Павло Самосатський
Павел І Самосатский (грец. Παΰλος ό Σαμοσατεύς; 200 — 275) — єпископ (патріарх) Антиохійський (260-272); богослов, відкидав божественість Ісуса Христа, його вчення було засуджено як єресь на Антіохійському соборі (268 року). Послідовників його вчення називали павліанами, ця група існувала до IV ст.
Про ранні роки Павла Самосатського відомо лише те, що він був низького походження.
Став патріархом Антіохійським 260 роки, і приблизно в той же час висунув своє вчення, яке звичайно кваліфікується як «динамістичне монархіанство». Крім цього, він займав світську посаду прокуратора-дуценарія і користувався заступництвом цариці Пальміри Зиновії.
Висунуті проти нього звинувачення розглядалися на кількох соборах; на першому з них, у 264, він був звинувачений у єретичних поглядах, у безсоромної розкоші і в тому, що він, найскандальнішим чином, допустив жінок жити в його будинку.
Антіохійський собор (269) остаточно скинув Павла, проте фактично змістити його з єпископської кафедри вдалося тільки після того, як Антіохія була 272 року захоплена Авреліаном і підпорядкована Риму.
Євсевій Кесарійський написав Малхіону послання, що містить опис ходу і рішень цього собору і адресований єпископам і пресвітерам всього християнського світу; це послання залишається єдиним достовірним документом тієї епохи, що стосуються Павла Самосатського. Вчення останнього, що примикає до динамістичного монархіанства, було східним різновидом адопціонізму, і нагадувало вчення Феодота і Артемона на Заході.
Він заперечував божественну суть Христа і розрізнення осіб Отця, Сина і Святого Духа, стверджуючи, що є тільки одна божественна Особа. Відповідно до його навчання Ісус був за своєю природою людиною, подібною іншим людям, але згодом на нього зійшов Логос (Божественне Слово) і що після цього він став Богом, але не за природою, а через з'єднання Логосу з людиною-Ісусом внаслідок вибраності, дій і волі останнього.
Павло доводив, що уявлення про те, що Ісус був Сином Божим «за природою», ведуть до двобожжя, і на цій підставі він заборонив співати в церкві хвалу Христу. Вплив Павла Самосатського в тій чи іншій мірі позначився на поглядах Лукіана Антіохійського і на системі Арія, яка теж мала антіохійське коріння.
- http://ua-referat.com/Павло_Самосатський [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]
- http://drevo-info.ru/articles/2234.html [Архівовано 15 жовтня 2011 у Wayback Machine.]
- http://www.krugosvet.ru/enc/kultura_i_obrazovanie/religiya/PAVEL_SAMOSATSKI.html [Архівовано 11 серпня 2011 у Wayback Machine.]
Це незавершена стаття про православ'я. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |