Перейти до вмісту

Белоградчицькі скелі

Координати: 43°37′15″ пн. ш. 22°41′06″ сх. д. / 43.62083333° пн. ш. 22.685° сх. д. / 43.62083333; 22.685
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Белоградчицькі скелі
43°37′15″ пн. ш. 22°41′06″ сх. д. / 43.62083333° пн. ш. 22.685° сх. д. / 43.62083333; 22.685
Країна Болгарія[1]
РозташуванняВидинська область[1]
Типпам'ятка природи і гора
Площа641,31 га

Белоградчицькі скелі. Карта розташування: Болгарія
Белоградчицькі скелі
Белоградчицькі скелі
Белоградчицькі скелі (Болгарія)
Мапа
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Белоградчицькі скелі — група скельних утворень незвичайної форми з пісковика і конгломерату, розташована на західному схилі гір Стара-Планіна недалеко від міста Белоградчика на північно-заході Болгарії. Скелі відрізняються по кольору від червоного до жовтого; висота деяких скель досягає 200 м. Багато скель мають химерні обриси і пов'язані з цікавими легендами. Найчастіше їх називали в честь людей або предметів, на які, як вважалося, вони походили. Белоградчицькі скелі оголошені болгарським урядом природною пам'яткою і є головною туристичною пам'яткою регіону. Вони є єдиним місцем проживання  рослини, яка перебуває під загрозою зникнення, болгарського ендеміка  Hieracium belogradcense[2].

Географія

[ред. | ред. код]
Белоградчицькі скелі

Белоградчицькі скелі розташовані в західній частині гір Стара-Планіна і займають площу близько 50 км². Вони простягаються від села Рабиша на заході до села Белотинці на сході.

Центральна група скель розташована на південь від міста Белоградчика. Тут розташовуються найцікавіші скельні утворення: «Адам і Єва», «Гриби», «Учениця», «Ведмідь», «Дервіш», «Пастушок», «Лев», «Верблюд», «Мадонна», «Вершник», «Ченці», «Богиня Бендіда», «Бунтар Велко» і багато інших.

Друга група скель лежить на захід від Белоградчика. Різноманітні скелі оточені стрімкими урвищами. Найвідоміші з цих скель — «Збеговете», «Еркупрія» і «Борич».

Третя група скель знаходиться в 4 км на схід від Белоградчика і включає скелі навколо Латинських воріт і печери Липеник.

Четверта скельна група лежить між селами Боровиця і Фалковец. Серед цих скель «Сосновий камінь», «Пчелин камінь», «Торлак» і «Моміна скеля».

П'ята група скель розташована між селами Гюргич і Белотинці[3].

Геологія

[ред. | ред. код]
Белоградчицькі скелі
Белоградчицькі скелі, панорамний вид

Багато скель незвичайних форм і невеликі долини з крутими вертикальними схилами формувалися протягом сотень мільйонів років у результаті природних процесів ерозії, денудації, зростання мохів і лишайників та інших природних факторів.

Формування Белоградчицьких скель почалося під час пермського періоду. Пізніше, під час тріасового періоду, регіон опинився на дні мілководного моря. У той же час, руйнування ранніх палеозойських порід утворло величезну кількість гравію, піску і глини, які були винесені річками в море. Осадові породи накопичувалися поступово товщали прошарки конгломератів і пісковиків. Шматки конгломерату ставали округлими під впливом води.

Під час юрського періоду, протягом 20 мільйонів років, шаруваті матеріали міцно склеюються за допомогою піщано-глинистої спайки або кремнію. Жаркий і сухий клімат утворив велику кількість оксиду заліза, або гематиту, який надав скель їх іржавий червоний колір. Коли земна кора стала осідати, більш легкі і маленькі пісковики з'єднувалися з червоними конгломератами.

На початку кайнозойської ери та на початку альпійського тектонічного циклу, в Балканських горах формувалися великі антикліналі, і за цей час регіон перетворився на сушу. Близько 45 мільйонів років тому почалося підняття Белоградчицької антикліналі, і в цей час вапняки і конгломерати тріскалися в ядрі, створюючи вертикальні і горизонтальні складки на гребені антикліналі. В ядрі Белоградчицької антикліналі знайдені палеозойські породи, а схили складаються з конгломератів, пісковиків і вапняків юрського періоду.

Вертикальна проникність і дія річок сприяли вертикальній ерозії гірських порід, а розломи, де відбувалися тектонічні рухи, були перетворені ерозією в невеликі долини і перевали з прямовисними або крутими схилами, що утворюють окремі вертикальні блоки у вигляді нинішніх скельних формувань[4].

Туризм

[ред. | ред. код]

Белоградчицькіскелі є важливим туристичним об'єктом на північному заході Болгарії, разом з містом Белоградчик і фортецею Белоградчика, яка використовує скелі як природну оборонну споруду, та прилеглою печерою Магура, розташованою недалеко від села Рабиша. Ще однією туристичною визначною пам'яткою в цьому районі є Баба Віда, середньовічна фортеця в сусідньому місті Відін на Дунаї.

Болгарський комітет навколишнього середовища в 1949 році оголосив скелі природним пам'ятником, а в 1987 році вони увійшли в Національний реєстр пам'ятників природи[5]. Також вони входять до переліку 100 туристичних об'єктів Болгарії.

У 1984 році Белоградчицькі скелі і печера Магура були включені у список об'єктів, запропонованих до включення в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО[6]. Белоградчицькі скелі знаходяться на розгляді як геопарк в Європейській мережі геопарків і в Глобальній мережі геопарків ЮНЕСКО[5][7].

У січні 2009 року, Белоградчицькі скелі були номіновані Болгарією на звання одного з 7 нових чудес природи[8].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б GEOnet Names Server — 2018.
  2. Hieracium belogradcense. Red Book of Bulgaria, vol. I. Архів оригіналу за 23 лютого 2017. Процитовано 22 лютого 2017.
  3. Belogradchik, Published by the Municipality of Belogradchik, The Council of Tourism in Belogradchik, & The Ministry of Environment and Water, 2009
  4. Mihaylov, Mihail & Kinka, Belogradchik Rocks and the Fortress, p.2, 2009
  5. а б Archived copy (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 26 липня 2011. Процитовано 23 червня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) [Архівовано 2011-07-26 у Wayback Machine.]
  6. Архівована копія. Архів оригіналу за 27 серпня 2011. Процитовано 17 травня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  7. http://www.globalgeopark.org/english/tabid/111/InfoID/4166/frtid/139/Default.aspx[недоступне посилання]
  8. Archived copy. Архів оригіналу за 26 червня 2009. Процитовано 23 червня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)