Prijeđi na sadržaj

Korisnik:Inokosni organ/Fudbalska reprezentacija Srbije

Izvor: Wikipedija
Srbija Srbija
Boje               
Generalno
Konfederacija UEFA
Nadimci Orlovi
FIFA-in rang Decrease 33.
Ličnosti
Izbornik Srbija Dragan Stojković
Najviše nastupa Dušan Tadić (107)
Najviše golova Aleksandar Mitrović (58)
Historija
Prva utakmica Češka Češka 1:3 Srbija
(Uhersko Hradište, Češka; 18. augusta 2006.)
Najveća pobjeda Azerbejdžan Azerbejdžan 1:6 Srbija Srbija
(Baku, 17. oktobra 2007.)
Srbija Srbija 6:1 Bugarska Bugarska
(Beograd, 19. novembra 2008.)
Srbija Srbija 6:1 Wales Wales
(Novi Sad, 11. septembra 2012.)
Najveći poraz Ukrajina Ukrajina 5:0 Srbija Srbija
(Lavov, 7. juna 2019.)
Natjecanja
Natjecanje Najbolji plasman
UEFA Euro
Dresovi
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Domaći
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Gostujući

Fudbalska reprezentacija Srbije predstavlja Srbiju u međunarodnim fudbalskim takmičenjima i pod kontrolom je Fudbalskog saveza Srbije. 2006

Najveće uspehe reprezentacija Srbije je napravila osvajanjem četvrtog mesta na Svetskom prvenstvu 1930. i 1962. godine. Takođe, dva puta su igrana i finala Evropskog prvenstva (1960. i 1968. godine). Na Olimpijskom fudbalskom turniru u Rimu 1960. godine osvojena je zlatna medalja.

Utakmice kao domaćin reprezentacija Srbije najčešće igra na stadionu Rajko Mitić i na stadionu Partizana, koji se nalaze u Beogradu.

Reprezentacija Srbije, od 2006. godine, ima nadimak Orlovi, a pre toga je zbog svojih prepoznatljivih dresova reprezentacija imala nadimak Plavi.

Fifa i Uefa tretiraju reprezentaciju Srbije kao naslednicu medalja i uspeha Jugoslavije.[1] Najviše nastupa za reprezentaciju Srbije ima Dušan Tadić dok je najbolji strelac Aleksandar Mitrović.

Historija

Pre 2006. godine, fudbaleri Srbije igrali su za države pod sledećim imenima:

Period pre Drugog svetskog rata

Reprezentacija Kraljevine Jugoslavije je svoju prvu službenu utakmicu odigrala 1920. godine protiv Čehoslovačke na 7. olimpijskim igrama u Antverpenu i izgubila rezultatom 7:0, što je, do danas, ostao najubedljiviji poraz. Tek sastavljen tim je ovim porazom okončao učešće na ovom Olimpijskom fudbalskom turniru, pošto se isti igrao po kup sistemu. Prvi gol za reprezentaciju Jugoslavije postigao je prvi kapiten reprezentacije Artur Dubravčić na utakmici protiv Egipta u Antverpenu 1920. Sastav tadašnje reprezentacije činili su: Vrđuka, Župančić, Šifer, Tavčar, Cindrić, Rupec, Vragović, Dubravčić, Perška, Granec, Ružić, Porobić, Šolc, Simić, Kojić, dok je selektor bio Veljko Ugrinić. Na narednim Olimpijskim igrama 1924. godine u Parizu, žreb ponovo nije bio naklonjen jugoslovenskim fudbalerima. Ponovo su u prvom kolu dobili jednog od glavnih favorita za zlatnu medalju, reprezentaciju Urugvaja.

Fudbal je u Južnoj Americi u tom periodu bio na mnogo većem nivou negoli u Evropi koja se još uvek oporavljala od Velikog rata. Prema očekivanju, Jugoslavija je poražena, takođe, rezultatom 7:0. Na narednim Olimpijskim igrama, podmlađena reprezentacija odlazi sa namerom da zabeleži prvu pobedu i da se ne vrati kući posle prvog kola. Ipak, to se nije dogodilo. Jugoslavija je 29. maja 1928. godine poražena od Portugalije sa 2:1 i to pogotkom Augusta Silve u poslednjem minutu. Prvi pogodak na nekom međunarodnom takmičenju za reprezentaciju Jugoslavije, upravo na ovom meču, postigao je Mirko Bonačić.[2] Ovaj turnir bio je uvertira za prvo Svetsko fudbalsko prvenstvo koje je održano u Urugvaju 1930. godine.

Prvo Svetsko prvenstvo 1930. godine u Montevideu

Fudbaleri Jugoslavije sa peharom namenjenim trećeplasiranoj reprezentaciji na Svetskom šampionatu 1930. godine.

Zbog predugačkog puta, koji je trebalo da traje više od 15 dana, nastup reprezentacije na prvenstvu bio je doveden u pitanje, kao i činjenica da bi se, zbog istog, trebalo prekinuti domaće prvenstvo koje je ulazilo u samu završnicu. Ipak na prvo Svetsko prvenstvo reprezentacija Jugoslavije otišla je u oslabljenom sastavu, bez hrvatskih fudbalera. Nekoliko meseci pre početka prvenstva, FIFA je izmestila sedište Fudbalskog saveza Jugoslavije iz Zagreba u Beograd što je bio razlog da se hrvatski igrači ne odazovu pozivu selektora Boška Simonovića, bivšeg golmana BSK-a i prvog sudije iz Jugoslavije koji je sudio neku međunarodnu fudbalsku utakmicu.[3] Pored proverenih domaćih fudbalera, kao što su kapiten Milutin Ivković i Blagoje Marjanović, selektor Simonović se odlučio da u sastav uvrsti i maloletnog igrača BSK-a, Aleksandra Tirnanića „Tirketa” koji je golovima na prijateljskim mečevima sa Bugarskom u Beogradu, 13. aprila 1930. godine i 15. juna iste godine zaslužio poziv u reprezentaciju.

Na ovom prvenstvu našlo se trinaest reprezentacija, raspoređenih u četiri grupe — jedna je bila sačinjena od četiri, a ostale od po tri reprezentacije. Voljom žreba, selekcija Jugoslavije našla se u grupi 2 sa južnoameričkim reprezentacijama: Brazilom i Bolivijom.

Brazilci su, zbog unutrašnjeg razdora, igrali gotovo isključivo samo sa igračima iz Rio de Žaneira.[4] Jugosloveni su iznenadili u prvoj utakmici grupe i golovima Aleksandra Tirnanića i Ivice Beka već na poluvremenu vodili rezultatom 2:0. Jugosloveni su postigli i treći gol, koji im je sudija poništio zbog ofsajda u prvom poluvremenu.[5] U nastavku, Brazil postiže gol za 2:1, do kraja se igra, najviše, pred golom Milovana Jakšića, ali se rezultat nije više menjao. Kasnije su obe ekipe glatko pobedile Boliviju, a Jugoslavija je prošla u polufinale na račun Brazilaca koji nisu opravdali status nosioca. Svojim pogotkom protiv Brazila, Aleksandar Tirnanić, postao je prvi maloletni strelac nekog pogotka na Svetskim prvenstvima. Jugoslavija je bila prva evropska reprezentacija koja je zaigrala polufinale Svetskog prvenstva. U polufinalu Jugoslavija je poražena od domaćina Urugvaja sa 6:1. Susret je obeležilo kontroverzno i neprofesionalno suđenje brazilskog arbitra Pero Žilberta.[6][7] Utakmica za treće mesto prvi i jedini put na prvenstvu se nije igrala, a kako je Urugvaj postao šampion, Jugoslavija je osvojila bronzanu medalju.[8] Par godina kasnije, FIFA je odlučila da zbog bolje gol razlike, selekciju Sjedinjenih Američkih Država vodi kao trećeplasiranu na ovom šampionatu.

Period od 1948. do 1992.

Dragan Džajić, najbolji igrač i strelac Evropskog prvenstva 1968. godine u Italiji.

Na Olimpijskom fudbalskom turniru u Londonu, 1948. godine, Jugoslavija je osvojila srebrnu medalju.[9] Na Svetskom prvenstvu 1950. godine čiji je domaćin bio Brazil, Jugoslavija je na kraju, zauzela peto mesto u generalnom plasmanu.[10]

Na narednom velikom reprezentativnom takmičenju, Olimpijskom fudbalskom turniru u Helsinkiju 1952. godine, reprezentacija je u finalnom susretu odigranom 2. avgusta 1952. godine, igrala sa Mađarskom i izgubila 2:0. U Švajcarskoj na Svetskom prvenstvu 1954. godine u četvrtfinalu „plave” je čekao jedan od favorita za titulu prvaka sveta, selekcija Zapadne Nemačke. Nemci su brzo poveli, već u devetom minutu autogolom Ivana Horvata, a konačan rezultat postavio je u 85. minutu Helmut Ran.

Na Svetskom prvenstvu u Švedskoj 1958, ponovo je Jugoslaviju na putu do polufinala čekala reprezentacija Zapadne Nemačke. U još jednom neizvesnom i tvrdom meču, Nemačka je slavila golom Helmuta Rana u 12. minutu. U finalu Evropskog prvenstva 1960, Plavi su ponovo poraženi od Sovjetskog Saveza sa 2:1, pošto je Viktor Ponedeljnik postigao gol u drugom produžetku, tačnije 113. minutu. Mesec dana po okončanju prvog Evropskog prvenstva u fudbalu, Jugoslaviju je očekivao Olimpijski fudbalski turnir čiji je domaćin bila Italija. Dana 10. septembra u Rimu, Jugoslavija je protiv Danske već u prvom minutu došla do vođstva od 1:0 preko Milana Galića, a u 11. Željko Matuš povećava na 2:0. Uz Galića najbolji igrač turnira, Bora Kostić, u 69. minutu pogađa za 3:1, a Danska uspeva da ublaži poraz golom u zadnjim trenucima meča.[11] Jugoslavija je zauzela četvrto mesto na Svetskom prvenstvu u Čileu 1962. godine, tako je ponovljen najbolji rezultat iz 1930. godine. Na Evropskom prvenstvu 1968. u prvom polufinalu, Jugoslavija je savladala reprezentaciju Engleske, golom Dragana Džajića u 86. minutu.[12] Finalni susret odigran je 8. juna. Jugoslavija je povela u 39. minutu golom Dragana Džajića, ali je Anđelo Domengini izjednačio u 80. minutu. Posle dva produžetka rezultat je ostao nepromenjen. UEFA je odlučila da šampiona Evrope ne odluči bacanje novčića, (Italijani su na taj način eliminisali Sovjetski Savez u polufinalu) već da se novi meč odigra 10. juna. U ponovljenom susretu Italija je slavila rezultatom 2:0 i postala šampion Evrope.

Kao jedna od najuticajnijih zemalja tada, Jugoslavija je organizovala Evropsko prvenstvo 1976. godine u Beogradu i Zagrebu. Na završnom turniru našle su se još: Čehoslovačka, Zapadna Nemačka i Holandija. U prvom polufinalu, Jugoslavija je poražena od Zapadne Nemačke posle produžetka sa 4:2 iako je na poluvremenu imala vođstvo od 2:0. U borbi za bronzu, takođe, nakon produžetka su poraženi od Holandije sa 3:2. Titulu prvaka Evrope osvojila je Čehoslovačka čuvenim golom Panenke sa jedanaesterca.

Posle neuspeha na Evropskom prvenstvu 1976. godine reprezentacija je propustila dva velika takmičenja: Svetsko prvenstvo 1978. u Argentini i Evropsko prvenstvo 1980. u Italiji. Ni na narednim šampionatima reprezentacija se nije proslavila. Na Mundijalu 1982. u Španiji završili su takmičenje u grupnoj fazi iza domaćina i Severne Irske. Potpuni fijasko doživljen je na narednom Evropskom prvenstvu 1984. godine u Francuskoj kada su pretrpljena sva tri poraza uz gol razliku od dva data i čak deset primljenih golova (sam Mišel Platini je protiv Jugoslavije postigao het - trik). Međutim, potpuno neočekivano došla je medalja sa Olimpijskog fudbalskog turnira iste godine u Los Anđelesu. U poprilično lakoj grupi B, Jugoslavija je savladala Kamerun sa 2:1, Kanadu sa 1:0 i Irak sa 4:2. Predvođeni odličnim Borislavom Cvetkovićem, tada igračem Dinama iz Zagreba, Jugoslavija je deklasirala Zapadnu Nemačku u četvrtfinalu sa 5:2. U polufinalu je poražena od Francuske sa 4:2, da bi u meču za treće mesto pobedom protiv Italije od 2:1, selekcija obezbedila bronzanu medalju. Pored najboljeg strelca turnira, Borislava Cvetkovića, pažnju na sebe skrenuo je i tada mladi Dragan Stojković.

Uspeh na Olimpijskom fudbalskom turniru bio je kratkog daha, pošto se reprezentacija nije kvalifikovala ni za naredno Svetsko prvenstvo 1986. niti za Evropsko prvenstvo 1988. godine. Od 1986. godine reprezentaciju samostalno preuzima Ivica Osim i znatno je podmlađuje. Reprezentacija je igrala dobro u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 1988. godine, ali je dva puta poražena od Engleske i nije uspela da izbori plasman na završni turnir.

Okosnicu reprezentacije u kvalifikacijama za Mundijal 1990. godine činili su igrači koji su u Čileu 1987. godine postali prvaci sveta za igrače do 20. godina. Na izuzetno dominantan način u kvalifikacionoj grupi sa reprezentacijama: Škotske, Francuske, Norveške i Kipra zauzeta je prva pozicija uz šest pobeda i dva nerešena rezultata bez poraza.

Prvenstvo je počelo ubedljivim porazom u grupi od Zapadne Nemačke sa 4:1. Krucijalnu pobedu Jugoslavija je ostvarila u drugom kolu minimalnim trijumfom nad Kolumbijom, dok je plasman u osminu finala overen rutinskom pobedom od 4:1 nad Ujedinjenim Arapskim Emiratima u trećem kolu grupe D. Zahvaljujući sjajnoj partiji Dragana Stojkovića - Piksija, dvostrukog strelca, u osmini finala Jugoslavija je eliminisala Španiju sa 2:1 pa je prvi put još od 1962. obezbeđeno četvrtfinale. U ovoj fazi takmičenja, ispali su nakon izvođenja jedanaesteraca (nakon 120 minuta golova nije bilo) a zaustavila ih je Argentina. Jugoslavija je na ovom prvenstvu zauzela peto mesto.

Jugoslavija je uspešno završila i kvalifikacije za EURO 1992. godine, zabeleživši sedam pobeda i samo jedan poraz (od Danske u Beogradu 1:2) zauzela je prvo mesto i plasirala se direktno na šampionat starog kontinenta. U okviru ovih kvalifikacija, 31. oktobra 1991. godine, reprezentacija je odigrala jubilarnu 500. utakmicu u kojoj je pobedila Austriju sa 4:1.[13] Sastavljena od igrača koji su bili nosioci igre u domaćim klubovima, Jugoslavija je važila za jednog od favorita na ovom prvenstvu. Međutim, neposredno pred početak prvenstva, zbog ratnog stanja u zemlji i embarga na Saveznu Republiku Jugoslaviju ostatak reprezentacije, bez igrača iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, 31. maja 1992. godine suspendovan je sa prvenstva.[14][15] Na prvenstvo je otišla Danska koja je kasnije postala i šampion Evrope.

Dana 23. maja 1992. godine, reprezentacija je ostala i bez selektora. Posle punih šest godina ostavku je podneo Ivica Osim, zbog rata u Bosni i Hercegovini.[16]

Nakon razlaza Srbije i Crne Gore

Danko Lazović je postigao prvi gol za reprezentaciju samostalne Srbije na susretu protiv Češke.

Odmah po okončanju Svetskog prvenstva u Nemačkoj krenulo je formiranje tima za narednu rundu kvalifikacija (Srbija je nasledila kontinuitet takmičenja, uspehe i medalje bivših republika). Sa mesta selektora smenjen je Ilija Petković, a doveden španski stručnjak Havijer Klemente.[17] Po prvi put reprezentacija je zaigrala u crvenoj garnituri dresova, a nadimak „Plavi” brzo je zamenjen nadimkom „Orlovi”. Dosta je problema bilo oko sklapanja ekipe, jer se neki igrači još uvek nisu bili izjasnili za koju će reprezentaciju nastupati: Srbiju ili Crnu Goru koja je tek od 2008. godine počinjala kvalifikacije.

Srbija je prvu utakmicu pod ovim imenom odigrala 21. jula 2006. godine u češkom gradu Uhersko Hradište na oproštajnom meču Pavela Nedveda protiv reprezentacije Češke.[18] Ideja je bila da se ponovi situacija kao i 1920. godine kada je prvi, istorijski meč tadašnja Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca odigrala protiv Čehoslovačke, a i posle Drugog svetskog rata, takođe je prva zvanična utakmica bila protiv istog protivnika. Havijer Klemente je izveo sledeću postavu: golman, Vladimir Stojković, odbrana, Milan Stepanov, Milan Biševac, Marjan Marković, Aleksandar Luković, sredina terena, Ognjen Koroman, Saša Ilić, Dejan Stanković, Igor Duljaj i napad, Danko Lazović, Marko Pantelić.[19]

Češka je povela u 3. minutu golom Štajnera, da bi Danko Lazović u 41. doneo izjednačenje i postao prvi strelac za nezavisnu Srbiju. Marko Pantelić u 54. minutu postiže gol za 2:1, a konačan rezultat postavlja rezervista, Aleksandar Trišović u 74. minutu za konačnih 3:1.[20] Na krilima ove pobede, „Orlovi” su se okrenuli kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008. godine.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2008. godine

Sa sedam datih golova u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008. godine, Nikola Žigić bio je najefikasniji igrač Srbije.

U potpuno novom ruhu Srbija je krenula u kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2008. godine. Po prvi put Srbija se našla u grupi koja je imala čak osam selekcija, a pored Srbije u grupi A još su bile reprezentacije: Belgije, Portugala, Poljske, Finske, Azerbejdžana, Jermenije i Kazahstana. U prvom susretu savladana je, po prvi put u istoriji, selekcija Azerbejdžana sa 1:0. na „Marakani”. Nakon startne pobede, do kraja 2006. godine, „Orlovi” su remizirali sa Poljskom u Varšavi 1:1, te savladali Belgiju u Beogradu sa 1:0 (golom Nikole Žigića) i rutinski u Beogradu porazili Jermeniju sa 3:0. 2006. godinu Srbija je završila kao lider kvalifikacione grupe A. Međutim, 24. marta 2007. usledio je novi loš rezultat, reprezentacija Kazahstana savladala je „Orlove” u Astani sa 2:1. U narednom meču, Srbija je pružila dobar otpor Portugalcima (rezultat 1:1), a u trku za odlazak na Evropsko prvenstvo vraćaju se posle pobede nad Finskom od 2:0 u Helsinkiju. Naredni meč bio je prelomni u ovim kvalifikacijama. Otpisana i podmlađena Belgija u Briselu je sa 3:2 savladala Srbiju. Jedini na visini zadatka bio je Zdravko Kuzmanović čiji su debitantski golovi bili nedovoljni da se dođe do makar jednog boda. Srbija nije uspela da u narednom meču savlada Finsku u Beogradu, a u susretu protiv Portugalije u Lisabonu golom Branislava Ivanovića u 88. minutu, obezbeđen je nerešen rezultat 1:1. Presudni kiks dogodio se u narednom kolu u Jermeniji. Srbija je i dalje imala problem sa efikasnošću protiv selekcija koje su bile bazirane na ultra defanzivi, pa je duel u Jerevanu završen bez golova. Ceh te neefikasnosti u presudnim trenucima ovih kvalifikacija platio je Azerbejdžan koji je u narednom kolu deklasiran sa 6:1 i tako je, delimično, naplaćen dug ovoj reprezentaciji za kvalifikacije iz 2003. godine. Pošto je Poljska savladala Belgiju sa 2:0, direktni okršaj između Srbije i Poljske odlučivao je o drugoj poziciji i plasmanu na EURO 2008. Poljska je golovima Muravskog i Matušijaka vodila i tokom većeg meča imala kontrolu susreta. U intervalu od dva minuta „Orlovi” su došli do izjednačenja. Oba puta nakon centaršuta Tošića, prvo je Nikola Žigić smanjio na 2:1, a zatim je i Danko Lazović vratio Srbiju rezultatski u meč.[21] Potpuni preokret je izostao, a jedan od razloga je i nikada manja poseta na „Marakani” za ovako važan meč (svega 3000 navijača). Ipak, zvanično najmanju posetu reprezentacija je imala u zadnjem meču ovih kvalifikacija. Pirovu pobedu nad reprezentacijom Kazahstana na stadionu JNA pratilo je svega 400. gledalaca. Nakon ovih kvalifikacija koje su ostale obeležene kiksevima protiv Kazahstana i Jermenije, Havijer Klemente je podneo ostavku.

Tabela grupe A Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Poljska Portugal Srbija Finska Belgija Kazahstan Armenija Azerbejdžan I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 14 8 4 2 24 12 +12 28 2:1 1:1 1:3 2:0 3:1 1:0 5:0 7 5 1 1 15 6 16 7 3 3 1 9 6 12
2. Šablon:Rpf 14 7 6 1 24 10 +14 27 2:2 1:1 0:0 4:0 3:0 1:0 3:0 7 4 3 0 14 3 15 7 3 3 1 10 7 12
3. Šablon:Rpf 14 6 6 2 22 11 +11 24 2:2 1:1 0:0 1:0 1:0 3:0 1:0 7 4 3 0 9 3 15 7 2 3 2 13 8 9
4. Šablon:Rpf 14 6 6 2 13 7 +6 24 0:0 1:1 0:2 2:0 2:1 1:0 2:1 7 4 2 1 8 5 14 7 2 4 1 5 2 10
5. Šablon:Rpf 14 5 3 6 14 16 −2 18 0:1 1:2 3:2 0:0 0:0 3:0 3:0 7 3 2 2 10 5 11 7 2 1 4 4 11 7
6. Šablon:Rpf 14 2 4 8 11 21 −10 10 0:1 1:2 2:1 0:2 2:2 1:2 1:1 7 1 2 4 7 11 5 7 1 2 4 4 10 5
7. Šablon:Rpf 12 2 3 7 4 13 −9 9 1:0 1:1 0:0 0:0 0:1 0:1 X 6 1 3 2 2 3 6 6 1 0 5 2 10 3
8. Šablon:Rpf 12 1 2 9 6 28 −22 5 1:3 0:2 1:6 1:0 0:1 1:1 X 6 1 1 4 4 13 4 6 0 1 5 2 15 1

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2010.

Atmosfera na meču Srbija—Francuska, 9. septembar 2009. godine.

Krajem avgusta 2008. na mesto selektora doveden je Radomir Antić, sa ciljem da se reprezentacija kvalifikuje za Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi 2010. godine. Reprezentaciji su pridruženi i igrači koji su u mladoj reprezentaciji 2007. godine osvojili srebrnu medalju na prvenstvu Evrope. Uz njih, Antić je odlučio da veću minutažu da Milanu Jovanoviću koji je pružao sjajne partije u Standard Liježu.

Na klupi Srbije, Antić je debitovao protiv Farskih Ostrva i zabeležio pobedu od 2:0.[22] Narednu utakmicu u kvalifikacijama Srbija je odigrala na Stad de Frans protiv Francuske i uprkos odličnoj igri poražena 2:1.[23] Dana 11. oktobra Srbija je pobedila Litvaniju 3:0. koja je do te utakmice imala dve pobede i to bez primljenog gola.[24] Četiri dana kasnije, Srbija je pobedila Austriju 3:1 na stadionu Ernst Hapel u Beču.[25]

Dana 28. marta 2009. godine, Srbija je pobedila reprezentaciju Rumunije sa 3:2 u Konstanci.[26] Dana 6. juna Srbija je, ponovo pobedila Austriju sa 1:0 na „Marakani” pred 55 hiljada gledalaca, što je bio najbolji pokazatelj da se poverenje u reprezentaciju vratilo.[27] Nakon nove, rutinske pobede od 2:0 protiv Farskih Ostrva, usledio je meč za prvu poziciju u grupi, protiv Francuske. Srbija je tokom celih kvalifikacija igrala veoma dobro, za razliku od Francuske koja je oba puta odigrala nerešeno sa Rumunijom, a od Austrije je u Beču bila i poražena. Čak su „Galski petlovi” minimalnim rezultatom savladali autsajdere, Litvaniju i Farska Ostrva.

Odlučujući meč za lidersku poziciju u grupi Srbija je imala 9. septembra 2009. godine na prepunoj „Marakani”. Već u devetom minutu isključen je golman Francuske Ugo Ljoris i dosuđen je jedanaesterac za Srbiju. Vođstvo „Orlovima” doneo je Nenad Milijaš. Sa igračem manje u nastavku susreta, Francuzi su ređali šanse jednu za drugom, a u 36. minutu Tijeri Anri donosi izjednačenje. Na kraju je ovaj meč i završen bez pobednika rezultatom 1:1 najviše zahvaljujući odličnoj odbrani kojom je komandovao Nemanja Vidić u to vreme najbolji štoper sveta.[28]

Srbija je overila odlazak na Mundijal narednom utakmicom na svom terenu, 10. oktobra deklasirana je Rumunija sa čak 5:0 u meču gde je „Orlovima” sve išlo od ruke.[29] Na ovom susretu zasijao je Milan Jovanović strelac četvrtog i petog gola.[30] Jovanović je sa ukupno pet datih golova bio najbolji strelac u ovim kvalifikacijama i ispostavio se kao pravi izbor selektora Antića. U zadnjem susretu ovih kvalifikacija Srbija je poražena od Litvanije sa 2:1, uz dva sumnjivo dosuđena jedanaesterca za domaću selekciju.

Tabela grupe 7 Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Srbija Francuska Austrija Litvanija Rumunija Farski otoci I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 10 7 1 2 22 8 +14 22 1:1 1:0 3:0 5:0 2:0 5 4 1 0 12 1 13 5 3 0 2 10 7 9
2. Šablon:Rpf 10 6 3 1 18 9 +9 21 2:1 3:1 1:0 1:1 5:0 5 4 1 0 12 3 13 5 2 2 1 6 6 8
3. Šablon:Rpf 10 4 2 4 14 15 −1 14 1:3 3:1 2:1 2:1 3:1 5 4 0 1 11 7 12 5 0 2 3 3 8 2
4. Šablon:Rpf 10 4 0 6 10 11 −1 12 2:1 0:1 2:0 0:1 1:0 5 3 0 2 5 3 9 5 1 0 4 5 8 3
5. Šablon:Rpf 10 3 3 4 12 18 −6 12 2:3 2:2 1:1 0:3 3:1 5 1 2 2 8 10 5 5 2 1 2 4 8 7
6. Šablon:Rpf 10 1 1 8 5 20 −15 4 0:2 0:1 1:1 2:1 0:1 5 1 1 3 3 6 4 5 0 0 5 2 14 0
Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Srbiju
6. septembar 2008. Beograd, Srbija 9.615 Šablon:Rpf 2:0 Jakobsen (30.) (a. g.) Žigić (88.)
10. septembar 2008. Sen Deni, Francuska 53.027 Šablon:Rpf 1:2 Ivanović (75.)
11. oktobar 2008. Beograd, Srbija 22.000 Šablon:Rpf 3:0 Ivanović (6.) Krasić (34.) Žigić (82.)
15. oktobar 2008. Beč, Austrija 47.998 Šablon:Rpf 3:1 Krasić (15.) Jovanović (18.) Obradović (24.)
28. mart 2009. Konstanca, Rumunija 15.000 Šablon:Rpf 3:2 Jovanović (18.) Stojka (44.) (a.g.) Ivanović (59.)
6. jun 2009. Beograd, Srbija 52.000 Šablon:Rpf 1:0 Milijaš (7. pen.)
10. jun 2009. Torshavn, Farska Ostrva 2.896 Šablon:Rpf 2:0 Jovanović (44.) Subotić (69.)
9. septembar 2009. Beograd, Srbija 49.456 Šablon:Rpf 1:1 Milijaš (12. pen.)
10. oktobar 2009. Beograd, Srbija 39.839 Šablon:Rpf 5:0 Žigić (37.) Pantelić (50.) Kuzmanović (78.) Jovanović (87, 90+3.)
14. oktobar 2009. Kaunas, Litvanija 2.000 Šablon:Rpf 1:2 Tošić (60.)

Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi 2010. godine

Golman Vladimir Stojković jedini je u istoriji reprezentacije uspeo da odbrani dva jedanaesterca na Svetskim prvenstvima, a da to nije u penal seriji.

Svoje jedanaesto učešće na Svetskim prvenstvima, Srbija je počela 13. juna protiv Gane na Loftus Versfeld stadionu u Pretoriji i izgubila rezultatom 1:0.[31] Orlovi su igrali sa igračem manje od 74. minuta, jer je Aleksandar Luković dobio drugi žuti karton i primili gol sa penala u 85. minutu nakon igranja rukom u šesnaestercu Zdravka Kuzmanovića.

Nakon tog poraza, čekao ih je jedan od favorita za osvajanje, selekcija Nemačke. Na Nelson Mandela Bej stadionu u Gebehi (Port Elizabet) Srbija je povela golom Milana Jovanovića u 38. minutu.[32] Na ruku srpskih igrača išlo je i isključenje Miroslava Klosea u 12. minutu meča. Ipak, da susret ne protekne bez dodatnih uzbuđenja, pobrinuo se Nemanja Vidić. U skoro prekopiranoj situaciji kao iz prvog meča kada je Zdravko Kuzmanović igrao rukom u kaznenom prostoru, ovoga puta to je uradio tada najbolji defanzivac planete, pa je Nemačka imala jedanaesterac u 60. minutu. Najstrožu kaznu u pogodak nije pretvorio Lukas Podolski pošto je njegov udarac odbranio Vladimir Stojković. On je tako postao prvi golman Srbije koji je odbranio jedanaesterac nekom igraču na Svetskom prvenstvu (Tomislav Ivković odbranio je jedanaesterac Maradoni tek u penal seriji na Mundijalu 1990. godine). Do kraja susreta, Srbija je stvorila još jednu odličnu priliku, ali je Nikola Žigić pogodio prečku pa se rezultat nije promenio.[33]

U završnom trećem kolu grupe D, 23. juna, Srbija je protiv Australije u prvom poluvremenu propustila nekoliko odličnih prilika da povede. „Kenguri” su poveli sa 1:0 iz prve prave prilike u 69. minutu preko Tima Kahila, da bi četiri minuta kasnije, Holman postigao i drugi gol za Australiju.[34] Tek u 84. minutu, nakon udarca Zorana Tošića, gol za Srbiju na toj utakmici je postigao Marko Pantelić. Srbija je tako ovo prvenstvo završila na 23. mestu.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2012. godine

Na susretu protiv Slovenije 2011. godine, Nemanja Vidić, odigrao je poslednji meč za reprezentaciju Srbije.

Sa istim selektorom i kompletno očuvanim timom sa Svetskog prvenstva, Srbija je počela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2012. sa željom da se posle dvanaest godina domogne kontinentalnog takmičenja. Žreb je smestio u grupu C, zajedno sa selekcijama: Italije, Severne Irske, Estonije, Slovenije i ponovo Farskim Ostrvima.

Na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. zabeležila je pobedu od 3:0. protiv Farskih Ostrva.[35] Dana 7. septembra 2010. godine, Srbija je odigrala nerešeno (1:1) sa Slovenijom u Beogradu. Zanimljivo da je ovo bio peti susret Srbije i Slovenije i svaki je završen bio bez pobednika.[36]

Nedelju dana kasnije još od Svetskog prvenstva zategnut odnos na relaciji Radomir Antić — Fudbalski savez Srbije, kulminirao je raskidom ugovora sa Antićem, a na njegovo mesto doveden je Vladimir Petrović Pižon.[37] Zamena selektora ostavila je posledice na tim, pa je 8. oktobra Srbija neočekivano izgubila od Estonije i to sa 1:3 u Beogradu.[38] Četiri dana kasnije, meč između Srbije i Italije je prekinut u 7. minutu zbog nereda na tribinama koje su prouzrokovali srpski navijači.[39] UEFA je odlučila da utakmica bude registrovana službenim rezultatom 3:0 u korist Italije.[40] Prvu pobedu u kvalifikacijama, na klupi Srbije, Pižon je zabeležio 25. marta 2011. godine protiv Severne Irske.[41] Dana 11. oktobra 2011. Srbiji je bila potrebna pobeda protiv Slovenije da bi otišla u baraž. Srbija je primila bizaran gol u finišu prvog poluvremena sa skoro polovine terena,[42] a u drugom poluvremenu Nemanja Vidić je loše izveo jedanaesterac koji je, bez problema, zaustavio Samir Handanovič.[43] Srbija je završila na trećem mestu u grupi sa 4 pobede, 3 remija i 3 poraza. Posle utakmice sa Slovenijom, smenjen je Pižon, a doveden Radovan Ćurčić.[44] Ćurčić je bio privremeni nosilac dužnosti selektora.

Posle te utakmice iz nacionalnog tima su se povukli kapiten Dejan Stanković i najbolji defanzivac planete u tom trenutku Nemanja Vidić.[45] Novi kapiten reprezentacije postao je Branislav Ivanović.

Tabela grupe C Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Italija Estonija Srbija Slovenija Sjeverna Irska Farski otoci I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 10 8 2 0 20 2 +18 26 3:0 3:0 1:0 3:0 5:0 5 5 0 0 15 0 15 5 3 2 0 5 2 11
2. Šablon:Rpf 10 5 1 4 15 14 +1 16 1:2 1:1 0:1 4:1 2:1 5 2 1 2 8 6 7 5 3 0 2 7 8 9
3. Šablon:Rpf 10 4 3 3 13 12 +1 15 1:1 1:3 1:1 2:1 3:1 5 2 2 1 8 7 8 5 2 1 2 5 5 7
4. Šablon:Rpf 10 4 2 4 11 7 +4 14 0:1 1:2 1:0 0:1 5:1 5 2 0 3 7 5 6 5 2 2 1 4 2 8
5. Šablon:Rpf 10 2 3 5 9 13 −4 9 0:0 1:2 0:1 0:0 4:0 5 1 2 2 5 3 5 5 1 1 3 4 10 4
6. Šablon:Rpf 10 1 1 8 6 26 −20 4 0:1 2:0 0:3 0:2 1:1 5 1 1 3 3 7 4 5 0 0 5 3 19 0

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2014. godine

Detalj sa duela Srbije i Belgije na Marakani, odigran 12. oktobra 2012. godine

U aprilu 2012. Siniša Mihajlović je postao selektor Srbije sa ciljem da se reprezentacija plasira na Mundijal u Brazilu 2014. godine.[46]

Dana 8. septembra 2012. Srbija je na startu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2014. odigrala nerešeno 0:0 protiv Škotske u Glazgovu.[47] Tri dana kasnije, Srbija je ostvarila jednu od najubedljivijih pobeda u istoriji reprezentacije sa 6:1 protiv Velsa u Novom Sadu, što je izazvalo oduševljenje domaće javnosti.[48] To oduševljenje bilo je kratkog trajanja jer je usledio niz od tri poraza u kvalifikacijama: protiv Belgije u Beogradu 0:3, protiv Makedonije u Skoplju 1:0 i protiv Hrvatske u Zagrebu 2:0, čime je reprezentacija na polovini kvalifikacija izgubila šanse da se kvalifikuje za prvenstvo.[49][50][51]

Drugi deo kvalifikacija, lišen bilo kakve realne neizvesnosti sa nadom da se Srbija može domoći makar drugog mesta, doneo je, rezultatski, mnogo bolje partije „Orlova” uz samo jedan poraz od Belgije u Briselu sa 2:1. Na gostovanju je savladan Vels sa 3:0, pobeđena je još jedna selekcija sa ostrva, Škotska sa 2:0, a posebnu pažnju privukao je novi susret sa Hrvatskom. Iako su gosti vodili tokom većeg dela meča u 66. minutu, nakon centaršuta Sulejmanija, najbolji u skoku je bio Aleksandar Mitrović koji donosi izjednačenje.[52]

Srbija je u poslednjoj utakmici kvalifikacija deklasirala Makedoniju 5:1 u Jagodini.[53] Orlovi su završili na trećem mestu u grupi sa 4 pobede, 2 remija i 4 poraza. Po završetku kvalifikacija Siniša Mihajlović je napustio klupu reprezentacije,[54] a privremeni nosilac dužnosti selektora bio je Ljubinko Drulović.[55]

Tabela grupe A Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Belgija Hrvatska Srbija Škotska Wales Severna Makedonija I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 10 8 2 0 18 4 +14 26 1:1 2:1 2:0 1:1 1:0 5 3 2 0 7 3 11 5 5 0 0 11 1 15
2. Šablon:Rpf 10 5 2 3 12 9 +3 17 1:2 2:0 0:1 2:0 1:0 5 3 0 2 6 3 9 5 2 2 1 6 6 8
3. Šablon:Rpf 10 4 2 4 18 11 +7 14 0:3 1:1 2:0 6:1 5:1 5 3 1 1 14 6 10 5 1 1 3 4 5 4
4. Šablon:Rpf 10 3 2 5 8 12 −4 11 0:2 2:0 0:0 1:2 1:1 5 1 2 2 4 5 5 5 2 0 3 4 7 6
5. Šablon:Rpf 10 3 1 6 9 20 −11 10 0:2 1:2 0:3 2:1 1:0 5 2 0 3 4 8 6 5 1 1 3 3 5 4
6. Šablon:Rpf 10 2 1 7 7 16 −9 7 0:2 1:2 1:0 1:2 2:1 5 2 0 3 5 7 6 5 0 1 4 2 9 1

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2016. godine

Neposredno pred početak kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. tadašnji predsednik UEFE, Mišel Platini, donosi odluku da se umesto dosadašnjih 16 na prvenstvo plasiraju 24 reprezentacije. To je značilo da iz svake kvalifikacione grupe direktno na šampionat odlaze prve dve reprezentacije, dok trećeplasirane idu u baraž. Srbija je na žrebu bila u jedinoj grupi sa pet selekcija, a tu su se još nalazile reprezentacije: Portugalije, Danske, Jermenije i Albanije.

U julu 2014. holandski stručnjak Dik Advokat, preuzeo je dužnost selektora Srbije i postao drugi stranac na klupi „Orlova”.[56] Holanđanin je debitovao na klupi Srbije 7. septembra u prijateljskom meču protiv Francuske.[57]

Srbija je remijem započela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2016. protiv Jermenije u Jerevanu, a gol za Srbiju na toj utakmici postigao je Zoran Tošić u 90. minutu.[58] Tri dana kasnije, Srbija je dočekala Albaniju u 2. kolu kvalifikacija. U 41. minutu meča, iznad stadiona JNA pojavio se dron (letelica na daljinsko upravljanje) za koji je bila zakačena zastava sa mapom takozvane velike Albanije. Dron sa zastavom je nadletao teren nekoliko minuta, što je izazvalo veliko negodovanje, zvižduke i skandiranje srpskih navijača. Sudija je prekinuo meč zbog uletanja drona. U jednom trenutku, srpski fudbaler Stefan Mitrović je uhvatio zastavu.[59] Stefan je skinuo zastavu i hteo je da se utakmica nastavi, a albanski fudbaleri su ga napali. Disciplinska komisija Uefe odlučila je 24. oktobra da posle prekida kvalifikacione utakmice za plasman na Evropsko prvenstvo u fudbalu 2016. između Srbije i Albanije kazni srpsku reprezentaciju oduzimanjem tri boda, ali je meč registrovan službenim rezultatom 3:0. u korist srpske reprezentacije, pošto su Albanci odbili da se vrate na teren.[60] Međutim, ovu odluku je 10. jula 2015. osporio Sud za sportsku arbitražu u Lozani, koji je naložio da se utakmica registruje sa 3ː0 u korist albanske reprezentacije, ali da se i pored toga srpskoj reprezentaciji oduzmu tri boda čime je Srbija, po prvi put u istoriji, bila u minusu sa bodovima na tabeli (- 2 boda). Godinama unazad UEFA je određene zemlje sa napetom političkom situacijom (primer Rusije i Gruzije) žrebala u odvojene grupe, a na pitanje zašto to nije urađeno i u slučaju sa Srbijom i Albanijom predsednik Mišel Platini obrazložio je činjenicom da „Srbija i Albanija nikada nisu ratovale jedna protiv druge, pa zato nisu ni bile razdvojene u žrebu”.[61]

Posle poraza od Danske, FSS i Dik Advokat su sporazumno raskinuli ugovor,[62] a za novog selektora je izabran Radovan Ćurčić.[63]

Dana 4. septembra 2015. Srbija je pobedila Jermeniju sa 2:0 i ostvarila prvu pobedu u kvalifikacijama.[64] Srbija je pobedila Albaniju sa 2:0 u Elbasanu, golovima Aleksandra Kolarova i Adema Ljajića u sudijskoj nadoknadi u meču bez rezultatskog značaja, ali takođe i susretu prepunom novih naboja.[65] U poslednjem meču kvalifikacija, Srbija je poražena od Portugalije rezultatom 1:2 u Beogradu.[66] Gol za Srbiju na tom meču postigao je Zoran Tošić i sa 3 pogotka je bio najbolji strelac reprezentacije Srbije u ovim kvalifikacijama i drugi strelac grupe, sa 2 pogotka manje od Kristijana Ronalda. Srbija je završila na pretposlednjem mestu u grupi I, sa 2 pobede, 1 remijem i 5 poraza, sa gol razlikom 8:13.

Tabela grupe I Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Portugal Albanija Danska Srbija Armenija I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 8 7 0 1 11 5 +6 21 0:1 1:0 2:1 1:0 4 3 0 1 4 2 9 4 4 0 0 7 3 12
2. Šablon:Rpf 8 4 2 2 10 5 +5 14 0:1 1:1 0:2 2:1 4 1 1 2 3 5 4 4 3 1 0 7 0 10
3. Šablon:Rpf 8 3 3 2 8 5 +3 12 0:1 0:0 2:0 2:1 4 2 1 1 4 2 7 4 1 2 1 4 3 5
4. Šablon:Rpf 8 2 1 5 8 13 −5 4 1:2 0:3 1:3 2:0 4 1 0 3 4 8 0 4 1 1 2 4 5 4
5. Šablon:Rpf 8 0 2 6 5 14 −9 2 2:3 0:3 0:0 1:1 4 0 2 2 3 7 2 4 0 0 4 2 7 0

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2018. godine

Aleksandar Mitrović, najbolji strelac reprezentacije u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2018, sa pet datih golova.

U aprilu 2016. smenjen je Radovan Ćurčić, a doveden je Slavoljub Muslin.[67][68] Nakon dobrih rezultata u prijateljskim mečevima u proleće 2016. Srbija je odigrala nerešeno (2:2) protiv učesnika osmine finala prethodnog Evropskog prvenstva, reprezentacije Republike Irske, 5. septembra u prvom meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2018.[69] Golove za Srbiju na toj utakmici postigli su Filip Kostić i Dušan Tadić, koji su ujedno imali i po asistenciju. Mesec dana kasnije, Orlovi su ostvarili prvu pobedu u kvalifikacijama, na gostovanju protiv Moldavije (3:0).[70] Golove su postigli Filip Kostić, kapiten Branislav Ivanović i Dušan Tadić. Na toj utakmici Tadić je uz gol imao i dve asistencije.

Dana 9. oktobra, par dana nakon pobede u Kišinjevu, Orlovi su ostvarili bitnu pobedu (3:2) protiv Austrije.[71] Dva pogotka za Srbiju je postigao Aleksandar Mitrović i jedan Dušan Tadić koji je ponovo, kao na prethodnom meču, postigao gol i zabeležio dve asistencije. Dana 12. novembra, Mitrović je golom u 86. minutu doneo veoma bitan bod Srbiji u poslednjem meču u 2016, protiv polufinaliste Evropskog prvenstva, Velsa u Kardifu.[72] Dana 24. marta, Srbija je posle preokreta savladala Gruziju rezultatom 3:1 u Tbilisiju i ostvarila prvu pobedu u 2017. godini.[73] Tadić je postigao gol sa penala u 45. minutu, zatim Mitrović donosi vođstvo Srbiji, a debitant Mijat Gaćinović se upisao u listu strelaca u 86. minutu. Ponovo je Tadić bio centralna figura meča, sa dve asistencije i jednim golom. Srbija je dočekala 11. juna Vels pred 46 hiljada navijača na stadionu Rajko Mitić i odigrala nerešeno (1:1).[74] Gol za Srbiju postigao je ponovo Aleksandar Mitrović.

Dana 2. septembra Srbija je ostvarila rutinsku pobedu od 3:0. protiv Moldavije na stadionu Partizana i najavili pohod na prvu poziciju i direktan odlazak na Mundijal.[75] Tri dana kasnije, Orlovi su se sastali u verovatno odlučujućoj utakmici u ovim kvalifikacijama, sa Republikom Irskom u Dablinu. Kolarov je sjajnim golom u 55. minutu doneo pobedu Srbiji od 1:0 i doveo na korak od Mundijala. U ovom susretu Srbija je bila daleko superiorniji rival u odnosu na domaćina, da je pobeda trebalo da bude i ubedljivija.[76] Nakon poraza od Austrije u gostima 3:2. usledila je teška i presudna pobeda nad Gruzijom u Beogradu od 1:0 (jedini strelac bio je Aleksandar Prijović). Srbija je ovom pobedom kvalifikacije završila kao prva u grupi D sa 21. poenom i tako izborila direktan plasman na Svetsko prvenstvo u Rusiji.

Tabela grupe D Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Srbija Irska Wales Austrija Gruzija Moldavija I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 10 6 3 1 20 10 +10 21 2:2 1:1 3:2 1:0 3:0 5 3 2 0 10 5 11 5 3 1 1 10 5 10
2. Šablon:Rpf 10 5 4 1 12 6 +6 19 0:1 0:0 1:1 1:0 2:0 5 2 2 1 4 2 8 5 3 2 0 8 4 11
3. Šablon:Rpf 10 4 5 1 13 6 +7 17 1:1 0:1 1:0 1:1 4:0 5 2 2 1 7 3 8 5 2 3 0 6 3 9
4. Šablon:Rpf 10 4 3 3 14 12 +2 15 3:2 0:1 2:2 1:1 2:0 5 2 2 1 8 6 8 5 2 1 2 6 6 7
5. Šablon:Rpf 10 0 5 5 8 14 −6 5 1:3 1:1 0:1 1:2 1:1 5 0 2 3 4 8 2 5 0 3 2 4 6 3
6. Šablon:Rpf 10 0 2 8 4 23 −19 2 0:3 1:3 0:2 0:1 2:2 5 0 1 4 3 11 1 5 0 1 4 1 12 1
Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Srbiju
5. septembar 2016. Beograd, Srbija 7.896 Šablon:Rpf 2:2 Kostić (62.) Tadić (69. pen.)
6. oktobar 2016. Kišinjev, Moldavija 6.192 Šablon:Rpf 3:0 Kostić (19.) Ivanović (37.) Tadić (59.)
9. oktobar 2016. Beograd, Srbija 14.200 Šablon:Rpf 3:2 Mitrović (6, 23.) Tadić (74.)
12. novembar 2016. Kardif, Vels 32.879 Šablon:Rpf 1:1 Mitrović (86.)
24. mart 2017. Tbilisi, Gruzija 31.328 Šablon:Rpf 3:1 Tadić (44. pen.) Mitrović (64.) Gaćinović (86.)
11. jun 2017. Beograd, Srbija 46.673 Šablon:Rpf 1:1 Mitrović (74.)
2. septembar 2017. Beograd, Srbija 9.974 Šablon:Rpf 3:0 Gaćinović (20.) Kolarov (30.) Mitrović (81.)
5. septembar 2017. Dablin, Republika Irska 50.153 Šablon:Rpf 1:0 Kolarov (55.)
6. oktobar 2017. Beč, Austrija 42.400 Šablon:Rpf 2:3 Milivojević (11.) Matić (83.)
9. oktobar 2017. Beograd, Srbija 43.000 Šablon:Rpf 1:0 Prijović (74.)

Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine

Fudbalska reprezentacija Srbije — Svetsko prvenstvo u Rusiji.
Fudbalska reprezentacija Srbije — Svetsko prvenstvo u Rusiji.

Odmah po okončanju kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Rusiji sa mesta selektora reprezentacije smenjen je Slavoljub Muslin. Kao jedan od razloga za njegovu smenu predsednik fudbalskog saveza, Slaviša Kokeza, naveo je nepozivanje jednog od najtalentovanijih igrača, Sergeja Milinković Savića. Na poziciju selektora postavljen je Muslinov pomoćnik i nekadašnji reprezentativac, Mladen Krstajić.

Prvi potez koji je izazvao dosta negodovanja u javnosti bila je promena kapitena. Umesto Branislava Ivanovića kapitenska traka dodeljena je Aleksandru Kolarovu[77] fudbaleru Rome.

Žrebom za Mundijal, krajem 2017. godine, Srbija je, iz četvrtog šešira, smeštena u grupu E, zajedno sa reprezentacijama: Švajcarske, Kostarike i Brazila. U pripremama za šampionat u Rusiji, reprezentacija Srbije u 2018. godini imala je dva poraza (Maroko 2:1, Čile 1:0) i dve pobede (Nigerija 2:0, Bolivija 5:1).

Svetsko prvenstvo u Rusiji, reprezentacija je počela pobedom. U meču gde je Srbija bila bolji rival, presudni trenutak odigrao se u 56. minutu, kada je iz slobodnog udarca vodeći gol za Srbiju postigao je kapiten tima, Aleksandar Kolarov.[78] Do kraja, „Orlovi” su sačuvali svoj gol i šampionat otpočeli pobedom. Na ovom susretu Branislav Ivanović zabeležio je 104. nastup za reprezentaciju i tako postao tadašnji rekorder u ovoj kategoriji. Presudni susret drugog kola protiv odigran je protiv Švajcarske. Meč je počeo dobro za reprezentaciju Srbije koja je povela u 5. minutu golom Aleksandra Mitrovića nakon centaršuta Dušana Tadića. Već na startu drugog poluvremena Švajcarska dolazi do izjednačenja golom Granita Džake. Selektor Mladen Krstajić želeo je da dođe do pobede, pa je izvukao, uprkos protivljenjima ostatka tima[79], Luku Milivojevića i ubacio mladog napadača Crvene zvezde, Nemanju Radonjića. Pri rezultatu 1:1, glavni arbitar, Feliks Brih oštetio je reprezentaciju Srbije jer nije dosudio prekršaj nad Aleksandrom Mitrovićem u kaznenom prostoru Švajcarske u 66. minutu, a takođe nije ni kontaktirao VAR sobu.[80] U sudijskoj nadoknadi susreta, Džerdan Šaćiri, uspeva da pobegne Dušku Tošiću i postigne gol za 2:1 i tako donese Švajcarskoj veoma važnu pobedu. Zbog proslavljanja golova na provokativan način koji je imao političku konotaciju, Džerdan Šaćiri i Granit Džaka kažnjeni su novčano od strane FIFE.[81] Da bi prošla u osminu finala Srbiji je bila potrebna pobeda nad Brazilom, a nerešen rezultat je dolazio u obzir samo u slučaju poraza Švajcarske od Kostarike. Brazil je pobedio sa 2:0, a ubedljiviju pobedu Brazilaca sprečio je srpski golman Vladimir Stojković.[82]

Liga nacija 2018/19.

Sredinom 2017. godine postalo je izvesno da će predsednik UEFA-e, Aleksandar Čeferin, pokrenuti takmičenje pod nazivom Liga nacija. Cilj je bio da se dosadašnje prijateljske utakmice, koje nisu imale takmičarski značaj, zamene takmičarskim, a kao nagrada najbolje selekcije iz svojih grupa, tj. liga, izborile bi učešće na Evropsko prvenstvo 2020. godine. Zbog svog rejtinga na UEFA rang listi (28. mesto),[83] Srbija je bila smeštena u Ligu C, a grupu 4 zajedno sa selekcijama: Rumunije, Litvanije i Crne Gore.[84]

Reprezentacija Srbije je osvojila prvo mesto u grupi 4 UEFA Liga nacija 2018/19. i obezbedila baraž u Ligi C, u slučaju da ne prođu na kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020. igraju utakmicu u gostima protiv Norveške.

Rezultati grupe 4

Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Reprezentaciju Srbije Takmičenje
7. septembar 2018. Viljnus, Litvanija 4.638 Litvanija Litvanija 1:0 (1:0) Tadić Pogodak nakon 38 minuta 38' (Pen.) UEFA Liga Nacija
10. septembar 2018. Beograd, Srbija 15.946 Rumunija Rumunija 2:2 (1:0) Mitrović Pogodak nakon 26 minuta 26', Pogodak nakon 63 minuta 63' UEFA Liga Nacija
11. oktobar 2018. Podgorica, Crna Gora 10.000 Crna Gora Crna Gora 2:0 (1:0) Mitrović Pogodak nakon 18 minuta 18' (Pen.), Pogodak nakon 81 minuta 81' UEFA Liga Nacija
14. oktobar 2018. Bukurešt, Rumunija 44.318 Rumunija Rumunija 0:0 (0:0) UEFA Liga Nacija
17. novembar 2018. Beograd, Srbija 15.416 Crna Gora Crna Gora 2:1 (2:0) Ljajić Pogodak nakon 30 minuta 30' Mitrović Pogodak nakon 32 minuta 32' UEFA Liga Nacija
20. novembar 2018. Beograd, Srbija 2.500 Litvanija Litvanija 4:1 (0:0) Autogol Pogodak nakon 51 minuta 51' Mitrović Pogodak nakon 58 minuta 58' Prijović Pogodak nakon 71 minuta 71' Ljajić Pogodak nakon 73 minuta 73' UEFA Liga Nacija
Tabela grupe 4 Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Srbija Rumunija Crna Gora Litvanija I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 6 4 2 0 11 4 +7 14 2:2 2:1 4:1 3 2 1 0 8 4 7 3 2 1 0 3 0 7
2. Šablon:Rpf 6 3 3 0 8 3 +5 12 0:0 0:0 3:0 3 1 2 0 3 0 5 3 2 1 0 5 3 7
3. Šablon:Rpf 6 2 1 3 7 6 +1 7 0:2 0:1 2:0 3 1 0 2 2 3 3 3 1 1 1 5 3 4
4. Šablon:Rpf 6 0 0 6 3 16 −13 0 0:1 1:2 1:4 3 0 0 3 2 7 0 3 0 0 3 1 9 0

Legenda:

   Promocija u Ligu B

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2020.

U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020. godine, mladi defanzivac, Nikola Milenković, protiv Portugala postigao je svoj debitantski gol za reprezentaciju Srbije.

Žreb za kvalifikacije za EP 2020. održao se 2. decembra 2018. godine u Dablinu u Republici Irskoj, a reprezentacija Srbije svrstana je u grupu B i dobila je sledeće protivnike: Portugalija, Ukrajina, Litvanija i Luksemburg.[85]

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2020. su počele 21. marta 2019. godine, a završile su se 19. novembra iste godine.

Prvu utakmicu Srbija je igrala nerešeno protiv selekcije Portugalije u gostima 1:1.[86] U drugom kolu Srbija je doživela najveći poraz od osamostaljenja 2006. godine, od Ukrajine u gostima, rezultat je bio 5:0.[87][88] Nakon ubedljivog poraza, Srbija je nakon tri dana savladala reprezentaciju Litvanije rezultatom 4:1,[89] a utakmica je odigrana bez prisustva publike zbog prethodno izrečene kazne od strane UEFA zbog rasističkih uvreda srpskih navijača na utakmici protiv Crne Gore u Ligi nacija.[90]

Od jula 2019. godine na mesto selektora reprezentacije postavljen je srpski stručnjak Ljubiša Tumbaković.[91]

Prva utakmica sa Tumbakovićem kao selektorom u kvalifikacijama je bila protiv Portugala kod kuće koja je završena rezultatom 2ː4 za reprezentaciju Portugala. Usledile su pobede u tri naredna kola, oba protiv Luksemburga i jedna protiv Litvanije. U poslednjem kolu Srbija je kod kuće igrala protiv reprezentacije Ukrajine gde je utakmica završena nerešenim rezultatom 2ː2. Srbija je kvalifikacije završila na trećem mestu u grupi B sa 14 bodova i time otišla u baraž protiv reprezentacije Norveške koji je osigurala svojim učinkom u Ligi nacija.

U utakmici protiv Norveške, odigranoj 8. oktobra 2020, Srbija je neočekivano pobedila Norvešku u produžecima 1ː2; strelac oba gola je bio Sergej Milinković Savić i time otišla na finalnu utakmicu protiv Škotske. U utakmici protiv Škotske koja je u regularnom vremenu završena rezultatom 1ː1, gde je Luka Jović dao gol u 90. minutu, Srbija je izgubila u penal seriji protiv Škotske i tako ponovo ostala bez plasmana za Evropsko prvenstvo.

Rezultati Srbije u kvalifikacijama

Kolo Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Reprezentaciju Srbije Takmičenje
1. kolo 25. mart 2019. Lisabon, Portugalija 50.342 Portugal Portugal 1:1 (1:1) Tadić (7.) (Pen.) Kvalifikacije za EP 2020.
2. kolo 7. jun 2019. Lavov, Ukrajina 34.700 Ukrajina Ukrajina 0:5 (0:2) Kvalifikacije za EP 2020.
3. kolo 10. jun 2019. Beograd, Srbija 52 Litvanija Litvanija 4:1 (3:0) Mitrović (20, 34.), Jović (35), Ljajić (90+2) Kvalifikacije za EP 2020.
4. kolo 7. septembar 2019. Beograd, Srbija 39.839 Portugal Portugal 2:4 (0:1) Milenković (68), Mitrović (85) Kvalifikacije za EP 2020.
5. kolo 10. septembar 2019. Luksemburg, Luksemburg 6.373 Šablon:Country data LUK Luksemburg 3:1 (1:0) Mitrović (36, 78.), Radonjić (55) Kvalifikacije za EP 2020.
6. kolo 14. oktobar 2019. Viljnus, Litvanija 2.787 Litvanija Litvanija 2:1 (0:0) Mitrović (49, 53.) Kvalifikacije za EP 2020.
7. kolo 14. novembar 2019. Beograd, Srbija 1.560 Šablon:Country data LUK Luksemburg 3:2 (2:0) Mitrović (11, 43.), Radonjić (70) Kvalifikacije za EP 2020.
8. kolo 17. novembar 2019. Beograd, Srbija 4.457 Ukrajina Ukrajina 2:2 (1:1) Tadić (9), Mitrović (56) Kvalifikacije za EP 2020.
Baraž 8. oktobar 2020. Oslo, Norveška 200 Norveška Norveška 2:1 (pro) (0:0) Milinković-Savić (82, 102.) Kvalifikacije za EP 2020. (baraž)
Baraž 12. novembar 2020. Beograd, Srbija 0 Škotska Škotska 1:1 (4:5) (0:0) Jović (90.) Kvalifikacije za EP 2020. (baraž)
Tabela grupe B Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Ukrajina Portugal Srbija Luksemburg Litvanija I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 8 6 2 0 17 4 +13 20 - 2:1 5:0 1:0 2:0 4 4 0 0 10 1 12 4 2 2 0 7 3 8
2. Šablon:Rpf 8 5 2 1 22 6 +16 17 0:0 - 1:1 3:0 6:0 4 2 2 0 10 1 8 4 3 0 1 12 5 9
3. Šablon:Rpf 8 4 2 2 17 17 0 14 2:2 2:4 - 3:2 4:1 4 2 1 1 11 9 7 4 2 1 1 6 8 7
4. Šablon:Rpf 8 1 1 6 7 16 -9 4 1:2 0:2 1:3 - 2:1 4 1 0 3 4 8 3 4 0 1 3 3 8 1
5. Šablon:Rpf 8 0 1 7 5 25 -20 1 0:3 1:5 1:2 1:1 - 4 0 1 3 3 11 1 4 0 0 4 2 14 0

Liga nacija 2020/21.

Za drugu sezonu Lige nacija 2020/21, Srbija je bila smeštena u Ligu B, nakon što je u prethodnoj sezoni izborila plasman u višu ligu. Srbija je žrebana u grupi 3 zajedno sa selekcijama: Mađarske, Rusije i Turske.

Nakon pobede kod kuće i poraza u gostima protiv Rusije, nerešene u gostima i poraza kod kuće protiv Mađarske i dve nerešene protiv Turske, reprezentacija Srbije je osvojila treće mesto u grupi 3 UEFA Liga nacija 2020/21. i tako osigurala mesto u Ligi B za sezonu 2022/23.

Rezultati grupe 3

Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Reprezentaciju Srbije Takmičenje
3. septembar 2020. Moskva, Rusija 0 Rusija Rusija 1:3 (0:1) Mitrović Pogodak nakon 78 minuta 78' UEFA Liga Nacija
6. septembar 2020. Beograd, Srbija 0 Turska Turska 0:0 (0:0) UEFA Liga Nacija
11. oktobar 2020. Beograd, Srbija 0 Mađarska Mađarska 0:1 (0:1) UEFA Liga Nacija
14. oktobar 2020. Istanbul, Turska 519 Turska Turska 2:2 (1:0) Milinković-Savić Pogodak nakon 22 minuta 22', Mitrović Pogodak nakon 49 minuta 49' (pen.) UEFA Liga Nacija
15. novembar 2020. Budimpešta, Mađarska 0 Mađarska Mađarska 1:1 (1:0) Radonjić Pogodak nakon 17 minuta 17' UEFA Liga Nacija
18. novembar 2020. Beograd, Srbija 0 Rusija Rusija 5:0 (4:0) Radonjić Pogodak nakon 10 minuta 10', Jović Pogodak nakon 25 minuta 25', Pogodak nakon 45+1 minuta 45+1', Vlahović Pogodak nakon 41 minuta 41', Mladenović Pogodak nakon 64 minuta 64' UEFA Liga Nacija
Tabela grupe 3 Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Mađarska Rusija Srbija Turska I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 6 3 2 1 7 4 +3 11 - 2:3 1:1 2:0 3 1 1 1 5 4 4 3 2 1 0 2 0 7
2. Šablon:Rpf 6 2 2 2 9 12 -3 8 0:0 - 3:1 1:1 3 1 2 0 4 2 5 3 1 0 2 5 10 3
3. Šablon:Rpf 6 1 3 2 9 7 +2 6 0:1 5:0 - 0:0 3 1 1 1 5 1 4 3 0 2 1 4 6 2
4. Šablon:Rpf 6 1 3 2 6 8 -2 6 0:1 3:2 2:2 - 3 1 1 1 5 5 4 3 0 2 1 1 3 2

Legenda:

   Promocija u Ligu A

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2022. godine

Nakon još jednog neuspešnog kvalifikacionog ciklusa za Evropsko prvenstvo, Ljubiša Tumbaković je dobio otkaz, a ulogu vršioca dužnosti selektora je početkom 2021. preuzeo Ilija Stolica koji je odigrao dve prijateljske utakmice sa reprezentacijama Dominikanske republike i Paname, koje su obe završene nerešenim rezultatom. Nakon toga, ulogu sekeltora je preuzeo nekadašnji reprezentativac Dragan Stojković koji je vodio reprezentaciju u kvalifikacionom ciklusu za Svetsko prvenstvo 2022.

Srbija je žrebana u grupi A zajedno sa reprezentacijama Portugala, Irske, Luksemburga i Azerbejdžana. Srbija je kvalifikacioni ciklus počela u martu 2021. pobedom protiv Irske 3:2 kod kuće golovima Vlahovića i Mitrovića koji je postigao dva pogotka. Usledio je meč protiv Portugala kod kuće koji je završen nerešenim rezultatom 2:2. Ova utakmica je posebno privukla pažnju javnosti gde je na samom kraju utakmice poništen gol Kristijana Ronalda jer lopta nije prešla celu gol liniju. Poslednji meč u martu se igrao u Bakuu protiv reprezentacije Azerbejdžana koji je završen pobedom 2:1.

Nakon prijateljske utakmice sa Katarom u Debrecinu gde je Srbija pobedila 4:0, kvalifikacije su u septembru 2021. nastavljene pobedom kod kuće protiv Luksemburga i nerešenim rezultatom protiv Irske u Dablinu 1:1 gde je Nikola Milenković postigao autogol u 89. minutu. Usledile su i pobede u gostima protiv Luksemburga 1:0 i kod kuće protiv Azerbejdžana 3:1.

Nakon sedam odigranih utakmica i nakon još jedne prijateljske utakmice kod kuće protiv Katara koja je završena rezultatom 4:0, reprezentaciji Srbije je bila neophodna pobeda protiv Portugala u Lisabonu kako bi se direktno kvalifikovala za Svetsko prvenstvo. U meču protiv Portugala, Renato Sanšes je uspeo u 2. minutu da povede za portugalsku reprezentaciju, da bi kasnije u 33. minutu Dušan Tadić uspeo izjednačiti rezultat. Međutim, dramatičnu završnicu je napravio Mitrović koji je u 90. minutu postigao pogodak za konačnih 2:1 i time se reprezentacija Srbije uspela kvalifikovati za Svetsko prvenstvo kao prvoplasirana u grupi A sa 20 bodova.

Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Srbiju
24. mart 2021. Beograd, Srbija 0 Šablon:Rpf 3:2 (1:1) Vlahović Pogodak nakon 40 minuta 40', Mitrović Pogodak nakon 69 minuta 69', Pogodak nakon 75 minuta 75'
27. mart 2021. Beograd, Srbija 0 Šablon:Rpf 2:2 (0:2) Mitrović Pogodak nakon 46 minuta 46', Kostić Pogodak nakon 60 minuta 60'
30. mart 2021. Baku, Azerbejdžan 0 Šablon:Rpf 2:1 (1:0) Mitrović Pogodak nakon 16 minuta 16', Pogodak nakon 81 minuta 81'
4. septembar 2021. Beograd, Srbija 10.078 Šablon:Rpf 4:1 (2:0) Mitrović Pogodak nakon 22 minuta 22', Pogodak nakon 35 minuta 35', Šeno Pogodak nakon 82 minuta 82' (ag.), Milenković Pogodak nakon 90+6 minuta 90+6'
7. septembar 2021. Dablin, Irska 25.415 Šablon:Rpf 1:1 (1:0) Milinković-Savić Pogodak nakon 20 minuta 20'
9. oktobar 2021. Luksemburg, Luksemburg 2.000 Šablon:Rpf 1:0 (0:0) Vlahović Pogodak nakon 68 minuta 68'
12. oktobar 2021. Beograd, Srbija 5.890 Šablon:Rpf 3:1 (1:1) Vlahović Pogodak nakon 30 minuta 30' (pen.), Pogodak nakon 53 minuta 53', Tadić Pogodak nakon 83 minuta 83' (pen.)
14. novembar 2021. Lisabon, Portugal 58.873 Šablon:Rpf 2:1 (1:1) Tadić Pogodak nakon 33 minuta 33', Mitrović Pogodak nakon 90 minuta 90'
Tabela grupe A Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Srbija Portugal Irska Luksemburg Azerbejdžan I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 8 6 2 0 18 9 +9 20 - 2:2 3:2 4:1 3:1 4 3 1 0 12 6 10 4 3 1 0 6 3 10
2. Šablon:Rpf 8 5 2 1 17 6 +11 17 1:2 - 2:1 5:0 1:0 4 3 0 1 9 3 9 4 2 2 0 8 3 8
3. Šablon:Rpf 8 2 3 3 11 8 +3 9 1:1 0:0 - 0:1 1:1 4 0 3 1 2 3 3 4 2 0 2 9 5 6
4. Šablon:Rpf 8 3 0 5 8 18 -10 9 0:1 1:3 0:3 - 2:1 4 1 0 3 3 8 3 4 2 0 2 5 10 6
5. Šablon:Rpf 8 0 1 7 5 18 -13 1 1:2 0:3 0:3 1:3 - 4 0 0 4 2 11 0 4 0 1 3 3 7 1

Liga nacija 2022/23.

Za treću sezonu Lige nacija 2022/23, Srbija je bila smeštena u Ligu B, nakon što je u prethodnoj sezoni osigurala mesto u istoj ligi. Srbija je žrebana u grupi 4 zajedno sa selekcijama: Švedske, Norveške i Slovenije.

Rezultati grupe 4

Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Reprezentaciju Srbije Takmičenje
2. jun 2022. Beograd, Srbija 9.726 Norveška Norveška 0:1 (0:1) UEFA Liga Nacija
5. jun 2022. Beograd, Srbija 10.925 Slovenija Slovenija 4:1 (1:1) Mitrović Pogodak nakon 24 minuta 24', Milinković-Savić Pogodak nakon 56 minuta 56', Jović Pogodak nakon 85 minuta 85', Radonjić Pogodak nakon 90+2 minuta 90+2' UEFA Liga Nacija
9. jun 2022. Stokholm, Švedska 24.123 Švedska Švedska 1:0 (1:0) Jović Pogodak nakon 45+3 minuta 45+3' UEFA Liga Nacija
12. jun 2022. Ljubljana, Slovenija 13.782 Slovenija Slovenija 2:2 (2:0) Živković Pogodak nakon 8 minuta 8', Mitrović Pogodak nakon 35 minuta 35' UEFA Liga Nacija
24. septembar 2022. Beograd, Srbija 14.122 Švedska Švedska 4:1 (2:1) Mitrović Pogodak nakon 18 minuta 18', Pogodak nakon 45+1 minuta 45+1', Pogodak nakon 48 minuta 48' Lukić Pogodak nakon 70 minuta 70' UEFA Liga Nacija
27. septembar 2022. Oslo, Norveška 24.364 Norveška Norveška 2:0 (1:0) Vlahović Pogodak nakon 42 minuta 42', Mitrović Pogodak nakon 54 minuta 54' UEFA Liga Nacija
Tabela grupe 4 Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Srbija Norveška Slovenija Švedska I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 6 4 1 1 13 5 +8 13 - 0:1 4:1 4:1 3 2 0 1 8 3 6 3 2 1 0 5 2 7
2. Šablon:Rpf 6 3 1 2 7 7 0 10 0:2 - 0:0 3:2 3 1 1 1 3 4 4 3 2 0 1 4 3 6
3. Šablon:Rpf 6 1 3 2 6 10 -4 6 2:2 2:1 - 0:2 3 1 1 1 4 5 4 3 0 2 1 2 5 2
4. Šablon:Rpf 6 1 1 4 7 11 -4 4 0:1 1:2 1:1 - 3 0 1 2 2 4 1 3 1 0 2 5 7 3

Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine

Fudbalska reprezentacija Srbije — Svetsko prvenstvo u Kataru.
Fudbalska reprezentacija Srbije — Svetsko prvenstvo u Kataru.

Žrebom za Mundijal, održanog aprila 2022. godine, Srbija je, iz trećeg šešira, smeštena u grupu G, i to ponovo zajedno sa reprezentacijama Švajcarske i Brazila samo što je umesto Kostarike u grupu G bila smeštena reprezentacija Kameruna. U pripremama za šampionat u Kataru, reprezentacija Srbije u 2022. godini imala je jedan poraz (Danska 3:0) i dve pobede (Mađarska 1:0, Bahrein 5:1).

Svetsko prvenstvo u Kataru, reprezentacija je počela očekivanim porazom protiv Brazila 0:2, gde je Srbija odigrala dosta preplašeno. Naredni meč protiv Kameruna je bio dosta iščekivan od strane javnosti da se od Srbije tražila pobeda. Međutim, reprezentacija je razočaravajuće završila meč nerešenim rezultatom 3:3, gde je Srbija nakon prvog poluvremena čak i vodila 3:1 golovima Pavlovića, Milinković-Savića i Mitrovića. Poslednji meč u grupi protiv Švajcarske ostao je u senci provokacija švajcarskog reprezentativca Granita Džake gde je u 65. minutu izvređao rezervne igrače Srbije gde je rezervni golman Predrag Rajković dobio žuti karton. Pri kraju utakmice Džaka je ponovo zbog provokacija ušao i u fizički sukob sa Nikolom Milenkovićem gde su obojica dobili žuti karton. Na kraju Srbija je izgubila meč od Švajcarske 2:3 i sa samo jednim bodom okončala učešće kao poslednja u grupi G, što je javnost dočekala sa velikim razočarenjem jer su očekivanja bila dosta velika.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2024. godine

I pored neuspeha u grupnoj fazi Mundijala u Kataru 2022. godine, Dragan Stojković je nastavio da radi kao selektor sa ciljem da odvede Srbiju na Evropsko prvenstvo posle 24 godine.

Srbija je žrebana u grupi G zajedno sa reprezentacijama Mađarske, Crne Gore, Bugarske i Litvanije. Srbija je kvalifikacioni ciklus počela u martu 2023. pobedom protiv Litvanije 2:0 kod kuće golovima Vlahovića i Tadića. Tri dana kasnije usledilo je gostovanje u Podgorici reprezentaciji Crne Gore gde je u meču bez ikakvih tenzija, Srbija odnela pobedu 2:0 sa golovima Vlahovića koji je postigao dva pogotka. Usledio je krucijalni meč sa Bugarskom u Razgradu gde je Darko Lazović u poslednjem minutu uspeo da donese Srbiji jedan bod nakon što je Bugarska povela u 47. minutu.

Srbija je nastavila seriju loših partija gde je protiv Mađarske nakon što je Srbija povela autogolom Atile Salaija za dva minuta uspela da primi dva gola, čiji su strelci bili Barnabaš Varga i Vili Orban i na kraju izgubila rezultatom 1:2. Nakon poraza od Mađarske, usledila je pobeda u gostima protiv Litvanije 3:1 gde je sva tri gola postigao Aleksandar Mitrović. Usledile su utakmice u oktobru 2023. protiv Mađarske u gostima i protiv Crne Gore na domaćem terenu. Srbija je poražena u Budimpešti od Mađarske istim rezultatom kao i na domaćem terenu (1:2), dok je slavila kod kuće protiv Crne Gore rezultatom 3:1. U poslednjem krucijalnom meču na domaćem terenu protiv Bugarske, Srbija je uz dosta muke došla do nerešenog rezultata (2:2), ali i uz dosta sreće uspela da izbori plasman na Evropsko prvenstvo po prvi put posle 24 godine.

Datum Mesto Gledalaca Protivnik Rezultat Strelci za Srbiju
24. mart 2023. Beograd, Srbija 21.125 Šablon:Rpf 2:0 (1:0) Tadić Pogodak nakon 16 minuta 16', Vlahović Pogodak nakon 53 minuta 53'
27. mart 2023. Podgorica, Crna Gora 9.831 Šablon:Rpf 2:0 (0:0) Vlahović Pogodak nakon 78 minuta 78', Pogodak nakon 90+6 minuta 90+6'
20. jun 2023. Razgrad, Bugarska 6.700 Šablon:Rpf 1:1 (0:0) Lazović Pogodak nakon 90+6 minuta 90+6'
7. septembar 2023. Beograd, Srbija 6.924 Šablon:Rpf 1:2 (1:2) Salaj Pogodak nakon 10 minuta 10' (ag.)
10. septembar 2023. Kaunas, Litvanija 8.586 Šablon:Rpf 3:1 (3:1) Mitrović Pogodak nakon 21 minuta 21', Pogodak nakon 32 minuta 32', Pogodak nakon 43 minuta 43'
14. oktobar 2023. Budimpešta, Mađarska 58.215 Šablon:Rpf 1:2 (1:2) Živković Pogodak nakon 33 minuta 33'
17. oktobar 2023. Beograd, Srbija 25.884 Šablon:Rpf 3:1 (1:1) Mitrović Pogodak nakon 9 minuta 9', Pogodak nakon 73 minuta 73', Tadić Pogodak nakon 77 minuta 77'
19. novembar 2023. Leskovac, Srbija 7.325 Šablon:Rpf 2:2 (1:0) Veljković Pogodak nakon 17 minuta 17', Babić Pogodak nakon 82 minuta 82'
Tabela grupe G Domaći Gosti
Reprezentacija I D N I DG PG GR Bod. Mađarska Srbija Crna Gora Litvanija Bugarska I D N I DG PG Bod. I D N I DG PG Bod.
1. Šablon:Rpf 8 5 3 0 16 7 +9 18 - 2:1 3:1 2:0 3:0 4 4 0 0 10 2 12 4 1 3 0 6 5 6
2. Šablon:Rpf 8 4 2 2 15 9 +6 14 1:2 - 3:1 2:0 2:2 4 2 1 1 8 5 7 4 2 1 1 7 4 7
3. Šablon:Rpf 8 3 2 3 9 11 -2 11 0:0 0:2 - 2:0 2:1 4 2 1 1 4 3 7 4 1 1 2 5 8 4
4. Šablon:Rpf 8 1 3 4 8 14 -6 6 2:2 1:3 2:2 - 1:1 4 0 3 1 6 8 3 4 1 0 3 2 6 3
5. Šablon:Rpf 8 0 4 4 7 14 -7 4 2:2 1:1 0:1 0:2 - 4 0 2 2 3 6 2 4 0 2 2 4 8 2

Stadioni

Na stadionu Rajko Mitić (Marakana) reprezentacija Srbije je odigrala najviše utakmica.

Nakon raspada SFR Jugoslavije, fudbalska reprezentacija Srbije je odigrala najviše utakmica u Beogradu na stadionu Rajko Mitić i stadionu Partizana — nekad poznat kao JNA. Dana 2. septembra 1998. godine SR Jugoslavija je odigrala prvu utakmicu van Beograda. SR Jugoslavija je odigrala prijateljsku utakmicu u Nišu na Čairu protiv Švajcarske pred 16.000 gledalaca.[92]

Osim u Beogradu, reprezentacija je igrala utakmice i u drugim gradovima Srbije. Prvu utakmicu na stadionu Karađorđe u Novom Sadu Srbija je odigrala 8. septembra 2012. protiv Velsa u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2014. Srbija je pobedom nad Velsom od 6:1 ostvarila jednu od najubedljivijih pobeda u istoriji reprezentacije. Srbija je na stadionu Karađorđe odigrala 5 utakmica i zabeležila 5 pobeda uz gol razliku 15:2.

Reprezentacija Srbije je odigrala po jednu utakmicu u Smederevu, Kruševcu, Jagodini i Užicu.

Reprezentacija Srbije je poslednju utikmicu odigrala 19. novembra 2023. protiv Bugarske nerešeno sa 2:2 u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u fudbalu 2024. u novoizgrađenom stadionu "Dubočica" u Leskovcu.

Dresovi

Dresove reprezentacije Srbije trenutno proizvodi Puma.

Period Proizvođač
1974–2002. Njemačka Adidas
2002–2006. Italija Loto
2006–2014. Sjedinjene Američke Države Najki
2014–2018. Engleska Umbro
2018– Njemačka Puma

Dresovi kroz istoriju

Dresovi fudbalske reprezentacije Srbije

Domaći dresovi:

Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2006–2008
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2008–2010
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
SP 2010.
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2012–2014
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2014–2016
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2016–2018
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
SP 2018.
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2020–2022
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
SP 2022.
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
EP 2024.

Gostujući dresovi:

Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2006–2008
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2008–2010
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
SP 2010.
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2012–2014
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2014–2016
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2016–2018
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
SP 2018.
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
2020–2022
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
SP 2022.
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
EP 2024.

Rezultati reprezentacije

Svetsko prvenstvo

Rezultati na Svetskom prvenstvu Rezultati u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo
Godina Kolo Plasman IG P N IZ GD GP IG P N IZ GD GP
Kraljevina Jugoslavija Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija
Urugvaj 1930. Polufinale1[93][94] 4. mesto 3 2 0 1 7 7 Bez kvalifikacija
Kraljevina Italija 1934. Nije se kvalifikovala 2 0 1 1 3 4
Francuska 1938 2 1 0 1 1 4
Brazil 1950. 1. kolo 5. mesto 3 2 0 1 7 3 5 3 2 0 16 6
Švicarska 1954. Četvrtfinale 7. mesto 3 1 1 1 2 3 4 4 0 0 4 0
Švedska 1958. Četvrtfinale 5. mesto 4 1 2 1 7 7 4 2 2 0 7 2
Čile 1962. Utakmica za 3. mesto 4. mesto 6 3 0 3 10 7 4 3 1 0 11 4
Engleska 1966. Nije se kvalifikovala 6 3 1 2 10 8
Meksiko 1970. 6 3 1 2 19 7
Njemačka 1974. 2. kolo 7. mesto 6 1 2 3 12 7 5 3 2 0 8 4
Argentina 1978. Nije se kvalifikovala 4 1 0 3 6 8
Španija 1982. 1. kolo 16. mesto 3 1 1 1 2 2 8 6 1 1 22 7
Meksiko 1986. Nije se kvalifikovala 8 3 2 3 7 8
Italija 1990. Četvrtfinale 5. mesto 5 3 1 1 8 6 8 6 2 0 16 6
Savezna Republika Jugoslavija SR Jugoslavija
Sjedinjene Američke Države 1994. Suspendovana2
Francuska 1998. Osmina finala 10. mesto 4 2 1 1 5 4 12 9 2 1 41 8
Južna KorejaJapan 2002. Nije se kvalifikovala 10 5 4 1 22 8
Srbija i Crna Gora Srbija i Crna Gora
Njemačka 2006. 1. kolo 32. mesto 3 0 0 3 2 10 10 6 4 0 16 1
Srbija Srbija
Južnoafrička Republika 2010. 1. kolo 23. mesto 3 1 0 2 2 3 10 7 1 2 22 8
Brazil 2014. Nije se kvalifikovala 10 4 2 4 18 11
Rusija 2018. 1. kolo 23. mesto 3 1 0 2 2 4 10 6 3 1 20 10
Katar 2022. 1. kolo 29. mesto 3 0 1 2 5 8 8 6 2 0 18 9
Ukupno 13/22 0 titula 49 18 9 22 71 71 136 81 33 22 287 123
Napomene:
1 Nije odigran meč za treće mesto, prema zvaničnom izveštaju FIFE Kraljevina Jugoslavija je zauzela 4. mesto.
2 Zabranjeno učešće zbog sankcija.

Evropsko prvenstvo

Rezultati na Evropskom prvenstvu Rezultati u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo
Godina Kolo Plasman IG P N IZ GD GP IG P N IZ GD GP
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija
Francuska 1960. Finale 2. mesto 2 1 0 1 6 6 4 2 1 1 9 4
Španija 1964. Nije se kvalifikovala 4 2 1 1 6 5
Italija 1968. Finale 2. mesto 3 1 1 1 2 3 6 4 1 1 14 5
Belgija 1972. Nije se kvalifikovala 8 3 4 1 7 5
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija 1976. Utakmica za 3. mesto 4. mesto 2 0 0 2 4 7 8 6 1 1 15 5
Italija 1980. Nije se kvalifikovala 6 4 0 2 14 6
Francuska 1984. 1. kolo 8. mesto 3 0 0 3 2 10 6 3 2 1 12 11
Zapadna Njemačka 1988. Nije se kvalifikovala 6 4 0 2 13 9
Švedska 1992. Kvalifikovala se1 8 7 0 1 24 4
Savezna Republika Jugoslavija SR Jugoslavija
Engleska 1996. Suspendovana2
BelgijaNizozemska 2000. Četvrtfinale 8. mesto 4 1 1 2 8 13 8 5 2 1 18 8
Srbija i Crna Gora Srbija i Crna Gora
Portugal 2004. Nije se kvalifikovala 8 3 3 2 11 11
Srbija Srbija
AustrijaŠvicarska 2008. Nije se kvalifikovala 14 6 6 2 22 11
PoljskaUkrajina 2012. 10 4 3 3 13 12
Francuska 2016. 8 2 1 5 8 13
Evropska unija 2020. 10 5 3 2 20 19
Njemačka 2024. 8 4 2 2 15 9
Ukupno 6/17 0 titula 14 3 2 9 22 39 122 64 30 28 221 137
Napomene:
1 Kvalifikovala se, ali joj nije bilo dozvoljeno da učestvuje zbog sankcija tokom Jugoslovenskih ratova. Danska, koja je završila druga u kvalifikacionoj grupi SFR Jugoslavije, učestvovala umesto nje i na kraju osvojila prvenstvo.
2 Zabranjeno učešće zbog sankcija.

Liga nacija

Srbija u UEFA Ligi nacija

Rekordi u UEFA Ligi nacija
Sezona Liga Grupa IG P N I GD GP P/I Poz.
2018/19. C 4 6 4 2 0 11 4 27.
2020/21. B 3 6 1 3 2 9 7 Šablon:Nepromenjeno 27.
2022/23. B 4 6 4 1 1 13 5 19.
Ukupno 18 9 6 3 33 16

Osvojene medalje

Takmičenje Zlato Srebro Bronza Ukupno
Svetsko prvenstvo 0 0 0 0
Olimpijske igre 1 3 1 5
Evropsko prvenstvo 0 2 0 2
Mediteranske igre 0 0 0 0
Ukupno 1 5 1 7

Sve medalje je osvojila reprezentacija SFR Jugoslavije (1946—1992)

Selektori

Spisak

Godina Ime
Kraljevina Jugoslavija Kraljevina Jugoslavija (1920—1941)
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija SFR Jugoslavija (1946—1992)
Savezna Republika Jugoslavija SR Jugoslavija (1992—2003)
1920—2003. Spisak selektora fudbalske reprezentacije
Kraljevine Jugoslavije, SFR Jugoslavije i SR Jugoslavije
Srbija i Crna Gora Srbija i Crna Gora (2003—2006)
2003. Srbija i Crna Gora Dejan Savićević
2003—2006 Srbija i Crna Gora Ilija Petković
Srbija Srbija (2006—)
2006—2007. Španija Havijer Klemente
2007—2008. Srbija Miroslav Đukić
2008—2010. Srbija Radomir Antić
2010—2011. Srbija Vladimir Petrović Pižon
2012—2013. Srbija Siniša Mihajlović
2014. Nizozemska Dik Advokat
2014—2016. Srbija Radovan Ćurčić
2016—2017. Srbija Slavoljub Muslin
2018—2019. Srbija Mladen Krstajić
2019—2020. Srbija Ljubiša Tumbaković
2021— Srbija Dragan Stojković

Statistika

Od 25. marta 2024.
Selektor Mandat Učinak Važnija takmičenja
Br. utakmica Pobeđenih Nerešenih Izgubljenih Postotak pobeda Postotak remija Postotak poraza
Srbija Dragan Stojković 2021— 37 21 7 9 56,75 18,91 24,32 Svetsko prvenstvo 2022 — kvalifikovala se; grupna faza
Evropsko prvenstvo 2024.
Srbija Ilija Stolica 2021. 2 0 2 0 0 100,00 0
Srbija Ljubiša Tumbaković 2019—2020. 14 6 5 3 42,86 35,71 21,43 Evropsko prvenstvo 2020 — nije se kvalifikovala
Srbija Mladen Krstajić 2017—2019. 19 9 5 5 47,36 26,32 26,32 Svetsko prvenstvo 2018 — kvalifikovala se; grupna faza
Srbija Slavoljub Muslin 2016—2017. 15 8 5 2 53,33 33,33 13,33
Srbija Radovan Ćurčić 2014—2016. 11 5 0 6 45,45 0,00 55,55 Evropsko prvenstvo 2016 — nije se kvalifikovala
Nizozemska Dik Advokat 2014. 4 0 2 2 0,00 50,00 50,00
Srbija Ljubinko Drulović 2014. 4 2 1 1 50.00 25.00 25.00
Srbija Siniša Mihajlović 2012—2013. 19 7 4 8 36,84 21,05 42,10 Svetsko prvenstvo 2014 — nije se kvalifikovala
Srbija Radovan Ćurčić 2011—2012. 5 2 1 2 40,00 20,00 40,00
Srbija Vladimir Petrović 2010—2011. 13 5 3 5 38,46 23,08 38,46 Evropsko prvenstvo 2012 — nije se kvalifikovala
Srbija Radomir Antić 2008—2010. 28 17 3 8 60,71 10,71 28,57 Svetsko prvenstvo 2010 — kvalifikovala se; grupna faza
Srbija Miroslav Đukić 2007—2008. 5 0 2 3 0,00 40,00 60,00
Španija Havijer Klemente 2006—2007. 16 7 7 2 43,75 43,75 12,50 Evropsko prvenstvo 2008 — nije se kvalifikovala
Srbija i Crna Gora Ilija Petković 2003—2006. 30 11 10 9 36,66 33,33 30,00 Svetsko prvenstvo 2006 – kvalifikovala se; grupna faza
Savezna Republika Jugoslavija Dejan Savićević 2001—2003. 17 4 3 10 23,53 17,65 58,82 Evropsko prvenstvo 2004 — nije se kvalifikovala
Savezna Republika Jugoslavija BoškovĆurkovićSavićević 2001 8 4 2 2 50,00 25,00 25,00 Svetsko prvenstvo 2002 — nije se kvalifikovala
Savezna Republika Jugoslavija Milovan Đorić 2001. 3 0 2 1 0,00 66,66 33,33
Savezna Republika Jugoslavija Ilija Petković 2000—2001. 4 2 1 1 50,00 25,00 25,00
Savezna Republika Jugoslavija Vujadin Boškov 1999—2000. 15 6 5 4 40,00 33,33 26,66 Evropsko prvenstvo 2000 — kvalifikovala se; četvrtfinale
Savezna Republika Jugoslavija Milan Živadinović 1998—1999. 6 3 2 1 50,00 33,33 16,66
Savezna Republika Jugoslavija Slobodan Santrač 1994—1998. 43 26 10 7 60,46 23,25 16,28 Svetsko prvenstvo 1998 — kvalifikovala se; osmina finala
Ukupno 301 137 79 85 45,51 26,25 28,24 6/13

Za pređašnje reprezentacije (pre 1992) videti: Spisak selektora fudbalske reprezentacije Jugoslavije

Stručni štab

Od 19. novembra 2023.
Stručni štab reprezentacije Srbije[95][96]

Trenutni sastav

Ime Datum rođenja Nastupi Golovi Klub
Golmani
Predrag Rajković 31. oktobar 1995. 28 0 Španija Majorka
Marko Dmitrović 24. januar 1992. 19 0 Španija Sevilja
Marko Ilić 3. februar 1998. 1 0 Belgija Kortrijk
Vanja Milinković-Savić 20. februar 1997. 9 0 Italija Torino
Odbrambeni igrači
Stefan Mitrović (zamenik kapitena) 22. maj 1990. 35 0 Španija Hetafe
Nikola Milenković 12. oktobar 1997. 40 3 Italija Fjorentina
Matija Nastasić 28. mart 1993. 34 0 Španija Majorka
Miloš Veljković 26. septembar 1995. 23 0 Njemačka Verder Bremen
Strahinja Pavlović 24. maj 2001. 24 2 Njemačka Red bul Salcburg
Aleksa Terzić 17. avgust 1999. 5 0 Italija Fjorentina
Filip Mladenović 15. avgust 1991. 21 1 Grčka Panatinaikos
Srđan Babić 22. april 1996. 3 0 Španija Almerija
Strahinja Eraković 22. januar 2001. 2 0 Rusija Zenit
Erhan Mašović 22. novembar 1998. 2 0 Njemačka Bohum
Igrači sredine terena
Mihailo Ristić 31. oktobar 1995. 7 0 Portugal Benfika
Saša Lukić 13. avgust 1996. 34 2 Engleska Fulam
Uroš Račić 17. mart 1998. 9 0 Portugal Braga
Nemanja Maksimović 26. januar 1995. 42 0 Španija Hetafe
Nemanja Gudelj 16. novembar 1991. 51 1 Španija Sevilja
Nemanja Radonjić 15. februar 1996. 38 5 Italija Torino
Dušan Tadić (kapiten) 20. novembar 1988. 93 20 Turska Fenerbahče
Sergej Milinković Savić 27. februar 1995. 38 7 Saudijska Arabija El Hilal
Filip Đuričić 30. januar 1992. 38 5 Grčka Panatinaikos
Darko Lazović 15. septembar 1990. 28 0 Italija Verona
Ivan Ilić 17. mart 2001. 7 0 Italija Verona
Filip Kostić 1. novembar 1992. 51 3 Italija Juventus
Stefan Mitrović 15. avgust 2002. 1 0 Srbija Crvena zvezda
Napadači
Aleksandar Mitrović 16. septembar 1994. 78 51 Šablon:Country data SA El Hilal
Luka Jović 23. decembar 1997. 29 10 Italija Fjorentina
Dušan Vlahović 28. januar 2000. 18 9 Italija Juventus

Statistika igrača

Od 25. marta 2024.[97]
Igrači čija je ime i prezime podebljano još igraju za Srbiju.

Najviše odigranih utakmica

Dušan Tadić je odigrao najveći broj utakmica za reprezentaciju.
Najviše utakmica
# Ime i prezime Godine u reprezentaciji Utakmice Golovi
1 Dušan Tadić 2008— 106 22
2 Branislav Ivanović 2005—2018. 105 13
3 Dejan Stanković 1998—2013. 103 15
4 Savo Milošević 1994—2008. 102 37
5 Aleksandar Kolarov 2008—2020. 94 11
6 Aleksandar Mitrović 2013— 89 57
7 Dragan Džajić 1964—1979. 85 23
8 Dragan Stojković 1983—2001. 84 15
Vladimir Stojković 2006—2018. 84 0
10 Zoran Tošić 2007—2016. 76 11

Najviše postignutih golova

Aleksandar Mitrović je igrač s najviše postignutih golova za reprezentaciju.
Najviše golova
# Ime i prezime Godine u reprezentaciji Golovi Utakmice Prosek
1 Aleksandar Mitrović 2013— 58 89 0,66
2 Stjepan Bobek 1946—1956. 38 63 0,60
3 Milan Galić 1959—1965. 37 51 0,72
Blagoje Marjanović 1926—1938. 37 58 0,64
Savo Milošević 1994—2008. 37 102 0,36
6 Rajko Mitić 1946—1957. 32 59 0,54
7 Dušan Bajević 1970—1977. 29 37 0,78
8 Todor Veselinović 1953—1961. 28 37 0,76
9 Predrag Mijatović 1989—2003. 27 73 0,37
10 Borivoje Kostić 1956—1964. 26 33 0,79

Kapiteni (od 1994)

Godina Ime Takmičenja na kojima je bio kapiten
1994—2001. Dragan Stojković Svetsko prvenstvo 1998, Evropsko prvenstvo 2000.
2001—2003. Predrag Mijatović
2003—2006. Savo Milošević Svetsko prvenstvo 2006.
2006—2011. Dejan Stanković Svetsko prvenstvo 2010.
2011. Nikola Žigić
2012—2018. Branislav Ivanović
2018—2021. Aleksandar Kolarov Svetsko prvenstvo 2018.
2021— Dušan Tadić Svetsko prvenstvo 2022.

Galerija

Povezano

Izvori

  1. „FIFA Association Information”. fifa.com. Arhivirano iz originala na datum 11. 10. 2017. Pristupljeno 24. 6. 2015. 
  2. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill. „Mirko Bonačić Olympic Results”. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Arhivirano iz originala na datum 18. 04. 2020. Pristupljeno 7. 10. 2018. 
  3. „Dnevno: Istorijske greške u Montevideu - Ko je zapravo bio 'Dunster', a ko nije ni išao na put”. Pristupljeno 6. 4. 2018. 
  4. „Razdor u brazilskoj reprezentaciji”. Arhivirano iz originala na datum 16. 11. 2007. Pristupljeno 25. 4. 2013. 
  5. „I Brazil smo tukli u Montevideu, Akter Online, Miodrag Milošević, mart 2010”. Arhivirano iz originala na datum 16. 2. 2012. Pristupljeno 25. 4. 2013. 
  6. „Kad policajac „asistira“”. Pristupljeno 25. 4. 2013. 
  7. „1930 FIFA World Cup”. Arhivirano iz originala na datum 12. 11. 2017. Pristupljeno 25. 4. 2013. 
  8. „Još uvek sjaji bronza iz Montevidea”. Blic. Pristupljeno 25. 4. 2013. 
  9. „Olympic Football Tournament London 1948 - Yugoslavia 1:3 (1:1) Sweden - Overview”. FIFA.com. 12. 1. 2018.. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  10. „1950 FIFA World Cup Brazil ™ - Matches - Brazil-Yugoslavia”. FIFA.com. 1. 7. 1950.. Arhivirano iz originala na datum 13. 02. 2018. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  11. „Yugoslavia - Denmark 3-1 (1960 Summer Olympics: Final, 10. 9. 1960)”. YouTube. Pristupljeno 19. 4. 2019. 
  12. „Yugoslavia England”. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  13. „Jugoslavija - Austrija 4:1 - Cela utakmica 31. 10. 1990 (500-ta jubilarna utakmica reprezentacije)”. YouTube. Pristupljeno 19. 4. 2019. 
  14. „United Nations Security Council Resolution 757 (Implementing Trade Embargo on Yugoslavia), S.C. res. 757, 47 U.N. SCOR at 13, U.N. Doc S/RES/757 (1992)”. Pristupljeno 19. 4. 2019. 
  15. „Jugoslaviji zabranjeno učešće na EP u Švedskoj (02. 06. 1992)”. YouTube. Pristupljeno 19. 4. 2019. 
  16. „Ostavka Osima u Beogradu”. YouTube. Pristupljeno 19. 4. 2019. 
  17. „Havijer Klemente selektor Srbije!”. Mondo. Arhivirano iz originala na datum 07. 04. 2017. Pristupljeno 6. 4. 2017. 
  18. „Srbija u Češkoj odigrala 103. utakmicu: Od junaka do gubitnika”. Večernje novosti. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  19. „Srbija, bre | Prva utakmica i prva pobeda za istoriju (video)”. Fudbalski savez Srbije. 16. 8. 2020. Pristupljeno 25. 8. 2020. 
  20. „2006 Republika Češka - Srbija 1-3 (prijateljska utakmica)”. YouTube. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  21. „(2007) Srbija - Poljska 2:2, Kvalifikacije za EURO 2008”. YouTube. Pristupljeno 20. 4. 2019. 
  22. „„Srbija - Farska Ostrva 2:0””. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  23. „„Srbija poražena od Francuske””. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  24. „„Srbija ubedljivo pobedila Litvaniju””. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  25. „„Pobeda Srbije u Austriji 3:1””. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  26. „„Velika pobeda Srbije u Konstanci!””. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  27. „„Srbija pobedila Austriju””. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  28. „Serbia—France 1:1”. FIFA. Arhivirano iz originala na datum 13. 06. 2018. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  29. „„Petarda briljantne Srbije za SP!””. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  30. „Serbia - Romania 5-0”. YouTube. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  31. „„Poraz Srbije na startu Svetskog Prvenstva!””. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  32. „„Srbija pobedila Nemačku!””. Večernje novosti. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  33. „Germany—Serbia 0:1”. FIFA. Arhivirano iz originala na datum 17. 07. 2019. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  34. „„Srbija završila SP””. Večernje novosti. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  35. „„Srbija pobedila Farska Ostrva na startu kvalifikacija””. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  36. „„Jedva remi””. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  37. „„Smenjen Antić, Vladimir Petrović Pižon novi selektor!””. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  38. „„Katastrofa Srbije, Estonci pobedili sa 3:1!””. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  39. „„Nova sramota: Zbog navijača prekinut meč Italija - Srbija!””. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  40. „„UEFA odlučila: Italija-Srbija 3:0””. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  41. „„Preokret na Marakani””. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  42. „Slovenija-Srbija 1:0”. YouTube. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  43. „„Novi krah, Srbija bez baraža””. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  44. „„Ćurčič v.d. selektor Srbije, izbori uskoro””. Večernje novosti. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  45. „„Stanković i Vidić: Zbogom Orlovi!””. Mozzart sport. Arhivirano iz originala na datum 09. 04. 2017. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  46. „Tole potvrdio: Siniša Mihajlović novi selektor Srbije!”. Telegraf. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  47. „Remi Srbije i Škotske u Glazgovu”. RTV. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  48. „Konačno prava Srbija! Orlovi deklasirali Vels u Novom Sadu i dobili desetku!”. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  49. „Belgija kontrama kaznila Srbiju”. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  50. „SP: Novi poraz očajne Srbije”. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  51. „Srbija se pobedila na Maksimiru 0:2”. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  52. „Mitrovic Aleksandar Goal Srbija Hrvatska 1 1 Mitrovic Goal”. YouTube. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  53. „Srbija blistala na krilima Baste”. B92. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  54. „Mihajlović nije više selektor Srbije: Biću trener Sampdorije!”. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  55. „Ljubinko Drulović privremeni selektor orlova”. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  56. „Dik Advokat novi selektor Srbije”. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  57. „Kolarov pocepao mrežu za remi Srbije protiv Francuske”. telegraf.rs. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  58. „Srbija izvukla bod u Jerevanu”. RTS. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  59. „„OVO JE HEROJ SRBIJE: Stefan Mitrović spustio albansku zastavu na zemlju!” Kurir, 15. oktobar 2014”. Kurir.rs. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  60. Vinulović, B.. „„UEFA odlučila: Srbiji pobeda sa 3:0 uz oduzimanje tri boda!” Blic, 24. oktobar 2014”. Sport.blic.rs. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  61. „Mišel Platini: Srbija i Albanija nisu bile razdvojene na žrebu jer nikada nisu ratovale”. nspm.rs. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  62. Autor: mondo.rs (15. 11. 2014.). „„Dik Advokat više nije selektor Srbije!” Mondo, 15. novembar 2014”. Mondo.rs. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  63. „Ćurčić novi selektor fudbalera Srbije!”. sport.blic.rs. Pristupljeno 11. 5. 2016. 
  64. B. Vinulović / N. Todorović. „„IZAŠLI IZ MINUSA Jermenija pala za prvu pobedu "orlova" u kvalifikacijama” Blic, 4. septembar 2015”. Sport.blic.rs. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  65. „„MUK U ELBASANU: Srbija golovima Kolarova i Ljajića u nadoknadi deklasirala Albaniju” Kurir, 8. oktobar 2015”. Kurir.rs. 8. 10. 2015.. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  66. Hovhanisjan (11. 10. 2015.). „Poraz za kraj tužnih kvalifikacija! Mondo, 11. oktobar 2015”. Mondo.rs. Pristupljeno 22. 2. 2018. 
  67. „Ćurčić više nije selektor Srbije, otišao i Savo!”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  68. „Muslin selektor Srbije”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  69. „NA KRAJU - REMI Srbija preokrenula, pa ispustila pobedu!”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  70. „Rastrčana Srbija ubedljiva u Kišinjevu”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  71. „Maestro Tadić srušio Austriju, Srbija lider!”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  72. „KARDIF Srbija uzela bod u Velsu!”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  73. „Važna pobeda Srbije u Tbilisiju, Tadić centralna figura meča”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  74. „Novi remi Srbije, Mitrović opet spasao Orlove”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  75. „Navijači uživali u Humskoj, Orlovi lete ka Rusiji!”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  76. „Srbija pobedila u Dablinu, korak do Mundijala 2018.”. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  77. „PROMENE U REPREZENTACIJI Kolarov novi kapiten Srbije, Matić zamenik”. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. ]
  78. „Serbia Costa Rica 1 0”. FIFA. Arhivirano iz originala na datum 17. 04. 2019. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  79. „Ocene Srbija: Izmene kao idealan alibi za viđen poraz”. sportklub.rs. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  80. „I FIFA priznala: Srbija je protiv Švajcarske oštećena za penal - Sputnjik Srbija”. sputnik. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  81. „FIFA SE OBRUKALA: Šaćiri i Džaka samo novčano kažnjeni za provokaciju Srbije!”. Večernje novosti. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  82. „Serbia Brasil 0 2”. sputnik. Arhivirano iz originala na datum 17. 04. 2019. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  83. „Liga nacija - Vreme je za žreb, šta nas čeka u novom takmičenju?”. sportske.net. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  84. „LIGA NACIJA: Startuje novo UEFA takmičenje, Srbija u 'C' ligi!”. hotsport.rs. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  85. „Raspored kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine (EURO 2020) reprezentacija Srbije”. Mondo Sport. 3. 12. 2018. Pristupljeno 14. 5. 2019. 
  86. „VELIKI BOD "ORLOVA" U LISABONU! Fudbaleri Srbije ODOLELI PORTUGALU na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo!”. Blic Sport. 26. 3. 2019. Pristupljeno 8. 6. 2019. 
  87. „Ukraine-Serbia”. UEFA.com. Pristupljeno 8. 6. 2019. 
  88. „ISTORIJSKA BLAMAŽA! Srbija ovo ne pamti: Ovakav debakl nismo doživeli od OSAMOSTALJENJA!”. Blic Sport. 7. 6. 2019. Pristupljeno 8. 6. 2019. 
  89. „"ORLOVI" PREBOLELI UKRAJINU Litvanija sa prazne "Marakane" ispraćena POKEROM, pogađali Mitrović, Jović i Ljajić /FOTO/”. Blic Sport. 10. 6. 2019. Pristupljeno 11. 6. 2019. 
  90. „Uefa kaznila Srbiju, bez navijača protiv Litvanije”. RTS. 21. 12. 2018. Pristupljeno 11. 6. 2019. 
  91. „Promocija Ljubiše Tumbakovića”. fss.rs. 2. 7. 2019. Pristupljeno 6. 7. 2019. 
  92. „Jugoslavija - Švajcarska, www.reprezentacija.rs”. reprezentacija.rs. Pristupljeno 15. 4. 2017. 
  93. Nije odigran meč za treće mesto, ali je Jugoslaviji dodeljena bronzana medalja.[1] arhivirano 3. maja 2010. na sajtu Wayback Machine, Pristupljeno 29. april 2013.
  94. „Još uvek sjaji bronza iz Montevidea”. Blic. Pristupljeno 21. 4. 2019. 
  95. „DRAGAN STOJKOVIĆ SELEKTOR SRBIJE”. 3.3.2021.. 
  96. „LjUBINKO DRULOVIĆ NOVI ČLAN STRUČNOG ŠTABA „A” SELEKCIJE”. FSS. Pristupljeno 4. 9. 2021. 
  97. Mamrud, Roberto. „Yugoslavia (Serbia (and Montenegro)) - Record International Players”. RSSSF. 

Spoljašnje veze