Збройні сили Швеції: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 155: Рядок 155:
{{mil-stub}}
{{mil-stub}}
{{Збройні сили Швеції}}
{{Збройні сили Швеції}}
{{Швеція в темах}}


{{DEFAULTSORT:Збройні сили Швеції}}
[[Категорія:Збройні сили Швеції|*]]
[[Категорія:Збройні сили Швеції|*]]
[[Категорія:Вибрані статті проекту Швеція]]
[[Категорія:Вибрані статті проекту Швеція]]

Версія за 13:58, 24 лютого 2013

Шаблон:Infobox national military

Збройні сили Швеції (швед. Försvarsmakten) - сукупність військ Королівства Швеція, призначених для захисту свободи, незалежності та територіальної цілісності держави. Що складаються від 1994 року у спільну структуру службових галузей: Сухопутні війська (швед. Armén), Військово-морські сили (ВМС - швед. Marinen) і військово-повітряні сили (ВПС - швед. Flygvapnet). Загальна кількість - 25 000 осіб.

Ці Збройні сили (ЗС) є агентством Уряду Швеції (швед. Myndighet), що відповідальне за операції збройних сил Швеції. Основним завданням збройних сил Швеції полягає в підготовці, організації та розгортання збройних сил як усередині країни, так і за кордоном, зберігаючи при цьому довгострокову здатність захистити Швецію в разі інтервенції. Верховний головнокомандувач (швед. Överbefälhavaren), генерал-полковник або прапор-офіцер командир шведських збройних сил, і є найбільш високопоставленим офіцером професійних на дійсній службі. Верховний Головнокомандувач у свою чергу підзвітний через міністра оборони урядові Швеції (швед. Regeringen).

Збройні сили більше як століття побудовані на поняттях військового обов'язку і територіальної оборони, підтримки давньої національної політики неприєднання, нейтралітету. До кінця Холодної війни майже всі чоловіки, які досягли віку придатності до військової служби були призвані до лав армії. Влітку 2010 р. у мирний час призов припинили, і реформували на систему Добровольчої армії. Перехід на нову систему буде повністю завершений в 2018 р.. Деякі підрозділи шведських збройних сил у даний час є на розгортанні в Афганістані відповідно дій Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF - англ. International Security Assistance Force) і в Косово. До того ж Швеція сприяє разом з військовими спостерігачами різних країн служити у контингенті ЄС один раз на три роки.

Історія

Політика суворого шведського нейтралітету зумовила високий рівень готовності Швеції до бойових дій, але в зв'язку з припиненням холодної війни в 1990-х роках збройні сили даної країни були скорочені.

Доктрина

Шведські збройні сили мають чотири основні завдання[2]:

  • Захист територіальної цілісності Швеції;
  • Захист країни у разі нападу іноземної держави.
  • Підтримка громадянського суспільства у разі стихійних лих (повінь тощо).
  • Для розгортання сил у міжнародних операціях на підтримання миру.

Швеція прагне мати можливість залишатися нейтральною в разі війни[3]. Проте, Швеція співпрацює з іншими зарубіжними країнами. Як член Європейського Союзу, Швеція виступає в якості провідної країни для бойових груп ЄС[4], а також має співробітництво та спільні навчання з НАТО в рамках членства у Партнерстві заради миру і в Раді Євро-Атлантичного Партнерства[5]. У 2008 р. розпочата співпраця між Північними країнами на розширення можливості спільних дій, і це призвело до створення Північного оборонного співробітництва (NORDEFCO - англ. Nordic Defence Cooperation)[6][7]. При розширенні військового співробітництва заради оборонних позицій у 2009 р. Швеція заявила, що не залишиться пасивною у разі, якщо Північні країни або члени Європейського Союзу піддаватимуться нападу[8]. Нещодавні політичні шведські рішення підкреслили волю до участі в міжнародних операціях, що стали короткостроковими навчаннями та придбанням досвіду[9][10][11]. Однак, після 2008 р. збройного конфлікту у Південній Осетії черговий раз переконали в цьому. До цих пір більшість підрозділів не може бути мобілізована протягом одного року, якщо виникне така необхідність. У 2009 році міністр оборони Швеції заявив, що в майбутньому всі збройні сили повинні бути повністю мобілізовані протягом одного тижня[12].

Головнокомандувачі збройними силами Швеції

Головнокомандувачі Шведськими збройними силами Дата призначення
Улоф Тьорнелль (швед. Olof Thörnell) 8 грудня 1939 р.
Хельг Юнг (швед. Helge Jung) 1 квітня 1944 р.
Нільс Сведлунд (швед. Nils Swedlund) 1 квітня 1951 р.
Торстен Рапп (швед. Torsten Rapp) 1 жовтня 1961 р.
Стіг Сюнергрен (швед. Stig Synnergren) 1 жовтня 1970 р.
Леннарт Юнг (швед. Lennart Ljung) 1 жовтня 1978 р.
Бенгт Густафсон (швед. Bengt Gustafsson) 1 жовтня 1986 р.
Уве Вікторін (швед. Owe Wiktorin) 1 липня 1994 р.
Юхан Хедерстедт (швед. Johan Hederstedt) 1 липня 2000 р.
Хокан Сюрен (швед. Håkan Syrén) 1 січня 2004 р.
Сверкер Йорансон (швед. Sverker Göranson) 1 січня 2009 р.

Склад збройних сил Швеції

Сухопутні війська

Військово-морські сили

Військово-повітряні сили

Миротворча діяльність Збройних сил Швеції

Миротворча діяльність здійснюється шведськими військами в «блакитних шоломах» в рамках Організації Об'єднаних Націй (ООН). З кінця 2001 р. Швеція є членом Міжнародних сил сприяння безпеці (ISAF), що функціонують під егідою ООН в Афганістані, бере участь у миротворчій місії ООН і ОБСЄ в Грузії, місії ООН в Індії та Пакистані, а також миротворчих операціях у Косово, на Близькому Сході, Непалі, Сомалі, Судані. У 1994 р. Швеція приєдналася до програми «Партнерство заради миру», створеної за ініціативи НАТО, в рамках якої є асоціативним членом Ради Євроатлантичного Співробітництва (РЄАС). У форматі даної організації здійснюється спільна миротворча діяльність на Балканах, в Афганістані, а також боротьба з міжнародним тероризмом. На території Швеції знаходяться навчальні центри програми Партнерство заради миру (швед. Kungsäng, на північ від Стокгольма), де відбувається підготовка миротворчих сил, фахівців з рятувальних та гуманітарних операцій.


Участь Збройних Сил Швеції у операціях в світі (квітень 2008 р.)[13]
Діаграма, що показує розмір збройних сил Швеції у 1965-2010 рр.: Жовтий = число повітряних сил, синій = кількість піхотних полків; червоний = кількість артилерійських полків, зелений = число берегової артилерії та десантних полків.

Галерея

Критика

У 2008 р. у статті на основі докторської дисертації, вчений Карл Іден (швед. Karl Ydén) з університету Гетеборгу дав аналіз в описі шведських збройних сил, щодо кар'єри для реєстрових офіцерів у першу чергу у мирний час, бюджетні витрати (кошти платників податків), дослідження фактичних військових дій, характер управління військами командуванням, організація розвитку армії і флоту, ступінь ефективності використання ресурсів у війську тощо. Що мало неабияке значення для прийняття рішень Уряду Швеції та законодавчої ініціативи Риксдагу[14][15].

Див. також

Примітки

  1. 10 стран, отказавшихся от воинского призыва за последние 5 лет. Военное образование. 07.03.2012. (рос.)
  2. Försvarets fyra huvuduppgifter (швед.)
  3. "Sverige är militärt alliansfritt. Denna säkerhetspolitiska linje, med möjlighet till neutralitet vid konflikter i vårt närområde, har tjänat oss väl." Sveriges säkerhetspolitik (швед.)
  4. Nordic Battlegroup - Försvarsmakten. Mil.se. 19 січня 2009. Процитовано 5 серпня 2009. (англ.)
  5. Sverige och NATO (швед.)
  6. Nordic defence cooperation - Försvarsmakten. Mil.se. 6 березня 2009. Процитовано 5 серпня 2009. (англ.)
  7. Background to cooperation - Försvarsmakten. Mil.se. 6 березня 2009. Процитовано 5 серпня 2009. (англ.)
  8. Ett användbart försvar, last paragraph (швед.)
  9. Försvarsreformen (швед.)
  10. Our task - Försvarsmakten. Mil.se. 25 вересня 2007. Процитовано 5 серпня 2009. (англ.)
  11. The Swedish military service system - Försvarsmakten. Mil.se. 28 вересня 2007. Процитовано 5 серпня 2009. (англ.)
  12. Ett användbart försvar (швед.)
  13. Insatser i välden - Försvarsmakten”. Försvarsmakten. 2008. Läst 2008-04-23. (швед.)
  14. Ph.D. thesis in "War and the career system" (Війна і системи просування на службі), Dagens Nyheter by professor Mats Alvesson, researcher of military organization at Lunds University, and Karl Ydén at the University of Göteborg. (англ.)
  15. Karriärstyrda officerare skapar inkompetent försvar ((швед.)) . DN.se. 6 листопада 2008. Процитовано 5 серпня 2009. (швед.)

Посилання

Джерела

  • Мельник Олексій, Чернова Алла, «Нові виклики та загрози вимагають нових підходів до оборони: досвід Швеції», журнал "Національна безпека і оборона", № 1, 2009 р., вид. ЦЕНТР РАЗУМКОВА - С. 36-39;
  • Пашков Михайло, «Шведська модель безпеки, миролюбний, добре озброєний нейтралітет», журнал "Національна безпека і оборона", № 1, 2009 р., вид. ЦЕНТР РАЗУМКОВА - С. 40-43;
  • Мартов И. Вооруженные Силы Швеции (рус.) // Зарубежное военное обозрение. — М.: «Красная Звезда», 1999. — В. 631. — № 10. — С. 6-11. — ISSN 0134-921X (рос.)