Wikipedija:Pod lipo
Stran je namenjena splošnim razpravam in vprašanjem o različnih vidikih Wikipedije v slovenščini. Preden postavite vprašanje, preglejte arhivirane teme. Tu ga objavite šele, če v arhivu ne najdete ustreznega odgovora. Pri objavi komentarjev se podpišite (uporabite ~~~~ ali v urejevalniku kliknite gumb z ikono za podpis).
| |
Želim | Kam iti |
---|---|
|
|
|
|
Piktogrami kot preusmeritve
[uredi | uredi kodo]Ob ustvaritvi strani, ki ima v naslovu emodži žirafe, se je ponovno odprlo vprašanje konsenza glede septembra zaključene razprave. A09, pri čem smo? Janezdrilc 18:54, 18. december 2023 (CET)
- Razpravo sem po burni debati zaprl kot brez konsenza, vendar skupnost se je hkrati izrazila tudi proti nadaljnemu ustvarjanju tovrstnih preusmeritev. A09|(pogovor) 19:10, 18. december 2023 (CET)
Vredu. Če smatraš, da je stran za izbris, ali jo lahko ti izbrišeš, da ne bom jaz ponovno v to vpleten? -- Janezdrilc 19:13, 18. december 2023 (CET)
- Prosim za mnenje, ali se emodžiji, ustvarjeni po septembru 2023, brišejo po hitrem postopku? Dodamo to na WP:MHI kot enega od kriterijev? Ali pa se dopušča neka mera tolerance? Mislim, da bi se morala glede tega opredeliti širša skupnost. --TadejM pogovor 19:17, 18. december 2023 (CET)
- Upam, da ne pričakuješ sto in več glasov kot pri obsežnih RFCjih na enwiki, saj je skupnost premala. Menim, da je tista razprava o brisanju imela več kot zadostno število mnenj, če pa bi kdo kontriral, pa je vabljen, da se oglasi tukaj. A09|(pogovor) 19:30, 18. december 2023 (CET)
- Mislim, da je celotna debata nesmiselna. En emodži več ali manj je nepomemben in lahko mirno ostane; tudi na sploh ti emodžiji ne povzročajo nobene škode. --TadejM pogovor 19:32, 18. december 2023 (CET)
TadejM, skupnost se je izrazila tako in tako. Ali je res tako težko to upoštevat? V čem je problem? Tu delujemo tako, da sodelujemo. Zato imamo pogovorne strani. Če bomo vsi začeli zavračati mnenje skupnosti, potem je najbolje, da vložimo zahtevek na Fabrikator, da naj slovenskim wikiprojektom ukinejo pogovorne strani. Vendar prvo, kar nas bodo vprašali bo, kje ste se to dogovorili. In mi bomo rekli, da nikjer, ker skupnost več ne dá nič na mnenje skupnosti. In to bo najlepši primer, da smo soglasni edino v tem, da nismo soglasni. Debate so nujne, ker je nekatere stvari treba uskladit in dorečt. Nekatera vprašanja so težka in zoprna in temu posledično so tudi debate žolčne. Temu se žal ne da izognit. Lahko se zgodi, da se najde rešitev, s katero smo zadovoljni vsi. Lahko pa se zgodi, da se to ne zgodi. Dvajset let je za nami in vsi smo se mogli kdaj podredit mnenju skupnosti, ki je bilo drugačno od našega osebnega mnenja. Tako pač skupnost deluje. Prosim, premisli te stvari. Ali je tudi ta debata nesmiselna? Se zmenimo, da se dobimo neki dan pod lipo in to lipo družno posekamo? Lahko, ampak v manj kot letu dni bo iz kraja pod lipo nastalo wikismetišče. Ali lahko torej zaključimo vsaj to temo? -- Janezdrilc 21:35, 18. december 2023 (CET)
- Ti kar mirno debatiraj. Zame je pač ta tema brezvezna in ne čutim ne potrebe ne želje po tem. Aha, še glede tega podrejanja: očitno se mnenja razhajajo. Večina nas misli, da so emodžiji neškodljivi. Za vse drugo imamo pravila in smernice. --TadejM pogovor 16:15, 19. december 2023 (CET)
- Neškodljivi že, vendar pa je hkrati več uporabnikov izrazilo tudi nasprotovanje ustvarjanju novih takih preusmeritev. A09|(pogovor) 16:53, 19. december 2023 (CET)
- Ni razloga za nasprotovanje, če so neškodljivi. --TadejM pogovor 16:56, 19. december 2023 (CET)
Ti je prišlo kdaj na misel, da bi na nemški Wikipediji v kakšen članek dodal infopolje in navedel isti razlog, namreč da ni razloga za nasprotovanje, če so infopolja neškodljiva? Bi rad videl, koliko časa bi te pustili debatirat. Razumeš poanto? Pojasnim obširneje? -- Janezdrilc 21:21, 19. december 2023 (CET)
- Nimam izkušenj z dodajanjem infopolj v nemško Wikipedijo. Ja, lahko objasniš, zakaj bi bilo to problematično. --TadejM pogovor 22:21, 19. december 2023 (CET)
Moje mnenje je, da imajo preusmeritve iz emodžijev dodano vrednost. Mladina jih množično uporablja. Vse take preusmeritvene strani naj se opremijo z predlogami, kot sem jih pripravila za preusmeritev 😇. --Pinky sl (pogovor) 19:33, 20. december 2023 (CET)
- Predloge sem rahlo popravil, manjka pa še pravilo WP:REMOJI. Mimogrede, kaj če bi do sprejema tega pravila ohranili status quo in se vzdržali nadaljnjega samovoljnega ravnanja. —Upwinxp ✉ 12:42, 25. december 2023 (CET)
Menim, da je praksa, ki jo je vpeljala Pinky, popolnoma v redu. Če želiš, jo lahko zapišeš kot smernico. Ko se bo kaj spremenilo, bomo to upoštevali. --TadejM pogovor 13:48, 25. december 2023 (CET)
- Po eni strani si za to, da se vpeljuje smernice, a ravno tule pa bi deloval v sivi coni - še posebej zato, ker si skupnost ni edina? Se absolutno strinjam z Upwinxpom, da se do vpeljanja smernice ohranja status quo. A09|(pogovor) 13:53, 25. december 2023 (CET)
No, jaz se absolutno strinjam s Pinky, da so emodžiji koristni, ker se pojavljajo v medijih tudi kot zelo aktualna vprašanja. Če želiš, lahko zapišeš ločeno smernico zanje, ampak ravnanje s preusmeritvami je ustrezno pokrito že drugod, zato je to bolj ko ne podvajanje vsebine. Bolj smiselno se mi zdi dodati en ali dva stavka glede tega. --TadejM pogovor 14:06, 25. december 2023 (CET)
- Jaz nimam nič proti Pinkyjini ureditvi, se mi pa zdi edina prava pot, da nekdo spiše oziroma dopolni smernico, ki jo potrdimo na glasovanju (dober zgled). Če bi prakso po svoji presoji vpeljal Janezdrilc, verjetno ne bi prostodušno dejal, naj jo kar zapišemo v smernico. —Upwinxp ✉ 14:18, 25. december 2023 (CET)
Ne razumem. Primerjaš prakso, ki jo je vpeljala Pinky (in za katero praviš, da je popolnoma v redu), s prakso, ki bi jo vpeljal Janezdrilc? --TadejM pogovor 16:27, 25. december 2023 (CET)
- Jaz sem do obstoja emodži-preusmeritev nevtralen, govoril sem o upoštevanju nasprotnih mnenj in doseganju konsenza. —Upwinxp ✉ 19:14, 25. december 2023 (CET)
- Moje presoje vsekakor ne bi hotel "prepisovati" preko presoje celotne skupnosti. Tudi jaz pa zagovarjam mnenje, da je neko smernico potrebno sprejeti, da ne zaidemo v pretiravanje. Sicer pa, zakaj ne bi navedel tole "mojo presojo", glede na to, da smo se do sedaj že soočili z argumentom, da emodžije uporabljajo tudi vladne ustanove in da jih mladina množično uporablja. Vzel sem si nekaj minut za koleščkanje po strani uradnega Facebooka Vlade Republike Slovenije. Tole je nekaj vladnih objav:
- ❄ Danes bodo upokojenci prvič prejeli zimski dodatek oziroma božičnico.
- 🏫 ⚽ Iz državnega proračuna v letu 2024 za izobraževanje in šport namenjamo 2,5 milijarde evrov.
- 👧🧒 Z ukrepi na področju socialnih transferjev je Slovenija v minulem desetletju revščino med otroki zmanjšala za tretjino, ugotavlja Unicef.
- 🎶 Zaključna pesem na državni proslavi
- 👏🏻👏🏻⚽️🇸🇮🇸🇮 EURO 2024! Iskrene čestitke ekipi in Nogometna zveza Slovenije za uvrstitev na evropsko prvenstvo v nogometu.
- 🥖🧈🍯🍎 Od leta 2012 vsak tretji petek v novembru obeležujemo dan slovenske hrane, osrednji dogodek tega dneva pa je tradicionalni slovenski zajtrk. /.../ 5️⃣ glavnih živil tradicionalnega slovenskega zajtrka vključuje 🍞 kruh, 🧈 maslo, 🍯 med, 🥛 mleko in 🍏 jabolka ali drugo lokalno sadje.
- Od polnoči veljajo nižje cene ⛽️ bencina, dizla in kurilnega olja.
- 📚 👨🏻🎓🧑🏻🎓 Uspešno študijsko leto 2023/24 želimo več kot 65 tisoč študentkam in študentom!
- 🧑🌾 Vsi, ki predajajo svoje znanje na mlajše generacije na področju kmetijstva se lahko prijavijo na Javni razpis za intervencijo medgeneracijski prenos znanja za leto 2023, ki ga je objavilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
- Moram rečt, da me neizmerno veseli, da so dodali emodži snežinke za ponazoritev zimskega dodatka oziroma božičnice. Izjemno! Kaj takega?! Pa pri omembi zmanjšanja revščine med otroki so dodali punčko in fantka. Ja pa iiiiii. Kakšen krasen otroški vrtiček! Pa če omembi EURA 2024 ne bi dodali kar dveh (!) slovenskih zastav, verjamem, da bralcem ne bi bilo nič jasno, zakaj gre. Pa to, da so pri slovenskem zajtrku pri vsaki jedi dodali še sličico, je naravnost neprecenljivo. Sedaj lahko tudi najmlajši predšolski bralci otroških slikanic razumejo povedano. Emodži kmeta z vilami je pa čista desetka! Nepresegljivo!!! Kdo bi sicer razumel pojem kmetijstva brez točno tega emodžija??? No, kako pa zgleda uporaba emodžijev med mladimi, med katerimi so nekateri najstniška leta presegli tudi že za trikrat in večkrat? Tole recimo so komentarji iz TikTok strani neke slovenske glasbenice:
- perfekt 👍👍💃💃💃💃💃💃💃💃💃💃💃
- 😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏
- 👌👌👌👍👍👍😜😜😜
- 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
- 🥰🥰🥰🥰🥰👍👍👍💪💪💪🇸🇮🇸🇮🇸🇮🇸🇮❤️❤️❤️
- 🌈🌈🌝🌝🙋♂️🙋♂️🙋♂️🙋♂️👍👍👍🙏🙏🙏🐞🐞🐞🌈🌈🌈🦋🦋🦋🦋🍀🍀🍀🍀🍀🍀
- 💖❤️💞😍☺️💖💞🥰☺️😉😇💖❤️💞😍☺️💖💞🥰☺️😉😇
- 👌👌🎶🎶🎶🎶🤗🤗💖💖Izola 🌊🌊
- Prekipevam od očaranosti! Da nekdo svoje navdušenje izkaže s kar 45-imi istimi smeškoti?! Seveda, kako ne bi, če pa eden ali pet smeškotov pomeni mlačen odziv. Od šest naprej je sploh šele govora o neki "solidni" pohvali. No ja, malo mi je škoda teh parih minut, ker bi se takšnemu podebiljanju ljudi sicer izognil. Ampak, to je samo moja presoja, za katero res ne bi hotel, da je odločilna pri mnenju skupnosti, ko bo pisala smernico. Upam, da me ne bo sram , ko se bom z muko prebijal čez člene. -- Janezdrilc 18:31, 25. december 2023 (CET)
- No ja, malo že pretiravaš. Tudi nabor znakov z navadne tipkovnice omogoča komunikacijo na visokem ali pa na obupno nizkem nivoju. Družbena omrežja pa so drugačen medij in jih nima smisla primerjati na primer z uradnimi vladnimi objavami – ali pa enciklopedijo. Kako bodo emodži-preusmeritve koristile enciklopediji, je uganka tudi meni, strah pred podebiljanjem pa je zaenkrat odveč. :) —Upwinxp ✉ 19:05, 25. december 2023 (CET)
- Dobro pač, pretiraval sem seveda namerno, da pokažem pretiravanje uporabe dandanes. Emodžiji so se začeli s smeškoti in praksa je pokazala, da z naborom 10-ih ali 20-ih smeškotov dejansko včasih lažje nakažeš, v kakšnem "duhu" si nekaj zapisal. Do kod smo pa prignali zadeve do danes? Recimo, en:List of emojis pravi, da Unicode 15.1 specifies a total of 3,782 emoji. To je lep dokaz brezmejnega pretiravanja. Ali si kdo predstavlja, koliko časa bi nekdo potreboval, da bi vse te piktograme osvojil za vsakdanjo komunikacijo? V socialnih omrežjih se, kot sem pokazal, dogaja že, da emodžiji nadomeščajo besedne komentarje, ali drugače rečeno, da so vsebinsko prazni. Razvoj jezika gre zaradi pretiravanja več kot očitno konkretno navzdol, zato argumentom o množičnosti uporabe pri mladini ne smemo nasedati. Vladne otročarije so seveda svoja zadeva. Kar zadeva mene, ustvarimo svoj Seznam emodžijev in to je to. Smeško ali dva pri pogovorih pa normalno – dobrodošlo . -- Janezdrilc 19:56, 25. december 2023 (CET)
- Tiktokerske generacije žal s tole razpravo ne bomo rešili, če pa bo kdo poskušal komunicirati na ta način v člankih na Wikipediji, mislim, da bo kar hitro sklenil svojo wikikariero. —Upwinxp ✉ 21:22, 25. december 2023 (CET)
- Bom pripravil osnutek za tako smernico po zgledu en:WP:REMOJI. Menim, da so emodžiji v člankih primerni le izjemoma (npr. če so uporabljeni v citatih ali v naslovih citiranih virov). Glede preusmeritev z emodžijev na splošno ne vidim problema. Kot omenjeno, so del javnega prostora in je zato kar prav, da so vsaj kot preusmeritev navedeni tudi tukaj. Še zlasti tisti, ki so uporabljeni v drugih virih ali deležni večje javne pozornosti. --TadejM pogovor 23:51, 25. december 2023 (CET)
- Kako smo potem s to razpravo danes? Danes je bilo ustvarjenih še nekaj piktogramskih preusmeritev, smernice še vedno ni, konsenza pa tudi domnevno ne, A09|(pogovor) 22:09, 10. januar 2024 (CET)
- Bom pripravil osnutek za tako smernico po zgledu en:WP:REMOJI. Menim, da so emodžiji v člankih primerni le izjemoma (npr. če so uporabljeni v citatih ali v naslovih citiranih virov). Glede preusmeritev z emodžijev na splošno ne vidim problema. Kot omenjeno, so del javnega prostora in je zato kar prav, da so vsaj kot preusmeritev navedeni tudi tukaj. Še zlasti tisti, ki so uporabljeni v drugih virih ali deležni večje javne pozornosti. --TadejM pogovor 23:51, 25. december 2023 (CET)
- Kolikor sem opazil, se je že Pinky lotila pisanja smernice in je ustvarila še nekaj dodatnih kategorij za emodžije. Mislim, da kakšnih bistvenih sprememb od prvotnega predloga ni. Pogledam in pokomentiram ob priliki. --TadejM pogovor 22:17, 10. januar 2024 (CET)
- Predlog smernice Wikipedija:Emotikoni je v nastajanju. Tam bo tudi poglavje #Preusmeritve. Ko bom zaključila bom dala predlog v razpravo. --Pinky sl (pogovor) 10:19, 11. januar 2024 (CET)
- Kolikor sem opazil, se je že Pinky lotila pisanja smernice in je ustvarila še nekaj dodatnih kategorij za emodžije. Mislim, da kakšnih bistvenih sprememb od prvotnega predloga ni. Pogledam in pokomentiram ob priliki. --TadejM pogovor 22:17, 10. januar 2024 (CET)
Vabim vas na komentiranje razdelka Wikipedija:Emotikoni#Preusmeritve na pogovorni strani omenjene strani. Ko bodo komentarji zbrani, bomo, upam da lahko zaključili z uspešnim glasovanjem. --Pinky sl (pogovor) 17:55, 21. januar 2024 (CET)
- Rad bi pripomnil, da imamo v Različni simboli in piktogrami#Grafikon tabelo s povezanimi emodžiji. Sicer še ne deluje v celoti, ker manjkajo preusmeritve, ampak na splošno je res kul. --TadejM pogovor 22:40, 7. februar 2024 (CET)
- Če ne bo novih komentarjev, bom predlog, ki ga je pripravila Pinky in sem ga uskladil z vpeljano prakso, v kratkem označil kot smernico. --TadejM pogovor 01:06, 8. julij 2024 (CEST)
- V dobrem mesecu ni bilo novih komentarjev, torej sklepam, da smo dosegli soglasje. Predlog sem označil kot smernico. --TadejM pogovor 20:25, 11. avgust 2024 (CEST)
Suspendiranje Uporabnika:TadejM
[uredi | uredi kodo]Dragi kolegi wikipedisti, obračam se na vse, posebej pa na vse administratorje, ki imamo posebej za nalogo delati red na Wikipediji: predlagam suspendiranje (blokiranje) Uporabnika:TadejM za določen čas, naprimer za en teden ali en mesec. Že v več letošnjih debatah glede uvajanja neuveljavljenih slogov zapisovanja je pokazal vztrajno zavračanje mnenja skupnosti: vprašanje uporabe zvezdice in križca (tole je najnovejše današnje urejanje), vprašanje zapisa "uporabnik_ca" in zapisovanje besede wiki z malo začetnico. Zadeva s piktogrami (zgoraj) je po mojem mnenju šla čez vse meje, saj je pokazala popolno omalovaževanje konsenza skupnosti. Prosim za čimhitrejši odziv. -- Janezdrilc 01:32, 20. december 2023 (CET)
- Dobra šala. :) Ja, dajmo vse, ki se ne strinjajo z Uporabnik:Janezdrilc, suspendirati za en mesec. --TadejM pogovor 07:46, 20. december 2023 (CET)
- Proti Sem proti suspendiranju. Zadeve so v reševanju in iskanju konsenza in dokler ni napisane in sprejete smernice o zgoraj omejenih zadevah, je suspenz o kršitvah nesmiseln. Za vsak omenjen očitek, je potrebno obrazložiti, katero pravilo krši (z ustrezno povezavo na stran naše Wikipedije). Če takšnega pravila še ni, naj se naredi osnutek smernice, kjer bomo o tem lahko razpravljali. Moram omeniti, da takole razdrobljeno prepiranje na različnih pogovornih straneh, ni konstruktivno. --Pinky sl (pogovor) 19:41, 20. december 2023 (CET)
- O suspenzu zaenkrat ne bi, vendar tudi mene v zadnjem času zelo moti Tadejevo samovoljno urejanje in omalovaževanje nasprotnih mnenj – Wikipedija:Soglasje. —Upwinxp ✉ 21:00, 20. december 2023 (CET)
- Definitivno ne bom tisti, ki bi potencialno blokado izvršil, ker sem bil s Tadejem preveč v konfliktu. Strinjam se z obema zgornjima govornikoma, eno je držanje WP smernic, drugo pa je Tadejevo trmoglavo urejanje/nasprotovanje konsenzu. Npr. manjka nam esej/smernica Wikipedija:Ne kvarite Wikipedije, da bi dokazali svoje, ki bi v takih primerih, kot jih je opisal Janez, definitivno prišla prav. Vsekakor pa bi na Tadejev dražeč in nepotreben komentar rad dodal samo, da se blokade nikoli ne izvajajo za ustvarjanje enoumja in izvajanja političnega pritiska na nasprotno misleče. A09|(pogovor) 21:23, 20. december 2023 (CET)
- Tvoj komentar je tudi zame dražeč in nepotreben. Kaj zdaj? Drugače boš moral šele dokazati, da kar koli kvarim. --TadejM pogovor 22:22, 20. december 2023 (CET)
- Zelo ignoranten komentar, da vse predložke in argumente proti tvojemu početju izničiš z "[...] da kar koli kvarim". Potemtakem bi lahko jaz vsa tvoja urejanja, na katera se nekateri pritožujejo, razveljavil, saj s tem "ne delam škode"? Ne, ne bom. In menim, da je v zgornjih razpravah dovolj obrazloženo, zakaj vsiljevanje novih slogov mimo skupnosti/strokovnih sfer ni zaželeno. A09|(pogovor) 21:41, 21. december 2023 (CET)
- Tvoj komentar je tudi zame dražeč in nepotreben. Kaj zdaj? Drugače boš moral šele dokazati, da kar koli kvarim. --TadejM pogovor 22:22, 20. december 2023 (CET)
- Zelo nesramno in ignorantsko je kvečjemu, da me obtožuješ, da nekaj kvarim. Moji prispevki so navedeni tukaj in kateri od njih po tvoje kvari Wikipedijo? Da ne govorim o tem, kako bizarno je obtoževanje o delu mimo skupnosti/strokovnih sfer. Tudi če pogledaš translatewiki, ki v resnici sploh ni Wikipedija, je delo v skladu s skupnostjo in strokovnimi sferami. --TadejM pogovor 21:51, 21. december 2023 (CET)
Samo to bom rekel: v starih wikičasih smo se uspeli zmenit vse. Tudi če o nekem vprašanju nismo glasovali, smo soglasje nekako uspeli doseč skozi razgovore. In tudi, če o doseganju soglasja kot takega sploh ni bilo govora, smo uporabniki že iz "klime/vzdušja" razgovora zlahka razbrali, kam se mnenjsko skupnost nagiba. Tako tudi nobenemu, ki bi bil osamljen v svojem mnenju, ni prišlo na misel, da bi vztrajal pri svojem brez konca in kraja in se cukal za svoja stališča. In danes? Danes če omeniš glasovanje, dobiš odgovor, da je izkrivljanje wikipedijskih načel. Če želiš ugotoviti mnenje skupnosti in soglasnost, dobiš odgovor, da konsenz ni jasen. Če slučajno je jasen, se pojavi vzrok, da je debata že v izhodišču nesmiselna, zato konsenz nima nobenega pomena. No, očitno se je Wikipedija znašla v temnem internetu. Komur je tako stanje všeč, nimam nič proti in pustim vsakemu svoje mnenje. Naj počne vsak, kar mu paše. Skupnost je očitno pojem, ki ga ustanovitelj Wikipedije Jimmy Wales ni predvidel v svoji viziji. Veliko volje pri urejanju, ker jo boste rabili. -- Janezdrilc 18:59, 21. december 2023 (CET)
VzdržanŽal smo v naši skupnosti imeli že kar nekaj sporov. Tudi suspenz uporabnika ne bi bil nič izjemnega. Naj spomnim samo na glasovanja o Klemnu (prvič - predlagatelj je bil ravno TadejM pod starim imenom Eleassar, drugič) ali bolj nedavno glasovanje o Zm05gamer-ju. Tako kot Klemen (ki je pustil tudi pozitiven pečat pri skrbi za študentske projekte) je tudi TadejM v mnogih pogledih plodovit sodelavec, vendar se način njegovega delovanja že več let negativno odraža v wikiskupnosti. Tu lahko spomnim na rutinske predloge za brisanje celih kategorij slik, ki so prepogosto vodili do neselektivnega odločanja o avtorskopravnem statusu le-teh. Poleg odhoda nekaterih uporabnikov (oz. prenehanja nalaganja fotografij na Zbirko) so popolnoma osiromašeni številni članki. Tu je bil uporabnik povsem gluh za predloge skupnosti, da pred izbrisom poskrbi vsaj za prenos kopije reprezentativne slike v manjši ločljivosti v lokalni projekt pod načelom poštene rabe.- Že slabo sodelovanje s skupnostjo je dovolj tehten razlog za razmislek o blokadi, vendar se bojim, da bi imela v konkretnem primeru lokalna blokada zelo omejen učinek. Tako kot se je brisanje slik dogajalo na Zbirki, so tudi podčrtaji prišli skozi stranska vrata (translatewiki niti ni pod pokroviteljstvom Wikimedije temveč gre za ločeno skupnost).
- Menim, da se je treba najprej pogovoriti o jezikovnih smernicah in lokalnim skrbnikom vmesnika naložiti, da se temu ustrezno popravi lokalna sporočila (sistemski prevod iz translatewiki-ja se lahko povozi na vsakem projektu posebej v imenskem prostoru MediaWiki). --Miha 20:16, 21. december 2023 (CET)
- Žal se s komentarjem, da sem bil povsem gluh za predloge skupnosti, da se slike prenesejo lokalno, ne morem strinjati. Marsikatera slika je bila prenesena lokalno[1] (in s tem nameravam nadaljevati). Prav tako se ne strinjam, da sem slabo sodeloval s skupnostjo. Z nekaterimi sem dobro sodeloval in imam pozitivne izkušnje, z drugimi pač ne. Tako kot verjetno večina. Sem pa presenečen, da dolgoletni uporabnik
administrator(ki naj bi bil zgled dobrega ravnanja) predlaga, da se z lokalnim izigravanjem obide širšo skupnost. --TadejM pogovor 21:25, 21. december 2023 (CET)
- Žal se s komentarjem, da sem bil povsem gluh za predloge skupnosti, da se slike prenesejo lokalno, ne morem strinjati. Marsikatera slika je bila prenesena lokalno[1] (in s tem nameravam nadaljevati). Prav tako se ne strinjam, da sem slabo sodeloval s skupnostjo. Z nekaterimi sem dobro sodeloval in imam pozitivne izkušnje, z drugimi pač ne. Tako kot verjetno večina. Sem pa presenečen, da dolgoletni uporabnik
- Glede na najnovejšo "razpravo" spreminjam mnenje in sem Za suspenz uporabnika TadejM. Če kdo potem ravno ta uporabnik izigrava skupnost (visljevanje prevodov skozi stranska vrata). --Miha 23:53, 8. januar 2024 (CET)
Priprava smernice o spolni identiteti
[uredi | uredi kodo]Pinky sl, v bistvu imaš prav, da bi bilo o zgoraj omenjenih zadevah sprejeti smernico, saj so edino zapisana pravila trdna in oprijemljiva. Ker imaš veliko izkušenj z najrazličnejšimi "podpornimi stranmi", bi bila pripravljena ustvariti nek osnutek? -- Janezdrilc 18:25, 22. december 2023 (CET)
- Sem trenutno precej v časovni stiski in tematike ne poznam dovolj dobro. Ampak, če bi ti ali kdo drug zastavil po svojih najboljših močeh npr. Uporabnik:Janezdrilc/Pisanje moških in ženskih oblik in uporaba podčrtaja za izražanje spolne nebinarnosti in Uporabnik:Janezdrilc/Uporaba piktogramov v Wikipediji, bi lahko jaz potem vskočila. --Pinky sl (pogovor) 18:38, 22. december 2023 (CET)
Čeprav bi rad pomagal, žal nimam niti malo ideje, kako se lotit. Na temo nebinarnosti sem toliko poučen, da manj že ne bi mogel biti, piktogramov razen parih izjem ne uporabljam oziroma se jih izogibam in tudi ne sledim njihovi uporabi na socialnih omrežjih, skratka, če je samo časovna stiska problem, se lahko tudi počaka. -- Janezdrilc 18:59, 22. december 2023 (CET)
- ok. V nastajanju je Osnutek:Wikipedija:Slogovni priročnik/Spolna identiteta. --Pinky sl (pogovor) 12:01, 23. december 2023 (CET)
- Sem spisala Osnutek:Wikipedija:Slogovni priročnik/Spolna identiteta iz mojega vidika. Nimam velike podlage o teh zadevah in sem zadeve pobrala iz različnih virov. Nekaj od :en, nekaj pa od naših virov. Vse pripombe prosim na pogovorno stran omenjenega osnutka. Vabljeni k dodatnim vidikom, pojasnilom, uporabi jezika, ... Je pa na tem področju odprtih veliko možnosti in ne vem zakaj bi se omejevali le na eno, vsaj dokler stroka ne doreče svoje. --Pinky sl (pogovor) 12:45, 27. december 2023 (CET)
- Hvala. Na tej točki bi bilo smiselno, da se v pregled vključi še koga z več občutka za jezik ter predvsem relavantnega znanja. --Miha 23:53, 8. januar 2024 (CET)
- Se strinjam, ima kdo koga v žepu, da bi sodeloval s strokovnega vidika. --Pinky sl (pogovor) 17:58, 21. januar 2024 (CET)
- Osebno se mi zdi, da v kolikor stroka ni enotna, bodo takoj razlike, katerega strokovnjaka bi mi vprašali. Sto ljudi, sto različnih mnenj. A09|(pogovor) 21:51, 21. januar 2024 (CET)
- Predlog smernice sem jezikovno popravil in vnesel tudi nekaj vsebinskih popravkov.[2] Sicer tematike ne poznam podrobno in se ne štejem za strokovnjaka, toda tu smo smernice vedno pisali sami. Če je kar koli spornega, prosim za komentar na pogovorni strani predloga. --TadejM pogovor 23:25, 21. januar 2024 (CET)
- Se strinjam, ima kdo koga v žepu, da bi sodeloval s strokovnega vidika. --Pinky sl (pogovor) 17:58, 21. januar 2024 (CET)
- Hvala. Na tej točki bi bilo smiselno, da se v pregled vključi še koga z več občutka za jezik ter predvsem relavantnega znanja. --Miha 23:53, 8. januar 2024 (CET)
- Predlog smernice je trenutno na naslovu Wikipedija:Slogovni priročnik/Spolna identiteta. Če ne bo novih komentarjev na to temo, ga bom označil kot smernico. --TadejM pogovor 12:43, 10. september 2024 (CEST)
Torej Nemo Mettler ustreza (bodočim) smernicam!? --Andrejj (pogovor) 20:27, 10. september 2024 (CEST)
- Ni mi znano, kakšne zaimke uporablja. Če se opredeljuje kot nebinarna oseba oz. uporablja neozaimke, potem je treba uporabiti podčrtaje. Se je pa v tem članku marsikaj dogajalo, kot je razvidno iz zgodovine, tudi neozaimki v slovenščini (kar je zame nova praksa).--TadejM pogovor 21:30, 10. september 2024 (CEST)
- Meni se zdi ta predlog preuranjeno označiti kot smernico. Tisto o zapisovanju je še vedno delovna različica, delno prevedena iz angleščine (nekaj stvari je nerelevantnih, npr. zaimek oni pač ne predstavlja izražanja nevtralnosti, marveč onikanje), delno pa ohlapen diplomatski povzetek nečesa, o čemer se nikoli nismo strinjali. O njej se nismo nikoli zares pogovorili, kaj šele jo poskusili uveljaviti na tistih par člankih, kjer bi bila relevantna, in izpiliti za slovenske potrebe. —Upwinxp ✉ 23:18, 11. september 2024 (CEST)
- V redu, bom pustil smernico še nekaj časa odprto kot predlog in jo bom še malo izpilil. Glede tega, da se nismo zares pogovorili, si vabljen h komentiranju s konkretnimi predlogi za izboljšanje na pogovorni strani; drugače ta pomislek težko vzamem kot tehten. Za Nema bom uvedel podčrtaje, kot je že bilo uvedeno npr. v Masha Gessen. Ni na nas, da presojamo, kdo je moški in kdo ženska, če se ne identificira tako (sam bi to opredelil kot izvirno raziskovanje in tudi na sploh nisem za tako forsiranje). --TadejM pogovor 17:32, 14. september 2024 (CEST)
Še tri dni časa za glasovanje v finalnem krogu izbora slike leta 2023 je ostalo. Vabljeni vsi z glasovalno pravico, ki še niste oddali svojega glasu. Poseben ping sodelavcem, ki so glasovali v prvem krogu, v finalnem pa še ne: Andrejj Smihael Hinko Gnito Globokivisoki in ModriDirkac. --MZaplotnik(sporočilo) 12:56, 29. december 2023 (CET)
- @Upwinxp: Škoda, letos smo za Sliko leta izbrali sliko iz leta 2022. Le kaj bodo bralci porekli na tak škandal. :P A09|(pogovor) 12:26, 1. januar 2024 (CET)
- Lahko damo lansko in letošnjo eno zraven druge, z nalogo: poiščite 20 razlik :) Srečnega in zdravega! —Upwinxp ✉ 12:56, 1. januar 2024 (CET)
- ... Kot tule: Wikipedija:Izbrane slike/Slika leta. Srečno! MZaplotnik(sporočilo) 13:01, 1. januar 2024 (CET)
- Lahko damo lansko in letošnjo eno zraven druge, z nalogo: poiščite 20 razlik :) Srečnega in zdravega! —Upwinxp ✉ 12:56, 1. januar 2024 (CET)
2024
[uredi | uredi kodo]Še spi občestvo? Potem naj bom jaz tisti, ki prvi zaželi uspešno in zdravo vsem, pa veliko navdiha in potrpljenja!
Lansko leto v številkah
[uredi | uredi kodo]Da ne izostane klasična rubrika, takole smo se uvrščali:
Število člankov | Globina | Število govorcev na članek |
Pokritost vzorca temeljnih člankov |
Pokritost razširjenega vzorca temeljnih člankov | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Datum | Vrednost | Uvrstitev | Vrednost | Uvrstitev | Vrednost | Uvrstitev | Vrednost | Uvrstitev | Vrednost | Uvrstitev |
1.1.2024 | 183.631 | 56. | 30,94 | 73. | 11,4 | 55. | 55,32 | 26. | 48,72 | 40. |
1.1.2023 | 178.988 | 56. | 29,07 | 76. | 11,6 | 54. | 53,30 | 27. | 47,11 | 41. |
Sodeč po Wikiscan smo v 2023 opravili 273.808 urejanj in ustvarili 21.907 strani, od tega 4779 v imenskem prostoru člankov in 6669 preusmeritev, za kar smo porabili (po grobi oceni) skoraj 13.000 ur. Najaktivnejši uporabniki so bili:
- po številu urejanj: (1) TadejM 42k, (2) A09 16k, (3) Yerpo 12k, (4) Sporti 10k in (5) Shabicht 8,6k;
- po številu člankov: (1) Ljuba brank 1362, (2) Sporti 710, (3) Octopus 504, (4) JozefD 237 in (5) A09 231.
Poleg tega smo v preteklem letu izglasovali 36 slik in 13 člankov za izbrane. Natečaj Wikimedia CEE Pomlad je bil nekje pol do dve tretjini toliko obsežen kot lani, Wiki Loves Monuments pa je spet šel bolj po inerciji in bo verjetno letos miroval. Hvala vsem, ki ste prispevali. — Yerpo Ha? 12:24, 1. januar 2024 (CET)
- Srečno in ustvarjalno, predvsem pa mirno in zdravo leto 2024 želim vsej skupnosti. Dosezite svoje cilje, ki ste si jih zadali.
- PS: bom moral malo manj urejat, da bo še kdo drug med top pet urejevalcev XD. A09|(pogovor) 12:28, 1. januar 2024 (CET)
Veselo 2024 ! Če prav razumem to leto ne bo Wiki Loves Monuments ? Videl sem da nismo bili en čas z Wiki Loves Earth na sl.Wiki. Opcija da bo to leto kaj od tega ? Jaz že imam v naboru nekaj dobrih slik, nekaj jih še moram dodelati in še dober del pride do jeseni (za WLM), tak da zaostajali za konkurenco (generalni WLM) ne bomo. Če odpade pa dodam ko bo. --Petar Milošević (pogovor) 16:07, 1. januar 2024 (CET)
- Malo je zmanjkalo energije, volje in idej za WLM. Če se kdo bolj aktivno pridruži organizaciji, pa mogoče ... Wiki Loves Earth je podobna zgodba, plus tam bi bilo treba še ugotoviti, kako uvoziti sezname zavarovanih območij. — Yerpo Ha? 16:30, 1. januar 2024 (CET)
- Jaz sem zelo za, da bi se letos za spremembo posvetili Wiki Loves Earth. —Upwinxp ✉ 21:33, 1. januar 2024 (CET)
Se pridružujem čestitkam in vsem želim srečno in uspešno 2024!
Hvala za informacijo glede aktivnosti. Lani sem/smo izpeljali nekaj večjih projektov (npr. zasnova sistema osnutkov in prenova sistema citiranja virov), tako da je bilo leto kar dobro izkoriščeno. Letos bom verjetno manj aktiven, tudi zato, ker se zdaj ukvarjam predvsem z Wikipodatki.
Wikipedia:Wiki Loves Earth je odličen projekt in bi se letos lahko pridružili, če se bo našlo dovolj zainteresiranih sodelavcev. Dobro bi bilo čim prej začeti s pripravo seznama aktualnih območij, da bo potem delo hitreje steklo. --TadejM pogovor 13:43, 3. januar 2024 (CET)
- Katera območja pa pridejo v poštev? V vsakem primeru je dober začetek [3]. —Upwinxp ✉ 14:24, 3. januar 2024 (CET)
- Območja določijo organizatorji. Pravila zahtevajo, da gre za »opredeljen naravni spomenik/naravni park/zaščiteno območje ipd.; seznam upravičenih območij objavi vsaka sodelujoča država.« --TadejM pogovor 14:33, 3. januar 2024 (CET)
- NVatlas bi tudi jaz vzel kot osnovo, ja. Konkretno samo kategorijo Zavarovana območja, jih je več kot dovolj. — Yerpo Ha? 15:01, 3. januar 2024 (CET)
No saj tam so že Naravni parki. Yerpo pravi da bi rabil pomoč pri organizaciji. Ali je problem pri sponzorju (darila) ? --Petar Milošević (pogovor) 14:53, 3. januar 2024 (CET)
- Letos ne bom mogel biti glavni organizator kake take zadeve zaradi pomanjkanja časa in energije (razen CEE Pomlad). Glavna problema sta sponzorstvo in promocija. — Yerpo Ha? 14:57, 3. januar 2024 (CET)
Se je kdo obrnil na Turistično organizacijo Slovenije ? --Petar Milošević (pogovor) 15:29, 3. januar 2024 (CET)
- Občestvo še spi. Dolgo je obveljalo, pa ga je TadejM odpihnil v zgodovino. Ob predlogu prestavitve na >skupnost< sem se hotel oglasiti z argumentom proti, pa nisem. Jaz se z njim že na angleški wikipediji nisem razumel. On zgoraj pravi, da ničesar ne kvari, jaz edino povem, da sem tudi zaradi njega nehal urejati tam. Če si profesionalni prevajalec, pač ne upoštevaš mnenja amaterjev. Smo različni. Nekdo je totalni flegmatik in bo vse pred seboj pohodil, nekdo pa se lahko tudi žre zaradi česa česar oni drugi sploh ne pomisli ipd. In, ko človek že misli, da ima prav, pride čez par let in ga pobije kot šmentano muho. Ne bom povedal pri čem, ker ιτακ ni pomembno. Namesto, da tole postam, bi raje kakšen wikiblug zapisal. Nimam nekih velikih konfliktov in jih tudi ne želim nikomur. Sploh ne v takšnem velikem projektu za takšno nemogoče malo občestvo. Vsem želim vse dobro, srečno in zdravo leto 2024. In se mogoče vidimo kaj v Kato-wicah. Pa pridite kaj pogledat tudi na Telegramski kanai in/ali skupino na FB. 👨🚀🙌🙂 --xJaM (pogovor) 00:31, 8. januar 2024 (CET)
Razprava o prestavitvi je bila na Pogovor o Wikipediji:Portal občestva/Stara verzija. Predlog je bil sicer moj, toda sprememba je bila narejena ob podpori skupnosti. V translatewikiju sem spremenil jaz, v Wikipediji pa je vmesnik popravila Pinky. Predlog je bil odprt kar nekaj časa in smo dosegli soglasje. Lahko bi se oglasil takrat. --TadejM pogovor 01:42, 8. januar 2024 (CET)
Glede angleške Wikipedije nimam pojma, o čem govoriš. Wikipedija:Pod lipo ni primerno mesto za natolcevanja. Lahko seveda pojasniš tam na en:Wikipedia:Administrators' noticeboard. --TadejM pogovor 02:30, 8. januar 2024 (CET)
- Se pač nisem oglasil in sem sedaj ob voščilu za novo leto samo omenil.
- Nimam kaj pojasnjevati in ne želim izvajati operacij, ki jih nekdo imenuje natolcevanja. Malo višje zgoraj se natolcuje, ker se ne pride nikamor glede emotikonov itd.
- Sem bil npr. kar vesel ko si ugotovil pravilno rabo pridevnika tuskegeejski, ki sem jo sicer preveril. Je pa bilo v zadnjem času par (dokaj samovoljnih) dejanj s katerimi se nikakor ne morem strinjati. In se bom poskušal oglasiti na ustreznih mestih. In ne mi govoriti o soglasju občestva. Ma, kaj govorite – kje to piše, da se občestvo v današnjem času nanaša na neke verske skupnosti. To govorite na pamet. Občestvo je gotovo lepa, klena domača beseda. 'Občestvo inženirjev' – ali se to sliši zastarelo? Ali so inženirji zastareli, mogoče? Saj je >skupnost< tudi lepa beseda, ampak stran metati lepe slovenske besede, se mi ne zdi najboljše in pošteno opravilo. Zakaj npr. levo piše – sem randomno opazil, 'Večjezični vikivir'? Kje je soglasje da se piše z 'v'? Ali ni wikivir?. Še enkrat, želim vsem vse dobro brez natolcevanja.--xJaM (pogovor) 15:03, 8. januar 2024 (CET)
No, nisi samo omenil, ampak si se zelo neokusno pritoževal čez mene. Wikivir sem popravil; sicer menim, da je ustrezneje z v, ampak naslov projekta je res Wikivir. O občestvu in skupnosti smo tudi že razpravljali na omenjeni pogovorni strani. Fran označuje občestvo kot 'versko skupnost ljudi, ki živijo po določenih pravilih, navadno v skupini ..' Lahko tam začneš razpravo za vrnitev na stari naslov; seveda novo, ker je od leta 2022 že preteklo nekaj vode. --TadejM pogovor 20:14, 8. januar 2024 (CET)
- Kdo se je neokusno pritoževal čez tebe? Jaz sem dobronamerno napisal po resnici, kar me moti pri tebi. In to sem omenil. In nočem pogrevat, samo zapomni si, kar sem omenil. Tu sodelujemo, in se naj ne bi brcali med sabo. Pa vseeno se, žal. In se ne pritožujem, ker nimam namena kogarkoli tukaj ali kjerkoli drugje prepričevati, ker ima tako ali tako svoj prav. Če si ne vzameš k srcu, ti ne morem pomagat.
- David Kos je tukaj nevem kateregadne zapisal točno tole: »V usodnem času, ko je uvidel, da brez enotnosti slovensko občestvo ne bo preživelo druge svetovne vojne, se je odločil za osvobodilni boj, čeravno so bili na isti strani tudi komunisti, je dejal Pahor in poudaril, da sta bila ohranitev naroda in jezika pri Kocbeku močnejša od ideologije.« Ma, kaj, ali smo sedaj po Kocbeku Slovenci banda verske skupnosti ljudi, ki živijo ..., ali smo narod? Ne me s takimi navedbami, prosim. Pa naj napišejo na fran-u tudi to, da je Kocbek zastaran slovenski intelektualec, če je pa še danes le kako aktualen. Že drugič rečem, nove razprave ne bom začenjal. Zdaj je kar je in konec. Ja, sploh lani leta 2023 je preteklo veliko vode. --xJaM (pogovor) 01:55, 9. januar 2024 (CET)
- Mi lahko nekdo pripopa link do razprave o wiki/vikijih, tudi vse druge tujejezične wikije sedaj programje označuje z v-jem, kar se mi zdi osebno še vedno precej neokusno prisiljevanje. A09|(pogovor) 21:13, 8. januar 2024 (CET)
- Po moji vednosti je zadnja razprava na to temo tole, vse, kar je sledilo, pa so bili samovoljni posegi. —Upwinxp ✉ 22:43, 8. januar 2024 (CET)
- Torej v kolikor ni legitimne podlage za spremembo imena lahko povrnemo nazaj na Wiki-projekt? Sam se tudi ne spomnem nobene širše razprave, upam, da ni noben preveč rovaril po kakšnem translatewikiju mimo naše skupnosti. A09|(pogovor) 22:58, 8. januar 2024 (CET)
- Po moji vednosti je zadnja razprava na to temo tole, vse, kar je sledilo, pa so bili samovoljni posegi. —Upwinxp ✉ 22:43, 8. januar 2024 (CET)
- Ne vem, če smo kdaj dosegli konsenz glede tega. Menim, da vračanje sprememb ni upravičeno. Malo sem pogledal, kaj se uporablja v zanesljivih virih, in opažam, da preferenčno zapisujejo viki,[4][5] medtem ko wiki označujejo kot angleški zapis. Beseda viki se je v pisavi prilagodila slovenskemu zapisu, zato jo je priporočljivo pisati z v, tako kot npr. guglati, srfati, tvitati ipd.[6] (str. 22) --TadejM pogovor 23:38, 8. januar 2024 (CET)
Citiram iz prvega vira: »Na koncu velja med digitalnimi orodji izpostaviti še zahtevno in zelo kompleksno orodje viki« Kaj tu ni jasno? Izvirno je orodje 'wiki'. Res je, da npr. nekatere programske jezike – najbolj znan zgled je verjetno paskal, pišemo podomačeno (angleško pa je 'pascal'). Ne vem zakaj delate salte okrog imen. In ne vem zakaj so se tako odločili, da bodo odtedaj pisali paskal, viki.
In drugi vir. Ali so v Termanii prek BTS avtorji navedli vir, da so brez problema zapisali – citiram:
- »víki -ja m (ang. Wiki) spletna publikacija, pri kateri uredniška politika vsakomur omogoča ustvarjanje in urejanje prispevkov, vsebina je prosto dostopna, prav tako ponovna uporaba in kopiranje; sin. hitre strani, wiki«
Sta za zadnjim podpičjem tudi lepo zapisani ustreznici, čeprav ima gotovo zaradi narave začetka wikipedije, izraz 'wiki' prednost. Vsi vikiji v slovenofonem svetu so prišli kasneje. Upam, da se ne motim. In vsak se moti. Lahko bi tudi po tem bila >Enciklopedija hitrih strani< in bi bil mir za vse večne čase. In v/wikipedist bi bil pač >enciklopedist hitrih strani<. pmsm bo vsak slovar našel še kakšno ustreznico.. .. Kar navadimo se. Salto mortale.
Tretji vir, ki si ga dal za zgled, navaja, kot bo citirano: »Od zgoraj naštetih primerov so se sistemsko prilagodili viki (<'wiki), [...]« Kaj to pomeni, da so se sistemsko prilagodili? Ti to tolmačiš, da »se je [beseda viki] v pisavi prilagodila slovenskemu zapisu, [...]« Aha, to je sistemska prilagoditev. Dobro je vedeti. Ali se potem vse (npr. takšne angleške) besede v končnem času podomačijo, sistemsko prilagodijo, v pisavi prilagodijo. Mene to sicer ne moti, ampak še vedno pišemo Chicago, vendar Filadelfija. Zakaj pa ne Ken-tuki za Kentucky npr.? Pa bodimo potem res dosledni. Brez izjem. Ker je slovenščina tako močan jezik, bo sicer gotovo tudi to v redu, in, čeprav bo veliko izgubila, bo še vedno močna, tako kot je močan, pošten in ponosen njen Kocbekov narod. Zdaj pa konec bloga. --xJaM (pogovor) 01:55, 9. januar 2024 (CET)
Wikipedija:Slogovni priročnik/Spolna identiteta
[uredi | uredi kodo]Nastal je predlog smernice Wikipedija:Slogovni priročnik/Spolna identiteta. Vabljeni h komentiranju na pogovorni strani omenjene smernice, da zadevo uskladimo, če be to seveda mogoče. Pinky sl (pogovor) 20:13, 2. januar 2024 (CET)
TOP 50 user pageviews on slwiki (year 2023)
[uredi | uredi kodo]1 643286 Posebno:Iskanje 2 328778 Glavna_stran 3 261312 Posebno:ZadnjeSpremembe 4 238443 Carles_Puigdemont 5 200882 Facebook 6 171990 Radiotelevizija_Slovenija 7 165745 Slovenija 8 157723 Zodiak 9 146269 YouTube 10 131281 Kategorija:Slovenski_priimki 11 119271 Ljubljana 12 115557 Solzice 13 93638 Partis 14 83197 France_Prešeren 15 80900 Seznam_mednarodnih_klicnih_kod 16 79508 Izrael 17 74684 Meta_Platforms 18 56103 Maribor 19 53944 Seznam_držav_članic_Evropske_unije 20 52480 Zdravljica 21 51584 Druga_svetovna_vojna 22 50905 Joker_Out 23 48457 Kategorija:Ženska_osebna_imena 24 47925 Prva_svetovna_vojna 25 47630 24UR 26 46139 Palestina_(regija) 27 45921 24ur.com 28 45015 Google_Prevajalnik 29 42915 Primož_Trubar 30 42369 Sašo_Hribar 31 42250 Koledar_svetnikov 32 42178 Italija 33 42068 Robert_Golob 34 41521 Ivan_Cankar 35 41362 Hrvaška 36 41140 Elizabeta_Bavarska 37 39795 Bosna_in_Hercegovina 38 39372 Evropa 39 39254 Kategorija:Moška_osebna_imena 40 39022 Josip_Broz_-_Tito 41 38124 Gaza 42 38077 Mesec 43 38038 Registrske_tablice_Slovenije 44 37913 Periodni_sistem_elementov 45 37114 Združene_države_Amerike 46 37017 Grška_abeceda 47 36581 Krst_pri_Savici 48 36302 Seznam_ameriških_igralcev 49 36066 Španija 50 35811 Seznam_praznikov_z_oznako_Svetovni_dan
Source: https://archive.org/details/2023-top_2k_user_pageviews Dušan Kreheľ (pogovor) 13:52, 3. januar 2024 (CET)
- Spet zanimiv vnos Puigdemonta, ki zaseda najvišja mesta že vrsto let. Je morda kje povezan na kakšni smernici, da bi to tako bistveno vplivalo na število ogledov? Zanimivo mi je tudi, da na lestvici niso bolje zastopane aktualne tematike - pa vemo, da smo se nekateri kar precej trudili z njimi. A09|(pogovor) 14:17, 3. januar 2024 (CET)
- Ali pa ga ima nekje nekdo nastavljenega za domačo stran? Članki, ustvarjeni ob koncu leta, očitno kljub aktualnosti niso presegli tistih, ki so obstajali od prej, sem pa nekajkrat pogledal dnevno statistiko ogledov in so bili redno na vrhu po ogledih. —Upwinxp ✉ 14:35, 3. januar 2024 (CET)
Wiki hates users
[uredi | uredi kodo]Kam (in v kateri imenski prostor, četudi sploh) bi se lahko zapisale negativne izkušnje uporabnikov vseh wikijev z antinaslovom 'Wiki loves this and that'?
- Jaz sem, mislim da, za letos končal — povedal sem TadejMu kar sem imel. Če mu gre, pa naj sam presodi, ne pa kakšen noticeboard, board of trustees, ali pa sama Stallmanov Richard aliin Walesov Jimbo.
- Ne me obtoževat, da se pritožujem. Še začel nisem. Kot poje Iggy Pop, kako že — Geez, it's been twenty years [...] Oh, Candy, Candy [...] Če anglofono občestvo ne ceni tvojega dela, pač greš stran. Res, je da so nam v začetkih veliko pomagali. Vendar pmsm neskromno rečeno premalo. Ne bi rad gledal krivulj takšne ali drugačne rasti aliin padcev te ali one wikipedije, vendar je že za poljskofone razmerje govorcev vsaj 1:40, in bomo letos, če bodo vremenske fluktuacije in podnebne variacije dale, vseeno veselo šli v Katowice. Kaj hočem povedati? Zdaj, ko, kolkor pač zmorem, prednostno delam na slovenski wikipediji, spremljam novosti, soglasja občestva, najbolj pa poskušam izboljševati kakovost svojih vnosov, in se ne vključevati v odvečne, nepotrebne in ne ter kontaproduktivne neskončne debate, itd., je veliko bolje kot v začetkih tudi v angleški wikipediji. Priznam, da me je bilo kar nekajkrat v sebi strah, vendar sem sledil načeloma wBBed in wBP. Ogromnokrat pa sem zapazil, da ti dve močni načeli nista ne vem kako zaveljali, sploh pri začetnikih. Poleg vandalizmov, nepristranskosti, motenj, nesposobnosti, oglaševanj, samopromocijj, profanosti itn. so za aktivne uporabnike prisotne tudi takšne stvari.
- glej tudi Mihov § Wikivzdušje zgoraj.
Lep pozdrav, XJaM (pogovor) 02:51, 9. januar 2024 (CET)
{{predloga:to-do
Malo manj mračnjaška tema. Porodila se mi je pmslm dokaj sijajna zamisel za dodatek k predlogam tipa {{škrbina}}, ki bi mogoče, predvsem novincem, in, mogoče, tudi vsem drugim še bolj pomagala za nadaljnje delo. V tipskem/tipovnem razredu dobro znanih seznamov 'to-do'. Torej, {{to-do}}, ki bi se lahko, po želji, dodajala predvsem na pogovorne strani.
- uvod
- viri
- slog
- struktura
- ...
Ne preveč zakomplicirano, ker so target, predvsem, novinci. Ali je, čeprav se zdi sijajno, dejansko takšna predloga čisto nepotrebna, predvsem, verjetno zaradi drugih, že, bolj kot ne, raztresenih predlog? Ali je kaj podobnega v/na drugih wiki, oziroma tujejezičnih wikipedijah? XJaM (pogovor) 16:01, 9. januar 2024 (CET)
- @XJaM: Ideja je všečna, ampak mislim, da za oris vsebinskih dopolnitev popolnoma zadostuje navaden komentar na pogovorni strani. Za druge stvari že imamo predloge, npr. {{slog}}, {{navedi vir}}, {{razširi}}. -- Miha 18:14, 28. januar 2024 (CET)
Predlog za posodobitev glavne strani
[uredi | uredi kodo]Pred nekaj dnevi sem pripravil popravek glavne strani, ki sedaj podpira mobilni prikaz. Če je širina prikaza preozka za prikaz dveh stolpcev, se drugi stolpec avtomatično postavi pod prvega. Zahvala gre tudi uporabnici Pinky, ki je spremembe vnesla na glavno stran.
Poleg tega sem pripravil tudi dva predloga za obsežnejšo prenovo glavne strani. Pri oblikovanju sem za osnovo vzel elemente ruske in srbske, pa tudi francoske glavne strani (tudi pri prejšnji verziji smo prevzeli elemente iz češke Wikipedije). Novo oblikovanje sledi oblikovnim smernicam Wikimedije, je vizualno manj izstopajoče in barvito, kar daje večji poudarek vsebini. Bolj izpostavljeni so tudi gumbi (prej povezave), ki bralca spodbujajo k nadaljnjemu branju, raziskovanju ali prispevanju vsebin. Seveda oba predloga podpirata tudi mobilni prikaz.
Pri prvem predlogu (Wikipedija:Glavna stran/Prenova 2024) razdelki z vsebino prevzamejo višino vsebine, zato stolpci niso optimalno poravnani. Drug predlog (Wikipedija:Glavna stran/Prenova 2024 - z ravnanjem stolpcev) naslavlja ta problem, vendar iz razdelkov nekoliko seva praznina. V prvem primeru je možno tudi ročno ravnanje (s krajšanje/podaljševanjem vsebin samih). Seveda je možna tudi zgolj poravnava vsebin v prvem sklopu ali pa spodnjem predstavitvenem sklopu.
Za optimalen izgled predlagane glavne strani bo v primeru pokončnih slik potrebno nekoliko prilagoditi tudi poravnavo vsebin pri izbranih slikah (slika levo, spremni tekst desno). -- Miha 13:16, 28. januar 2024 (CET)
- Še slika mobilnega prikaza. Za razliko od namizne verzije je tu prikaz enak pri obeh predlogih je enak. Skrit je razdelek o sorodnih projektih, ker je preširok za mobilni prikaz. Tudi to se da urediti. --Miha 14:40, 28. januar 2024 (CET)
- Sem za varianto s poravnavanjem stolpcev. — Yerpo Ha? 14:50, 28. januar 2024 (CET)
- Miha, hvala za trud. Po pravici malo pogrešam prejšnjo barvitost, sicer pa mi je zelo všeč. Tudi jaz glasujem za ravnanje stolpcev. Ne vem, ali je izvedljivo, toda ali bi se dalo v mobilnem pogledu spremeniti vrstni red stolpcev (dvigniti izbrano sliko malo višje) brez posledic za "namizno" stran? —Upwinxp ✉ 15:14, 28. januar 2024 (CET)
- Praznina pa zares zeva edino iz razdelka z izbrano sliko, se bo tam še kaj spremenilo ali bomo poslej pač upali, da bo čim manj izbranih slik pokončnih? Predlagam še, da se izpod izbranega članka umakne gumb "Preberite več", tako da Kronološki arhiv ne bo padel v naslednjo vrstico. Povezava "Preberite več" je tako ali tako vključena v predstavitveni tekst članka. —Upwinxp ✉ 16:03, 28. januar 2024 (CET)
- Hvala za komentarje!
- Barve se lahko doda, bi bil pa z njimi pazljiv. Za okus lahko v Posebno:Mypage/common.css dodaš vrstico
#main-tfa { background-color: rgba(100,0,100,0.03) }
za spremembo barve ozadja pri izbranem članku, in podobno za druge rubrike (#main-itd za rubriko Na današnji dan, #main-cat za kategorije, #main-dyk za ste vedeli, ...). ID-je najdeš v kodi kot argument predloge Glavna/Rubrika, barvo pa spreminjaš po modelu RGB, zadnja številka pa je prosojnost. - S pokončnimi slikami ni problema, saj se lahko opis doda poleg slike (glej. npr. en:Template:POTD/2024-01-21).
- Kar se razporeditve tiče pa je možno med oba glavna stolpca dodati še sliko in jo skriti v primeru prikaza na napravah s širšim ekranom (npr. s pomočjo zastavice "mobileonly" na podoben način kot "nomobile"). Slabost je, da bi se vsebina naložila dvakrat. Obstaja tudi vtičnik mediawikiwiki:Extension:MobileDetect, ki to lahko naredi na nivoju funkcij za razčlenjevanje kode, vendar trenutno ni vključen.
- lp, --Miha 16:40, 28. januar 2024 (CET)
- Še ena rešitev je uporaba javascripta in placeholder-jev. Administratorja prosim, če v MediaWiki:Mobile.js doda sledečo vsebino
mw.loader.load('https://sl.wikipedia.org/w/index.php?title=Uporabnik:Smihael/izbrana-slika-popravek-za-mobilni-prikaz.js&action=raw&ctype=text/javascript');
--Miha 18:02, 28. januar 2024 (CET)- Opravljeno --Pinky sl (pogovor) 19:21, 31. januar 2024 (CET)
- Še ena rešitev je uporaba javascripta in placeholder-jev. Administratorja prosim, če v MediaWiki:Mobile.js doda sledečo vsebino
Miha, pohvale za oblikovanje. Všeč mi je "zračnost" okvirčkov in vsebine v okvirčkih. Senčenje okvirčkov izpade super in gumbi namesto golih tekstovnih povezav tudi. Bi si pa tudi jaz želel nekoliko barv, saj celoten izgled deluje precej bledo. Nasplošno bi rekel, da barve simbolično poudarijo pestrost vsebin, ali drugače rečeno, da znanje ni nekaj dolgočasnega, ampak je igranje. Vsekakor pa, kot si rekel, z barvami je treba biti pazljiv. Ali bi lahko naredil kakšen poskus ali dva z dodatkom barv? Lahko je kaj minimalističnega, ravno toliko, da ne gre na škodo oblikovne elegantnosti. -- Janezdrilc 22:31, 28. januar 2024 (CET)
Meni je osnutek zelo všeč. Čist in profesionalen. Ne vidim potrebe po dodatnem okraševanju z barvami (glej npr. tudi de:Hauptseite). Edino, kar me nekoliko moti, je prazen prostor v rubriki s sliko. --TadejM pogovor 23:27, 28. januar 2024 (CET)
- Hvala za odzive. @Janezdrilc, Upwinxp: poleg prej omenjenega spreminjanja strani Posebno:Mypage/common.css je v večini brskalnikov možno precej enostavno preizkušati različne barvne palete. Tu je primer glavne strani z nekoliko razredčenima vodilnima barvama trenutne glavne strani. Sta mislila kaj v tej smeri? @TadejM, Upwinxp: praznina pri trenutni izbrani (panoramski) sliki ne pride do izraza. Na večini Wikipedij v drugih jezikih to praznino sicer pogosto zapolnijo z nekoliko daljšim opisom pokončnih slik oz. z večjo širino slike (najbolje podano v procentih širine stolpca). lp, --Miha 23:23, 8. februar 2024 (CET)
Razprava je nekoliko zastala, zato sem dodal povezavo v namensko oglasno desko. Zastoj je moč razumeti tudi kot mnenje tihe večine, da obširna posodobitev glavne strani ni potrebna. V tem primeru pa glavna stran potrebuje vsaj še nekaj manjših popravkov mobilnega prikaza. Tudi po nedavni posodobitvi obstajata odprta vsaj naslednja problema:
Mobilni prikaz glavne strani je pomemben, saj preko njega dosežemo dobro polovico vseh ogledov (v zadnjem letu 628.257 od 1.185.075 ogledov). --Miha 12:26, 24. februar 2024 (CET)
- Miha, tišino lahko razumeš tudi, kot da se strinjamo s tvojim delom in nimamo pripomb nanj.:) Jaz sem nekako pričakoval, da bom posodobitev zdaj zdaj zagledal na glavni strani. Malo sem se igral s CSS-jem in se mi različica s toniranimi rubrikami (kot na tvojem posnetku zaslona, lahko tudi vse v enotno #f8f9fa, da ni kičasto) dopade bolj kot bele škatle na belem ozadju. Možnost bi bila tudi, da obarvamo samo vrhove rubrik s kakšnim prelivom (se pa s svojim dizajnerskim antitalentom ne bom delal preveč pametnega :). —Upwinxp ✉ 14:05, 24. februar 2024 (CET)
- Predlagam, da se počaka še kakšen teden, če se pojavi kakšen ugovor (sedaj ko je razprava nekoliko bolj izpostavljena) jaz pa bom v kratkem pripravil še predogled verzije z barvami, ki jih predlagaš. Po poteku razprave pa prosim enega od administratorjev, da prestavi kodo na glavno stran ter za urejanje zaščiti Predlogo:Glavna in podstrani. lp, --Miha 14:51, 24. februar 2024 (CET)
- Zahvaljujoč pomoči uporabnika Upwinxp imamo zdaj zamenjano glavno stran! Če se bo tekom uporabe se pokazala še potreba po kakšni izboljšavi, drugem naboru gumbov, ipd. pa rade volje priskočim na pomoč pri implementaciji. -- Miha 22:32, 3. april 2024 (CEST)
- Tole je videti zelo v redu. Imam komentar glede glave strani: pri mobilnem prikazu je celotni napis v naslovnem okvirčku poravnan levo; boljše bi bilo sredinsko. Poleg tega predlagam slogovni popravek: Napisali smo že 184.711 člankov v slovenščini. > V slovenščini smo napisali že 184.711 člankov. --TadejM pogovor 11:49, 4. april 2024 (CEST)
- Predlagam, da se počaka še kakšen teden, če se pojavi kakšen ugovor (sedaj ko je razprava nekoliko bolj izpostavljena) jaz pa bom v kratkem pripravil še predogled verzije z barvami, ki jih predlagaš. Po poteku razprave pa prosim enega od administratorjev, da prestavi kodo na glavno stran ter za urejanje zaščiti Predlogo:Glavna in podstrani. lp, --Miha 14:51, 24. februar 2024 (CET)
- Hvala :) Napis sem že popravil, glede ravnanja pa bom preveril, kako bi se to dalo najbolj elegantno urediti. Verjetno imaš v mislih samo srednje velik prikaz (ko števec in gumbi preskočijo na levo) in ne najmanjši prikaz (ko se škatla skrije in se pojavita le pozdrav in števec?) --Miha 23:25, 4. april 2024 (CEST)
Poskusno sem na stran prenove dodal okvirček "Wikipedija v drugih jezikih". Če se komu zdi praktično, lahko doda na Glavno stran. -- Janezdrilc 16:11, 4. maj 2024 (CEST)
- Meni se zdi malo preveč "zračen", vsaj v primerjavi z ostalimi. — Yerpo Ha? 17:20, 4. maj 2024 (CEST)
Hvala za odziv. Sem poskusil še malo bolj zgoščen izgled. Na en: imajo sicer razporeditev po številu člankov, tukaj pa sem poskusil razporeditev po sorodnosti. -- Janezdrilc 19:44, 4. maj 2024 (CEST)
- Meni se zdi preveč na pogled sterilna. Lahko bi vsaj naslove in gumbe malo poudaril.--Ljuba brank (pogovor) 20:32, 4. maj 2024 (CEST)
Produkti dolgotrajnih vandalov
[uredi | uredi kodo]Tukaj in še v kakšni sestrski kategoriji se je nabralo obilo gnojnice, od katere nihče nima koristi in služi zgolj vandalom kot osebna vitrina. Kaj ko bi zaprosili stevarde, da te račune počistijo oziroma anonimizirajo? Ali obstaja kakšna globalna politika glede tega? —Upwinxp ✉ 21:26, 29. januar 2024 (CET)
- Jaz imam izkušnje samo z direktno napadalnimi up. imeni, kjer je šlo zelo hitro (suppress). Drugače sem za to, da vprašaš. — Yerpo Ha? 22:28, 1. februar 2024 (CET)
Wikimedia CEE Pomlad 2024 - napoved
[uredi | uredi kodo]Napovedujem letošnji natečaj CEE Pomlad, ki ga bova letos organizirala z Upwinxp-jem. Kot običajno bo potekal od 21. marca do konca maja. Nagrade bodo, tako da upam, da že planirate akcijo :) Več podrobnosti pa v naslednjih tednih. — Yerpo Ha? 22:42, 1. februar 2024 (CET)
- Več podrobnosti bo na Wikipedija:Wikimedia CEE Pomlad 2024. — Yerpo Ha? 11:35, 2. februar 2024 (CET)
- A je že leto naokoli? Bo kakšen članek več z moje strani. --Pinky sl (pogovor) 17:59, 9. februar 2024 (CET)
- Tukajle je letošnji seznam slovenskih tem za druge skupnosti, od lani rahlo osvežen. Vsi ste vabljeni, da prispevate kakšno svojo idejo, lahko tukaj ali pa naravnost na seznam. —Upwinxp ✉ 12:57, 10. februar 2024 (CET)
- Objavil sem pravila. Poglejte, najbolj zagreti se lahko tudi že vpišete na seznam sodelujočih. Organizatorja sprejemava komentarje in dodatne predloge. — Yerpo Ha? 13:48, 3. marec 2024 (CET)
Bajt/zlog v sporočilih vmesnika mediawiki
[uredi | uredi kodo]V vmesniku kot prevod za angl. byte uporabljamo zlog. Pri zadnjih spremembah se ob pomiku miške nad število spremenjenih zlogov/bajtov pokaže sporočilo "Po spremembi xy zlogov". V tem kontekstu bi bil po mojem mnenju bolj primeren enopomenski prevod bajt, saj iz vmesnika ni jasno ali gre za skupno število zlogov kot enot v besedah ali zlogov kot serije bitov. Slovar informatike (islovar) oba prevoda sicer obravnava kot enakovredna. V sporočilih zloge uporabljamo od leta 2013, pred tem pa smo uporabljali bajte. Razen predloga za prestavitev članka, razprave o spremembi sporočil nisem našel in glede na to, da islovar oba prevoda obravnava kot enakovredna menim, da je bolje uporabljali enopomenski izraz namesto večpomenskega (tudi če se zlog sliši lepše). Predlagam, da se sporočila se vrne na prejšnje stanje. -- Miha 21:16, 20. februar 2024 (CET)
- Za bajt. -- Janezdrilc 21:36, 20. februar 2024 (CET)
- Za, žal se beseda zlog v tem pomenu ni uveljavila. Obiskovalcu, ki ne pozna pomena naših zelenih in rdečih številk, orodni namig o zlogih ne razjasni ničesar. —Upwinxp ✉ 22:38, 20. februar 2024 (CET)
Kot zanimivost še povezava na razpravo zakaj programje mediawiki ni prešlo na štetje znakov. Lp, —Miha 07:10, 21. februar 2024 (CET)
- Za bajt. --Ben-Picc (pogovor) 19:45, 21. februar 2024 (CET)
- Za Termin popolnoma zadostuje. Pa navkljub temu, da je danes svetovni dan maternega jezika. --A09|(pogovor) 20:10, 21. februar 2024 (CET)
- Komentar: Pri izbiri tehtamo med načelom, naj imajo domače besede prednost, in načelom enoznačnosti (en pojem – en izraz). Zlasti za strokovne izraze je pomembno, da so enopomenski. Če beseda zlog povzroča nesporazume in je beseda bajt bolj jasna, je zamenjava vsekakor upravičena. Po drugi strani naj ne bi menjali izrazov brez dobrega razloga. Strinjam se, da je beseda bajt precej pogostejša kot zlog, čeprav so v Gigafidi tudi zadetki za megazlog, gigazlog in terazlog. Menim tudi, da je besedo zlog precej lažje razumeti oz. povezati z dolžino besedila kot bajt.[7] --TadejM pogovor 08:39, 22. februar 2024 (CET)
- Na translatewikiju sem v sporočilih spremenil prevode. Ponavadi traja nekaj dni, da se spremembe uveljavijo tudi na lokalnih wikijih. V kolikor se bo v prihodnosti bolj uveljavil kakšen bolj domač prevod, bom z veseljem podprl predlog za zamenjavo. --Miha 11:03, 6. marec 2024 (CET)
Srečanje CEE Hub - Wikimedians of Slovenia - Petek, 23. februar⋅18:00–18:45
[uredi | uredi kodo]Z velikim veseljem vas obveščam o srečanju naše skupine z organizacijo zadolženo za našo regijo, tj. CEE Hub. Srečanje bo on-line preko Google Meet, določen datum je petek, 23. februar, med 18:00 in 18:45. To je izjemna priložnost za sodelovanje, izmenjavo idej in nadaljnje povezovanje naše skupnosti. Pridružite se in povabite še druge člane skupnosti. Vaša prisotnost bo ključna za oblikovanje močnejših vezi in skupnih projektov v prihodnosti.
- Podatki za pridružitev Googlu Meet: https://meet.google.com/jtf-vopw-dee
Pinky sl (pogovor) 18:53, 21. februar 2024 (CET)
- In, o čem je tekla beseda? Sem se nameraval priključiti, pa mi niso dali časa ... —Upwinxp ✉ 08:27, 24. februar 2024 (CET)
- Nič zelo bistvenega. Toni je predstavil nove možnosti za mikrodotacije (micro-grants), ki jih bo posredoval CEE Hub. Ko sem omenil, da imamo (grobo) idejo o wikiekspediciji letos, je rekel, da bi bila super varianta. Omenil je tudi možnost, da pride kdo letos v Makedonijo pogledat v praksi, kako oni delajo wikiekspedicije (seveda ne na lastne stroške). Bo Pinky sl dodala, če sem kaj pozabil, ampak edina druga stvar je bila urejevalski maraton ob dnevu Romov, ki bo letos spet, ampak sva povedala, da ne veva za nikogar, ki bi prevzel lokalno organizacijo. — Yerpo Ha? 13:44, 3. marec 2024 (CET)
- Yerpo, si bil kar temeljit. Vsekakor so nam vedno na voljo, če rabimo kakšno pomoč, je pa od nas odvisno, če bomo jo bomo uporabili. --Pinky sl (pogovor) 16:26, 3. marec 2024 (CET)
- Nič zelo bistvenega. Toni je predstavil nove možnosti za mikrodotacije (micro-grants), ki jih bo posredoval CEE Hub. Ko sem omenil, da imamo (grobo) idejo o wikiekspediciji letos, je rekel, da bi bila super varianta. Omenil je tudi možnost, da pride kdo letos v Makedonijo pogledat v praksi, kako oni delajo wikiekspedicije (seveda ne na lastne stroške). Bo Pinky sl dodala, če sem kaj pozabil, ampak edina druga stvar je bila urejevalski maraton ob dnevu Romov, ki bo letos spet, ampak sva povedala, da ne veva za nikogar, ki bi prevzel lokalno organizacijo. — Yerpo Ha? 13:44, 3. marec 2024 (CET)
Wikimedia CEE Pomlad 2024
[uredi | uredi kodo]Vidim, da vas je veliko že navdušeno zagrizlo v srednje- in vzhodnoevropske teme, tako da naj vam v imenu organizatorjev samo še zaželim obilo veselja pri sodelovanju. Dve novosti letošnjega natečaja sta, da so se natečaju prvič pridružili čuvaški wikipedisti (in pripravili svojo stran s predlogi za pisanje), poleg Žensk in Človekovih pravic pa imamo letos še tretje podtekmovanje: CEE Mladi, ki sprejema članke in biografije, povezane z mladino Srednje in Vzhodne Evrope. Kdor dobi navdih, lahko na straneh podtekmovanj doda kakšno Slovenko ali mladega Slovenca med predloge za pisanje, sicer pa se vpišite in morda si prislužite wikirazglednico iz eksotičnih krajev :) —Upwinxp ✉ 14:54, 21. marec 2024 (CET)
- Med drugim toplo vabljeni udeleženci zadnjih dveh let, ki še niste izrazili interesa: xJaM, ModriDirkac, Miggie H, Pv21, TadejM, Zeleni, Sporti, EmiliaITČA, Shabicht, Marko3, Rude, GeographieMan, Jurius1991, Nebotigatreba7, Dhmo, P̲̳l̳eo, Erardo Galbi, Maestro Ivanković, HenrikBaun, Mudroslov, Pozdrawiam. — Yerpo Ha? 18:44, 21. marec 2024 (CET)
Dobro smo potegnili včeraj! — Yerpo Ha? 07:15, 22. marec 2024 (CET)
Naj spomnim še na letošnje posebnosti: poleg dodatne nagrade za tiste, ki bi napisali članke o vseh sodelujočih skupnostih/državah, podeljujemo letos bonus točke za pisanje o CEE temah na seznamu 10k nujnih. Več v pravilih, seznam manjkajočih člankov in ostalo gradivo pa je tukaj. — Yerpo Ha? 22:01, 29. marec 2024 (CET)
Trenutno na 1. mestu po dolžini je naš Vzhodni blok - glej Wikimedia CEE Spring 2024/Statistics/Article length. --Pinky sl (pogovor) 14:21, 12. april 2024 (CEST)
- Čestitke za dosežek, sem pa si dovolil izraziti par pomislekov o vsebini. Vabljeni, da podaste svoje mnenje. —Upwinxp ✉ 11:23, 19. april 2024 (CEST)
Nepristranskost?
[uredi | uredi kodo]Ne vem, če je to pravi pristop, vendar bi vseeno izpostavil neumoren trud pri pripravi izbranih člankov na temo Rusije... Pri tem, seveda tudi zaradi naše sicerjšnje neaktivnosti, trpi načelo nepristranskosti kot eno osnovnih načel Wikipedije. Mogoče z razpravo osvetlimo dodatne vidike tega fenomena, do katerega prihaja v relativno neugodnem trenutku .... --ModriDirkac (pogovor) 09:22, 12. april 2024 (CEST)
- To lahko spremenimo samo tako, da se še kdo drug pomuja za kak izbran članek.:) Če na glavni strani oglašujemo, da ponujamo kvalitetne (upam) članke o polemičnih temah, pa je pmm tudi dobro. Večji problem je, če so članki napisani pristransko. —Upwinxp ✉ 10:05, 12. april 2024 (CEST)
- Hvala za koristno mnenje Upwinxp. Se strinjam, da lahko tako vnesemo malo zdrave tekmovalnosti na Wikipedijo. Jaz se vedno trudim, da so članki napisani nepristransko.--Blueginger2 (pogovor) 10:09, 12. april 2024 (CEST)
- Gre za to, da so članki izključno vezani na neko geografsko ali politično entiteto, kar samo po sebi lahko pomeni pristranskost (preberite tekst v opisu pristranskosti). Ni članka o Tadžikistanu, o Ukrajini, o Arktiki, ... izključno samo o Rusiji. Ne vem, kaj je tvoj motiv, vendar je skoraj tako, kot bi bilo povezano z zadnjim dogodki ter izgonom nekega člana diplomatskega osebja. --10:39, 12. april 2024 (CEST)
- Članek o Arktiki je, in sicer Severna flota :). Če pogledaš širšo sliko, pa so članki o Rusiji med vsemi do zdaj napisanimi CEE članki v veliki manjšini, kljub temu, da je Rusija največja država, o kateri je možno največ napisati. Tako da se mi zdi, da jaz popravljam pristranskost člankov na natečaju. In ne gre, da bi objavljali samo članke o Rusiji, saj je trenutno izbrani članek ameriški, torej če pogledaš povprečje mojih ruskih in drugih neruskih člankov, dobiš nepristransko sliko. Drugače pa demonizacija ruske kulture zaradi spopada, ki ga je sprožil en politik, ni primerna in je krivična do milijonov ruskih ljudi in bogate ruske kulture. Ostalo glede mojih povezav z ruskimi diplomati ne vem če je resno in ne mislim sploh komentirati, --Blueginger2 (pogovor) 10:49, 12. april 2024 (CEST)
- Komentar je popolnoma resen in (to je pa moje osebno mnenje) če do zaključka sankcij proti Rusiji in do konca agresije ne nominiraš več enega članka na temo Rusije, ne bom imel nič proti. --ModriDirkac (pogovor) 11:19, 12. april 2024 (CEST)
- Članek o Arktiki je, in sicer Severna flota :). Če pogledaš širšo sliko, pa so članki o Rusiji med vsemi do zdaj napisanimi CEE članki v veliki manjšini, kljub temu, da je Rusija največja država, o kateri je možno največ napisati. Tako da se mi zdi, da jaz popravljam pristranskost člankov na natečaju. In ne gre, da bi objavljali samo članke o Rusiji, saj je trenutno izbrani članek ameriški, torej če pogledaš povprečje mojih ruskih in drugih neruskih člankov, dobiš nepristransko sliko. Drugače pa demonizacija ruske kulture zaradi spopada, ki ga je sprožil en politik, ni primerna in je krivična do milijonov ruskih ljudi in bogate ruske kulture. Ostalo glede mojih povezav z ruskimi diplomati ne vem če je resno in ne mislim sploh komentirati, --Blueginger2 (pogovor) 10:49, 12. april 2024 (CEST)
- Gre za to, da so članki izključno vezani na neko geografsko ali politično entiteto, kar samo po sebi lahko pomeni pristranskost (preberite tekst v opisu pristranskosti). Ni članka o Tadžikistanu, o Ukrajini, o Arktiki, ... izključno samo o Rusiji. Ne vem, kaj je tvoj motiv, vendar je skoraj tako, kot bi bilo povezano z zadnjim dogodki ter izgonom nekega člana diplomatskega osebja. --10:39, 12. april 2024 (CEST)
- Hvala za koristno mnenje Upwinxp. Se strinjam, da lahko tako vnesemo malo zdrave tekmovalnosti na Wikipedijo. Jaz se vedno trudim, da so članki napisani nepristransko.--Blueginger2 (pogovor) 10:09, 12. april 2024 (CEST)
- Menim, da moratorij na izbiranje člankov iz določenega področja ni pravilna pot. Izbrane članke že vrsto let izbiramo po kriterijih, ki so strjeni na Wikipedija:Opredelitev izbranega članka. Kot sta povedala že Blueginger2 in Upwinxp je povsem pričakovano, da bo na račun natečaja za pisanje člankov s področja srednje in vzhodne Evrope več člankov na to temo in posledično je moč pričakovati tudi več predlogov za izbrane članke, kar lahko kvečjemu pozdravimo. Edino pravilno je, da se članke izbira vsakega posebej po dogovorjenih kriterijih glede na vsebino člankov, ne pa glede na to kaj je bilo predhodno na glavi strani. Za raznolikost vsebin pa se poskrbi pri razporejanju predstavitev izbranih člankov na glavni strani. To se lahko doseže tako, da se članke razporedi čez celo leto, vmes pa predstavi članke iz drugih tematskih in geografskih sklopov. --Miha 13:07, 12. april 2024 (CEST)
- Če članki niso nepristranski, jaz ne vidim težave. Mislim, da znamo razlikovati med pisanjem o Rusiji in podpiranjem ruske invazije. Globokivisoki (pogovor) 20:39, 13. april 2024 (CEST)
- Strinjam se, da moratorij ni prava pot za izbiranje člankov. In še nekaj o pristranosti. Mimogrede sem pregledal seznam izbranih člankov, ki sem jih sam pomagal pisati. Med 57 članki sta samo dva, ki sta povezana z Rusijo, pa še ta z njeno davno zgodovino: Kijevska Rusija, ki si jo lastijo tudi Ukrajinci, in Ruski kaganat. Te statistike se seveda ne da ekstrapolirati na vse izbrane članke, nekaj pa le pove.--Octopus (pogovor) 12:55, 13. april 2024 (CEST)
- Tudi jaz ne vidim dobrega razloga za reševanje tega z moratoriji. Razporejanje bi bila dobra rešitev, če bi bil na voljo material, ampak dotok predlogov je tako skromen, da mora biti včasih isti članek na glavni strani tudi po mesec in pol ali dva. Tako da lahko reši situacijo samo bolj aktivno pisanje in nominiranje svojih člankov. Več različnih Wikipedistov bo to počelo, boljši bo rezultat. — Yerpo Ha? 20:48, 13. april 2024 (CEST)
Application for WikiOutdoor Training 2024
[uredi | uredi kodo]Hi everyone,
Application is now officially OPEN for the unforgettable adventure with WikiOutdoor Training 2024! Whether you're a seasoned explorer or a newcomer to the world of outdoor documentation, this is your chance to join us in the mesmerizing Prespa Region of Macedonia from September 7th to 9th, 2024.
Fill the application form and share with us why you're excited to be part of this incredible journey. Let's come together to explore, learn, and capture the beauty of our world!
Please share this survey also with other community members. If you have any other questions or concerns, please let us know.
Register here. Deadline for applying is 20th of May, 2024 Деан Лазаревски (pogovor) 15:07, 22. april 2024 (CEST)
Info: Pravopis 8.0 - O prevzemanju iz posameznih jezikov
[uredi | uredi kodo]Končno se je tudi tukaj nekaj stvari premaknilo o katerih na jezikovni svetovalnici govorijo sedaj že.. 3 leta? Dobili smo nekaj prvih predlogov in pravil o prevzemanju besed iz nekaterih tujih jezikov, s čimer smo imeli na Wikipediji v preteklosti že ničkoliko problemov. Za zdaj imamo aktualno smernico Wikipedija:Pravopisni priročnik/Zapisovanje tujih zemljepisnih imen ter Wikipedija:Pravopisni priročnik#Zapisovanje tujih besed, kar bo treba glede na predloge stroke v prihodnosti malo spremeniti. Ampak o spremembah na naši Wiki kdaj drugič, ko bodo vse razprave o tem poglavju Pravopisa 8.0 zaključene. Na žalost manjka še precej jezikov oz. so "v pripravi", kar pomeni, da bo proces verjetno trajal še (glede na dosedanjo hitrost) vsaj nekaj let, tako da bomo morali biti še malo potrpežljivi. Objavljam tukaj link, kjer si lahko ogledate predloge stroke o prevzemanju iz nekaterih posameznih jezikov. Lp, — GeographieMan[~MSG~] 17:54, 22. april 2024 (CEST)
Predlogi za izbrani članek, maj 2024
[uredi | uredi kodo]Na Wikipedija:Predlogi za izbrani članek čaka za spremembo kar lep kup predlogov, večina je celo godnih. Vabljeni vsi h komentiranju in glasovanju, materiala je mogoče dovolj celo za izboljšanje dinamike IČ na glavni strani, vsaj za par mesecev. Precej je ruskih tem, tako da se bom moral potruditi z razporejanjem, ampak to so sladke skrbi. — Yerpo Ha? 07:59, 3. maj 2024 (CEST)
Pregled adminstratorskih dejanj
[uredi | uredi kodo]Prosim za komentar na Wikipedija:Prošnje za administratorsko pomoč#Zloraba zaupanja skupnosti. --TadejM pogovor 21:23, 8. maj 2024 (CEST)
Svoboda panorame – ozadje in predlog za pridobitev pravnega mneja
[uredi | uredi kodo]V pogovoru, ki je povezan v zgornji temi je med drugim znova načeta stara rana glede statusa fotografij, katerih glavni motiv predstavlja drugo avtorsko delo, ki še ni prešlo v javno last. Najprej bom skušal povzeti bistvene iztočnice za tiste, ki tej temi, ki se vleče že več kot 10 let niste sledili ali pa ste se projektu pridružili kasneje.
Vsebina Wikimedijinih projektov je gostovana na strežnikih, ki so locirani v ZDA zato jo regulira ameriška zakonodaja. Pri uporabi avtorskih del, ki so nastala zunaj ZDA smo v situaciji, ki vključuje interakcijo dveh ali več jurisdikcij avtorskih pravic. Mednarodnopravne zaveze ureja Bernska konvencija. Za povzetek bistvenih točk glej razdelek Copyright rules by territory na Zbriki.
Naš ZASP v 55. členu za dela na splošno dostopnih krajih, torej za dela, ki so trajno v parkih, na ulicah, na trgih ali na drugih splošno dostopnih krajih v prvem odstavku dovoli prosto uporabo, vendar to rabo v drugem odstavku omeji na sledeč način: Uporaba iz prejšnjega odstavka se ne sme izvršiti v tridimenzionalni obliki ali za isti namen kot prvotno delo ali vršiti za doseganje gospodarske koristi. Na Zbirki se je uveljavila interpretacija, da takšnih fotografij ni dopustno nalagati, ker je Zbirka spletišče s popolnoma prosto vsebino.
Okoli praktičnih vidikov upoštevanja te omejitve se je skozi čas pojavilo več vprašanj. Pri delih, kjer glavni motiv ni neko drugo avtorsko delo, a je na fotografiji vseeno vidno, se razsoja o načelu de minimis. Pri marsikateri fotografiji smo razpravljali tudi o generičnosti motiva, pri epitafih pogosto tudi o tem ali lahko v primeru napisa vklesanega v kamen sploh govorimo o avtorskem delu, saj ne gre za umetniško stvaritev temveč skorajda obrtniško. Glej tudi: commons:Commons:Threshold_of_originality.
V interakciji med različnimi juridistrikcijami, ki veljajo na spletiščih, se je kot delna rešitev izkazala praksa t.i. poštene uporabe, po kateri je na Wikipedijo dopustno naložiti tudi vsebino, ki sicer ni prosta. Takšna vsebina se lahko uporablja zgolj na straneh, kjer je potrebna za razumevanje (v praksi je to članek o motivu, ki je prikazan na sliki).[a]
Omeniti velja še, da na Zbirki velja previdnostno načelo. Zakonodaja žal ne opredeli termina "uporaba", pravne prakse pa je malo. Interpretacija, ki je v uporabi na Zbirki, privzame, da se kot uporaba del na splošno dostopih krajih razume tudi fotografiranje in obenem fotografije iz samostojnega avtorskega dela zreducira na dvodimenzionalno reprodukcijo (reprodukcija kot uporaba).[b] Prav tako v zakonodaji ni povsem jasno ali je pod vršenjem za doseganje gospodarske koristi zaobjeto tudi komercialno koriščenje fotografij ali se to nanaša bolj na ustvarjanje reprodukcij (npr. kopija Tromostovja v nekem tematskem parku).
Dodaten vidik izpostavi tudi mnenje mag. Šetinca, bivšega direktorja Narodne in univerzitetne knjižnice in pravnika po izobrazbi. Prosto je namreč t.i. citiranje, ki obsega tudi rabo posamičnih objavljenih del s področij fotografije, likovne umetnosti, arhitekture, uporabne umetnosti, industrijskega oblikovanja in kartografije, če je to potrebno z namenom ponazoritve, soočenja ali napotitve (51. člen ZASP). To vsaj eksplicitno ne izključuje komercialne rabe in je na nek način ekvivalent načelu proste uporabe iz anglosaškega prava.[c] Glede tega obstaja tudi nekaj sodne prakse, ki si jo velja ogledati.
Pred leti smo neuspešno predlagali spremembo zakonodaje na način, ki bi izpustil člen, ki omejuje komercialno uporabo. Nekoliko bolj uspešna je bila skupna kampanija Za svobodo panorame, ki je pripomogla k temu, da podobne omejitve niso bile sprejete na ravni Evropske unije.
Glede na to, da se je v naši praksi pokazalo, da je nejasnosti kar nekaj, predlagam, da se s pomočjo finančnih sredstev, ki jih imamo znotraj Wikimedijinih stičišč, organiziramo in za razjasnitev naročimo mnenje kakšnega pravnega strokovnjaka.
Stranske opombe/Mnenja
- ↑ Pri tem je pogosto prezrt vidik, da so fotografije same po sebi avtorsko delo, kjer lahko avtor sam določa pogoje uporabe fotografije kot take. Pogoji za uporabo fotografije kot take se lahko razlikujejo od pogojev uporabe avtorskega dela, ki je na fotografiji prikazano. Fotografije bi morale biti zato opremljene z oznakami o avtorstvu objekta na sliki ter morebiti iz tega izhajajočih omejitev (na podoben način, kot je to urejeno pri kulturnih spomenikih) in avtorstvu in pogojih uporabe fotografije kot take. Avtor fotografije ne more posegati v pravice avtorja objekta na sliki, a je treba to obravnavati ločeno. Zato bi morali oznako o pošteni uporabi uporabljati komplementarno in navesti, da se nanaša na objekt na sliki ne pa na sliko samo v izogib kasnejšim nejasnostim. Pod pošteno uporabo lahko delimo tudi logotipe in neproste slike, kadar druge ne obstajajo – npr. kakšna arhivska slika, ki jo fotograf ni doniral v prosto rabo, objekta pa ni mogoče več slikati. Po preteku zaščite npr. Plečnikovih del si ne bi želel, da bi zaradi pomanjkljivih oznak čakali še nadaljnih 70 let od smrti vseh fotografov, preden bi lahko prosto uporabljali tudi arhivske posnetke, kako se je neka stavba in njena okolica spreminjala skozi čas.
- ↑ Čisto hipotetično je možna tudi interpretacija, po kateri je fotografija nekega objekta primarno fotografovo avtorsko delo, ki med drugim sestoji iz tega, da poišče originalen kader, objekt na sliki pa ga je navdihnil (dal idejo). Podobno prakso srečujemo v glasbi, ki pogosto vsebuje bolj ali manj prikrite reference na druga dela in le v primerih, ko gre za očitno kopiranje celotne melodije, govorimo o plagiatu. Glej tudi del o citiranju in pošteni uporabi.
- ↑ Citiranje je kljub temu precej širši koncept in omogoča tudi vključitev slik še v kak drug članek kot zgolj naslovni.
Lp, Miha 02:29, 11. maj 2024 (CEST)
- Vsekakor bi bila vsaka nova zanesljiva informacija zaželena. Predlagam, da se obrnemo na Inštitut za intelektualno lastnino, ker imajo največ znanja in so nepristranski. Treba bi bilo pripraviti seznam konkretnih vprašanj. Seveda bi bilo prej treba preštudirati že zbrane vire, ker je tu že veliko informacij, čeprav ne specifično o svobodi panorame. Hvala za korekten povzetek situacije. Glede citiranja je sicer tako, da se pričakuje prosta raba za kateri koli namen. --TadejM pogovor 14:39, 11. maj 2024 (CEST)
- Glede na to, da je od predloga spremembe zakonodaje preteklo že več kot deset let, bi mogoče bilo smiselno poskusiti znova? Mogoče bi lahko bilo besedilo malo bolj fokusirano na koristi od sprejema takega zakona, recimo že takoj v prvem odstavku in nato še v zadnjem ... Iz njihovega odgovora razbiram, da moramo za "tako močan poseg v avtorsko pravico kot ustavno varovano pravico" navesti zelo "tehtne in pomembne" razloge. Tako da je mogoče smiselno dati večji poudarek dokazovanju koristi za uporabnike Wikipedije, predvsem učence/dijake. Mogoče se navrže še kakšen Mladi vedno več informacij pridobijo prek spleta, kjer je včasih težko razlikovati med resnico in lažjo. Wikipedija na internetu predstavlja varen prostor brez teorij zarot in zlonamernega oglaševanja itn.
- Glede pravnega mnenja se pa splača poskusiti, če ni predrago. Tudi kontaktiranje inštituta zveni kot dober predlog. Globokivisoki (pogovor) 15:59, 12. maj 2024 (CEST)
- Uvedba svobode panorame ni tako redka. V zadnjih letih je bila uveljavljena v Moldaviji (2010), Armeniji (2013), Rusiji (2014), Belgiji (2016), Albaniji (2016), Mongoliji (2021) ter na Vzhodnem Timorju in Kosovu (2023).[8] Tako da je gostovanje slik slovenskih javnih umetniških del novejšega obdobja na Commons stvar politične odločitve in bi bilo vredno znova poskusiti s predlogom (peticijo?) za spremembo zakona. --TadejM pogovor 05:07, 19. oktober 2024 (CEST)
- Se zelo strinjam. Od leta 2011 se je korenito spremenil način uporabe interneta in tudi mentaliteta glede tega (množičnega deljenja vse mogoče vsebine vsepovsod), trenutna vlada pa bi znala biti odprta za tovrstne predloge. Gotovo lahko tudi računamo na mentorstvo wikimedijcev iz katere od naštetih držav, kjer so se uspešno zavzeli za uvedbo. —Upwinxp ✉ 17:45, 19. oktober 2024 (CEST)
Simboli za datume rojstev in smrti
[uredi | uredi kodo]Da poskusimo končati vsaj del nesoglasij o simbolih za datume rojstev in smrti, ki so bili povod za nedavne konflikte in več preteklih debat, sem sestavil predlog na Pogovor o Wikipediji:Slogovni priročnik#Simboli za datume rojstev in smrti, vabljeni, da glasujete oz. podate mnenje. — Yerpo Ha? 18:39, 12. maj 2024 (CEST)
WIKI SREČANJE RADOVLJICA - 15. junij 2024
[uredi | uredi kodo]Wiki srečanje 2024 bo 15. junija v Radovljici. Namenjeno je nam, slovenskim Wikipedistom. Srečanje bo dinamično, s poudarkom na sodelovanju in vključenosti, vključuje izobraževalne seje, mreženje in obisk lokalnega muzeja. Hrana in pijača bo. Za najbolj zagrizene pa po kosilu obiščemo še grad Kamen.
Prijave so omejene na 15 oseb, zato se čim prej prijavite!
Več o srečanju in prijave na strani Wikipedians of Slovenia User Group/Event/Wiki srečanje 2024, Radovljica --Pinky sl (pogovor) 13:36, 16. maj 2024 (CEST)
- Ne pozabite .... kakšnega Wikipedista lahko še stisnemo. Je še čas za prijavo. --Pinky sl (pogovor) 09:40, 11. junij 2024 (CEST)
WMCEE meeting 2024, Istanbul
[uredi | uredi kodo]Wikimedia Turčija nas vabi na srečanje WMCEE, ki bo to leto med 27. in 29. septembrom v Carigradu (več: m:Wikimedia CEE Meeting 2024). Bi koga zanimalo kot delegat Slovenske Wikipedije? Čas za prijavo za delegate Uporabniških skupin je do 31. maja.[9] Običajno sta dva delegata, ki potrebujeta potrditev skupnosti, ki se lahko prijavita za povračilo stroškov. Predlagam, da se zainteresirani vpišete spodaj.
- While all affiliates and communities have the right to choose their own delegates, we still make the following recommendations to everyone when choosing their delegates:
- To increase diversity and have more diverse points of view present at the Wikimedia CEE Meeting, we advise affiliates to send at least one non-male participant per organization/group;While all affiliates and communities have the right to choose their own delegates, we still make the following recommendations to everyone when choosing their delegates:
- Choose people who are active in the community and have experience in the movement;
- Involved in the decision-making processes of the organization;
- Striving to help shape the future of the movement.
Organizatorji nas prosijo za čimprejšnjo potrditev delegatov naše Uporabniške skupine. Zato bi prosila, če je še kakšen kandidat, da se spodaj dopiše. Potem pa še potrditev skupnosti. -- Pinky sl (pogovor) 14:33, 21. maj 2024 (CEST)
Glasovanje:
- Jaz bi šla ... imam željo, čas in voljo. --Pinky sl (pogovor) 14:36, 21. maj 2024 (CEST)
- če ne bo drugega, jaz bom šel tokrat sam in obljubim poročilo --ModriDirkac (pogovor) 14:54, 21. maj 2024 (CEST)
Razhajanje v članku Pokol v Buči
[uredi | uredi kodo]Zaradi nestrinjanja med uredniki in očitne mrtve točke o tej pereči in aktualni temi, uporabnike vabim, da na Pogovor:Pokol v Buči preberejo debato o uvodu in podajo svoj glas/mnenje/predlog na spodnjem delu strani s predlogi uvoda. -- 97E (pogovor) 00:35, 27. maj 2024 (CEST)
Odvzem statusa izbranega članka
[uredi | uredi kodo]Trenutno sta za odvzem statusa predlagana dva članka, oba že dve leti čakata na epilog. Vabljeni h glasovanju. Globokivisoki (pogovor) 16:11, 30. maj 2024 (CEST)
- Se pridružujem pozivu, prosil bi, naj proceduro zaključi nekdo drug, da ne bo izpadlo kot samovolja enega-dveh wikipedistov. Mimogrede vabljeni tudi h komentiranju odprtih predlogov za prestavitev. —Upwinxp ✉ 11:24, 31. maj 2024 (CEST)
Wikipedija:Wikimedia CEE Pomlad 2024 - zaključek
[uredi | uredi kodo]Opomnik: danes je zadnji dan natečaja, tako da ne pozabite objaviti kar imate morebiti spravljeno še po peskovnikih ali kje drugje. Spet smo sestavili zelo solidno izvedbo in z več kot 400 članki presegli lanski rezultat, tudi mednarodno blizu vrha sodelujočih skupnosti, tako da že danes čestitke in hvala vsem udeležencem. — Yerpo Ha? 08:55, 31. maj 2024 (CEST)
Rezultati
[uredi | uredi kodo]Dragi udeleženci (in ostali), z Upwinxpjem sva končala s točkovanjem in včeraj zvečer sem objavil rezultate. Iskrene čestitke in hvala vsem, ki ste prispevali, predvsem zmagovalcem! Spodaj je kopija tabele rezultatov. Za transparentnost: Blueginger2 ima začasen rezultat, ker ima še članke med predlogi za izbrane (op. če Sankt Peterburg postane izbrani članek, to ne bo spremenilo razvrstitve, Vladimir Lenin pa v času natečaja pmm še zdaleč ni bil zrel za predlog in se mi ga ne bi zdelo prav šteti). Sem pa Pinky sl štel prispevke za dosežek o vseh udeleženih skupnostih, čeprav je bil ob koncu natečaja en članek par besed pod mejo in ga je dopolnila naknadno. — Yerpo Ha? 10:00, 9. junij 2024 (CEST)
- Čestitke vsem udeležencem ter hvala organizatorjema. A09|(pogovor) 10:06, 9. junij 2024 (CEST)
- Hvala za zvezdo, je bil to moj osnovni cilj ... da napišem o vsakem nekaj. Octopus pa vsekakor zasluži aplavz. Pinky sl (pogovor) 14:11, 9. junij 2024 (CEST)
Mesto | Udeleženec/-ka | Število točk |
---|---|---|
Octopus | 1246 | |
Pinky sl | 425 | |
Ljuba brank | 369 | |
4. | Sporti | 358 |
5. | xJaM | 350 |
6. | 97E | 326 |
7. | SirFranzPaul | 241 |
8. | Blueginger2 | 214 (zač.) |
9. | P̲̳l̳eo | 97 |
10. | Globokivisoki | 83 |
11. | Smihael | 81 |
12. | A09 | 38 |
13. | Doradoszpot | 23 |
14. | GeographieMan | 10 |
15. | Pv21 | 7 |
16. | Shabicht | 5 |
17. | Mudroslov | 4 |
18. | Rude | 0 |
19. | TadejM | 0 |
PS: kar lep del prvega tedna smo bil na vrhu lestvice udeleženih skupnosti, nato pa so drugi potegnili in končali smo na osmem mestu, ki si ga delimo z Rusi. Vsaj uradno osmem mestu, ker Srbom šteje tudi 121 člankov o Srbiji, kar ni čisto v duhu natečaja in smo sedmi kar se mene tiče. — Yerpo Ha?
Članki o slovenskih temah
[uredi | uredi kodo]Natečaj CEE Pomlad je za nami in ob več kot odlični udeležbi smo kar temeljito počrpali ideje za srednje-in vzhodnoevropske članke – če pa kdo že nestrpno išče zamisli za nadaljnje pisanje, sem sestavil enostavne poizvedbe po temah o Sloveniji in Slovencih, o katerih obstajajo članki na drugih wikipedijah, na naši pa ne. Seznam se prikaže po kliku na ▶️ na levi strani. Na njem se poleg tem, ki jih že imamo obravnavane drugje, nekaj zabavno obskurnih zadev in kakšnega podvojenega leksema najde marsikakšna stvar, o kateri bi bil slovenski članek dobrodošel:
- slovenske teme brez članka na sl. wikipediji
- osebe s slovenskim državljanstvom brez članka na sl. wikipediji
- stvari slovenskega izvora brez članka na sl. wikipediji
—Upwinxp ✉ 13:37, 5. junij 2024 (CEST)
- Super ... so takšni seznami dobrodošli za kakšno idejo. --Pinky sl (pogovor) 14:09, 9. junij 2024 (CEST)
GFDL
[uredi | uredi kodo]Hello!
I noticed that {{GFDL-lastno}} have disclaimers (Predmet zavrnitev odgovornosti.).
Disclaimers should not be added to files per w:en:Wikipedia:GFDL standardization. However only the copyright holder can remove them.
So I suggest create {{GFDL-lastno-with-disclaimers}} and then change all files that use {{GFDL-lastno}} to {{GFDL-lastno-with-disclaimers}}. Then the disclaimers can be removed from {{GFDL-lastno}}.
Then everone that uploaded files as GFDL should be asked if they would be willing to remove the disclaimers. If yes they can change the license back to GFDL-lastno.
Perhaps someone could have a look? --MGA73 (pogovor) 11:37, 23. junij 2024 (CEST)
- Hello, MGA73. Thank you for letting us know. I dealt with this last June when I removed the disclaimers and then added them back for legal reasons (in line with en:Wikipedia:GFDL standardization). Your suggestion to create a replacement template with disclaimers makes sense and I will implement this in the next month. --TadejM pogovor 10:15, 24. junij 2024 (CEST)
- TadejM that sounds great! Thank you! --MGA73 (pogovor) 22:21, 25. junij 2024 (CEST)
- Also see Pogovor o MediaWiki:Licenses (just got a new idea). --MGA73 (pogovor) 19:35, 11. julij 2024 (CEST)
- TadejM that sounds great! Thank you! --MGA73 (pogovor) 22:21, 25. junij 2024 (CEST)
Hello again TadejM! I wonder if you would like to help complete another task? The files in Kategorija:Kandidatke za prelicenciranje should be marked as either eligible, not-eligible or redundant for en:Wikipedia:Image license migration.
You can see here at this link who uploaded the files. If any of the users with many uploads are still active you could ask if they are willing to add cc-by-sa-3.0 or 4.0. If they say yes you do not have to worry about the date of upload.
If users are inactive or do not respond you can see the date of upload at https://quarry.wmcloud.org/query/86245 and files uploaded before November 2008 should be eligible for relicense for example. --MGA73 (pogovor) 16:15, 12. september 2024 (CEST)
- I have now applied for a bot flag at Wikipedija:Prošnje_za_delovanje_botov#Uporabnik:MGA73bot. --MGA73 (pogovor) 07:36, 2. oktober 2024 (CEST)
Ta mesec smo po več mesecih, ko bi skoraj uspelo, prvič prišli med 25 najboljših po pokritosti 1000 nujnih. Čestitke vsem, ki prispevate k WP:1000! Če bo šlo tako naprej, bomo kmalu tudi pred Madžari na 24. mestu. Med članki, ki bi jih morala imeti vsaka Wikipedija, je še veliko možnosti, če iščete ideje za prispevanje. — Yerpo Ha? 19:03, 5. julij 2024 (CEST)
- Nadaljujmo v tem ritmu in Madžarsko bomo hitro pustili za seboj! --Pinky sl (pogovor) 19:42, 5. julij 2024 (CEST)
- Je uspelo . Bili bi drugi po rasti, če ne bi nekdo v Wikipodatkih delal rošad, tako da nam zdaj manjka ogrožena vrsta (Q11394). — Yerpo Ha? 20:37, 5. avgust 2024 (CEST)
- @Yerpo: Kakšna je razlika med ogrožena vrsta (manjkajoči WP1000) in ogrožene vrste? Prvi je na enwiki w:en:endangered species, slednji pa w:en:threatened species. A09|(pogovor) 22:26, 5. avgust 2024 (CEST)
- Je uspelo . Bili bi drugi po rasti, če ne bi nekdo v Wikipodatkih delal rošad, tako da nam zdaj manjka ogrožena vrsta (Q11394). — Yerpo Ha? 20:37, 5. avgust 2024 (CEST)
- @A09: "threatened species" je IUCN-ova okvirna kategorija, ki zajema vse IUCN-ove kategorije ogroženosti vključno z "endangered species (IUCN status)" ("EN" na sliki desno), "endangered species" je pa postavljen kot bolj splošen pojem - torej IUCN-ova merila plus vsa ostala pojmovanja ogroženosti. Imam v planu pobrskat za kakim uporabnim sinonimom ali evfemizmom. Slovenske literature na to temo ni obilo, tako da bo treba v najslabšem primeru nekaj izumiti. — Yerpo Ha? 06:39, 6. avgust 2024 (CEST)
- Sem se lotila splošnega pojma "ogrožene vrste", ki nam manjka in mimogrede uredila še IUCN statuse ogroženosti. Izrazi so povzeti po neki diplomski nalogi.
- (CR+EN+VU) threatened IUCN = ogrožene vrste IUCN
- EN: Endangered IUCN = prizadeta vrsta IUCN;
- in še splošni pojem "ogrožene vrste" = Endangered spiecies" --Pinky sl (pogovor) 18:35, 12. september 2024 (CEST)
- Sliši se smiselno, le prestavi prosim na edninsko obliko kot je standard (species je v angleščini množinski samostalnik in pomeni tudi ednino). Pa mogoče bi bilo bolje dati IUCN v oklepaj. — Yerpo Ha? 18:40, 12. september 2024 (CEST)
Zasedba/okupacija
[uredi | uredi kodo]Prestavljeno na Pogovor:Okupacija.
Wikimania 2024
[uredi | uredi kodo]Poljski kolega na zadnjem srečanju CEE Huba je naju s Pinky prosil, naj razširiva vest, da je virtualna udeležba na letošnji Wikimanii brezplačna, se je pa vseeno treba registrirati. Če koga zanima... — Yerpo Ha? 21:08, 18. julij 2024 (CEST)
Novičarski portal Siol.net in ostali viri
[uredi | uredi kodo]Predlagam, da vzpostavimo smernice glede navajanja različnih slovenskih novičarskih portalov.
V zadnjem času lahko opažamo precejšen porast dodajanja navedb iz precej mejnih ali rumenih virov (Reporter, Demokracija, Politikis, Slovenskenovice, Požareport, Nova24), ki so večinoma hitro razveljavljeni. Mednje bi (vsaj kar se tiče dnevnopolitičnih tem) uvrstil tudi Siol.net, ki že lep čas ni zgled nevtralnosti in je podvržen menjavi urednikov povezanih z menjavami v matični družbi TSMedia, praktično po vsakih državnozborskih volitvah. Zmotila me je nekaj nedavnih urejanj v članku o stranki Levica, kjer so bili dodani viri iz Siola, ki so verjetno namenjeni zgolj blatenju posameznih poslancev ter tudi skorajda urejevalska vojna pri članku Bojan Potočnik.
Dodatno menim, da bi v določenih člankih morala biti odsvetovana tudi uporaba virov, pri katerih lahko trdimo, da je uredniška politika podvržena določeni ideologiji (npr. Mladina). Seveda pa je sprejemljiva uporaba teh virov za podpiranje trditev o tem, kako so o določeni temi poročali različni mediji.
Pozorni bi morali biti tudi pri člankih s senzacionalistično napisanimi naslovi (pogosto na 24ur in žurnal24, ki imata sicer bolj urejeno uredniško politiko). Zadržan sem tudi do prispevkov, ki vsebujejo fraze kot npr. "po poročanju drugih medijev". -- M. 15:05, 31. julij 2024 (CEST)
- Samo kratek komentar: hvala za tvoje mnenje in pravilno opažaš. Sam sicer ne rangiram vseh teh navedenih virov v isti kakovostni razred; Siol je vseeno boljši od katerega izmed prej naštetih, je pa kvaliteta padla tekom let. Glede Mladine je debata nekoč že tekla, pa ni bilo ravno nekih jasnih zaključkov. Glede zadnjega pa menim, da je potemtakem večina medijske krajine nezanesljive, izvirnih novinarskih prispevkov je malo in naši slovenski mediji predvsem povzemajo tuje vire pri reportažah iz tujine. Menim, da jih to ne naredi za nezanesljive, po pravici povedano pa se mi tovrstne akrobacije zdijo rahlo absurdne. A09|(pogovor) 15:32, 31. julij 2024 (CEST)
- Da bo bolj precizno: Nič ni narobe, če nek medij povzema navedbe drugega medija oz. kot je to (žal) postalo stalnica novičarskih agencij. Zadržek pa imam glede prikritih navedb, katerim se ne da slediti. Konkretno: če je nekje zapisana fraza "kot so takrat poročali mediji" to ne zagotavlja nobene sledljivosti, na koncu se prepogosto izkaže, da gre za pogrevanje nek stare zgodbe iz nekega obskurnega medija. Neka novica iz portala A, ki velja za slab vir, ne postane bolj verodostojna, če nek portal B omeni, da je portal A o tem poročal. Pri Siolu je v določenih obdobjih in pri določenih avtorjih moč opaziti, da negativno skorajda z namenom blatenja poročajo o eni politični opciji, potem pa sčasoma (po menjavi urednika) o drugi. --M. 15:46, 31. julij 2024 (CEST)
- Načeloma je na uredniški presoji in procesu, da filtrira lažne novice in ne na Wikipediji, da dela faktualno preverbo - konec koncev je ta velikokrat izvirno raziskovanje, sploh pa fact check ni namen Wikipedije. Se pa ne strinjam z zadnjo trditvijo, ki je pravzaprav opis kateregakoli populističnega glasila (občasno je to, npr., kot si že dejal, 24ur). A09|(pogovor) 15:52, 31. julij 2024 (CEST)
- Da bo bolj precizno: Nič ni narobe, če nek medij povzema navedbe drugega medija oz. kot je to (žal) postalo stalnica novičarskih agencij. Zadržek pa imam glede prikritih navedb, katerim se ne da slediti. Konkretno: če je nekje zapisana fraza "kot so takrat poročali mediji" to ne zagotavlja nobene sledljivosti, na koncu se prepogosto izkaže, da gre za pogrevanje nek stare zgodbe iz nekega obskurnega medija. Neka novica iz portala A, ki velja za slab vir, ne postane bolj verodostojna, če nek portal B omeni, da je portal A o tem poročal. Pri Siolu je v določenih obdobjih in pri določenih avtorjih moč opaziti, da negativno skorajda z namenom blatenja poročajo o eni politični opciji, potem pa sčasoma (po menjavi urednika) o drugi. --M. 15:46, 31. julij 2024 (CEST)
- Strinjam se, da je politična usmerjenost Siola v zadnjem času odvisna od oblasti - vendar: tvoj argument sloni na tem urejanju, ki se sklicuje na 9 let star članek (povzema pa izjave te osebe iz Financ), hkrati pa pišeš o tem kako vidiš Siol v sedanjih časih. Vključitev vsebine direktno od osebe, ki je bila na tem dogodku je težko blatenje, razen če očitno blati sama sebe.
- Po mojem mnenju, bi izločitev virov izključno na podlagi senzacionalističnih/clickbait naslovov izločilo večino slovenskih medijev (vključno z RTV, ki se občasno posložuje blagih clickbait naslovov z vprašajem na koncu). Poleg tega bi izločitev virov na podlagi njihove (blage) politične usmeritve izločila še tisti preostanek medijev s Sloveniji. Primerjati npr. Mladine in Nove24, ki sta vsak v svojo skrajnost, ter Siola, ki koleba okoli sredine se mi zdi nesmiselno. -- 97E (pogovor) 23:11, 31. julij 2024 (CEST)
- Za kaj takega bi bilo potrebno pregledati vsak omenjen medij posebej in glasovati. Uporabo nekaterih bi verjetno zelo hitro prepovedali (glasila SDS, slovenskenovice,...), večje težave nastopijo pri recimo 24ur in žurnalu. Vsaj za 24ur zadnje čase opažam, da pogosto prevaja članke iz Daily Maila pa še kakšnih hujših tabloidov, kar je zame absoluten no go. (primer iz pred par dni), ampak po drugi strani pa so članki o slovenskih tematikah običajno napisani veliko bolje. — GeographieMan[~MSG~] 10:44, 1. avgust 2024 (CEST)
- P.S.: mogoče bi rabili kaj takega: Wikipedia:Reliable sources/Perennial sources. — GeographieMan[~MSG~] 10:45, 1. avgust 2024 (CEST)
- To debato smo že imeli pred par leti, delni izid na Uporabnik:Jay Hodec/Peskovnik68. Dlje takrat nismo prišli. — Yerpo Ha? 11:09, 1. avgust 2024 (CEST)
- Na to temo sva pred časom imela offwiki debato jaz in Globokivisoki. Enostaven "blacklist" virov po presoji naše skupnosti se mi zdi spolzek teren, malo preveč odvisen od trenutnega večinskega političnega prepričanja wikipedistov; tudi bi se bilo v primeru nekaterih virov kar težko odločiti, npr. pri Mladini, ki je velika mešanica kvalitetnih, poglobljenih in pa brezsramno navijaških prispevkov. Druga ideja, ki sva jo takrat imela, je bilo začasno uvrščanje posameznih virov ali novinarjev na "blacklist" na podlagi dokazanih nepravilnosti (Oštro, novinarsko častno razsodišče ...), česar pa tudi ne bi bilo ravno enostavno izvajati.
- In še moje mnenje glede Bojana Potočnika in sorodnih primerov: tudi če medijske objave tipa "domnevno"/"po poročanju drugih medijev"/... niso nujno znak nezanesljivega medija, imamo glede vključevanja takih trditev v Wikipedijo zelo jasno smernico WP:Biografije živečih oseb. In to z dobrim razlogom. Spomnimo se tistega Maročana, ki je pred dvema mesecema po poročanju vseh medijev porezal otroka na avtobusu, le da se je čez en mesec izkazalo, da se dogodek nikoli ni zgodil. —Upwinxp ✉ 13:29, 1. avgust 2024 (CEST)
- (prestavljeno iz pogovora)
- Glede zadnjega brisanja referencirane vsebine s strani @Smihael. Citiran je 24ur, ki se ne sklicuje na nobene druge medije (očitno so ga sami kontaktirali) in potrjuje, da je bil obravnavan, sam dogodka ne zanika (le okoliščine okoli katerih so razpredali razni Požareporti ipd. - česar pa ni v članku) in je tudi potrdil poškodbe. Sam obstoj dogodka je potrdila tudi Policija (seveda brez osebnih podatkov). Komentar M. da gre za "špekulativno" navedbo ne drži, razen če subjekt špekulira sam o sebi. Po WP:BŽV pa moramo upoštevati preverljivost (menim da je 24ur povsem OK vir - drugače lahko gremo brisati še veliko druge vsebine na sl Wiki, dogodka niti sam ne zanika), nepristranskost (povezano z zanesljivim virom - je 24ur pristranski? - gre morda za neustrezno ubeseditev na wiki?) in izvirno raziskovanje (očitno ni, saj se sklicuje na vire). Iz ubeseditve bi pa verjetno res lahko odstranili o poročanju medijev, saj je irelevantno. -- 97E (pogovor) 16:04, 1. avgust 2024 (CEST)
- Predvsem je neka popolna obskurnost. Nekaj let nazaj je bilo torej nekaj navedb v pretežno nezanesljivih virih, očitno so bile navedbe tudi delno neresnične. Na podlagi teh starih navedb so nekateri mediji ob nedavnih volitvah to vsebino "ponovno pogrevali". Izvor navedb je še vedno nepreverljiv. M. 16:59, 1. avgust 2024 (CEST)
- Kot sem že rekel: iz najnovejšega vira je očitno, da ga je 24ur o tem povprašal in je dogodek tudi sam potrdil. Kako je izvor torej nepreverljiv? -- 97E (pogovor) 22:08, 4. avgust 2024 (CEST)
- Predvsem je neka popolna obskurnost. Nekaj let nazaj je bilo torej nekaj navedb v pretežno nezanesljivih virih, očitno so bile navedbe tudi delno neresnične. Na podlagi teh starih navedb so nekateri mediji ob nedavnih volitvah to vsebino "ponovno pogrevali". Izvor navedb je še vedno nepreverljiv. M. 16:59, 1. avgust 2024 (CEST)
Wikipodatki poizvedbe
[uredi | uredi kodo]Ob poskusu 'Skript, ki bi izpisal naselja in občine, ki imajo samo neslovenski demonim' najprej poskušam prikazati slovenske občine:
https://w.wiki/AnTB
Očitno pa prikazuje tudi objekte, ki imajo atribut krajevna skupnost (Q20522070)... khmmm. --Andrejj (pogovor) 18:32, 1. avgust 2024 (CEST)
- Pomaga, če izklopiš "V iskanje vključi povezane vrednosti (priporočeno)". — Yerpo Ha? 18:49, 1. avgust 2024 (CEST)
Res pomaga ... spusti pa mestne občine ... bomo dali ALI ... https://w.wiki/Ap4G --Andrejj (pogovor) 19:49, 1. avgust 2024 (CEST)
Še nekaj poskusov:
naselja v SLO - 5969, številka je malo premajhna ...
naselja v SLO brez slike - 2530
naselje v občini NM brez slike - 70 (od 97) ---Andrejj (pogovor) 22:50, 20. avgust 2024 (CEST)
Flooder uporabniške pravice?
[uredi | uredi kodo]Na večjih projektih sem opazil, da si lahko uporabniki - ponavadi admini - vklopijo t.i. "flooder" uporabniško pravico za omejen čas. Ta pravica jih za podani čas skrije s seznama zadnjih sprememb. Definitivno uporabno, ko bi uporabljali AWB, premikali velike kategorije ali preprosto brisali večje število strani (seveda samo v primeru vandalizma). Ko si uporabniki vklopijo status flooderja, so spremembe uporabniških pravic zabeležene v dnevniku. Bi morda take pravice omogočili tudi na slovenski Wikipediji? Komentirajte. LP, A09|(pogovor) 10:56, 7. avgust 2024 (CEST)
- Zanimivo, nisem vedel, da kaj takega obstaja. Kolikor razumem, to deluje tako kot zastavica b na urejanjih botov? —Upwinxp ✉ 11:11, 7. avgust 2024 (CEST)
- Mhm, na tak princip, nisem pa prepričan, če te uvrsti med bot račune (v smislu, da v pogledu z boti na ZadnjihSpremembah vidiš tudi flooderje). Občasno ga uporabljajo tudi stewardi na Meti za blokiranje/zaklepanje dolge vrste računov ... Skratka, verjetno zelo uporabno. Moram pa priznati, da sem se tega spomnil ravno zaradi tvojih AWB urejanj. Seveda ne da bi bila ta urejanja kakorkoli moteča XD. A09|(pogovor) 11:17, 7. avgust 2024 (CEST)
- Po želji. Sicer vsi "krivci" svoje poplave (pol)avtomatskih urejanj omejujemo na krajša časovna obdobja, tako da povejte ostali, ki bdite nad zadnjimi spremembami, če je moteče. — Yerpo Ha? 11:02, 8. avgust 2024 (CEST)
Meni se sploh ne zdi moteče, ker tega vseeno ni tako veliko. Če pa bi si kdo hotel urediti pravice "masovnika" (s prevodom imena bo najbrž nekaj kolobocij), vsekakor to podpiram. -- Janezdrilc 14:23, 8. avgust 2024 (CEST)
PIČ, avgust 2024
[uredi | uredi kodo]Spet pozivam občestvo, da si ogleda kandidate za izbrane članke in glasuje ali komentira. Predvsem nastarejšega, da zaključimo tole. — Yerpo Ha? 20:55, 8. avgust 2024 (CEST)
Lokacijska karta Kavkaz
[uredi | uredi kodo]Prosim, da nekdo prenese lokacijsko karto Location map Caucasus mountains. Hvala! Octopus (pogovor) 11:50, 12. avgust 2024 (CEST)
- @Octopus: morala bi obstajati pod Modul:Location map/data/Caucasus mountains ali Modul:Location map/data/Kavkaz. V katerem članku pa ne deluje? Lp, — GeographieMan[~MSG~] 14:20, 12. avgust 2024 (CEST)
- Mislim da Kluhorski prelaz, sem tam dodala | pushpin_map = Gruzija#Kavkaz. --Pinky sl (pogovor) 15:12, 12. avgust 2024 (CEST)
Deluje pod pushpin_map = Kavkaz. Hvala!--Octopus (pogovor) 18:38, 12. avgust 2024 (CEST)
Prihaja kmalu: Nova funkcionalnost podsklicevanja - poskusite jo!
[uredi | uredi kodo]Pozdravljeni. Že mnogo let so člani skupnosti predlagali preprost način ponovne uporabe sklicev z različnimi podrobnostmi. Prihaja MediaWiki rešitev: nova funkcionalnost podsklicevanja bo delovala tako v kodnem kot vizualnem urejevalniku in bo obogatila trenutni sistem sklicevanja. Še naprej lahko uporabljate druge načine sklicevanja, vendar boste morda naleteli na uporabo podsklicevanja v člankih drugih urejevalcev. Več informacij o tej funkcionalnosti je na strani projekta.
Želimo vaše povratne informacije, da zagotovimo, da funkcionalnost za vas pravilno deluje:
- Prosimo, preizkusite trenutno razvito različico na betawikiju in nam poveste svoje mnenje.
- Tu se prijavite, če želite prejemati nadaljnje razvojne informacije in/ali povabila k sodelovanju pri raziskavah uporabniških aktivnosti.
Ekipa tehničnih želja Wikimedija Nemčije načrtuje, da to funkcionalnost aktivira na Wikimedijinih vikijih kasneje tega leta. Pred aktivacijo bo ekipa kontaktirala ustvarjalce in vzdrževalce orodij ter predlog v povezavi z referenciranjem.
Prosimo, pomagajte nam razširiti to sporočilo. --Johannes Richter (WMDE) (talk) 10:36, 19 August 2024 (UTC)
Malo tehnično vprašanje
[uredi | uredi kodo]Zanima me, ali obstaja ekvivalent Posebno:KajSePovezujeSem za "čarobne besede"? Ne vem, kateri genij se je kdajkoli spomnil pri državah parameter |population_estimate_year
izpolniti s {{CURRENTYEAR}}, toda našel sem že dva taka primera in bi rad poskrbel, da jih ni več ... —Upwinxp ✉ 22:35, 22. avgust 2024 (CEST)
- Lahko si pomagaš z iskanjem v sami kodi: insource:CURRENTYEAR (38 zadetkov). -- Janezdrilc 23:00, 22. avgust 2024 (CEST)
- Vrhunsko. Nisem niti vedel, da obstaja takšno iskanje. Hvala! —Upwinxp ✉ 07:26, 23. avgust 2024 (CEST)
Kandidatura za odbor zaupnikov Fundacije Wikimedia: Maciej Nadzikiewicz/uporabnik:Nadzik
[uredi | uredi kodo]Pozdravljeni! Pišem vam, da pridobim povratne informacije ter vas prosim za podporo.
Kandidiram na prihajajočih volitvah v odbor zaupnikov Fundacije Wikimedia (odbor prostovoljcev, ki nadzirajo Fundacijo Wikimedia) in poskušam zagotoviti, da v odboru predstavljam mnenja čim več uporabnikov.
Sem aktiven uporabnik Wikimedie (140.000+ urejanj na 462 projektih in 3000+ administrativnih posegov) z več naprednimi uporabniškimi pravicami. Imam izkušnje s članstvom v odboru Wikimedie Evropa, kjer sem zastopal 29 članic podružnic. Kot izvedenec Wikimedie sem večkrat nastopil v poljskem parlamentu. Bil sem tudi eden od organizatorjev Wikimanie 2024. V splošnem razumem izzive, s katerimi se uporabniki srečujejo, ampak se hočem podučiti o težavah, ki se nanašajo na ta viki in bi jih želeli sporočiti Fundaciji.
Prosim, odpustite mi, ker ne razumem slovenščine. Na vaša vprašanja bom odgovarjal s pomočjo strojnega prevajanja. Prosim vas, če me kontaktirate (wiki-mail, pogovorna stran na Meti). Oglejte si tudi video v kandidaturi.
Odločil sem se, da bom odgovoril na vsa vaša vprašanja, ki mi jih bo to leto postavila skupnost. Moja kandidatna izjava je na voljo v 19 jezikih.
Upam na podporo na volitvah, ki se bodo začele 3. septembra. Čas za spremembe je zdaj! Nadzik (pogovor) 13:15, 27. avgust 2024 (CEST)
MOS namespace transition
[uredi | uredi kodo]Hello -- as part of phab:T363538 and as announced in Tech News this week, the MOS
namespace was added to slwiki this morning. The output of the title migration script can be found at phab:T363538#10134224. No pages were moved, but please review any pages starting with MOS:
and fix any broken links.
CAnanian (WMF) (pogovor) 18:32, 10. september 2024 (CEST)
Avtomatsko generirana kategorija
[uredi | uredi kodo]Zadnje čase se mi dogaja, da se med kategorijami avtomatično pojavi Pages with image sizes containing extra px. A je kaj novega na to temo ali jaz kaj narobe delam. Ljuba24b (pogovor) 14:39, 14. september 2024 (CEST)
- Kategorija:Strani z velikostjo slik, ki vsebujejo odvečni px trenutno sledi številnim člankom, ki zaradi hrošča, umešča trenutno veljavno sintakso
<gallery>...</gallery>
v to kategorijo. Glejte T374311. Izvesti ni potrebno nikakršnih ukrepov, dokler se ta hrošč ne odpravi. --Pinky sl (pogovor) 16:59, 14. september 2024 (CEST)
WikiOutdoor Training 2024 – poročilo
[uredi | uredi kodo]Prejšnji konec tedna sva imela Smihael in jaz čast sodelovati na WikiOutdoor Trainingu 2024, dvodnevni delavnici fotodokumentiranja kulturne in naravne dediščine, ki je potekala v Prespi v Makedoniji. Njen namen je bil drugim wikiskupnostim prikazati izvedbo tovrstnega dogodka, s kakršnimi ima makedonska skupnost bogate izkušnje in se jih loteva že vrsto let. Z Mihom sva mnenja, da bi bila organizacija fotoekspedicije izvedljiva tudi v naši skupnosti in da obstaja ogromno potenciala, ki bi ga na ta način lahko izkoristili. Več pa v poročilu, ki sva ga pripravila. —Upwinxp ✉ 11:00, 17. september 2024 (CEST)
- Krasno. Lahko pomagam pri organizaciji, če se lotimo tega. --Pinky sl (pogovor) 11:50, 17. september 2024 (CEST)
Vaš wiki bo kmalu v bralnem načinu
[uredi | uredi kodo]Preberite to sporočilo v drugem jeziku • Pomagajte prevesti v vaš jezik
Fundacija Wikimedija bo preklapljala promet med njenimi podatkovnimi centri. To omogoča, da bodo Wikipedija in drugi Wikimedijini projekti ostali online tudi v primeru izpada.
Ves promet bo preklopljen v 25 septembra Preizkus se bo začel ob 15:00 UTC.
Zaradi omejitev programja MediaWiki se bodo tekom testiranja ustavila vsa urejanja. Opravičujemo se za prekinitev, hkrati pa tudi delujemo na zmanjšanju teh v bodoče.
Pol ure pred pričetkom preklopa bo na vseh wikijih prikazana pasica. This banner will remain visible until the end of the operation.
Vse wikije boste lahko, za kratek čas, samo brali, ne pa tudi urejali.
- You will not be able to edit for up to an hour on Wednesday 25 September 2024.
- Če bi hoteli shraniti urejanja, se vam bo prikazala napaka. Upamo, da urejanja v tem času ne bodo izgubljena, vendar vam tega ne moremo zagotoviti. Če vidite sporočilo napake, prosimo počakajte, dokler se stanje ne normalizira. Nato boste lahko shranili vaša urejanja. Svetujemo vam, da pred tem naredite kopijo vaših urejanj.
Drugi učinki:
- Opravila v ozadju bodo upočasnjena, nekatera pa prekinjena. Rdeče povezave se morda ne bodo posodobile tako hitro kot normalno. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.
- We expect the code deployments to happen as any other week. However, some case-by-case code freezes could punctually happen if the operation require them afterwards.
- GitLab bo nedosegljiv za okrog 90 minut.
Ta dogodek se lahko prestavi, če je potrebno. Urnik lahko preberete na wikitech.wikimedia.org. Kakršnekoli spremembe bodo objavljene v urniku.
Prosimo, če te informacije delite z vašo skupnostjo.Trizek_(WMF), 11:38, 20. september 2024 (CEST)
Anatomske predloge
[uredi | uredi kodo]A imamo v naših vrstah kakšnega anatoma, medicinca, ki bi pomagal pri anatomskih predlogah. Zaenkrat sta dve: Predloga:Anatomija človeka in Predloga:Kosti trupa. Sem si zadala prevelik zalogaj. Sploh zadnja je potrebna popravkov. Pinky sl (pogovor) 18:41, 26. september 2024 (CEST)
- Seveda. Bom pregledal tekom naslednjega tedna. --TadejM pogovor 00:26, 27. september 2024 (CEST)
- Zadnja ima oznako "v delu", ko boš zaključil lahko oznako odstraniš. --Pinky sl (pogovor) 09:03, 27. september 2024 (CEST)
'Wikidata item' link is moving. Find out where...
[uredi | uredi kodo]Hello everyone, a small change will soon be coming to the user-interface of your Wikimedia project. The Wikidata item sitelink currently found under the General section of the Tools sidebar menu will move into the In Other Projects section.
We would like the Wiki communities feedback so please let us know or ask questions on the Discussion page before we enable the change which can take place October 4 2024, circa 15:00 UTC+2.
More information can be found on the project page.
We welcome your feedback and questions.
MediaWiki message delivery (pogovor) 20:57, 27. september 2024 (CEST)
Članki za naselja na Koroškem v Avstriji
[uredi | uredi kodo]S Sportijem sva ravnokar govorila o ustvaritvi člankov za vsa naselja na Koroškem v Avstriji. Več razlogov je, zakaj bi bilo to zelo koristno, po mojem mnenju praktično nujno. Ker imamo dogovor, da se množično strojno člankov več ne ustvarja, me zanima, ali bi bil še kdo mnenja, da naredimo izjemo za ta primer. -- Janezdrilc 19:00, 30. september 2024 (CEST)
- Kako bi strojno to naredila? Imata kakšen primer kako bi izgledalo? --Pinky sl (pogovor) 19:23, 30. september 2024 (CEST)
- Produkt bo verjetno izgledal podobno kot že obstoječe škrbine o hrvaških, srbskih, madžarskih ... naseljih? Jaz se strinjam glede uporabnosti in podpiram idejo; prototipni članek lahko skupaj oblikujemo in zrafiniramo, da bo vključeval tisto, kar se nam zdi pomembno. Treba pa bo prej pripraviti pregledan in prečiščen seznam slovenskih krajevnih imen. O njih in o problemih v zvezi z njimi na naši wiki je bilo že nekaj povedanega mdr. tukaj. —Upwinxp ✉ 22:30, 30. september 2024 (CEST)
Če bi članki vsebovali uvodno vrstico, infopolje in kategoije, bi bilo več kot dovolj. Razmišljam, če bi se iz kakšne avstrijske baze podatkov ustvarili članki z nemški imeni in se jih potem ročno preusmerja na slovenska imena, katera jih seveda imajo. Z botom bi se nato dopolnile uvodne vrstice in infopolja s slovenskimi imeni. Se strinjam, da bodo kje pa kje težavni primeri glede slovenskih imen, ampak v večini primerov jih najbrž ne bi smelo bit. Kategorizacija bi lahko bila urejena kar po občinah, namesto da damo vse v Kategorijo:Naselja v Zvezni deželi Koroška. Janezdrilc 23:52, 30. september 2024 (CEST)
- Nisem pristaš kreiranja člankov, ki imajo samo uvodno vrstico in infopolje, tega imamo že tako na tone. Vsaj kakšna malenkost zraven naj bo - recimo sosednji kraji in število prebivalcev. — Yerpo Ha? 08:02, 1. oktober 2024 (CEST)
- V primeru naselij tudi škrbine iz infopolja in uvodne vrstice nudijo podatke kot lego na zemljevidu, občino, poštno številko, število prebivalcev ..., zato se meni zdijo dosti manj slaba ideja kot drugi tipi škrbin, ki jih imamo na kupe. Verjetno pa ne bi bilo težko strojno vključiti še podatkov, kot je narodnostna sestava ob zadnjem popisu. Zato pravim, da dajmo skupaj ustvariti in odobriti prototipen članek, preden jih po njegovem kopitu ustvarimo več. —Upwinxp ✉ 08:30, 1. oktober 2024 (CEST)
- Strinjam se, da bi bila sistematična obdelava dobrodošla. Glede zgodovinskih in obstoječih slovenskih imen je precej knjižnih virov, spletne zbirke pa so povečini pomanjkljive. Nekaj virov sem zbral na Uporabnik:Smihael/Slovenski toponimi, hranim tudi kopijo knjige Naša slovenska krajevna imena. Precej dejavna sta @Bojan2005 in @JozefD. -- Miha 12:03, 1. oktober 2024 (CEST)
Sporti, če si za, ali bi lahko ustvaril par poskusnih člankov? Imamo pa že ustvarjeno {{Infopolje Naselje v Avstriji}}. -- Janezdrilc 17:31, 7. oktober 2024 (CEST)
- Najprej je treba določit kaj točno se bo vnašalo in iz kje. Problem je tudi, ker manjka nekaj člankov o okrajih in občinah, ki vsebujejo sezname naselij. Tako ni jasno koliko sploh je naselij (glede na seznam slovenskih imen krajev v Avstriji nekaj čez 1000). --Sporti (pogovor) 18:38, 7. oktober 2024 (CEST)
Najbolje bi bilo uporabiti kakšno avstrijsko državno bazo podatkov, mogoče statistični urad. Mislim, da je najboljše ustvariti članke z nemškimi naslovi po njihovih uradnih statistikah. Slovenske inačice imen bomo najbrž naknadno morali sproti identificirati in članke sloveniti. Če bi bili za začetek samo "nemški" članki, bi bilo super. -- Janezdrilc 18:45, 7. oktober 2024 (CEST)
Tule sem našel Ortsverzeichnis Kärnten za leto 2021. Okoli 3000 naselij vsebuje. Podatki so iz Avstrijskega statističnega urada. -- Janezdrilc 20:16, 7. oktober 2024 (CEST)
- Tako nekako kot Bogenfeld? --Sporti (pogovor) 22:22, 7. oktober 2024 (CEST)
- {{Infopolje Naselje v Avstriji}} je videti pomilovanja vredno. Lahko ga v naslednjih dneh posodobim na osnovi infopolja Naselje, s prilagoditvami za avstrijske specifike po želji. —Upwinxp ✉ 22:28, 7. oktober 2024 (CEST)
- Infopolje potrebujo kompletno prenovo. Trenutno je mešanica nemških parametrov (zato da je podpiral prenos infopolj iz :de člankov) in angleških (da je deloval prevajalnik oz. prenos iz :en). Če imaš motivacijo se ga kar loti. Pripravi v peskovniku predloge, bom pomagala pri osnovnem testiranju. --Pinky sl (pogovor) 11:40, 8. oktober 2024 (CEST)
- Ok, se bom lotil popoldne ali v naslednjih dneh. Dvo-ali trojezičnega infopolja niti ne bi bilo težko narediti, povejte pa, če bi radi kak poseben parameter. Ni treba, da imamo povsod vse skopirano po enwiki.:) —Upwinxp ✉ 12:53, 8. oktober 2024 (CEST)
- Prenovo je najboljše narediti s poenotenimi parametri v samo enem jeziku (slovenščini). Če se bodo uporabljali neenotni parametri in jeziki, bo koda nepregledna, zmeda pa bo tudi v člankih. --TadejM pogovor 14:52, 8. oktober 2024 (CEST)
- Jaz sem načeloma zelo za parametre v slovenščini, toda infopolje se že uporablja na 163 straneh. Če kdo z botom premelje obstoječa infopolja, lahko naredimo samo v slovenščini. —Upwinxp ✉ 16:08, 8. oktober 2024 (CEST)
- Najboljša rešitev je, da se dopusti ob slovenskih parametrih še nemške in angleške (če se prenaša infopolje iz de ali en). --Sporti (pogovor) 17:40, 8. oktober 2024 (CEST)
- Tako zdaj delam. {{Infopolje Naselje v Avstriji/peskovnik}}. —Upwinxp ✉ 17:43, 8. oktober 2024 (CEST)
Na de: so mi dali njihov seznam koroških naselij, ki že imajo svoj wikipodatkovni predmet: de:Wikipedia:WikiProjekt Österreich/WD/Ortschaften/Kärnten. 1032 jih je trenutno, posodabljajo pa ga z botom. Kategorizacija naselij pa mislim, da je najbolje, če je urejena tako kot pri slovenskih, torej samo "Naselja Občine X". Za razliko od slovenskih imajo pri njih v uradnem imenu ali Občina ali Trška občina ali pa Mestna občina (seznam na uradni strani dežele). Na strani de:Villach imajo še povezavo do seznama vseh avstrijskih naselij na dan 1. januar 2024: Bevölkerung am 01.01.2024 nach Ortschaften (Gebietsstand 01.01.2024). Mogoče je najbolje po njem narediti Seznam naselij na Koroškem (zvezna dežela) pa se najprej v njem prevede vsaj okraje in občine. -- Janezdrilc 14:07, 8. oktober 2024 (CEST)
Seznam naselij na Koroškem (zvezna dežela) je sedaj pripravljen za ustvaritev člankov. Kot rečeno, za kategoriziranje bi jaz predlagal isti sistem, kot ga imamo za slovenska naselja: primer Kategorija:Naselja Mestne občine Breže. Podatke o vrstah občin (občina, trška občina, mestna občina) sem dodal v Seznam občin na Koroškem (zvezna dežela). Beljak je izjema, zato lahko kategorijo poimenujemo kot Naselja mesta Beljak ali Naselja Statutarnega mesta Beljak, pač kakor se komu zdi ustrezneje. Pri ustvaritvi člankov je treba izpustiti celovške okraje (v seznamu prvih 15 vnosov) in pa mestne predele Beljaka – začnejo se na "Villach-X" (v seznamu vnosi 67–73). -- Janezdrilc 17:59, 16. oktober 2024 (CEST)
- Ali lahko počakate, da dokončam s pripravo infopolja, ki je zaenkrat še v peskovniku. Tam bo tudi avtomatska kategorizacija, če bodo vsi podatki pravilno pripravljeni. Upam, da bo tekom vikenda vse pripravljeno in bom lahko dala točne informacije kako lahko pripraviti enostavno infopolje. Ampak najprej mora delati na obstoječih člankih. Mislim, da ni treba hiteti. --Pinky sl (pogovor) 18:24, 16. oktober 2024 (CEST)
Še tale težavica. Imamo članek o vasi Vrata-Megvarje (Thörl-Maglern), ki da ima okoli 700 prebivalcev. V seznamu naselij je ni in tudi na Avstrijskem zemljevidu ne. Očitno so pod to ime združena naslednja tamkajšnja uradna naselja (navajam v nemščini, da je lažje najti na zemljevidih, in število prebivalcev v oklepaju):
- Maglern (285)
- Thörl-Maglern-Greuth (9)
- Oberthörl (57)
- Unterthörl (236)
- Pessendellach (59).
Skupno to res nanese 646 prebivalcev. Železniška postaja Thörl-Maglern se nahaja v vasu Unterthörl, Župnija Thörl-Maglern pa se nahaja v vasi Maglern. Očitno imamo primer soroden naši Kapli na Kozjaku, ki smo jo spremenili v razločitev s povezavami do uradnih naselij Zgornja Kapla in Spodnja Kapla. -- Janezdrilc 14:51, 17. oktober 2024 (CEST)
IČ, oktober 2024
[uredi | uredi kodo]Še en odprt predlog imamo, z že kar nekaj brade, prosim za glasove, da mi ga ne bo treba zaključiti zaradi pomanjkanja interesa. Ob tej priložnosti povabim vse, da pobrskate po svojih zadnjih objavah (ali drugih, ki ste jih morebiti opazili) in nominirate kaj godnega za IČ. — Yerpo Ha? 11:05, 1. oktober 2024 (CEST)
Invitation to Participate in Wiki Loves Ramadan Community Engagement Survey
[uredi | uredi kodo]Dear all,
Apologies for writing in English. Please help to translate in your language. We are excited to announce the upcoming Wiki Loves Ramadan event, a global initiative aimed at celebrating Ramadan by enriching Wikipedia and its sister projects with content related to this significant time of year. As we plan to organize this event globally, your insights and experiences are crucial in shaping the best possible participation experience for the community.
To ensure that Wiki Loves Ramadan is engaging, inclusive, and impactful, we kindly invite you to participate in our community engagement survey. Your feedback will help us understand the needs of the community, set the event's focus, and guide our strategies for organizing this global event.
Survey link: https://forms.gle/f66MuzjcPpwzVymu5
Please take a few minutes to share your thoughts. Your input will make a difference!
Thank you for being a part of our journey to make Wiki Loves Ramadan a success.
Warm regards,
User:ZI Jony 05:20, 6. oktober 2024 (CEST)
Wiki Loves Ramadan Organizing Team
Infopolje Zgodovinsko obdobje
[uredi | uredi kodo]Odločil sem se razširiti članek Srednji vek, pa bi mi prav prišlo Infopolje Zgodovinsko obdobje (Template:Infobox historical era), uporabno tudi drugje. Pri prevajanju sem pripravljen sodelovati. Octopus (pogovor) 00:11, 11. oktober 2024 (CEST)
- @Octopus: postavljeno Predloga:Infopolje Zgodovinsko obdobje. Predloga je zelo preprosta in ne zahteva nobenih težjih prevodov. — Yerpo Ha? 08:08, 11. oktober 2024 (CEST)
Hvala!--Octopus (pogovor) 08:38, 11. oktober 2024 (CEST)
Geopedia
[uredi | uredi kodo]Geopedia je, kot je videti, dokončno vzela slovo. Po infopoljih in med zunanjimi povezavami imamo lepo število povezav nanjo, ki bi jih zdaj bilo treba odstraniti oziroma jim poiskati alternative. Če ima kdo predlog, katere, na dan z njim. Za nekatere zadeve je vsaj pogojno primeren OpenStreetMap, veljalo bi preučiti tudi E-prostor, PISO ali kak drug državni portal. Jaz zaenkrat pogrešam predvsem možnost prikaza obsega/meja naselij, za kar je OSM, in tudi Google Zemljevidi, neuporaben. —Upwinxp ✉ 14:34, 14. oktober 2024 (CEST)
Hm:
- Maps deluje
- Geopedia World tudi
--Andrejj (pogovor) 06:38, 15. oktober 2024 (CEST)
- Pa res. Na Geopedio World sem že pozabil, ko sem jo nazadnje obiskal, je bila še precej skromnejša. —Upwinxp ✉ 07:58, 15. oktober 2024 (CEST)
- Po lanskem prevzemu domačega podjetja Sinergise, ki je portal razvijalo in vzdrževalo, s strani ameriškega Planeta (gl. npr. https://spacenews.com/planet-acquires-slovenian-startup-sinergise/, https://newsletter.terrawatchspace.com/thoughts-on-planets-acquisition-of/) in kasnejši ugasnitvi portala Geopedia.si je tudi prihodnost portala Geopedia World pod vprašajem, zato se določene zbirke že pripravlja na selitev (wikiversity:sl:Spomeničarski_problemi#Kam_po_Geopediji?). V infopoljih o slovenskih naseljih (in drugje, kjer je bil namen povezovanje lažji dostop do ortofoto posnetkov ali prikazovanje mej med različnimi administrativnimi enotami) bi se namesto slovenske Geopedije lahko preusmerilo na državni portal Prostor (https://ipi.eprostor.gov.si/jv/) ali pa prek GURS-ovega javnega spletnega servisa WMS (https://eprostor.gov.si/imps/srv/slv/catalog.search#/metadata/1e0f54cf-9303-4140-8c20-352d5468c0b3; podatki na voljo pod pogoji CC-BY 4.0) v wikizemljevide (https://www.mediawiki.org/wiki/Extension:Kartographer) --Miha 12:41, 15. oktober 2024 (CEST)
Časovni pasovi v infopoljih
[uredi | uredi kodo]Ko smo že pri infopoljih, me zanima mnenje ostalih glede tega, da imamo pri praktično vseh naseljih zapisan časovni pas. Meni se zdi to odvečen podatek, ki bi ga pri slovenskih in ostalih srednjeevropskih krajih lahko pobrisali in naredili infopolja vsaj za dve vrstici krajša in preglednejša. Pri vseh državah in pri naseljih držav, ki se raztezajo čez več pasov, je podatek seveda pomemben. Vidi kdo drug v tem podatku vrednost?
Poleg tega sem se spraševal o oznakah časovnih pasov, ki jih imamo v angleščini: CET, CEST, EET in podobno. Večina ostalih evropskih wikijev v infopoljih to oznako izpušča in izpisuje samo UTC ±X, nekaj jih uporablja kratice v svojem jeziku (de, ponekod fr), nekaj pa jih izpisuje s celo besedo (npr. ponekod hr). V nekaj člankih sem eksperimentiral z zapisom na dolgo, kar večinoma deluje štorasto (primer). Predlagam, da te kratice pobrišemo in pustimo le oznake v UTC, neobvezno pa napišemo s celo besedo, če prostor dopušča (zgled). Mnenja? —Upwinxp ✉ 15:25, 14. oktober 2024 (CEST)
- Za slovenska naselja je (za nas) to polje odveč. --Andrejj (pogovor) 06:40, 15. oktober 2024 (CEST)
Kar se oznak tiče, je po moje dovolj samo UTC. Me pa nekako bolj nagiba k ohranitvi zapisa. -- Janezdrilc 13:00, 15. oktober 2024 (CEST)
Program CEE Hub Microgrant
[uredi | uredi kodo]Program CEE Hub Microgrant je še vedno odprt za prijave skupnosti iz Srednje in Vzhodne Evrope. Od oktobra 2024 bomo sprejemali tudi predloge skupnosti iz Srednje Azije.
Program mikrograntov CEE Hub bo financiral projekte v vrednosti od 50 do 500 EUR.
Merila in druge podrobnosti najdete v programu. Prijavni obrazec je dostopen na Meta strani, kjer boste morali odgovoriti na nekaj preprostih vprašanj.
Na tej strani je na voljo tudi seznam že oddanih prijav do oktobra 2024, kar vam lahko pomaga dobiti vpogled v projekte drugih skupnosti.
Če imate kakršnakoli vprašanja, nam prosim sporočite (stopite v stik z nami). Veselimo se vaših prijav! --TRistovski-CEEhub (pogovor) 20:37, 21. oktober 2024 (CEST)
'Wikidata item' link is moving, finally.
[uredi | uredi kodo]Hello everyone, I previously wrote on the 27th September to advise that the Wikidata item sitelink will change places in the sidebar menu, moving from the General section into the In Other Projects section. The scheduled rollout date of 04.10.2024 was delayed due to a necessary request for Mobile/MinervaNeue skin. I am happy to inform that the global rollout can now proceed and will occur later today, 22.10.2024 at 15:00 UTC-2. Please let us know if you notice any problems or bugs after this change. There should be no need for null-edits or purging cache for the changes to occur. Kind regards, -Danny Benjafield (WMDE) 13:29, 22. oktober 2024 (CEST)
CampaignEvents extension and the upcoming CEE Hub Office Hour
[uredi | uredi kodo]Some of you have already been in contact with the Event Registration tool, that we are using for our monthly Office Hours. As this tool is part of the wider CampaignEvents extension, we would dedicate our upcoming monthly Office Hour to this topic and during the call will be present as well Benedict Nnaemeka Udeh, who will have a short demo about this extension and will answer your questions.
The Office Hour will be held on 18th of November (Monday) at 17:00 CET. All the details about local time and how to register yourself are available on our Meta page.
In the meantime, you can check this Meta page about the extension, where you can find all the details about three key functionalities:
- Event Registration tool, allows campaign organizers to manage event registrations directly on the wiki. You can find instructions on how to use it here.
- Event list, global, automated list of events on the wikis. It can be accessed by going to SpecialːAllEvents.
- Invitation list, finding past contributors on the selected articles, that can be useful to be invited in the upcoming edit-a-thons, contests, campaigns, etc. You can view this video to see how it works.
You can find information on how this extension can be deployed on your Wikipedia here, which requires community discussion and consensus.
--MediaWiki message delivery (pogovor) 18:19, 28. oktober 2024 (CET)
Final Reminder: Join us in Making Wiki Loves Ramadan Success
[uredi | uredi kodo]Dear all,
We’re thrilled to announce the Wiki Loves Ramadan event, a global initiative to celebrate Ramadan by enhancing Wikipedia and its sister projects with valuable content related to this special time of year. As we organize this event globally, we need your valuable input to make it a memorable experience for the community.
Last Call to Participate in Our Survey: To ensure that Wiki Loves Ramadan is inclusive and impactful, we kindly request you to complete our community engagement survey. Your feedback will shape the event’s focus and guide our organizing strategies to better meet community needs.
- Survey Link: Complete the Survey
- Deadline: November 10, 2024
Please take a few minutes to share your thoughts. Your input will truly make a difference!
Volunteer Opportunity: Join the Wiki Loves Ramadan Team! We’re seeking dedicated volunteers for key team roles essential to the success of this initiative. If you’re interested in volunteer roles, we invite you to apply.
- Application Link: Apply Here
- Application Deadline: October 31, 2024
Explore Open Positions: For a detailed list of roles and their responsibilities, please refer to the position descriptions here: Position Descriptions
Thank you for being part of this journey. We look forward to working together to make Wiki Loves Ramadan a success!
Warm regards,
The Wiki Loves Ramadan Organizing Team 06:12, 29. oktober 2024 (CET)