Корисник:Bogdanelite4920/Little, Brown and Company
Основано | osnovano 1837. godine |
---|---|
Оснивач | Charles Coffin Little James Brown |
Седиште | Ujedinjeno Kraljestvo |
Импринт | Back Bay Books; Mulholland Books; Jimmy Patterson Books; Little, Brown Spark; Voracious |
Веб-сајт | littlebrown |
Litl, Braun i Kompanija je američka izdavačka kuća osnovana 1837.godine od strane Čarlsa Kofina Litla i Džejmsa Brauna u Bostonu. Blizu dva veka izdavala je beletristiku, fikciju i ostale tipove romana od američkih autora. Rana lista objava ove kuće sadržala je poeziju Emili Dikinson i Bartletove čuvene citate. Od 2006 Litl, Braun i Kompanija je odsek Hečet buk grupa.
19. vek
[уреди | уреди извор]Litl, Braun i Kompanija vuče svoje korene iz zanata trgovine knjigama. Osnovana je 1837.godine u Bostonu od strane Čarlsa Litla i Džejmsa Brauna[1][2].Formirali su partnerstvo u svrhu "objavljivanja, uvoza i prodaje knjiga". Pre toga poreklo ove kompanije može se dovesti u vezu sa malom radnjom u Marlboro stritu 1784.godine,kojom je upravljao Ebenizer Batel. Objavili su dela Bendžamina Frenklina i Džordža Vašingtona i bili su specijalizovani u legalnoj publikaciji i uvozu naslova. Mnogo godina ova kompanija bila je najuticaniji izdavalac pravnih knjiga, i najveći uvoznik knjiga standardnog engleskog prava i raznih drugih naslova, među kojima se mogu pronaći i Enciklopedija Britanika[3] i Američki kupci, rečnici Vilijama Smita, i mnogi drugi standardni naslovi. U ranim godinama Litl i Braun objavili su dela Danijela Vebstera, Istoriju SAD Džordža Bankrofta, Ferdinanda i Izabelu Vilijama H. Preskota, prvu knjigu poezije Džounsa (lektorisanu i uređenu od strane Ralfa Valda Emersona), pisma Džona pisma Džona Adamsa i dela Džejmsa Rasela Lovela i Frensisa Parkmana. Litl, Braun i kompanija bila je i izdavač Pad rimskog carstva od Edvarda Gibona.
Kompanija je bila originalni izdavač Statuta SAD, počevši od 1845.godine, po ovlašćenju izdatom rezolucijom Kongresa. Godine 1874.,Kongres SAD je ovlašćenje sa ove izdavačke kuće prebacio na zvaničnu kancelariju za štampu vlade Sjedinjenih Američkih Država, koja je od te godina odgovorna za štampu i objavu statuta.
Godine 1853.,Litl, Braun i kompanija otpočinje sa izdavanjem dela britanskih pesnika od Čosera do Vordsvorta. Čak 96 tomova je objavljeno i izdato u periodu od 5 godina.
Godine 1859.,Džon Bartlet je postao partner sa firmom. Imao je prava na njegove Poznate citate,i Litl, Braun i kompanija je objavila petnaestu ediciju njegovog dela 1980.godine,125 godina nakon prve publikacije. Džon Marej Braun, sin Džejmsa Brauna, preuzeo je posao nakon što se Augustus Fleg povukao 1884.godine.Tokom 1890ih, Litl, Braun i kompanija se proširila na generalno izdavanje i objavu, uključujući i fikciju. Godine 1896.,objavljuje Kvo Vadis. Godine 1898.,Litl, Braun i kompanija kupila je listu naslova od firme braće Roberts. Među zaposlenima ove izdavačke kuće u 19. veku ističe se i Čarls Kerol Sule.
20. vek
[уреди | уреди извор]
Džon Marej Braun umro je 1908.godine, nakon čega partnerstvo i posao preuzima Džejms Mekintajer, koji umire 1913.godine, nakon čega kompanija sklapa ugovor po kome se obavezuje na objavljivanje svih Atlantik Mantli knjiga, 1925.godine. Ovaj ugovor traje sve do 1985.godine. Tokom ovog vremena objavljuje Sve je tiho na Zapadnom frontu, Hergeove Avanture Tintina, Porodica Adams Džejmsa Truslova Adamsa, Zbogom, Mr. Čips Džejmsa Hiltona, Lovac u raži Dž. D. Selindžera, i mnoge druge.
Selindžer kasnije tokom 70ih godina prošlog veka poništava ugovor sa kućom, iako Litl, Braun i kompanija izdaje njegovo delo.
Drugi istaknuti autori 20. I 21. veka čije se ime može pronaći na listi izdavanja i objave ove kuće su Nagaru Taginava, Donald Bartelme, Luiza M. Alkot, Ketrin Drinker Bauen, Oliver Vendel Holms, Erih Maria Remark, Rik Mudi i mnogi drugi. Kompanija je kupljena od strane Tajm inka 1968.godine. Godine 1986., Litl, Braun i kompanija pripaja sebi izdavača medicinske literature Koledž Hil Pres.
Kompanija je postala deo Tajm Vorner književne grupe kada se Tajm spojio sa Vorner komunikacijama kako bi se formirao Tajm Vorner 1989.godine.Svi zaposleni i lektori su premešteni iz Bostona u kancelarije Tajm Vorner književne grupe u Njujorku do 2001.godine.
Godine 2001, Michael Pietsch je postao Publisher of Little, Brown.
Godine 2001.Majkl Piš postaje publicista Litla, Brauna i kompanije. Litl,Braun i kompanija proširuje se i u Ujedinjeno Kraljevstvo 1992.godine kada TWBG kupuje Mekdonald i kompanija od Maksvel komunikacija, preuzimajući i Orbit (naučna fantastika) listu, i autore među kojima je i Ijan Benks. Feministički izdavač Virago Pres prati ostale kuće i priključuje se 1996.godine.Takođe,iste godine Volters Kluver kupuje odsek Litla, Brauna i kompanije za izdavanje legalne i medicinske literature i inkorporira ga u sopstvenu Aspen i Lipinkot-Rejven odeljenje.
21. vek
[уреди | уреди извор]Godine 2006.,Tajm Vorner književna grupa je prodata francuskom izdavaču Hačetu Livru. U skladu sa ovim, odeljenje Litl, Braun i kompanija se koristi i vodi kao Hačet Livre SAD izdavačka kuća i pripada Hačet književnoj grupi SAD.
Godine 2011.,Litl, Braun i kompanija lansirala je novi odsek pod nazivom Malholand buks. U februaru 2013. godine, Regan Artur je izabrana da bude novi publicista Litla i Brauna nakon što zatvara sopstvenu izdavačku kuću nakon 5 godina u poslu, Regan Artur Buks.
U oktobru 2017.godine,Litl, Braun i kompanija osnovala je novi odsek posvećen zdravlju, fitnesu i stilu života, psihologiji i nauci sa Trejsi Behar kao glavnim lektorom, punlicistom i pod predsednicom. Litl, Braun Spark pokrenuta je na jesen 2018.godine
U februaru 2020.godine, Hačet književna grupa odkupila je preko 1000 naslova od Dizni književne grupe za Litl, Braun odsek knjiga za mlade čitaoce
Reference
[уреди | уреди извор]- ^ „Little, Brown and Company”. Little, Brown and Company (на језику: енглески). 2017-06-29. Приступљено 2022-05-15.
- ^ Hudson, Robert V. (1987). Mass media : a chronological encyclopedia of television, radio, motion pictures, magazines, newspapers, and books in the United States. New York: Garland Pub. ISBN 0-8240-8695-3. OCLC 13145863.
- ^ „Le Courier de l’Europe to [unknown], Tuesday, 8 October 1776 [beaupiVF2730066a1c]”. Electronic Enlightenment Scholarly Edition of Correspondence. 2000. Приступљено 2022-05-15.