Перейти до вмісту

Вікіпедія:Патрулювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вікіпедія:Редактори)

Патрулюва́ння — первинна перевірка якості сторінок та окремих їхніх версій з установленням відповідної позначки: процедура передбачає первинну перевірку якості, оформлення, відсутності серйозних порушень правил Вікіпедії. Право робити такі помітки надається будь-якому добросовісному користувачеві, у якого є необхідний досвід редагування Вікіпедії, і відкликається у разі виявлення зловживань.

Процедура патрулювання

Патрулюванню підлягають такі сторінки:

Якщо під час патрулювання виявлено невідповідність сторінки критеріям мінімальної якості (див. нижче), виявлені недоліки слід виправити або, принаймні, встановити на сторінці відповідні шаблони.

Вимоги до статей

Патрулювання статей Вікіпедії проводиться з метою виявлення й усунення найсерйозніших порушень правил і можливих підстав для юридичних претензій.

Позначку про патрулювання слід встановлювати лише на ті версії статей, які в обов'язковому порядку відповідають таким мінімальним критеріям якості:

  1. Відсутність явного вандалізму.
  2. Відсутність масових мовних помилок, що впадають в очі (або наявність шаблону {{мовні помилки}} чи {{проблеми}} із параметром помилки, або {{сирий переклад}} чи {{проблеми}} із параметром автопереклад).
  3. Наявність хоча б мінімального оформлення (або наявність шаблону {{упорядкувати}}).
  4. Відсутність явного наклепу щодо нині живих людей.
  5. Відсутність вочевидь неправдивих тверджень (без відповідної позначки) — тобто тверджень, при швидкому прочитанні яких виникають великі сумніви в їхній правдивості у неупередженої людини (навіть нефахівця в цій галузі знань), без звернення до додаткових джерел.
  6. Відсутність явних порушень авторських прав (себто при перевірці слід виконати пошук в інтернеті фрагментів тексту цієї статті, які мають нестандартний стиль викладення, або нестандартне оформлення, які наближають ці фрагменти за стилем викладення, наприклад, до підручника для ВНЗ, публіцистичної статті тощо).
  7. Відсутність явних ознак використання Вікіпедії не за призначенням (самопросування, реклами, спаму).
  8. Відсутність вочевидь застарілої інформації (інакше слід поставити шаблон {{оновити}}).
  9. Наявність хоча б однієї батьківської тематичної категорії.
  10. Наявність джерел (інакше слід поставити шаблон {{без джерел}}).

Таких критеріїв дотримуватися бажано, але не обов'язково:

  1. Відсутність у статті орфографічних, пунктуаційних чи стилістичних помилок.
  2. Наявність вікіфікації (або шаблону {{вікіфікувати}}).
  3. Оформлення статті відповідно до основних правил оформлення.
  4. Наявність інтервік (якщо їх можливо поставити взагалі).
  5. Відповідність предмета статті критеріям значущості (в іншому випадку слід встановити шаблони {{значущість}}, {{db-nn}}).

Вимоги до категорій

Вимоги до патрульованих версій категорій збігаються з вимогами до патрульованих версій статей, при цьому патрулювання стосуватиметься лише назви з описом категорії, а також зазначення її батьківських категорій та інтервікі.

Обов'язково
  • Мають бути наявні батьківські категорії.
Бажано
  • Знайти та вказати інтервікі.
  • Вказати основну статтю, якщо це можна застосувати до цієї категорії (шаблон {{Catmain}}); встановити {{Категорія шаблонів}}, якщо це можна застосувати до цієї категорії.

Вимоги до шаблонів

Обов'язкові вимоги до патрульованих версій шаблонів:

  • кожен шаблон має бути включено до однієї з підкатегорій категорії «Шаблони» відповідно до типу і тематики;
  • у шаблоні не має бути невільних файлів[1];
  • категорії, які призначено для категоризації самого шаблону, треба вкладати в тег <noinclude></noinclude>, котрий має йти одразу за текстом шаблону, без перенесення рядка. У разі, якщо шаблон має документацію, ці категорії треба прописувати на підсторінці документації у блоці <includeonly></includeonly>. Інтервікі не мають міститись у шаблоні чи його документації, а мають бути розміщені у відповідному елементі Вікіданих;
  • у шаблоні не повинно бути явних синтаксичних помилок, про які можуть свідчити «зламані» таблиці, помітні шматки вихідного коду, повідомлення про помилки від рушія (зазвичай виділені жирним червоним шрифтом) на сторінці, де вжито шаблон, тощо;
  • україномовні юзербокси повинні мати можливість зміни роду тексту[2];
  • у шаблонах, які призначено для автоматичної категоризації сторінок[3], має бути перевірка простору назв[4]. Також треба передбачити параметр |nocat=, для випадків, коли така категоризація є зайвою.

Бажані

  • більшість шаблонів повинні мати документацію, у якій описано їхнє призначення (українською мовою), перелічено всі параметри та їхнє призначення, подано приклади використання. Для простих шаблонів (чиє призначення вміщується у два-три рядки) опис додається за допомоги {{Документація|content=}}. Якщо документація шаблону довша, то її треба оформити як підсторінку, з назвою вигляду: «Шаблон:Назва шаблону/документація», та зв'язати її з шаблоном за допомоги шаблону {{Документація}}[5]. Водночас для шаблонів без параметрів, із типовим використанням, як-от навігаційні шаблони, документація не є необхідною та її створення варто уникати. Для однотипних шаблонів можна використовувати спільну для них всіх сторінку документації[6];
  • у навігаційних шаблонах усі посилання мають бути прямими (не посиланнями на перенаправлення)[7], а також не має бути посилань на сторінки неоднозначності;
  • потрібно перевірити наявність аналогів шаблону в інших мовних розділах і додати шаблон до відповідного елемента на Вікіданих;
  • в іншомовних юзербоксах має бути можливість зміни роду тексту[2];
  • шаблони-картки, навігаційні шаблони та юзербокси слід утворювати або безпосередньо за допомоги шаблонів {{Картка}}, {{navbox}} та {{Юзербокс}} відповідно, або за допомоги похідних від згаданих шаблонів[8];
  • параметри одного шаблону мають бути уніфікованого вигляду, тобто, або всі з великої літери, або всі з малої літери; або всі мають англомовний варіант, або жоден. Винятком є загальні службові параметри, як-от |state= чи |nocat=.

Вимоги до файлів

Відпатрульований файл і його опис мають відповідати релевантним вимогам до патрульованих версій статей. Окрім того, слід перевірити відповідність файлу таким критеріям:

  1. Файл повинен мати ліцензію — або вільну, або відповідати критеріям добропорядного використання.
  2. У випадку, якщо файл невільний, в описі має бути обґрунтування добропорядного використання (наприклад, із використанням шаблону {{Fairuse}}).

Якщо файл має вільну ліцензію, бажано (але не обов'язково) вказати про можливість перенесення його на Вікісховище. Для цього слід використовувати шаблон {{Move to Commons}} і по можливості вказувати категорію ({{Move to Commons|Назва категорії}}).

Вимоги до модулів

Обов'язкові вимоги:

  1. Модуль повинен мати документацію, яка описує, де він використовується, що робить та які параметри має (за винятком підсторінок Модуль:Пісочниця).
  2. Модуль повинен бути включений до 1 або однієї чи кількох із її підкатегорій, через документацію.
  3. У модулі, який використовується в основному просторі назв, не повинно бути очевидних помилок[9].

Бажані вимоги:

  1. Коментарі у коді шаблону варто робити українською мовою. Текст повідомлень про помилки та інший текст, що модуль виводить, повинен бути українською мовою, якщо тільки вивід іншою мовою не є метою.

Вимоги до роботи патрульних

  • Заборонено умисно брати участь у «війні патрульних»[10]
  • Якщо є серйозні сумніви, бажано винести статтю на обговорення на форум патрульних.
  • Достатньо переглядати не всю сторінку, а лише різницю між свіжою версією і попередньою патрульованою. Патрульний може не відповідати за зміст раннішої версії, патрульованої іншим користувачем, однак повторний перегляд усієї сторінки вітається.
  • Якщо раніше сторінка не була патрульована, то слід переглянути всю історію її редагувань, аби віднайти й усунути зміни, котрі могли бути вандальними або містити порушення авторських прав (пошук можна вести, базуючись на коментарях до редагувань та іменах авторів; переглядати всі проміжні версії не обов'язково). Якщо стаття вже патрулювалась, але різниця між поточною і патрульованою версіями досить велика, то рекомендується аналогічним чином переглянути всю історію редагувань, починаючи від патрульованої версії.
  • У разі, якщо неможливо швидко виправити всі невідповідності з повним списком мінімальних вимог, і за умови, що сторінка не підлягає швидкому вилученню, на неї слід встановити шаблони про усі помічені недоліки (наприклад, {{без джерел}} або {{проблеми|без інтервікі|вікіфікувати|стиль}}), після чого позначити версію патрульованою.

Стабілізація сторінки

Зазвичай читачі завжди бачать останню версію сторінки. Адміністратори мають право включення режиму стабілізації сторінки.

При цьому для незареєстрованих або нових користувачів відображається остання патрульована версія (власне вона зветься стабільною сторінкою в інтерфейсі патрульних), а для зареєстрованих — найсвіжіша. Це може бути зроблено у випадку, якщо статтю часто вандалять або є велика ймовірність вандалізму (через значну суспільну зацікавленість до предмету статті або якщо стаття набула статусу доброї чи вибраної).

Цей захід спрямований виключно для того, щоб оберегти читача (і авторитет Вікіпедії) від наслідків вандалізму, але в той же час він дозволяє всім користувачам продовжити роботу над сторінкою. Використання режиму стабілізації для здобуття переваги однієї із сторін у випадку війни редагувань категорично заборонене (у випадку, якщо патрульні братимуть участь у війні редагувань, змінюючи вміст незважаючи на вимоги НТЗ і консенсусу, їх належить позбавити прав патрульного, про що детальніше написано нижче).

Запит на стабілізацію може подати будь-який користувач на Вікіпедія:Захист сторінок.

Права патрульного

Користувач з правами патрульного редагувань (editor) може ставити і знімати позначку «патрульована версія» і мати доступ до необхідних службових сторінок. Права патрульного включають в себе також усі права автопатрульного.

За бажання патрульний може поставити на власну сторінку користувача юзербокс {{Патрульний}}.

Автоматично оновлюваний список патрульних

Набуття прав патрульного

Права патрульного редагувань (editor) можуть бути надані всім активним зареєстрованим користувачам, які знають і розуміють вимоги до патрульованих статей і знайомі з правилами Вікіпедії, наслідком яких є ці вимоги.

Для набуття прав патрульного потрібно подати заявку на сторінці Вікіпедія:Заявки на права патрульного, де відбувається обговорення кандидатури. Заявку може подати як сам кандидат, так і третя особа; в останньому випадку потрібне підтвердження згоди кандидата на його сторінці або на сторінці заявок. На момент подання заявки кандидат має відповідати таким формальним вимогам:

  • досвід участі в проєкті — не менше 60 днів (починаючи з першого редагування, зробленого з використанням облікового запису кандидата);
  • кількість редагувань в основному просторі статей української Вікіпедії — не менше 200;
  • у разі блокувань кандидата за вандалізм, використання віртуалів з метою вандалізації сторінок, або за війну редагувань, після закінчення терміну останнього такого блокування має минути не менше 45 діб.

У виняткових випадках (зміна облікового запису патрульним, наявність прав патрульного в інших вікіпедіях) надання прав патрульного можливе без дотримання цих вимог за наявності консенсусу в обговоренні.

Позбавлення прав патрульного

За рішенням спільноти

Позбавлення користувача прав «патрульного редагувань» виконується адміністратором за обґрунтованою заявкою будь-якого користувача на сторінці Вікіпедія:Заявки на позбавлення прав патрульного в таких випадках:

  • при встановленні позначки «патрульована версія» на сторінки, які явно не відповідають вимогам до патрульованих сторінок;
  • при внесенні редактором на сторінку, котра вже має відмітку «патрульована версія», редагувань, які не відповідають вимогам до патрульованих сторінок;
  • при знятті позначки «патрульована версія» зі статей, що явно відповідають вимогам до патрульованих сторінок, або за участі у «війні патрульних»[10];
  • у випадку використання прав патрульного з метою здобуття переваги в суперечці (зокрема в умовах війни редагувань; або встановлення позначки на свою версію сторінки, коли очевидна висока ймовірність виникнення заперечень проти цього);[11]
  • за умови грубих порушень будь-яких інших правил.

Повторну заявку на отримання прав патрульного можна подавати не раніше, ніж за 45 днів після позбавлення цих прав.

За власним бажанням

Користувач може самостійно скласти з себе права патрульного та (або) відкочувача. Для цього він може подати відповідну заявку або написати запит адміністраторам. Після доби очікування прохання задовольняється без обговорення і з позивача знімаються відповідні його запиту права.

Права автопатрульного

Користувачеві може бути надані права автопатрульного (autoreview):

  • Усі щойно створені цим користувачем сторінки будуть автоматично патрульовані.
  • Якщо такий користувач робить редагування статті з патрульованою останньою версією, його версія також буде патрульованою.
  • Якщо такий користувач робить редагування статті з непатрульованою останньою версією, його версія також залишається непатрульованою.

За бажання автопатрульний може поставити на власну сторінку користувача юзербокс {{Автопатрульний}}.

Автоматично оновлюваний список користувачів-автопатрульних

Наразі практики надання статусу автопатрульного за обговоренням в Українській Вікіпедії нема. Досвідчені користувачі з інших мовних розділів можуть звернутися за цим прапорцем на ВП:ЗПП; в інших випадках слід подавати заявку одразу на права патрульного.

Адміністратори мають право позбавляти прапорця автопатрульного, якщо користувач, незважаючи на зауваження, неодноразово порушує правила редагування статей (зокрема правила ВП:ВАНД, ВП:ОД, ВП:НТЗ). Позбавлення статусу відбувається без обговорень чи голосувань.

Права відкочувача

Зазвичай разом із правами патрульного користувач отримує технічну можливість виконувати «швидкий відкіт» (rollback). Швидкий відкіт — це можливість відкотити всі останні редагування одного користувача на сторінці без завантаження сторінки редагування і можливості описати причину відкоту. Використання такого відкоту дозволене лише у випадках, описаних у правилі Вікіпедія: Швидкий відкіт. Зловживання функцією швидкого відкоту є достатньою підставою для позбавлення прав відкочувача. При цьому права патрульного можуть бути залишені.

Відкочувачі можуть поставити собі юзербокс Шаблон:Відкочувач.

Автоматично оновлюваний список відкочувачів

Технічна реалізація

Патрульні можуть явно встановлювати або знімати позначки «переглянута» для кожної версії сторінки. Крім того, оскільки кожен патрульний завжди є також автопатрульним, то при редагуванні патрульованої (переглянутої) версії сторінки, його версія залишається патрульованою (переглянутою) автоматично.

Патрульована версія відображається в історії так:

  • (поточн.) • (ост.) 00:00, 1 січня 2022 Користувач (обговорення | внесок) (кількість байт) (коментар) (відкинути) [перевірена користувачем Хто-небудь]

Автопатрульована версія відображається в історії так:

  • (поточн.) • (ост.) 00:00, 1 січня 2022 Користувач (обговорення | внесок) (кількість байт) (коментар) (відкинути) [автоматично перевірена]

Службові сторінки

Для зручності роботи патрульних існують такі службові сторінки:

Додаткові сторінки

На порталах (наприклад «Україна», «Географія» тощо) існує рубрика «Редагують зараз», що призначена для зручності патрулювання вікіпедистами статей, пов'язаних із відповідною категорією. Не відображає відпатрульовані статті.

Скрипти

За бажанням користувач може встановити додаткові скрипти, які допомагають при патрулюванні.

HistoryPagePatrolHelper

Скрипт, який на сторінці історії статті показує статус автора невідпатрульованих змін (зеленим патрульних, автопатрульних та ботів, жовтим усіх інших):

importScript('User:Kanzat/HistoryPagePatrolHelper.js');

Допомагає при потребі перевірити статтю, яка давно не патрулювалась і має багато змін.

Застереження: скрипт НЕ визначає, чи мав користувач статус патрульного/автопатрульного/бота на момент внесення змін.

Як встановити

Для встановлення скрипта скопіюйте відповідний рядок importScript(...) до свого .js-файлу та очистіть кеш браузера.

Примітки

  1. ВП:КДВ
  2. а б (рекомендується використовувати шаблон {{gender switch}} та створені на його основі шаблони).
  3. наприклад юзербокси
  4. Для категоризації, спрямованої на основний простір, це робиться ось так {{#if:{{{nocat|}}}{{NAMESPACE}}||[[Категорія:Назва категорії]]}} для інших просторів назв це робиться дещо інакше (приклади можна знайти, наприклад, тут).
  5. Повністю захищені шаблони повинні мати документацію, оформлену підсторінкою за допомоги шаблону {{Документація}} незалежно від довжини документації чи наявності параметрів
  6. Наприклад, використовуючи конструкцію {{Документація|Назва сторінки}}
  7. інакше у статтях виникає посилання на саму себе через перенаправлення, до того ж створюється хибне враження, начебто є ще якась стаття на цю тему
  8. Це забезпечує уніфікацію оформлення та полегшує код кожного окремого шаблону
  9. Таких, що висвітлюються червоним шрифтом у включеннях.
  10. а б «Війна патрульних» — встановлення відміток без попереднього консенсусу (в обговоренні) на версію, з якої відмітку було знято іншим патрульним, або версію, близьку за змістом до неї (за умови, що той, хто встановлює позначку, знав або повинен був знати про те, що помітку перед тим було знято). Виняток можливий у тому разі, якщо інший користувач був позбавлений прав патрульного.
  11. Якщо патрульний залучений у суперечці щодо змісту сторінки з користувачем, що не має прав патрульного, йому настійливо рекомендується обмежитися виключно функцією автопатрулювання. Себто, варто спершу поставити позначку на попередню версію — і лише після цього робити редагування. Якщо при цьому патрульний вважає, що попередня версія сторінки не відповідає вимогам до патрульованих статей, йому не слід ставити відмітку ані на версії опонента, ані на власній. У таких випадках ставити відмітку повинен інший користувач («третя сторона»).

Див. також