Корибанти
Корибанти (грч. Κορύβαντες) су у грчкој митологији била демонска бића.
Етимологија
[уреди | уреди извор]Њихов назив има значење „накићени играчи“.[2]
Митологија
[уреди | уреди извор]Били су рустични демони или духови који су потицали са Еубеје, па их је Зевс задужио да ту негују малог Диониса, заједно са нимфом Мистидом или Макридом,[3] односно Загреја, кога му је родила Персефона.[2] Нон је као њихове родитеље навео Сока и Комбу.[3] С обзиром да су у заносу пратили Велику богињу (Реју или Кибелу) уз звуке фруле, кимбала или тимпана, при чему су се рањавали уз дивље крике, као њихова могућа мајка се помињала управо Реја.[4] Неки изворе наводе да су они дошли из Колхиде, као и да их је њихов отац Сок протерао из Еубеје. Реја их је добила као своје пратиоце од титана. Касније су се придружили Дионису у његовом походу на Индију.[5] Постоји и предање према коме су настали од Зевсових суза које су оросиле Земљу. Њихов број је био девет, десет или само три.[4] Нон их је поменуо седам и назвао их је именима које су имали критски курети.[3] Иначе су били поистовећивани са куретима, кабирима, дактилима и телхинима.[4] Као њихов потомак се помињао Абант, први човек на Еубеји.[3] Осим корибанта са Еубеје, помињали су се и исти демони са Самотраке, који су били саставни део тамошњих мистерија. То су били оклопљени играчи са копљем и штитом, који су се наводно сукобљавали уз ритам бубњева и тамбура и уз крике посвећеника. Ови корибанти су се једва разликовали од кабира. Како би се формирала група од девет играча, комбиновано је седам корибанта (колико их је и било), Аполонова сина, са два кабира, Хефестова сина. Њихови родитељи су били Аполон и Талија или Ретија или Зевс и Калиопа.[6] Као њихови родитељи су се помињали и Хелије и Атена или се само као отац помињао Крон.[5]
Помињале су се и жене, Корибанте, чији су родитељи били Аполон и муза Талија. То су биле играчице на светковинама у време зимске краткодневице.[2]
Култ
[уреди | уреди извор]Оргијастички култ ових демона је пренесен из Мале Азије у Грчку током 7. века п. н. е.[4]
Биологија
[уреди | уреди извор]Латинско име ових личности (Corybantes) је назив за род лептира.[7]
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ William Smith, D.C.L., LL.D.: A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, John Murray, London, 1875.
- ^ а б в Роберт Гревс. 1995. Грчки митови. 6. издање. Нолит. Београд.
- ^ а б в г theoi.com: Korybantes Euboiai, Приступљено 9. 4. 2013.
- ^ а б в г Цермановић-Кузмановић, А. & Срејовић, Д. 1992. Лексикон религија и митова. Савремена администрација. Београд.
- ^ а б Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology Greek Mythology Link: CORYBANTES, Приступљено 9. 4. 2013.
- ^ theoi.com: Korybantes Samothrakioi, Приступљено 9. 4. 2013.
- ^ funet.fi: Corybantes, Приступљено 9. 4. 2013.