Очікує на перевірку

Золочів (станція, Південна залізниця)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Золочів
Одноробівка — Шпаківка
Харківська дирекція
Південна залізниця

станція
Залізничний вокзал станції Золочів
Розташування
РозташуванняУкраїна Україна
АдресаХарківська область,
смт Золочів, вул. Вокзальна, 1
Координати50°16′37″ пн. ш. 35°59′21″ сх. д. / 50.27694° пн. ш. 35.98917° сх. д. / 50.27694; 35.98917
Структура
Лінія(ї)Одноробівка — Шпаківка
СтруктураХарківська дирекція
Платформ2
Тип платформбічна та острівна
Колій5
Час роботицілодобово
Послуги
ТранспортніЗалізнична станція Квиткова каса
Історія
Відкрито1910 (114 років)
Електрифіковано1970
Інша інформація
ВласникПівденна залізниця
ОператорУкрзалізниця
Код ЄМР (АСУЗТ)432607
Код Експрес-32204461
Мапа
Мапа
Золочів на Вікісховищі

Зо́лочів — пасажирська залізнична станція Харківської дирекції Південної залізниці на лінії Одноробівка — Шпаківка між зупинними пунктами Світличний та Соснівка. Розташована за 41 км на північний захід від Харкова в смт Золочів.

Історія

[ред. | ред. код]

Станцію Золочів засновано 1910 року під час прокладання територією району залізниці Харків — Брянськ, а саме будівництво залізниці і станції почалося двома роками раніше. За цей короткий термін було укладено залізничні колії, побудовані штучні споруди, мости, вокзал, пости, житлові будинки, службово-технічні приміщення. Будівництво здійснювалося в основному вручну. Тисячі кубометрів ґрунту переміщалися на конях і за допомогою тачок. Але праця працівників, а їх називали «грабарі», оплачувалася порівняно високо, і на будівництво прагнули потрапити всі місцеві працездатні жителі. Велику роль в поступове зростання міста і його зміцнення відіграла залізниця, що сприяло виникненню нових підприємств. На той час в Золочеві вже існували два горілчані заводи та банк.

Перша світова війна, а за нею і громадянська, нанесли значних збитків району. У 1919 році Харків захопили білогвардійці. 24 червня 1919 року залізничники в санітарному поїзді, який вони супроводжували, рушили з Харкова на північ. Дізнавшись про це, білогвардійці розібрали залізничне полотно між зупинними пунктами Соснівка та Чорноглазівка ​​і влаштували тут засідку. Бій був жорстоким, в живих залишилися лічені червоноармійці.

1922 року на цьому місці був споруджений пам'ятник героям-залізничникам. Його встановили ізюмські паровозоремонтники.

На самому початку німецько-радянської війни станція стала місцем битв. У районі залізничної станції були споруджені бліндажі, окопи, протитанковий рів та інші укріплення. 22 жовтня 1941 року нацисти вдерлись в Золочів. Була зруйнована частина будівлі вокзалу. Залишилась цілою лише північна частина будівлі, в якій декілька років працювали всі службовці станції. Окупація тривала до 8 серпня 1943 року.

Відновлений вокзал та станція лише у 1954 році. В цьому ж році станція була обладнана механічною централізацією стрілок. У парній і непарній горловині станції були встановлені розпорядчий і виконавчий пости, був введений в дію трикутник для розвороту локомотивів, водозаправні колонки для постачання паровозів водою.

1968 року, з початком реконструкції та електрифікації дільниці Харків — Золочів, почався новий етап в житті станції.

5 грудня 1970 року на станцію Золочів прибув перший електропоїзд.

20 грудня 1970 року введена в постійну експлуатацію дільниця електрифікованої колії Харків — Золочів.

1984 року через станцію пройшов перший в СРСР важковантажний потяг вагою у 33,05 тис. т, який складався з 428 вагонів та 5-ти тепловозів (3 трисекційних та 2 двосекційних). Потяг пройшов маршрутом Основа — Готня — Суми — Ворожба.

До 1991 року на двоколійному перегоні в бік Росії здійснювався інтенсивний рух вантажних і пасажирських поїздів, потім інтенсивність руху впала майже до нуля та ще й частина колій була розібрана.

Пасажирське сполучення

[ред. | ред. код]

Від станції Золочів прямують приміські потяги до станцій Харків-Балашовський, Харків-Пасажирський та Одноробівка.

Галерея

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
Дільниця Одноробівка — Шпаківка
Попер.
Світличний
Золочів
Наст.
Соснівка