Pređi na sadržaj

M-84D

S Vikipedije, slobodne enciklopedije
M-84D

M-84D je hrvatska verzija tenka M-84A4. Slovo D u nazivu označava standard Degman, kojim Hrvatska planira da nadogradi svoje M-84 tenkove.

Karakteristike

[uredi | uredi izvor]

Na tenku M-84D, izvedena su mnogobrojna poboljšanja u domenu vatrene moći i oklopne zaštite, te su rešeni neki od tradicionalnih nedostataka serije tenkova nastale od ruskog tenka T-72. Jedan od osnovnih zahteva bio je i „otvorenost“ arhitekture, što omogućava na rentabilan način ugradnju opreme različitih proizvođača i finalnu verziju po želji kupca. U odnosu na primarni model M-84, poboljšanje se zasniva na ugradnji raktivnog oklopa, izraelskog porekla, na čeonoj i bočnoj strani kupole i oklopnog tela. Na zadnjem delu kupole je montirana korpa, koja može služiti kao skladišni prostor ali i kao jeftina zaštita od projektila ručnih bacača. Izmenjen je i položaj bacača dimnih kutija koji sa sada nalaze na središnjem delu kupole, po 6 sa svake strane. Bočne strane oklopnog tela su takođe zaštićene reaktivnim oklopom koji je najčešće označavan kao RRAK. Na kupoli su vidljivi elementi SUV-a Omega 84D (sa termovizijskom spravom), nišanska sprava, meteo senzor i detektor laserskog zračenja (zadnji deo kupole). Takođe instalirani su displeji koji prikazuju digitalnu sliku bojišta, uz podršku GPS sistema. Novi su i komandni paneli i sistemi komunikacije. Komandir može dejstvovati iz PAM-a iz unutrašnjosti kupole, koja je klimatizovana. Pokretanje kupole je sada elektromotorno, što pored preciznijeg navođenja omogućuje i dvostruko brže rotiranje. Motor od 1000 konjskih snaga, opciono može biti zamenjen snažnijim, a transmisija je automatska. Akumulatorsko punjenje je takođe novo i pojednostavljeno. Sam proces modernizacije može se podeliti u dve faze. U prvoj tenk se potpuno rastavlja, da bi u drugoj fazi išla ponovna montaža sa novim instalacijama, panelima i uređajima.

Potencijalni korisnici

[uredi | uredi izvor]
  • Vojska Hrvatske planira da 75 tenkova M-84 nadogradi na M-84D standard
  • Tenkom M-84D Hrvatska je konkurisala za modernizaciju kuvajtskih vozila ovog tipa. Nakon prvobitnih ponuda iz Poljske i Srbije (M-84AB1), pažnja kuvajtskih delegacija je preusmerena na hrvatski model. Međutim i nakon više delegacija, Kuvajt nije doneo konačnu odluku. Izbor će verovatno osim tehničkog nivoa ponuđenih rešenja, biti uslovljen i tamošnjom vojno-političkom situacijom i lokalnim specifičnostima.

Literatura

[uredi | uredi izvor]