Кудрицький Володимир Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кудрицький Володимир Дмитрович
Народився23 травня 1986(1986-05-23) (38 років)
Країна Україна
Діяльністьпідприємець
ПосадаГолова правління ПрАТ «Укренерго»
Термінз 2 серпня 2020 року (т.в. 27 лютого 2020 - 2 серпня 2020)
ПопередникВсеволод Ковальчук

Володимир Дмитрович Кудрицький — український менеджер, голова правління «Укренерго» у 2020—2024 роках.

Освіта

[ред. | ред. код]

Закінчив із відзнакою факультет міжнародної економіки Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана. Член асоціації присяжних бухгалтерів Великобританії (АССА), сертифікований внутрішній аудитор Інституту внутрішніх аудиторів США (СІА)[1].

Кар'єра

[ред. | ред. код]

Ранні роки

[ред. | ред. код]

2007—2011 — працював в компанії Grant Thornton Ukraine[2], що входить до складу Grant Thornton International[en]. Керував аудиторськими та консалтинговими проєктами, проєктами з розвитку та реструктуризації бізнесу для таких замовників як НАК «Нафтогаз України», «Южмаш», польська металургійна компанія Centrostal[1].

Працював директором з внутрішнього аудиту ТНК-BP Україна з 2011 року до поглинання компанії НК «Роснефть» у 2013 році[3].

2013—2016 — брав участь у консалтингових проєктах, зокрема для АТ «Миронівський хлібопродукт»[4]. Керував антикризовими заходами для медіа-напряму EastOne, зокрема реструктуризацією видавництва «Економіка», розробкою планів медіа-активів групи (ТВ-група Starlight Media, видавництво «Економіка», газета «Факти і коментарі»).

2015—2016 — директор з розвитку ПАТ «Укртранснафта».

З грудня 2017 року по травень 2019 — представник держави у наглядовій раді НАК «Нафтогаз України»[5]. Входив до аудиторського комітету та комітету з відокремлення діяльності.

Член консультативно-наглядової групи ініціативи з забезпечення прозорості будівництва CoST[6].

Робота в «Укренерго»

[ред. | ред. код]

Призначення на посаду голови правління «Укренерго»

[ред. | ред. код]

2016 — почав працювати керівником офісу управління проєктами в Укренерго[7], далі став заступником директора з інвестицій та першим заступником голови правління.

З 27 лютого 2020 року — в.о. голови правління[8], після того як попередній керівник «Укренерго» Всеволод Ковальчук пішов у відставку[9]. 2 серпня 2020 року наглядова рада «Укренерго» призначила Кудрицького головою правління[3]. Після призначення Кудрицький продовжив інтеграцію енергосистеми України до ENTSO-E[10].

Наприкінці 2021 року новопризначений міністр енергетики Герман Галущенко намагався звільнити Кудрицького з посади голови правління Укренерго, що призвело до затяжного конфлікту[11][12].

Конфлікт інтересів через зв'язки з Ігорем Коломойським

[ред. | ред. код]

До ПрАТ «Національна енергетична компанія Укренерго» Кудрицький прийшов з компанії ПАТ «Укртранснафта», що була підконтрольна Ігорю Коломойському, в момент активного протистояння з діючим керівником Всеволодом Ковальчуком.[13][14][15]

Справа щодо розкрадання 1,4 млрд грн

[ред. | ред. код]

На початку повномасштабного вторгнення компанія «Юнайтед Енерджі», якою володіє партнер бізнесмена Коломойського Михайло Кіперман, отримала від «Укренерго» електроенергії на суму понад 1,4 млрд грн, перепродала її на ринку та не розрахувалася з державним оператором[15]. ЗМІ повідомляли, що ймовірно керівництво «Укренерго» сприяло реалізації цієї схеми. Два топ-менеджера «Укренерго», які безпосередньо відповідали за договір з «Юнайтед-Енерджі», виїхали за кордон у службові відрядження та не повернулися. Один дозвіл на відрядження особисто підписував Володимир Кудрицький. Під час business breakfast для Forbes Україна Кудрицький підтвердив, що справа стосується неоплачуваного споживання електрики компанією «Юнайтед Енерджі», що призвело до збитків держкомпанії на суму понад 716 млн грн.[16][17][18]

Освоєння коштів на будівництві об'єктів укриття

[ред. | ред. код]

На будівництво укриття для захисту об'єктів критичної інфраструктури було витрачено понад 50 млрд грн. Головними отримувачами бюджетних коштів стали Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, діяльність якого курував екс-віце-прем'єр Олександр Кубраков та «Укренерго» під керівництвом Володимира Кудрицького. За даними видання «Наші гроші», протягом 14 серпня-4 вересня 2023 року «Укренерго» уклало низку угод на 2,8 млрд грн[19]. А у вересні 2023 року уряд виділив додатково 9,7 млрд грн на захист стратегічних об'єктів енергетики. У серпні 2023 року в «Центренерго», що входить до складу «Укренерго», заявили про фізичний захист Трипільської ТЕС на 100 %, Зміївської ТЕС — на 70 %[20]. У кінці 2023 року у інтерв'ю Голосу Америки Кудрицький заявив, що він на чолі Укренерго будує перший у світі інженерний захист від дронів та ракет на енергетичних об'єктах. У березні та квітні 2024 року 100 % генерації цих двох ТЕС було знищено через обстріл російськими ракетами[21][22].

Начальник служби перспективного розвитку Укренерго у 2005—2008 роках Віктор Куртєв зазначив, що президента ввели в оману планом захисту енергетичних об'єктів за допомогою бетонного укриття, який виявився неефективним. Куртєв наголошував, що існували ефективніші шляхи захисту[23]. Проте, було обрано найменш дієвий та непрозорий варіант. Кубракова було звільнено 9 травня 2024 року, Кудрицький залишився на посаді.

Засекречена зарплата в «Укренерго»

[ред. | ред. код]

У відповідь на запит ЗМІ щодо зарплат в компанії, «Укренерго» відповіло, що в законі немає вимоги називати зарплату «поосібно», тому розміру доходів Володимира Кудрицького окремо не вказали. Навели дані щодо зарплат всього правління: Володимира Кудрицького та чотирьох членів правління.[24][25][26][27][28]

Аудит «Укренерго»

[ред. | ред. код]

За результатами аудиту компанії «Укренерго» за 2019—2023 роки Держаудитслуби виявила зловживань на 68 млрд грн, а працівники Офісу генпрокурора провели обшуки в офісі «Укренерго». Державний оператор намагався оскаржити результати аудиту в суді, але програв справу Держаудитслужбі. Аудитори виявили, що діяльність працівників «Укренерго» призвела до несвоєчасного припинення постачання електроенергії компанії «Юнайтед Енерджі», що спричинило несплату боргу, а також через невиконання умов договорів та судових позовів державний оператор сплатив штрафів та судового збору на 285 млн грн.[29][30][31] Крім того, навесні 2022 року «Укренерго» закупило бронежилети за завищеними цінами, витративши понад 20 млн грн, хоча їхня ринкова ціна була вдвічі меншою. За матеріалами слідства, топ-посадовець Укренерго, маючи «довірливі відносини з одним із членів правління», придбав бронежилети за ціною, що більш ніж у два рази перевищувала ринкову. Компанія мала пропозиції постачання бронежилетів по 8 166 грн за одиницю, але вибрала постачальника з ціною 16 500 грн за одиницю на ідентичну модель. Кудрицький проходить свідком у цій кримінальній справі НАБУ.[32][33][34]

OSINT-розслідування щодо збагачення

[ред. | ред. код]

За даними OSINT-розслідування групи Blackboxosint, у грудні 2022 року дружина Кудрицького Олександра Ястремська придбала земельну ділянку в Києві на вулиці Генерала Павленка за $14 тис., хоча ринкова вартість житла становила $75 тис.[35] Там розташований новий будинок вартістю $300-400 тис. 13 вересня 2023 року дружина Кудрицького придбала автомобіль Toyota Highlander 2022 року за 2,3 млн грн. Кудрицький за час дії воєнного стану 11 разів виїжджав за кордон, зокрема, відвідував Польщу, Бельгію, Швейцарію та США.[36]

Звільнення

[ред. | ред. код]

2 вересня 2024 року наглядова рада звільнила Кудрицького з посади голови НЕК «Укренерго». За звільнення проголосували члени від держави Юрій Токарський, Олександр Баранюк, Юрій Бойко, а також один незалежний — Роман Піонковський[37]. Проти голосували Педер Андреасен, Даніель Доббені.[38] 3 вересня Педер Андреасен і Даніель Доббені подали заяви про дострокове припинення повноважень[39] і заявили, що звільнення Кудрицького було політично вмотивованим і безпідставним.[40][41]

Перед звільненням посол ЄС в Україні Катаріна Матернова та міжнародні донори закликали не ухвалювати жодних рішень, допоки наглядова рада не буде сформована повністю.[42]

Критика

[ред. | ред. код]

Кудрицький фігурував у ЗМІ в різних корупційних схемах щодо роботи Укренерго та OSINT-розслідування щодо збагачення його дружини[43]. За результатами аудиту Держаудитслужби, в діяльності «Укренерго» під керівництвом Кудрицького було виявлено зловживань на 68 млрд грн[44]. Крім того, подейкували про його зв'язки з олігархом Ігорем Коломойським та сприяння компаніям, підконтрольним Коломойському[45]. У 2024 році Вищий антикорупційний суд зобов'язав НАБУ відкрити кримінальне провадження за фактом можливого незаконного збагачення Кудрицького під час купівлі земельної ділянки та будинку в Києві восени 2022 року, загальна вартість яких становить приблизно 20 млн грн[46][43].

Родина

[ред. | ред. код]
  • Дружина — Олександра Ястремська

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Кудрицький Володимир Дмитрович. LB.ua. Процитовано 20 вересня 2022.
  2. Головою "Укренерго" обрано Кудрицького. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 20 вересня 2022.
  3. а б Наглядова рада призначила Кудрицького головою правління Укренерго. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 20 вересня 2022.
  4. Кабмін звільнив члена наглядової ради "Нафтогазу" Кудрицького, - ЗМІ. LB.ua. Процитовано 20 вересня 2022.
  5. Главой набсовета "Нафтогазу" избрали британку Споттисвуд. gordonua.com. Процитовано 20 вересня 2022.
  6. ОРГАНИ КЕРУВАННЯ - COST. portal.costukraine.org. Архів оригіналу за 20 вересня 2022. Процитовано 20 вересня 2022.
  7. “Укренерго” представило нових топ-менеджерів компанії. Економічна правда (укр.). Процитовано 20 вересня 2022.
  8. До завершення конкурсу на посаду керівника Укренерго т.в.о призначено Володимира Кудрицького. Терминал | НТЦ Психея. Архів оригіналу за 27 лютого 2020. Процитовано 20 вересня 2022.
  9. Цензор.НЕТ. Керівник "Укренерго" Ковальчук йде у відставку. Цензор.НЕТ (укр.). Процитовано 20 вересня 2022.
  10. Голова "Укренерго" Кудрицький: Синхронізація української енергосистеми з європейською у 2023 році відбудеться. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 20 вересня 2022.
  11. Держаудит на 68 млрд грн. Або чому Офіс генпрокурора прийшов з обшуками до «Укренерго» — Forbes.ua. forbes.ua (укр.). 20 вересня 2023. Процитовано 6 червня 2024. У керівника «Укренерго» Володимира Кудрицького, який очолив компанію у 2020-м, затяжний конфлікт із нинішнім міністром енергетики Германом Галущенком
  12. Сергій Головньов (25 травня 2023). Експорт електроенергії не відбувся через відсутність європейських правил. LIGA.net. Процитовано 6 липня 2024. Герман Галущенко вже декілька років намагається замінити керівника Укренерго Володимира Кудрицького
    Наймасштабніша спроба відбулась у листопаді-грудні 2021 року, коли закінчились повноваження наглядової ради Укренерго, а нова ще не була призначена. Тоді Міненерго, користуючись вікном можливостей, видало наказ із заміною 5 з 7 членів правління Укренерго. Щоправда, після розголосу цієї історії та незадоволення з боку європейських енергетичних інституцій Галущенко відступив.
  13. Коломойський про борг «Укренерго» (укр.), 13 вересня 2019, процитовано 16 липня 2024
  14. Віннічук, Юрій (21 лютого 2022). Як трейдер Коломойського перепродає електроенергію держкомпаній. Процитовано 16 липня 2024.
  15. а б Стенюк, Василь (13 травня 2024). Компанія Коломойського вивела з "Укренерго" 1,4 млрд грн за підтримки топменеджменту НЕК, ‒ ЗМІ. ukranews. Процитовано 6 червня 2024.
  16. Компанія Коломойського вивела з «Укренерго» 1,4 млрд грн за підтримки топменеджменту НЕК, — розслідування. fakty.ua (укр.). Процитовано 6 червня 2024.
  17. Компанія Коломойського вивела з "Укренерго" 1,4 млрд грн за підтримки топ-менеджменту НЕК, - розслідування — DSnews.ua. www.dsnews.ua (укр.). 13 травня 2024. Процитовано 23 липня 2024.
  18. VIP-боржник. Енерготрейдер, якого пов’язували з Коломойським, задарма отримав електрику від «Укренерго». НАБУ нарахувало 1 млрд грн збитків – деталі справи — Forbes.ua. forbes.ua (укр.). 12 січня 2024. Процитовано 23 липня 2024.
  19. «Укренерго» уклало контракти на захист підстанцій від шахедів на 2,8 млрд. НАШІ ГРОШІ (укр.). Процитовано 6 червня 2024.
  20. Трипільська та Зміївська ТЕС оснащені засобами фіззахисту від обстрілів на 100% і 70% відповідно. interfax. 18 серпня 2023. Процитовано 6 червня 2024.
  21. "Російські ракети не знають про захист на 9 мільярдів": експерт розповів, як можна реально захистити ТЕС. ТСН.ua (укр.). 12 квітня 2024. Процитовано 6 червня 2024.
  22. Не лише ППО: в "Укренерго" розповіли про додатковий захист енергооб'єктів від ударів РФ. ТСН.ua (укр.). 13 вересня 2023. Процитовано 23 липня 2024.
  23. Кулик, Віталій (16.05.24). ЕНЕРГЕТИЧНА КРИЗА З ПРИСМАКОМ БАБЛА І ПІАРУ. Цензор.НЕТ (БЛОГИ). Процитовано 6 липня 2024.
  24. Литвин, Олександр (1 червня 2024). В "Укренерго" відмовились називати зарплату голови: членам правління в середньому платять до 2 млн грн на місяць. OBOZREVATEL (укр.). Процитовано 16 липня 2024.
  25. Зарплати членів правління Укренерго сягнули 2 мільйонів гривень. Читайте на UKR.NET. www.ukr.net (укр.). Процитовано 16 липня 2024.
  26. Зарплату голови не називають: в «Укренерго» членам правління в середньому платять до 2 млн грн в місяць - VSN. vsn.ua (укр.). 1 січня 2000. Процитовано 16 липня 2024.
  27. Спілка споживачів комунальних послуг закликала Кабмін повернути обов'язкове декларування статків для керівництва "Укренерго". Гордон | Gordon (укр.). Процитовано 16 липня 2024.
  28. Кабмін має повернути обов’язкове декларування доходів для правління "Укренерго", - Корольчук. www.unian.ua (укр.). Процитовано 16 липня 2024.
  29. Суд підтвердив правомірність висновків Держаудитслужби за результатами планової перевірки НЕК «Укренерго». dasu.gov.ua. Процитовано 16 липня 2024.
  30. Держаудит на 68 млрд грн. Або чому Офіс генпрокурора прийшов з обшуками до «Укренерго» — Forbes.ua. forbes.ua (укр.). 20 вересня 2023. Процитовано 16 липня 2024.
  31. "Укренерго" нарахували 660 мільйонів потенційних збитків через незастосування наших ДСТУ до ЄБРР та Світового Банку. www.unian.ua (укр.). Процитовано 16 липня 2024.
  32. Глава Укренерго Кудрицький проходить свідком по справі про крадіжку 10 млн грн на закупівлі бронежилетів на початку війни. www.unian.ua (укр.). Процитовано 23 липня 2024.
  33. На що пішли 10 млн від бронежилетів, — волонтер просить НАБУ і ДБР перевірити нерухомість Кудрицького. ТСН.ua (укр.). 28 червня 2024. Процитовано 16 липня 2024.
  34. Мільярди для олігархів та компаній-прокладок: що показав державний аудит “Укренерго” — Delo.ua. delo.ua (укр.). 4 вересня 2023. Процитовано 23 липня 2024.
  35. admin (10 квітня 2024). Звільнені від декларування. Як керівництво ”Укренерго” в особі Володимира Кудрицького, Олексія Брехта, Сергія Галагана та Олега Скрипника нараховує собі мільйони зарплати, накопичуючи корупційні скандали BlackBOX OSINT. BlackBOX OSINT (укр.). Процитовано 6 червня 2024.
  36. Гончаров, Дмитрий (25 квітня 2024). Голова "Укренерго" під час війни отримав новий будинок за заниженою вартістю. 368.media (рос.). Процитовано 6 червня 2024.
  37. Кудрицького звільнено за згодою сторін. Хто очолить "Укренерго". РБК-Украина (укр.). Процитовано 18 вересня 2024.
  38. Очільника "Укренерго" Кудрицького звільнили. Що потрібно знати. Суспільне.
  39. Кудрицький заявив, що його звільнення з посади голови «Укренерго» не повʼязане із захистом підстанцій. Радіо Свобода.
  40. Незалежні члени «Укренерго» йдуть у відставку через політичний тиск і тиск правоохоронців. Букви.
  41. Наглядова рада призначила Олексія Брехта виконувачем обов’язків голови «Укренерго». Радіо Свобода.
  42. Посол ЄС в Україні та міжнародні донори закликають зупинити звільнення Кудрицького з посади голови "Укренерго". Інтерфакс-Україна.
  43. а б Чи впливають корупційні скандали на ефективність роботи менеджменту "Укренерго?". ФОКУС (укр.). 19 липня 2024. Процитовано 23 липня 2024.
  44. Мільярди для олігархів та компаній-прокладок: що показав державний аудит “Укренерго” — Delo.ua. delo.ua (укр.). 4 вересня 2023. Процитовано 23 липня 2024.
  45. Мільярди для олігархів та компаній-прокладок: що показав державний аудит “Укренерго” — Delo.ua. delo.ua (укр.). 4 вересня 2023. Процитовано 23 липня 2024.
  46. Будинок та земля у Києві: ВАКС зобов’язав НАБУ розслідувати можливе незаконне збагачення Кудрицького (документ). www.unian.ua (укр.). Процитовано 23 липня 2024.