Народни херој Југославије (или само
Народни херој;
словен. Národni herój Jugoslavije;
мкд. Народен херој на Југославија) је било почасно звање у
Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији које се додељивало свим носиоцима
Ордена народног хероја. Звање је успоставио
Врховни штаб Народноослободилачке партизанске и добровољачке војске Југославије, крајем
1941. године, по угледу на звање
Хероја Совјетског Савеза (
рус. Герой Советского Союза), које се од
1934. године додељивао у
Совјетском Савезу. У „
Билтену Врховног штаба НОП и ДВЈ“ број 12-13 (за децембар 1941. и јануар 1942) објављено је успостављање звања Народног хероја — „
као највеће признање за борце, командире, команданте и политичке комесаре, који се својим јунаштвом и пожртвованошћу у Народноослободилчакој борби против окупатора и домаћих издајника нарочито истакну“.
Прва особа која је проглашена за народног хероја, био је Петар Лековић, каменорезачки радник из Ужичке Пожеге и борац Друге пролетерске ударне бригаде, проглашен још за живота, фебруара 1942. године. Поред Лековића звање народног хероја, до 15. августа 1943. године, када је указом Врховног штаба НОВ и ПОЈ уведен Орден народног хероја, стекло је још двадесеттроје бораца и руководилаца Народноодлободилаке војске Југославије. Истим указом Врховног штаба НОВ и ПОЈ одлучено је да се свим особама које су стекле назив народног хероја додели Орден народног хероја.
Одлуке о проглашењу народних хероја доносио је најпре Врховни штаб НОВ и ПОЈ, а од Другог заседања АВНОЈ-а, 29. новембра 1943. године, Председништво АВНОЈ-а. Образовањем Народне скупштине Народне скупштине ФНРЈ, 1945. године, одлуке је доносио Президијум Народне скупштине, а од 1953. године председник ФНРЈ. Од 1980. године одлуке је доносило Председништво СФРЈ.
Укупно је проглашено 1.322 народних хероја од чега 91 жена. Највећи број народних хероја је одликован постхумно и то у периду од 1951. до 1955. године, поводом десетогодишњице Народноослободилачког рата. Поред бораца и руководилаца НОВЈ, Орденом је одликовано 22 страних држављана, 32 јединице и установе НОВЈ, 8 градова у Југославији и 4 друштвено-политичке организације. Једини вишеструки носилац Ордена био је Јосип Броз Тито, који је одликован три пута — 19. новембра 1944, 15. маја 1972. и 16. маја 1977. године. Одлуком из 1946. године, Ордени преминулих народних хероја чувају се у Војном музеју у Београду.