Вашгерд
Вашгерд (рос. вашгерд, англ. gold washer, cradle; нім. Waschherd) — промисловий пристрій для збагачення корисних копалин гравітаційним методом.
Один з різновидів доводочних шлюзів. Виконується у вигляді похилого столу з бортами або вкороченого нерухомого шлюзу (рис. 1). Застосовується для доводки концентратів і промивки пісків, що вміщують благородні метали. В залежності від призначення В. встановлюють з нахилом 0,01-0,04. В головній частині вашгерду є дві перегородки, одна з яких не торкається дна, а друга — не доходить до верха бортів. У проміжок між першою перегородкою і стінкою вашгерду подають воду, що переливається через другу перегородку і рівномірно розтікається по днищу жолоба. Матеріал завантажується в головну частину жолоба і перемішується вручну. Матеріал на В. подається порціями 5-50 кг і переміщується по робочій поверхні примусово за допомогою спеціальних гребків. Макс. вилучення корисних копалин — 96-98 %.
Гідравлічний вашгерд (рис. 2) використовується в схемах переробки розсипних руд. Він являє собою похилий жолоб з решетом (розмір отворів 10 — 15 мм). Перед вашгердом установлюють гідромонітор, який одночасно спрямованим струменем води дезінтегрує глинисті включення і піднімає матеріал на просіюючу поверхню. Продукт, що пройшов через решето жолоба, подається на подальше збагачення на шлюзах. Крупні класи (галька, валуни), які не містять цінного компоненту, видаляються у відвал. Витрати води при промивці на вашгерді складають 8 — 12 м3 на 1 м3 матеріалу. Гідравлічні жолоби і вашгерди застосовують при переробці легко- і середньопромивних матеріалів, ефективність промивки в них складає 70–80 %.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- Вашгерд // ЭСБЕ
- Вашгерд // Словарь Даля
- Білецький В. С., Олійник Т. А., Смирнов В. О., Скляр Л. В. Основи техніки та технології збагачення корисних копалин: навчальний посібник. — К.: Ліра-К 2020. — 634 с.
Це незавершена стаття з гірництва. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |