Pređi na sadržaj

Krešo Rakić

S Vikipedije, slobodne enciklopedije
krešo rakić
Krešo Rakić
Lični podaci
Datum rođenja(1919-10-27)27. oktobar 1919.(105 god.)
Mesto rođenjaMetković, Kraljevstvo SHS
Datum smrtipočetak decembra 1941. (22 god.)
Mesto smrtiRakov Potok, kod Zagreba, ND Hrvatska
Profesijađak Tehničke škole
Delovanje
Član KPJ od1941.
Učešće u ratovimaNarodnooslobodilačka borba
Heroj
Narodni heroj od23. jula 1952.

Krešo Rakić (Metković, 27. oktobar 1919Rakov Potok, kod Zagreba, početak decembra 1941), učesnik Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije.

Biografija

[uredi | uredi izvor]

Rođen je 27. oktobra 1919. godine u Metkoviću. Osnovnu školu i dva razreda gimnazije završio je u rodnom gradu, nakon čega se 1932. godine njegova porodica preselila u Zagreb, gde je završio treći i četvrti razred gimnazije. Godine 1936, upisao je Srednju tehničku školu (građevinski smer), koju je zbog bolesti završio tek u proleće 1941. godine. Srednja tehnička škola, koja je bila pod uticajem komunista, uticala je na Krešino političko opredeljenje. Godine 1936, bio je primljen za člana Saveza komunističke omladine Jugoslavije. U periodu od 1939. do 1941. godine, doprineo je učvršćenju i omasovljenju skojevske organizacije u Srednjoj tehničkoj školi. Bio je osnivač kulturno-umetničkog društva „Tehničar“. Tada je postao i član Komunističke partije Jugoslavije.

Posle ulaska okupatora u Zagreb i proglašenja Nezavisne Države Hrvatske 1941, Krešo je već krajem maja bio jedan od organizatora demonstracija srednjoškolske omladine protiv ustaške nacionalističke politike. Bio je i jedan od pokretača i organizatora rasturanja letaka po školama i pisanja antifašističkih parola po Zagrebu. Ubrzo je postao rukovodilac udarne grupe, te organizator i izvršilac nekoliko diverzantskih akcija po Zagrebu. Sredinom jula, učestvovao je u organizovanju bega grupe interniraca iz logora Kerestinec. Istog meseca, on i njegova grupa zapalili su stadion u Maksimiru, čiji je materijal bio predviđen za izgradnju logora. Učestvovao je, početkom avgusta, u akciji kod Botaničkog vrta, kada je udarna grupa bombama napala 28 ustaša. U septembru je bio jedan od napadača na nemački autobus s vojnicima u Zvonimirovoj ulici. Pored planiranja i izvođenja diverzantskih akcija, radio je i na upućivanju novih boraca iz Zagreba u partizane.

Prilikom jednog sastanka, 22. novembra 1941, na uglu Kvaternikova trga i Hajnzelove ulice, uhapšen je sa još četvoricom drugova i odveden u policijsku stanicu. Nakon ulaska u policijsku zagradu, izvukao je bombu iz džepa i pokušao da je aktivira, ali su ga policijaci oborili na pod i u tome sprečili. Posle toga je narednih dana bio izložen brutalnom mučenju i batinanju, ali ništa nije priznao. Početkom decembra, zajedno sa sedamnaestoricom drugova bio je odveden na strelište kod Rakova Potoka u blizini Zagreba, gde su streljani.

Ukazom Prezidijuma Narodne skupštine Federativne Narodne Republike Jugoslavije, 23. jula 1952. godine, proglašen je za narodnog heroja.

Literatura

[uredi | uredi izvor]