Перейти до вмісту

Крещенца

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Сир Крещенца

Крещенца (італ. crescenza), або Страккіно (італ. stracchino) — італійський м'який сир з коров'ячого молока. Назва італ. «stracco» переводиться з ломбардського діалекту як «втомлений». Назву страккіно у Італії мають декілька різних м'яких сирів, які виробляються за подібною технологією, але мають різні строки витримки (сир Таледжіо теж належить до цього сімейства сирів).

Зона виробництва

[ред. | ред. код]

Крещенца є типовим для регіону Ломбардія. Також виробляється у регіонах П'ємонт та Венето[1].

Історія

[ред. | ред. код]

Сир має, дуже давню історію, деякі джерела свідчать, що його виробляють у передгірних районах Ломбардії з ХІ–ХІІ сторіччя[2]. Раніше сир виробляли з молока корів, які восени повернулись у долини з гірських пасовищ. Ймовірно тому сир отримав таку назву. У наш час завдяки новим технологіям сир виробляють протягом всього року.

Технологія виробництва

[ред. | ред. код]

Молоко нагрівають до 30–32 °C, а згортають протягом 20–40 хвилин за допомогою сичужного ферменту. Після цього утворюється згусток, який розбивають на шматочки розміром з ліщиновий горіх. Сироватку видаляють і витримують сир у формах приблизно півтори доби при температурі 20 °C та вологості 90 %. Після цього крещенцу витримують кілька діб при температурі 6–7 °C та вологості 75 %. За цей час сир набуває характерного смаку та аромату[3].

Характеристика сиру

[ред. | ред. код]

Сир має м'яку, кремоподібну текстуру з рівномірною, маслянистою консистенцією, тверда шкірочка дуже тонка, білого кольору або зовсім відсутня. Смак м'який, вершковий з легкою кислинкою, трохи терпкий. Сир має форму паралелепіпеда, вага коливається від 250 г до 1 кг[4].

Вживання

[ред. | ред. код]

Вживають як самостійну страву, з хлібом, руколою та оливковою олією (або намазуючи сир на хліб). Також використовують при приготуванні страв — ризото, поленти, пасти, соусів.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Crescenza [Архівовано 5 березня 2021 у Wayback Machine.](англ.)
  2. Итальянские сыры Страккино (Stracchino) [Архівовано 2 лютого 2019 у Wayback Machine.](рос.)
  3. Страккіно [Архівовано 2 лютого 2019 у Wayback Machine.](рос.)
  4. Crescenza [Архівовано 20 лютого 2020 у Wayback Machine.](англ.)