Мандала
Мандала (санскр. मण्डल, maṇḍalaIAST«коло», «диск») — сакральний символ, що використовується при медитаціях в буддизмі, ритуальний предмет.
Мандала — назва десяти частин Рігведи.
Мандала символізує сферу перебування божеств, чисті землі будд. Мандала — це геометричний символ складної структури, який інтерпретується як модель Всесвіту, «карта космосу», вираження усього. Типова форма мандали — зовнішнє коло з вписаним у нього квадратом, куди поміщено внутрішнє коло (часто сегментоване), або ж представлене у формі лотосу. Зовнішнє коло виявляє Всесвіт, внутрішнє — вимір божеств, бодгісаттв, будд; іноді — навпаки. Серединний квадрат у момент творення та руйнування орієнтований за сторонами Світу.
Мандала може бути понад як двовимірною. Технічне виконання не обмежене: тканина, піщані малюнки, метал, камінь, дерево; рідше — вода. Мандалу подекуди відтворюють з різнокольорових порошків для проведення ритуальної практики (наприклад, у посвяченні Калачакри). На завершення ритуалу виготовлену мандалу прийнято руйнувати.
Мандала є настільки священною, що її творення відбувається у супроводі особливих ритуалів, і навіть акт її творення може вважатися об'єктом поклоніння по суті. Мандалу часто зображають на підлогах, стінах і стелях храмів, килимах, інших об'єктах.
Також за схемою мандал будують індуїстські храми та ведичні вівтарі[1]. Мандали використовують для освячення театрів та для посвячення у монахи у буддизмі[1]. Чанак'я (Каутілья) у трактаті «Артхашастра», згадує про створення мандали держви, котрі використовували з дипломатичних міркувань. Зображення мандал також співвідносяться з календарними та хронологічними схемами[2].
Задовго до, та й після Карла Густава Юнга, який ідентифікував мандалу як архетипічний символ людської досконалості (нині цей образ використовується в психотерапії як засіб досягнення повноти розуміння власного «я»)[3], проблемі квадратури круга у філософії та математиці присвятила себе ціла низка філософів: Піфагор, Леонардо да Вінчі, Бенуа Мандельброт та інші.
Є умовивід того, що реальність, як і мандала є самоподобою неповторюваного, що руйнується нескінченно — Трипітака.
Аналогічну повторюваність графічних об'єктів у рамках одного твору можна прослідкувати у т. зв. фракталах.
Останнім часом стрімко набрали популярність книги замальовки для дорослих[4] з зображенням мандал. Власникам пропонується підібрати кольори і розмалювати внутрішні елементи мандали[5]. Також зображення мандал популярні серед молоді як татуювання.[джерело?]
- ↑ а б Подосинов, А.В. (1999). Ex oriente Lux! Ориентация по странам света в архаических культурах Евразии (російська) . Языки русской культуры. с. 106. ISBN 5-7859-0035-1.
- ↑ Топоров В. Н. (2008). Энциклопедия. Мифы народов мира (PDF) (російською) . Советская Энциклопедия. с. 687. Архів оригіналу (PDF) за 20 лютого 2018. Процитовано 26 лютого 2018.
- ↑ Карл Густав Юнг. Воспоминания, сновидения, размышления. Архів оригіналу за 16 травня 2013. Процитовано 26 лютого 2018.
- ↑ Johanna Basford Coloring Books. Архів оригіналу за 27 липня 2016. Процитовано 16 лютого 2017.
- ↑ Paper notebook with coloring mandalas pages. Архів оригіналу за 6 серпня 2018. Процитовано 20 квітня 2019.
- Мандала // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — С. 10.
- Значення мандали і її використання [Архівовано 28 червня 2010 у Wayback Machine.]. А. Берзин
- Introduction to Mandalas [Архівовано 19 червня 2017 у Wayback Machine.]
- Rotation Point Mandala [Архівовано 28 травня 2009 у Wayback Machine.] and Frequency Chord Projection [Архівовано 25 лютого 2009 у Wayback Machine.] by Michael Schreiber, Wolfram Demonstrations Project.
- Mandalas and Mandorlas
- Mandala Art Drawing. Free for personal use Mandala Art Drawing of your choice (at GetDrawings.com) [Архівовано 11 серпня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
Це незавершена стаття про буддизм. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |