Перейти до вмісту

Загребська жупанія (1201—1924)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Загребська жупанія

Zagrebačka županija

Герб
Жупанія:
Округ
Адм. центр Загреб
Країна Хорватія
Котарів 15
Населення
 - повне 594 052 (1910)
Етнікон хорвати
Площа
 - повна 7210 км²
Часовий пояс UTC+1
Дата заснування 1201
Дата ліквідації 1924
 - раніше відомий як Загребська жупа

Мапа

Загребська жупанія (хорв. Zagrebačka županija, угор. Zágráb vármegye; лат. Comitatus Zagrabiensis) — назва історичної жупанії з центром у Загребі в хорватсько-угорському королівстві, Хорватському королівстві та Королівстві Хорватія і Славонія.


Історія

[ред. | ред. код]

Загребська жупанія, як і інші жупанії, розвинулася з ранньосередньовічної жупи, яка за правління Арпадовичів (1102—1011) переросла у королівську жупанію. Після Золотої булли Андраша II (1222) королівські жупанії перетворилися на автономні органи шляхетського самоврядування. У той проміжок часу Загребська жупанія простягалася між річками Крапина та Лоня, або до річки Купа. Протягом ХІІІ сторіччя процес структурування управління жупаній завершився, а потім територія Загребської жупанії побільшала за рахунок сусідніх менших жупаній (в XIV ст. в неї влилася Горська жупанія). Жупанія простиралася від Загір'я до Крижевців, Сисака, Карловаця та через Горський Котар аж до моря. У добу османської навали Загребська жупанія мала спільну управу з Крижевецькою. Як самостійна одиниця поновилася 1756 року у зв'язку з кінцем воєн з Османською імперією, а 17 липня 1759 року було офіційно затверджено цю назву (Comitatus Zagrabiensis): того дня імператриця і королева Марія Терезія подарували їй герб і печатку.[1] Наприкінці XVIII століття територія Загребської жупанії розширилася на північну частину Северинської жупанії, яка існувала з 1777 по 1786 рік із центром у Карловаці. В часи реформ Йосифа II Загребську жупанію разом із рештою жупаній майбутнього хорватсько-славонського королівства (за винятком Вировитицької та Сремської) було включено до Загребського округу (хорв. Zagrebačko okružje), який існував у 1785—1790 рр.

1845 року жупанію відновлено, а після хорватсько-угорської угоди вона опинилася у складі новоствореного хорватсько-славонського королівства. У той час вона межувала з австрійськими Штирією і Крайною, австрійсько-угорською Боснією і Герцеговиною та хорватсько-славонськими Вараждинською, Б'єловарсько-Крижевецькою, Пожезькою і Модруш-Рієцькою жупаніями. Так тривало до 1918, коли хорватський парламент розірвав державно-правові відносини з Австрією та Угорщиною. Опинившись у Королівстві СХС, вона разом із Вараждинською жупанією (без Меджимур'я) у 1922 році увійшла до складу новоствореної Загребської області.[2]

Адміністративний поділ

[ред. | ред. код]

Жупанія у першій половині ХІХ ст. поділялася на шість котарів (районів): Загребський, Светоіванський, Посавський, Покупський, Прекупський та Горський. На початку ХХ ст. жупанію було поділено на такі котари:

Котари
Котар Центр
Велика Гориця Велика Гориця
Дуго Село Дуго Село
Двор Двор
Глина Глина
Загреб Загреб
Карловаць Карловаць
Костайниця Костайниця
Петриня Петриня
Писаровина Писаровина
Самобор Самобор
Стубиця Доня Стубиця
Светий Іван-Зелина Светий Іван-Зелина
Сисак Сисак
Топусько Топусько
Яська Ястребарсько
Центр жупанії
Загреб
Муніципальні міста
Карловаць
Петриня
Сисак

Населення

[ред. | ред. код]

1910 року жупанія налічувала 594 052 жителі, які поділялися на такі мовні спільноти:[3]

Згідно з переписом населення 1910 р., жупанія включала такі релігійні громади:[4]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Офіційний сайт Загребської жупанії. Архів оригіналу за 30 серпня 2015. Процитовано 15 квітня 2020.
  2. Medjimurje.hr — Kamo je, onda, zapravo pripadalo Međimurje? [Архівовано 4 серпня 2020 у Wayback Machine.]
  3. KlimoTheca :: Könyvtár. Kt.lib.pte.hu. Архів оригіналу за 27 серпня 2013. Процитовано 6 грудня 2012.
  4. KlimoTheca :: Könyvtár. Kt.lib.pte.hu. Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 6 грудня 2012.

Посилання

[ред. | ред. код]