Перейти до вмісту

Дипломатія і політика. Україна в процесі динамічних геополітичних змін

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Дипломатія і політика
Дипломатія і політика
Жанрспогади
АвторЗленко Анатолій Максимович
Моваукраїнська мова
Опубліковано2003[1]
Видання2004, російською мовою[2]

Зленко А. М. Дипломатія і політика. Україна в процесі динамічних геополітичних змін — книга спогадів першого Міністра закордонних справ України Анатолія Максимовича Зленка.

Про книгу

[ред. | ред. код]

Автор книги очолював МЗС України в 6 українських урядах. Залишаючи цю посаду, міністр залишив нам солідний том мемуарів — книжку «Дипломатія і політика», презентовану у Києві та згодом у Нью-Йорку[3]. Спогади дипломатів, як правило, цінуються своїми деталями, що ілюструють процес переговорів, знаходження компромісів, прийняття рішень на міжнародному рівні. Мемуари українського міністра дають можливість довідатися про «делікатність» тодішнього прем'єр-міністра Росії, а згодом посла РФ в Україні Віктора Черномирдіна під час переговорів про Чорноморський флот у Масандрі 1993 року або про «холоднокровність» держсекретаря США Джеймса Бейкера під час Лісабонської конференції, відомої підписанням протоколу про без'ядерний статус України у 1992 році. Спогади Анатолія Зленка вірізняються відсутністю особистих випадів і різких оцінок, що робить його не менш цікавим, ніж аналогічні тексти, приміром, розкомплексованих американських дипломатів Джеймса Бейкера чи Строба Телботта, які не соромилися у висловлюваннях у своїх мемуарах.

Книга Анатолія Зленка досить академічна та толерантна, що засвідчує його як послідовного дипломата. Книга є першою спробою проаналізувати зовнішньополітичну діяльність України за всі роки її новітньої історії, зроблено це через призму власного досвіду Анатолієм Зленком. Це — портрет України дипломатичної, написаний на тлі глобальних геополітичних змін, які відбуваються на наших очах, і водночас правда про зовнішню політику України, отримана з перших рук. В книзі є біографічні довідки дійових осіб сучасної світової політики.

Книга міністра розповідає не тільки про результати візитів та зустрічей. Вона дає живу картину підготовки і перипетій переговорного процесу, в ході якого між його учасниками точиться напружене інтелектуальне змагання. Обізнаність з цим контекстом дає можливість зрозуміти мотиви і обставини, що зумовлювали поведінку сторін, етапи складної дипломатичної гри, глибинний зміст і справжню цінність досягнутих порозумінь і угод.

Зміст

[ред. | ред. код]
  • Передмова
  • Слово подяки
  • ВСТУП
  • Глава 1. Перші кроки
  • Глава 2. Повернення на карту Європи
  • Глава 3. ООН: Політико-дипломатичний кратер
  • Глава 4. VIVE LA FRANCE!
  • Глава 5. США: Спілкування з гуллівером
  • Глава 6. Ядерний Бар'єр
  • Глава 7. Українсько-російський лабіринт
  • Глава 8. Польські зразки й українські реалії
  • Глава 9. До НАТО: Трансформація стереотипів
  • Глава 10. У течії світового розвитку
  • SYMMARY

Відгуки про книгу та автора[1]

[ред. | ред. код]
У спогадах А.Зленка читач знайде унікальний матеріал, який стосується формування дипломатичної служби України і вироблення засад її зовнішньої політики, здійснення зовнішньополітичного курсу на найважливіших напрямах, зокрема на європейському і євроатлантичному, переговорів та зустрічей з главами держав Європи, Північної Америки, високими посадовими особами впливових міжнародних організацій, таких як ООН, ЮНЕСКО, Євросоюз, Північноатлантичний альянс, а також врегулювання проблем, вирішальних для забезпечення життєво важливих національних інтересів України, зміцнення її державності й позиції на міжнародній арені.

Володимир Василенко

Ця книга несе нам погляд учасника подій про те, як творилася зовнішня політика стратегічно важливої країни у сповнений багатьма викликами неспокійний період.

Генрі Кіссінджер

Глибинний та історично важливий погляд на перші кроки України на міжнародній арені як незалежної держави.

Збігнев Бжезинський

Анатолій Зленко пов'язаний з Організацією Об'єднаних Націй уже понад 30 років. Саме це давнє партнерство сприяло створенню стійкої дипломатичної присутності незалежної України в рамках Організації. Під його керівництвом українська дипломатія відігравала і відіграє активну та конструктивну роль у реалізації високих цілей Статуту ООН.

Кофі Аннан

Міністр Зленко від самого початку бачив перед собою мету євроатлантичної інтеграції України. У свою першу каденцію він перебував у центрі зусиль, спрямованих на розбудову відносин Україна та НАТО.

Джордж Робертсон

Дуже добре пам'ятаю перші переговори, які я мав з моїм колегою Анатолієм Зленком. Ми були єдині в думці, що необхідно розпочати нову главу європейської історії. Вже завдяки цьому переговори були позначені великою готовністю до взаєморозуміння та обопільною довірою. Німеччина була зацікавлена в тому, щоб знайти в об'єднаній та вільній Європі нового партнера. Минуло більше десяти років, і я з приємністю можу констатувати, що нам це вдалося. І в цьому перш за все заслуга мого колеги Анатолія Зленка.

Ганс-Дітріх Геншер

Анатолій Зленко відіграв видатну роль у зовнішній політиці України. Він багато зробив для того, щоб Україна посіла своє місце в системі міжнародних відносин. Він завжди прагнув, щоб це місце відповідало її значному потенціалу і статусу як однієї з найбільших європейських держав.

Ролан Дюма

Мемуари екс-міністра — вдалий матеріал для контент-аналізу інтелектуальної атмосфери української політики в її міжнародному вимірі... Він — носій справді ексклюзивної інформації, значну частину якої не вважав за потрібне публікувати в мемуарах. Проте текст книжки «Дипломатія і політика» гідна прочитання, оскільки містить ключ до розуміння ролі й місця вітчизняної дипломатії в історії нашої незалежної держави.[4]

Дзеркало тижня. Україна

Свідок і безпосередній учасник зовнішньополітичної еволюції України спробував в одній книзі вмістити спогади про ключові події в історії незалежної держави. Перед читачем відкриваються куліси дипломатичного життя - враження про цікаві зустрічі, важливі переговори і просто описи курйозних випадків.[5]

Газета «День»

У Нью-Йорку відбулася презентація книги Анатолія Зленка "Дипломатія і політика". На ній виступили міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко, постійний представник при ООН, посол Валерій Кучинський та відомий український американський історик, професор Тарас Гунчак... За словами учасників презентації, есе Зленко - це серйозна спроба охопити процес становлення відродженої української дипломатії поглядом "одного з головних творців сучасної Української держави"[6]

Газета "Сегодня"

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Зленко А. М. Дипломатія і політика. Україна в процесі динамічних геополітичних змін/ Худож.-оформлювач Б. П. Бублик, В. А. Мурликін. — Харків: Фоліо, 2003.- 559с. ISBN 966-03-2130-9
  2. А. Зленко. Дипломатия и политика. Украина в процессе динамических геополитических перемен / Харьков: Фолио, 2004.- 559 с.[недоступне посилання з вересня 2019]ISBN 966-03-2691-2
  3. Anatoli Zlenko's book «Diplomacy & Politics» presented in New York. Архів оригіналу за 2 грудня 2013. Процитовано 7 вересня 2013.
  4. Олександр Сушко. Дипломатія як політика: екс-глава МЗС нагадав про місце та роль вітчизняної дипломатії в політичному процесі / ZN,UA. 10.10.2003
  5. Дипломатичные мемуары / Газета "День", 22 серпня, 2003(рос.)
  6. Дипломат презентовал книгу / газета "Сегодня", №220(1565) за 30.09.2003

Посилання

[ред. | ред. код]