Перейти до вмісту

Ефіопська раса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Ефіопська раса
Зображення
Названо на честь Ефіопія
Країна  Ефіопія,  Сомалі,  Еритрея,  Джибуті,  Судан,  Єгипет,  Кенія і  Танзанія
Зовнішні зображення
Эфиоп. Лекционный плакат кафедры антропологии биофака МГУ. Иллюстрация к статье «Эфиопская раса» в БРЭ

Ефіопська раса (також східноафриканська раса) — мала раса з перехідними рисами, що має ознаки негроїдної раси і європеоїдні риси. Походження раси нині залишається спірним.

Популяції цієї раси займають Африканський Ріг — Ефіопію, Сомалі, Джибуті, Еритрею, частина Судану та Єгипту на півночі, Кенії та Танзанії — на півдні[1]. Представляють ефіопську групу народи амхара, тигри, гураге, оромо, сомалі, данакіль, беджа та інші.

Характерні ознаки

[ред. | ред. код]

Основні ознаки: хвилясте волосся, темна шкіра, помірний прогнатизм, або його відсутність; потовщені губи, вузький ніс, високий зріст (185—189 см у дорослих чоловіків), дуже вузьке (близько 130 мм) і досить високе обличчя, вузький довгий череп (головний покажчик 74-76), з прямим лобом і слабо розвиненими надбрівними дугами, помірне або сильне зростання бороди[2][3].

Східноафриканську (ефіопську) расу відрізняє від східноафриканського типу негрської раси поперечна сплощеність обличчя, форма носа у всіх вимірах та альвеолярний прогнатизм . До загальних ознак належать:

  • коричневий з червонуватим відтінком колір шкіри: він лише трохи світліший за колір шкіри негрських народів тропічного лісу
  • Кучеряве волосся, іноді майже кучеряве, хоча ніколи не досягає характерного для негрів ступеня кучерявості
  • досить повні губи, але не настільки здуті, як у представників негроїдної раси[3].

Кордон між східноафриканською расою та східноафриканським типом негрської раси розмита і не може бути чітко проведена ні географічно, ні навіть популяційно[1].

Походження

[ред. | ред. код]

Про походження ефіопської раси немає єдиної думки. За однією з версій, вона є результатом змішування європеоїдної та негроїдної раси, за іншими — є родоначальницею і негроїдної, і європеоїдної раси або формою негроїдної раси, що розвинула конвергентну схожість з європеоїдною. Палеоантропологічні дослідження свідчать, що ефіопська раса сформувалася в ранньому неоліті на терені Східної Африки. Найімовірніше, антропологічні особливості негроїдних типів Східної Африки формувалися під впливом первісних форм ефіопської раси.

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Дробышевский С. В. Происхождение восточноафриканской (эфиопской) расы [Архівовано 2024-09-02 у Wayback Machine.] / Достающее звено // Антропогенез.ру
  2. Эфиопская раса // Большой Энциклопедический словарь
  3. а б Гинзбург Е. Б. Эфиопская малая раса. Архів оригіналу за 23 лютого 2009. Процитовано 10 лютого 2009.

Література

[ред. | ред. код]
  • Хрісанфова Є. н. , Перевізників І. В. Антропологія. Підручник 2-ге вид. — М.: Вид-во МДУ, 1999. — 400 с.

Посилання

[ред. | ред. код]