхом попередження фінансових злочинів та мінімізації недобросовісної конкуренції;
  • оптимізації структури правоохоронних органів та матеріально-технічної бази.

Прийняття Закону про створення органу з фінансових розслідувань є частиною міжнародних зобов’язань України. Зокрема, це передбачено Меморандумом про економічну та фінансову політику з МВФ та Меморандумом про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та ЄС як Кредитором (щодо отримання Україною макрофінансової допомоги ЄС).

Завдання податкової міліції

[ред. | ред. код]

Завданнями податкової міліції є:

  • запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
  • розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері;
  • запобігання і протидія корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів;
  • забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків[13].

Система податкової міліції

[ред. | ред. код]

До складу податкової міліції належать:

  • головні управління (управління, відділи, сектори) Державної фіскальної служби України[14];
      • головні відділи (відділи, сектори) податкової міліції відповідних державних податкових інспекцій у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонних, об'єднаних та спеціалізованих державних податкових інспекцій.

У складі податкової міліції діє спеціальний підрозділ, який проводить роботу по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Податкову міліцію очолює Перший заступник керівника ДФСУ — начальник податкової міліції[15][16].

Повноваження податкової міліції

[ред. | ред. код]

Основні повноваження податкової міліції:

  • приймає та реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про кримінальні та інші правопорушення, здійснює в установленому порядку їх перевірку і приймає щодо них передбачені законом рішення;
  • проводить відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, а також досудове розслідування, вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків;
  • здійснює розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення;
  • вживає заходів щодо виявлення і розслідування злочинів, пов'язаних з відмиванням, легалізацією, розкраданням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями;
  • виявляє причини і умови, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування та бюджетній сфері, вживає заходів до їх усунення;
  • забезпечує безпеку діяльності органів державної податкової служби та їх працівників, а також захист працівників від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням ними службових обов'язків;
  • здійснює заходи щодо запобігання і протидії корупції в органах державної податкової служби та виявлення фактів корупції, а також усунення наслідків корупційних правопорушень;
  • складає протоколи та розглядає справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом[17].

Тиск на бізнес

[ред. | ред. код]

Методи діяльності цієї служби неодноразово піддавалися критиці[18][19][20][21].

Податкову міліцію звинувачують у зловживанні своїми силовими повноваженнями через використання спеціальних «схем» тиску на директорів підприємств[22].

Кількість вилучень документів у 2013 році з боку слідчих податкової міліції у 2,5 рази перевищувала кількість розпочатих кримінальних проваджень[23].

Юристи ЮФ «Juscutum» так оцінюють роль податкової міліції та підсумок її розвитку за відсутності реформ:

Податкова поліція давно знаходиться в топі ворогів українського бізнесу. Шкода від самого існування даного органу порівнянна, мабуть, із затяжним катаклізмом. Неефективність і наскрізна корумпованість — ось його основні ознаки. Ймовірно, найбільш вдалим рішенням, було б його зовсім розпустити[24].

Відомчі нагороди

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Гуцаленко Л. В. Державний фінансовий контроль: навч. посіб. (для студ. вищ. навч. закл.) / Л. В. Гуцаленко, В. А. Дерій, М. М. Коцупатрий — К.: Центр учбової літератури, 2009. — 424 с. — Розд. 9.5
  2. Податкова міліція розповіла підприємцям, як боротися з шахраями[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Стаття 348.1 ПКУ
  4. Про Бюро економічної безпеки України. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 22 серпня 2021.
  5. Головою БЕБ призначено Вадима Мельника. LB.ua. Процитовано 22 серпня 2021.
  6. Питання державних податкових адміністрацій: Президент України; Указ від 30.10.1996 № 1013/96
  7. Про внесення змін до Закону України «Про державну податкову службу в Україні»: Верховна Рада України; Закон від 05.02.1998 № 83/98-ВР
  8. Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв'язку з утворенням податкової міліції: Верховна Рада України; Закон від 05.02.1998 № 85/98-ВР
  9. Міліція не вибиватиме податки? // Україна молода. — 2010. — № 183
  10. Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні: Верховна Рада України; Закон від 05.07.2012 № 5083-VI
  11. Кабінет Міністрів України - ВРУ ухвалила законопроект щодо створення Бюро економічної безпеки України. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 29 січня 2021.
  12. IgnBor. Замість податкової міліції - Бюро економічної безпеки України: нардепи ухвалили закон. Leopolis.news (англ.). Процитовано 29 січня 2021.
  13. Стаття 348.2 ПКУ
  14. Структура Головного управління податкової міліції. Архів оригіналу за 16 січня 2013. Процитовано 4 січня 2013.
  15. Коваль Василь Федорович — перший заступник начальника податкової міліції — начальник Головного управління податкової міліції ДФС України, генерал-лейтенант податкової міліції. Архів оригіналу за 16 січня 2013. Процитовано 4 січня 2013.
  16. Стаття 349 ПКУ
  17. Повний перелік — Стаття 350 ПКУ
  18. Головань І. Не по правилам игра… Як прориваються «опери» з податкової міліції / УП-Блоги, 03 серпня 2012, 10:16
  19. Областная прокуратура заявляет о фактах необоснованного давления на бизнес / Деловая Луганщина, 10 августа 2012. Архів оригіналу за 9 березня 2014. Процитовано 4 січня 2013.
  20. ТВі заявляє про протизаконні дії податкової міліції і просить нардепів та громадян допомогти. Телекритика. 26 квітня 2012. Архів оригіналу за 28 грудня 2013. Процитовано 21 липня 2012.
  21. Міліція паралізувала роботу найбільшої в Україні студії дубляжу фільмів — Gazeta.ua, 06.04.2012.
  22. Вишинський А. Монстра повертають до життя / ЕП, 23 липня 2014, 16:24
  23. Банчук О. Уряд вирощує монстра / ЕП, 10 червня 2014, 11:15
  24. Денис Овчаров, Элеонора Салова (Juscutum). Финансовая полиция или бизнес-инквизиция? / ЮрЛига, 04.04.2016

Посилання

[ред. | ред. код]