Гогенцоллерни

Версія від 14:19, 11 квітня 2022, створена Myhajlo Serhiyovych (обговорення | внесок) (Дописана інформація про походження назви династії. Змінено положення зображення.)


Го́генцо́ллерни (нім. Hohenzollern) — німецький шляхетний рід швабського походження. Відомий завдяки молодшій гілці, на базі якої виникла династія німецьких монархів: бранденбурзьких курфюрстів (14151701), прусських королів (1701—1918) і німецьких імператорів (1871—1918). Династія виводиться від франконської гілки швабського графського роду Цоллернів. 1415 року нюрнберзький бургграф Фрідріх VI Гогенцоллерн отримав в лен Бранденбург і під ім'ям Фрідріха I став родоначальником династії Гогенцоллернів у Бранденбурзько-Прусській державі. Представники швабської лінії роду — Гогенцоллерни-Зігмарінгени в 18661947 роках мали румунський престол. Сім'я походила з району, що знаходився навколо міста Гехінген у Швабії наприкінці XI століття, та отримала своє ім'я від замку Гогенцоллерн.[1]

Гогенцоллерни
нім. Hohenzollern

Титули:

Засновник: Фрідріх I
Останній правитель: Вільгельм II (німецький імператор)
Нинішній глава: Георг Фрідріх (принц Пруссії)
Рік заснування: XII століття
Зміщення: 1918 рік
Молодші лінії:

До однієї з гілок Гогенцоллернів за чоловічою лінією належить один із претендентів на російський престол, Георгій Михайлович Романов: його батьком був Франц Вільгельм, принц Прусський (у православ'ї Михайло Павлович), онук Йоахіма, принца Прусського — молодшого, шостого сина німецького імператора Вільгельма ІІ.

Замок Гогенцоллерн.

Походження

 
Місцевість Цоллернальб

Рід прусських королів веде свій початок із південнонімецької землі Швабії, де в середині XI ст. став відомий їхній прямий предок Буркхард фон Цолорін (Цоллерн). Граф володів замком Цоллерн (нім. Zollern) у південно-західній Швабії, на південь від Тюбінгена. Від назви скелі висотою 855 метрів[2] , на якій стояв замок, і походить ім'я династії (від південнонімецького «хоенцоллер» — висока скеля).

Його правнук — Фрідріх II фон Цоллерн в 1192 році став бургграфом багатого міста Нюрнберга. Вже в наступному поколінні, в XIII ст., династія розділилася на дві гілки: одна залишила за собою родові землі у Швабії, інша (Франконська) закріпилася в Нюрнберзі. Саме цій останній належало велике майбутнє. Гогенцоллерни були порівняно малопомітні до початку XV ст., Коли бургграф Нюрнберга Фрідріх VI викупив у імператора Сигізмунда курфюрство Бранденбург і став курфюрстом Фрідріхом I (1415—1440). У Франконії, навколо Нюрнберга, залишилися землі Гогенцоллернів — маркграфства Ансбах і Байрейт, які передавалися в володіння молодшим гілкам роду. У грудні 1510 року молодий Альбрехт Гогенцоллерн, двоюрідний брат курфюрста, був обраний великим магістром Тевтонського ордена.

Прусська династія

Через 15 років в землях ордена перемогла Реформація. Прийнявши лютеранство, Альбрехт оголосив про секуляризації орденських володінь і перетворенні їх на світську державу. Так в 1525 році виникло з центром у Кенігсберзі герцогство Пруссія під спадковою владою Гогенцоллернів. В 1618 році Пруссія була успадкована бранденбурзьким курфюрстом Іоганном Сигізмундом (1608—1619), який перевів всю свою сім'ю на кальвінізм. У 1614 році до володінь Гогенцоллернів були приєднані Клеве і Рейнська область. Важливі територіальні придбання здобула династія за умовами Вестфальського миру (1648).

Королями бранденбурзькі курфюрсти стали в 1701 році, коли курфюрст Фрідріх III отримав від імператора Леопольда I корону Пруссії; колишнє герцогство було тим самим зведено в ранг королівства. Політичний центр держави залишився в Бранденбурзі, але показово, що королівську гідність Фрідріх (відтепер він став іменуватися королем Фрідріхом I) прийняв за своїми прусськими володіннями, які не входили до складу Священної Римської імперії — це підкреслювало його незалежність. Назва Пруссія стало загальним ім'ям країни, власне прусські землі відтепер все частіше іменуються Східною Прусією.

 
Глава дому Гогенцоллернів — Георг Фрідріх Прусський

Всього за три роки до Великої французької революції помер король Фрідріх II Великий і його змінив на троні племінник, Фрідріх-Вільгельм II (1786—1797) (Фрідріх-Вільгельм II був сином принца Августа Вільгельма Прусського, брата Фрідріха II, і Луїзи Амалії, уродженої принцеси Брауншвейг-Вольфенбюттельскої). Фрідріх-Вільгельм II не витримував ніякого порівняння зі своїм високообдарованим дядьком. По фізичному і психічному складу цей недалекий огрядний велетень нагадує сучасних йому бурбонський монархів — з тією різницею, що побожність і сентиментальність не заважають йому бути двоєженцем, хоча в морганатичний шлюб з фрейлінами він вступає за згодою королеви і при неодмінному схваленні лютеранської консисторії. У порядку реакції на стиль поведінки Фрідріха II новий король терпіти не міг французької культури і просвітницького скепсису.

Королівство Пруссія розширювалося завдяки військовим і дипломатичним успіхам Фрідріха Великого (1712—1786), а також в результаті угод, досягнутих на Віденському конгресі (1814—1815), поки династія Гогенцоллернів не перетворилася на наймогутнішого супротивника Габсбургів в боротьбі за лідерство в Німеччині. Після перемог, які Пруссія здобула над Австрією (1866) і Францією (18701871), король Пруссії Вільгельм I став імператором Німеччини. Його онук Вільгельм II (правив у 1889—1918) — останній представник династії Гогенцоллернів, що правили в Німеччині.

Представники

Прусські герцоги

Прусські королі

Докладніше: Королі Пруссії

Герб

Щит розбитий на чотири частини, 1-ша і 4-та якого срібні, а 2-га і 3-тя — чорні.

Родове дерево

 
Родовідне дерево Гогенцоллернів

Примітки

  1. Hohenzollern dynasty | History, Religion, Countries, & Facts | Britannica. www.britannica.com (англ.). Процитовано 5 квітня 2022.
  2. Hohenzollern Castle, Germany. YourAmazingPlaces.com (амер.). 12 березня 2013. Процитовано 11 квітня 2022.

Джерела

  Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Гогенцоллерни

Посилання