Паприка (спеція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.
Порошок паприки

Па́прика — порошкоподібна приправа зі стиглого червоного стручкового перцю (Capsicum annuum) слабопекучих сортів. Для виготовлення порошку плоди червоного перцю спочатку сушать, а потім розмелюють.

Гострота порошку паприки залежить від пропорції насіння перцю, що містить капсаїцин, і перегородок-мембрани зі стручків. Залежно від вжитого сорту й частки насіння порошок можна умовно розділити на різні категорії за гостротою. За шкалою Сковіла паприка може мати від 0 до 1000 одиниць.

Червоний стручковий перець, з якого виготовляється паприка, вирощується переважно в Угорщині, США, Іспанії та Туреччині, при цьому Угорщина є основним постачальником паприки. Паприка була завезена в Європу з Центральної Америки, але при вирощуванні червоного перцю в іншому кліматі втратила частину гостроти та стала більш солодкою.

У меленій паприці міститься цукор, тому при її підсмаженні без необхідної кількості рідини паприка швидко карамелізується та підгорає. Через знижений в порівнянні з іншими видами перцю вміст ароматичних речовин паприка також використовується як барвник при виробництві м'ясних продуктів, зокрема, ковбаси.

Види паприки

В Угорщині паприка найуживаніша приправа, там за пряністю, гостротою та смаком вона поділяється на сім основних видів (кожний вид виробляється з різних сортів перцю):

  • делікатесна паприка — від світло-до темно-червоних барв, майже не гостра, середнього ступеня помелу.
  • благородна солодка паприка — популярний сорт темно-червоних барв, має тонкий аромат, злегка гостра, середнього ступеня помелу.
  • напівсолодка паприка — світло-матового червона, середньої гостроти, солодка на смак; має високий вміст цукру, карамелізація якого не дозволяє підсмажувати її в жирі.
  • спеціальна паприка — яскраво-червона солодка спеція тонкого помелу з м'яким смаком; має високий вміст цукру.
  • рожева паприка — блідо-червона, середнього ступеня помелу з сильним ароматом і середньою гостротою.
  • ніжна паприка — від світло-до темно-червоних барв, порошок помелу середньої тонкості, позбавлена ​​гостроти але з м'яким смаком.
  • гостра паприка — жовто-коричнево-червона спеція, середньої тонкості помелу, пекучо гостра.

Вміст

дозування енергія білки вуглеводи жир
1 ложка паприки 132 кДж 1,5 г 3,5 г 1,3 г


Хімічний склад: капсаїцин, жирні олії, фарбувальні компоненти каротиноїди, цукор, білок, мінеральні речовини, ефірні олії, вітаміни А, С, B9, K, E.

Див. також

Посилання

A magyar paprika története (угор.) Угорська спеція паприка: що треба про неї знати і як вибрати (укр.)