Dyskusja wikisłownikarza:Sp5uhe
Dodaj tematWitamy!
Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne informacje:
- zasady i wskazówki – ogólne zasady pracy w Wikisłowniku,
- przewodnik dla początkujących – krótki tekst o tym, co można zrobić w Wikisłowniku,
- krótki i prosty kurs tworzenia haseł – nowe hasło w kilka minut,
- pomoc – wszystkie przydatne strony zebrane w jednym miejscu,
- rankingi brakujących słów według wystąpień w innych wikisłownikach – podpowiedzi haseł, których najbardziej brakuje,
- zasady tworzenia haseł – jeśli masz wątpliwości, warto tam zajrzeć,
- lista najczęściej popełnianych przez nowicjuszy błędów – ustrzeż się ich!
- pytania nowicjuszy – zadaj nam pytanie!
- wieża Babel – wstaw ją na swoją stronę użytkownika, by inni wiedzieli, jakimi językami się posługujesz,
- Brudnopis – jeśli chcesz najpierw przećwiczyć pisanie hasła, możesz to zrobić tutaj.
Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikisłownikarzem, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie. Możesz też porozmawiać z nami na żywo na serwerze Discorda (instrukcje w Wikipedii).
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Frizabela 17:29, 30 mar 2007 (CEST)
hieroglif
[edytuj]Hej :) Podobają mi się Twoje hasła, jeżeli mogę wyrazić swoje zdanie. Mam jednak pewną podpowiedź: spójrz na moją edycję w haśle hieroglif. Istnieje zasada linkowania wszystkich wyrazów w haśle. Zwróć na to uwagę. Marcowy zając 12:43, 7 kwi 2007 (CEST)
- Nie przejmuj się, ja bardzo lubię olinkowywanie ;) Marcowy zając 16:22, 10 kwi 2007 (CEST)
Ekhm... spójrz jeszcze na moją edycję. Zmieniłem trzy przykłady, sprawdź, czy ci odpowiadają. W swoich przykładach użyłeś czasownika zdradzać, podczas gdy hasło dotyczy rzeczownika zdrada. Zwróć uwagę na ten istotny szczegół.
Także w sekcji synonimów oraz antonimów nie należy raczej umieszczać czasowników, jeżeli hasło dotyczy rzeczownika. Marcowy zając 17:35, 10 kwi 2007 (CEST)
- Nie chcę się czepiać (już to robisz, tłumoku), ale po co właściwie Twojej z dużej litery? Marcowy zając 17:51, 10 kwi 2007 (CEST)
Och, nie ma sprawy, świat się od dużej litery nie zawali ;) Marcowy zając 17:54, 10 kwi 2007 (CEST)
- Hej! Widzę, że Marcowy już zwracał Ci uwagę na to, że w hasłach linkujemy wszystkie wyrazy. Spójrz proszę na moje edycje tu oraz tu i spróbuj robić podobnie w przyszłości. Życzę owocnej pracy i pozdrawiam :) Rovdyr 19:46, 15 kwi 2007 (CEST)
Ah jej, przepraszam, nie wiedziałam, że wtrącam się do procesu twórczego ;) Tak się przestraszyłam, że masz zamiar zostawić te hasła nieolinkowane, że natychmiast postanowiłam interweniować. Swoją drogą zauważyłam, że Zając wygrzebał czadowy szablon o 'gruntownej edycji hasła' — {{WEdycji}}. Jak będziesz go stosował, to nikt nie będzie wściubiał nosa do hasła zanim go stamtąd nie usuniesz.
Masz najzupełniejszą rację, że Japończycy mają identyczne znaczki, co Chińczycy i to dokładnie z tych powodów, o których pisałeś — przejęli znaki, ale nie tylko. Bardzo dużo słownictwa japońskiego pochodzi z języka chińskiego, a to dlatego, że na dworze japońskim chiński był używany tak, jak francuski na dworach europejskich. Japończycy jednak bardzo uprościli pisownię znaków i po długich sporach wprowadzili 'limit' na ich stosowanie (zrobili to jakieś 30 lat temu) — część (dokładnie 1945) jest podstawowa i każdy musi je znać by móc czytać, a cała reszta to już wyższa szkoła jazdy. Taki Japończyk po studiach zna około 5000. A pisarze i poeci to w ogóle kosmos :)
Słuchaj, czy raczej czytaj, nie miałbyś ochoty pododawać haseł do rosyjskiego słownika? Ru-1 to jest super — najlepiej wiesz jakie słówka są potrzebne początkującemu. Ja tam coś próbowałam zgadywać, ale chyba marnie mi to poszło, bo nadal brakuje dużo z najprostszych :( Jak się uczysz/uczyłeś? W szkole, na kursy jakieś chodziłeś, sam?
Uradowałeś mnie tymi aspektami! Ja już czas jakiś temu próbowałam poruszyć ten temat, ale spotkał się ze słabym odzewem, tylko na Pomarańczę można liczyć i Anniolek dopisała słówko. Jak chcesz się wypowiedzieć, to podczepiaj się tu, może wreszcie coś ruszymy. Nie będę się powtarzać, bo wszystko jest w Barze, skrobnę tylko krótko, że zgadzam się z tym, że cała zabawa ma sens, bo jest przyjazna dla użytkownika, a miejsce mamy przecież nieograniczone. Od dawna zresztą naruszam ZAKAZ pisania haseł w aspekcie dokonanym. Nikt się mnie nie czepia, ale chyba tylko dlatego, że jest to rosyjski i cyrylica ;D
Pozdrawiam, Rovdyr 00:57, 16 kwi 2007 (CEST)
- No jak wolisz z tym rosyjskim. Według mnie zupełnie niesłusznie się wycofujesz, odwrotnie Wikisłownik to świetna okazja, by co nieco odkurzyć ;) Zawsze chętnie pomogę, jakbyś się jednak zdecydował popisać po rosyjsku, ale oczywiście nie nalegam.
Od frekwencyjnego słownika języka rosyjskiego wystartowałam — te wszystkie słówka, które widzisz na mojej stronie to pierwsze 600, czy coś koło tego, słów. Sił starczyło na olinkowanie makrem, ale numerowanie sobie darowałam. Tyle, że taka lista niekoniczne jest odpowiednia dla uzupełniania słownictwa z zakresu dla początkujących (no przecież nie nauczysz kogoś najpierw zaimków, tylko dlatego, że najczęściej występują). No nic, dam radę inaczej :) Miłego popołudnia! Rovdyr 16:35, 16 kwi 2007 (CEST)
Edytowanie stron userów
[edytuj]Wybacz, że się wtrącam, ale raczej nie edytujemy stron innych użytkowników. To ich prywatna przestrzeń i można tam ingerować tylko, jeśli są tam jakieś rażące treści, obrażliwe lub jeśli stały się celem wandali. Na przyszłość raczej się tego wystrzegaj. Pozdrawiam, Equadus 17:59, 14 kwi 2007 (CEST)
ASPEKT DOKONANY
[edytuj]Witam. To znowu ja. Wybacz, że się czepiam, ale zwracam się z prośbą, abyś stosował się do przyjętych zasad tworzenia haseł. Głównie nazewnictwa stron. Wikisłownik:Nazewnictwo wyraźnie mówi, że nie tworzymy aspektów dokonanych w tak rozwiniętej formie jakie tworzysz. Uważam, że to nie ma sensu. Czy nie lepiej po prostu napisać, że to aspekt dokonany od /czegoś tam/? Jeśli masz konkretne argumenty do tworzenia takich stron, to napisz o tym w Barze i zostanie ta kwestia przedyskutowana przez wszystkich. Pozdrawiam, Equadus 23:51, 15 kwi 2007 (CEST)
- Myślę, że warto poruszyć tą kwestię w Barze.
- Jeśli chodzi o skróty, to podaj przykłady. Jeśli mówisz np. o
''[[liczba mnoga|lm]]'''
zamiast{{lm}}
, to masz rację, bo powinien być szablon. Nie wszystkie skróty działają jako szablon, ponieważ są rzadko stosowane i nie ma potrzeby tworzenia szablonu, jak np. dla matematyki czy anatomii, które są częściej stosowane, a szybciej wklepuje się {{anat}} czy {{mat}}, zamiast ''[[anatomia|anat.]]'', ''[[matematyka|mat.]]''.
Equadus 00:16, 16 kwi 2007 (CEST)
- Odnośnie hasła ukraść, spójrz proszę na hasło smaczny. Może coś takiego jak definicja (1.2) byłoby kompromisem? Equadus 00:27, 16 kwi 2007 (CEST)
Wielkość liter
[edytuj]Zwróć uwagę, co poprawiasz. W Żyd w zasadzie przepisałeś hasło żyd. Żyd i żyd absolutnie nie są tym samym - przynajmniej na Wikisłowniku. Porównaj sobie lew i Lew. --Derbeth talk 00:39, 17 kwi 2007 (CEST)
re: żyd - kleks
[edytuj]Problem w tym, że żydzi nie zawsze ubierali się na czarno. Dopiero chasydyzm (XVIII/XIX w.) zrodził taka modę a słowo pochodzi najprawdopodobniej z okresu między VIII a IX w. czyli czasów osadnictwa żydowskiego w Europie. Jak widzisz, twa etymologia mija się z logiką. Bez urazy --joystick talk 01:26, 17 kwi 2007 (CEST)
żyd - skąpy człowiek
[edytuj]Wiesz, nawet mi, zdarza się czasem usłyszeć: "Nie bądź żyd, kopsnij szluga!" W tym znaczeniu tego słowa, niestety, oznacza ono kogoś skąpego. Ale to, już zupełnie, inna bajka... --joystick talk 01:33, 17 kwi 2007 (CEST)
- AD1 Wizerunek Żyda jako skąpca, wziął się nie z nakazów religijnych czy kulturowych ale z faktu, iż żydzi w wiekach średnich bardzo często zajmowali się tzw. lichwą - czyli pożyczaniem pieniędzy na procent. Teraz każdy bank tak robi - bo na tym polega ten biznes - ale w tamtych czasach było to swoiste novum i nie wszyscy byli w stanie się z tym faktem pogodzić. Sytuację potęgował fakt, że rzeczywiście istnieje nakaz religijny zabraniający pożyczania na procent innym żydom. Dlatego też polska (i nie tylko polska) szlachta i mieszczanie, którzy, nader często, korzystali z tych usług mieli żydom za złe, iż nie sa traktowani w ten sam sposób. Zwłaszcza kiedy pożyczone pieniądze miast inwestować, roztrwonili w hulankach a nieubłagalnie zbliżał się czas ich zwrotu.
AD2 ty żydzie nie jest idiomem tylko użyciem słowa żyd, w znaczeniu (2.1), w wołaczu. Ponieważ samo znaczenie (2.1) ma charakter pejoratywny i wołacz od niego taki będzie miał.
- W takim razie można by tego zwrotu, użyć w kolejnych kilkunastu znaczeniach i dodać jako synonim do wszystkich haseł takich jak huj czy pedeał (ty huju, ty pedale) mających obraźliwe konotacje. Dlatego twórcy wiki wprowadzili zasadę Neutralnego Punktu Widzenia zob. też NPOV w Wikipedii, który obowiązuje również i na wikisłowniku. Proponuje lekturę, a temat uważam za zamknięty. Do widzenia i bez odzewu.
- Ja tylko się wtrącę, że są obiektywne źródła, które potwierdzają istnienie znaczenie "żyd-skąpiec". --Derbeth talk 10:44, 17 kwi 2007 (CEST)
linkowanie
[edytuj]Zwróć uwagę, że link Przysypiać będzie zawsze czerwony. Prawidłowy to przysypiać. Zerknij na stronę dyskusji od cywać. --Derbeth talk 10:30, 6 cze 2007 (CEST)
re: Poprawki do Gadget-Popups.js
[edytuj]zrobione --joystick [::ש::] 13:52, 14 sty 2008 (CET)
"Małe" prośby
[edytuj]Często patroluję OZ. Czasem wpadają mi do głowy różne rzeczy, które by mi trochę pomogły. Dałoby radę zrobić w CSS, żeby na OZ nowe strony były zaznaczone np. na jasno-czerwony 'background'? Coś na wzór:
h2 { background-color: #eee; }
Jak wpadnie mi do głowy jakiś admiński użytek, to dodam do tego wątku :). --Equadus 00:26, 22 sty 2008 (CET)
Odp:Kolorowanie
[edytuj]Dzięki za skrypt. Jeśli chodzi o dodanie tego do gadżetów... Można by to dodać, jeśli było by to bardzo użyteczne na innych, bardziej potrzebne i lepiej zastępujące Specjalna:Newpages. Nie ma potrzeby tego dopisywać, jeśli nikt z tego nie będzie korzystał. Pojedyncze przypadki mogą sobie to wkleić do monobooka. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki, --Equadus 22:57, 22 sty 2008 (CET)
- Dodane. --Equadus 00:41, 23 sty 2008 (CET)
"różn" i "hist"
[edytuj]Czy wiesz może jak zrobić, żeby na OZ po najechaniu na "różn" i "hist" pojawiały się dymki "porównanie wersji" i "historia strony" lub coś w tym guście? ---Equadus (odpisz) 16:42, 25 sty 2008 (CET)
- Masz rację. To drobna sprawa kosmetyczna. Nie ma się tym co przejmować. :). ---Equadus (odpisz) 13:55, 26 sty 2008 (CET)
Auto Complete w Safari
[edytuj]Hej. W Safari gadżet Auto Complete powoduje, iż w polu wyszukiwania robi się naג polem szukaj "biała dziura" na całą długość strony.
Oto przykład:
[[Grafika:Auto Complete1.png]]
Sprawdź proszę, czy da się z tym cos zrobić i jeśli tak usuń potem grafikę z przykładem z zasobów Wikisłownika. Pozdrawiam --joystick [::ש::] 14:36, 26 sty 2008 (CET)
- O którym atrybucie piszesz? Udało Ci się zlokalizować problem? Co do engine Safari, to używa ono KHTML który jest "ceniony za wysoką zgodność ze standardami internetowymi rekomendowanymi przez konsorcjum W3C" jak podaje polska Wikipedia. Pewnie prędko nowa wersja nie wyjdzie bo ostatnia ukazała się z dwa miesiące temu. :( --joystick [::ש::] 09:55, 31 sty 2008 (CET)
Kwestie
[edytuj]Skróty dodane. Maciek odbezpieczony (nie zawaham się go użyć ;)
Nie wiem czy widziałeś post na naszym blogu → [1]. Post o oprogramowaniu Wikisłownika. Jest tam kilka pomysłów wartych uwagi :). ---Equadus (odpisz) 16:32, 26 sty 2008 (CET)
Jeszcze jedna prośba. Mógłbyś zajrzeć do WS:WB? Chodzi o kategorie. Coś jest z nimi nie tak. Nie było ich. Pojawiły się, gdy przeedytowałem całą stronę. Zniknęły także fragmenty strony. Co jest nie tak? ---Equadus (odpisz) 16:34, 26 sty 2008 (CET)
- Potrafiłbyś poprafić te wywołania? Zauważyłem, że na Wikipedii mają ten sam problem. ---Equadus (odpisz) 12:45, 31 sty 2008 (CET)
- Dzięki za pomoc. ---Equadus (odpisz) 19:07, 31 sty 2008 (CET)
- Super! Tylko zastanawiam się, czy jest sens, żeby były w polskiej wersji językowej Wiktionary szablony xx-0? Myślę, że te szablony powinny być tylko w danych wersjach językowych, np. dla EN - en-0, RU - ru-0 itd. ---Equadus (odpisz) 21:01, 31 sty 2008 (CET)
- Dzięki za pomoc. ---Equadus (odpisz) 19:07, 31 sty 2008 (CET)
Zgłosiłem Twoją kandydaturę na PUA. Jeśli jesteś chętny, to potwierdz proszę. ---Equadus (odpisz) 06:18, 1 lut 2008 (CET)
skroty
[edytuj]pisze tu bo w barze jest chyba z 5 watkow o tym i nie chce zebys ominął, znalazlam jeszcze skróty do rozwinięcia w szablonie {{stopn}}, ok? thanks Frizabelaspk2me 03:10, 8 lut 2008 (CET)
- Czołem! Brakuje w skrótach (szablonach) czegoś, co odnosiłoby się do żargonu, slangu, argot ... Może {żarg}? Później można byłoby rozróżnić między żargonem młodzieżowym, pijackim, studenckim, lekarskim i innymi, no ale to może za dużo. Pozdrawiam :) --Richiski 10:33, 19 lut 2008 (CET)
Sprzątanie kodu
[edytuj]To jeszcze wyłapałem → Wikipedysta:Equadus/bugs. ---Equadus (odpisz) 04:03, 10 lut 2008 (CET)
- a ja to → Dyskusja MediaWiki:Gadget-wp sk --joystick [::ש::] 02:03, 17 lut 2008 (CET)
- Pewnie i masz racje z tym zapisywaniem. Tak zrobię. A co do spotkania to będzie komputer. Przynajmniej mój. Tam mają WiFi. --joystick [::ש::] 09:00, 17 lut 2008 (CET)
Problem z cudzysłowami w sprzątaniu kodu
[edytuj]Jest bug w poprawianiu cudzysłowów. Wpisz np. "a", "b" i wciśnij przycisk sprzątania. Gdy przecinka nie ma, wszystko jest ok. --Derbeth talk 13:24, 22 lut 2008 (CET)
- Jeszcze - sprzątanie kodu nie może dotykać "zobacz też", które nie jest na początku linii, bo wtedy nie ma zastosowania szablon "zobteż" (nie może np. zmieniać uwag tutaj). Dobrze, żeby usuwało każde zakomentowane IPA (przykład). Powinno też usuwać podwójne podwójne linie na początku (teraz usuwa tylko jedną i zostawia drugą). Pozdrawiam, --Derbeth talk 19:17, 26 lut 2008 (CET)
- W żadnym wypadku nie może być żadnej przerwy między interwiki a dalszym tekstem, dużo się trudziliśmy z tsca, żeby to usunać. Każda taka przerwa powoduje, że hasło bez interwiki wygląda inaczej, niż hasło z interwiki (jest sztuczna przerwa od góry). --Derbeth talk 14:50, 28 lut 2008 (CET)
- Jeszcze jeden bug report: zaaplikuj sprzątanie kodu do [2] i zobacz na pierwszy przykład w polskim. --Derbeth talk 23:37, 8 wrz 2008 (CEST)
Mógłbyś rzucić okiem dlaczego to na Wikipedii działa a u nas nie? Pozdrawiam --joystick [::ש::] 22:55, 10 maj 2008 (CEST)
- Tak. Już działa. Udało mi się poradzić samemu. Trzeba było dopisać coś do common.js. Pozdrawiam --joystick [::ש::] 17:40, 27 maj 2008 (CEST)
propozycja
[edytuj]Cześć, czy Twój skrypt generujący potrzebne hasła mógłby zamiast {{plural: produkować {{subst:plural:? Tak na oko licząc, wynikowa strona będzie w bazie wtedy lżejsza o jakieś 65000 znaków. :) Pozdrawiam, ABX - (O mnie dyskutuj) 20:47, 15 sty 2009 (CET)
To znowu ja z tym samym zestawieniem :) Przeglądając je przyszło mi do głowy jeszcze jedno usprawnienie - czy w następnym pełnym przebiegu hasła, które nie mają w sobie ani jednego znaku z zakresu a-z i A-Z mogłyby polecieć na szczyt albo na koniec listy? Wtedy można je łatwiej podrzucić konkretnym edytorom specjalizującym się w danym zestawie znaków. Pozdrawiam, ABX - (O mnie dyskutuj) 01:10, 11 mar 2009 (CET)
- Dzięki, w podziale na języki już jest u mnie: Wikipedysta:ABX/brakujące :) ABX - (O mnie dyskutuj) 11:10, 14 mar 2009 (CET)
Code update
[edytuj]Hello Sp5uhe,
please see MediaWiki_talk:Common.js#Code_update_of_de:MediaWiki:If-search.js. --- Best regards, Melancholie 07:33, 26 mar 2009 (CET)
tłumaczenie interfejsu
[edytuj]hej! siedzisz w translatewiki, to może wiesz jak mi pomóc. przyszło mi do głowy, że obcojęzycznym gościom naszego słownika byłoby łatwiej poruszać się i korygować hasła gdyby niektóre elementy standardowego szablonu haseł były przetłumaczone na najpopularniejsze z języków ustawionych w preferencjach użytkowników. podobny mechanizm stosowany jest na Commons gdzie np. {{int:summary}} jest używane w nagłówkach sekcji na stronach opisu plików. Podobnie commons:template:information używa {{int:Lang}}. I właśnie o to mi chodzi - analogicznie do schematu z commons w szablonie {{etymologia}} eksperymentalnie dodałem podstrony dla en, de i pl z domyślnym pl dla polskojęzycznych ipków. Ale to nie działa. Zajrzysz? Chciałbym to na przykładzie tego szablony poddać pod dyskusję w barze - czy warto - najpierw jednak musi działać :) ABX - (O mnie dyskutuj) 13:50, 15 kwi 2009 (CEST)
- Może to ci coś pomoże że na commons MediaWiki:Lang jest niepuste i coś pokazuje, a na wikisłowniku niestety nic. Może to ma jakiś związek że nie działa. ABX - (O mnie dyskutuj) 23:21, 15 kwi 2009 (CEST)
- Zrobiłem to i to i nie pomogło, nadal mając w preferencjach en, widzę etymologię w pl :( ABX - (O mnie dyskutuj) 08:46, 16 kwi 2009 (CEST)
- O tak, właśnie o to mi chodziło, dzięki! Chociaż tak na marginesie, biorąc pod uwagę że słowa typu "etymologia", "źródła", "znaczenia", "tłumaczenia" używane są we wszystkich wikisłownikach a nawet nie tylko w wikisłownikach. Ta terminologia mogłaby być częścią całego systemu tłumaczeń w translatewiki. ABX - (O mnie dyskutuj) 12:34, 16 kwi 2009 (CEST)
- Zobacz mój wpis w dyskusji ABX'a. Pozdrawiam --joystick [::ש::] 13:18, 16 kwi 2009 (CEST)
- O tak, właśnie o to mi chodziło, dzięki! Chociaż tak na marginesie, biorąc pod uwagę że słowa typu "etymologia", "źródła", "znaczenia", "tłumaczenia" używane są we wszystkich wikisłownikach a nawet nie tylko w wikisłownikach. Ta terminologia mogłaby być częścią całego systemu tłumaczeń w translatewiki. ABX - (O mnie dyskutuj) 12:34, 16 kwi 2009 (CEST)
- Zrobiłem to i to i nie pomogło, nadal mając w preferencjach en, widzę etymologię w pl :( ABX - (O mnie dyskutuj) 08:46, 16 kwi 2009 (CEST)
Znalazłbyś chwilę, żeby odświeżyć? Z góry dzięki, 195.205.156.34 15:30, 9 wrz 2009 (CEST)
- Się troszkę zdezaktualizowało przez 2 i pół miesiąca :) Odświeżysz? Z góry dzięki! 195.205.156.30 (dyskusja) 21:28, 20 lis 2009 (CET)
- ja ponownie z tą samą prośbą :) 195.205.156.30 (dyskusja) 17:01, 8 gru 2009 (CET)
Pytania dotyczące transliteracji
[edytuj]Cześć! Zdaje się, że to jest twoja robota :) Beau przenosi to do php tak by całość była obsługiwana po stronie serwera i niezależna od działania js. Zadał mi jednak kilka pytań, na które nie umiem odpowiedzieć. Czy odpisałbyś zamiast mnie? Z góry dzięki, 195.205.156.34 (dyskusja) 21:08, 14 paź 2009 (CEST)
Cześć znowu :) czy nie pokusiłbyś się o aktualizację tej strony w celu uwzględnienia zmiany licencji? Może dałbyś też radę dalej poprowadzić uzyskanie zgody na ido o czym mowa tu: Dyskusja_Wikipedysty:Repikus#ido? Z góry dzięki, 195.205.156.34 (dyskusja) 19:45, 15 paź 2009 (CEST)
- dodatkowy materiał: [3]. Azureus (dyskusja) 19:47, 15 paź 2009 (CEST)
- Nic nie słychać o tym ido, może byś jednak spróbował? Chociaż z drugiej strony, jeśli nie ma komu weryfikować poprawności importu to może lepiej nie importować w ciemno. Przy okazji, jak zobaczysz na OTRS zgodę na to to wrzuć proszę do Wikisłownik:Zgody na wykorzystanie#Uzyskane zgody potwierdzone przez OTRS. Z góry dzięki, 195.205.156.30 (dyskusja) 20:39, 6 lis 2009 (CET)
- Dzięki za info, mam tylko jedną wątpliwość, a właściwie niepewność - o którym imporcie mówisz :) Jako że jednocześnie mówimy o staraniach się o dwa importy, ido i esperanto, a w zgodach wczoraj wstawiłeś już zgodę na esperanto, to nie wiem czy pisząc teraz "właśnie przyszła" mówisz o nowej, dzisiejszej zgodzie na ido, czy o wczorajszej zgodzie na esperanto, bo nie dodałeś nowej zgody do listy, a napisałeś w mojej dyskusji w wątku dotyczącym ido pod wpisem użytkownika zajmującego sie esperanto :) jakbyś mógł to doprecyzować... :) Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki, 195.205.156.30 (dyskusja) 21:28, 7 lis 2009 (CET)
- Super! dzięki za wsparcie, 195.205.156.30 (dyskusja) 09:06, 8 lis 2009 (CET)
- Jeszcze chyba nie było w tym projekcie tak żeby zrobiła się kolejka w importach :) Dzięki!195.205.156.30 (dyskusja) 14:51, 17 lis 2009 (CET)
- Super! dzięki za wsparcie, 195.205.156.30 (dyskusja) 09:06, 8 lis 2009 (CET)
propozycja zmiany w "rozwiń skróty"
[edytuj]Cześć. Czy dobrze kojarzę że rozwijanie skrótów jest Twojego autorstwa? Mam pewną propozycję zmiany w funkcji rozwijania skrótów. W tej chwili tworzone są dwa elementy html, a zwijanie/rozwijanie jest wykonywane przy pomocy zmiany widoczności. Zasadniczo to działa ale ma jeden efekt uboczny. Kiedy zaznacza się tekst do skopiowania do użycia gdzieś indziej to kopiowane są oba elementy niezależnie od tego, który jest widoczny. Jeżeli np. zaznaczysz w tekście car tureckie tłumaczenia "tsar m, tzar m", naciśniesz Ctrl+C, otworzysz edytor tekstów i wkleisz ten tekst to w edytorze pojawia się "tsar m rodzaj męski, tzar m". Zastanawiałem się czy zamiast robić dwa tagi i zmieniać ich widoczność nie można użyć jednego tagu a tekst skrótu "przekładać" do jednego z parametrów (title, id, name, alt, cokolwiek) na zasadzie:
- skrót zwinięty: <span title="rodzaj męski">m</span>
- skrót rozwinięty: <span title="m">rodzaj męski</span>
Kod js, który to obsługuje na pewno się skomplikuje, ale użytkownik nie ocenia kodu js ale funkcjonalność jaka z niego wynika, a ja się już kilka razy naciąłem kopiując fragmenty na własne potrzeby i nie zauważając że skopiowało się coś czego nieoczekiwałem. Spróbowałbyś tak zrobić? Ewentualnie mogę wrzucić to do podstolika dla ochotników ;) Pozdrawiam, 195.205.156.30 (dyskusja) 12:59, 4 lis 2009 (CET)
- Z tym że własne atrybuty mogą różnie chodzić na "ograniczonych" przeglądarkach, np. mobilnych. A co byś powiedział na dodatkowy zagnieżdżony span bez zawartości? W ten sposób:
- skrót zwinięty: <span><span id="schowek" title="rodzaj męski"/>m</span>
- skrót rozwinięty: <span><span id="schowek" title="m"/>rodzaj męski</span>
- 195.205.156.30 (dyskusja) 18:44, 5 lis 2009 (CET)
szablon skrót w IE
[edytuj]Cześć, w Internet Explorerze (co najmniej wersja 8) nie za dobrze działa system związany z szablonem {{skrót}}. Piszę do Ciebie, jako do autora. Są dwa problemy:
- Nie działają teksty w dymkach (tooltip). Zawsze widać nazwę artykułu do którego linkuje skrót.
- Nie widać zakładki do rozwijania / zwijania skrótów, o ile nie ma się włączonego w preferencjach gadżetu domyślnego rozwijania skrótów.
Wydawało mi się, że znalazłem sposób naprawienia pierwszego problemu, ale okazało się, że ma nieprzewidziane skutki uboczne, których nie rozumiem. Szczegóły są tutaj. W Firefoksie wszystko działa dobrze, ale czy chcemy, czy nie, IE jest dominującą przeglądarką, nie można sobie pozwolić na ignorowanie go. Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 19:00, 29 lis 2009 (CET)
- Tak, w Dyskusja szablonu:skrót wpisałem już odkrycie, iż to gadżet QuickHistory w połączeniu z IE psuje te skróty. Kiedy wyłączam ten gadżet, lub kiedy używam innej przeglądarki, lub kiedy nawet mam go włączonego pod IE ale jednocześnie mam włączone domyślne rozwijanie skrótów, to wszystko działa. Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 23:57, 29 lis 2009 (CET)
transliteracja ukraińska
[edytuj]cześć, o ile się dobrze zorientowałem z kodu w Mediawiki:Common.js to duży i mały znak zmiękczenia Ьь transliterowany jest jako ′ tymczasem jeśli dobrze zrozumiałem tę poradę powinien to być znak ʹ. Dobrze rozumuję? Pozdrawiam, 195.205.156.30 (dyskusja) 20:14, 8 gru 2009 (CET) PS. potrzeba aktualizacji nadal aktualna (na wypadek gdyby mój poprzedni wpis ci uciekł na skutek tego wpisu :)
- Dzięki wielkie! Był jednak problem z jedną z podstron, która miała mnóstwo niepoprawnych linków i zakłóciła znacząco spis. Czy mógłbyś wygenerować potrzebne ponownie? Ta strona została już usunięta. Chyba ze robisz ze zrzutów bazy, to wtedy poczekamy do następnego zrzutu. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam, 195.205.156.30 (dyskusja) 21:15, 12 gru 2009 (CET)
re: Prośba
[edytuj]Tekst skorygowany :-) Rovdyr [odp.] 14:15, 3 sty 2010 (CET)
Wikisłownik:Najbardziej potrzebne
[edytuj]Zobacz, błąd bota - usunął całą listę (chyba, że napisaliśmy już wszystkie hasła :) tsca (dyskusja) 09:43, 23 sty 2010 (CET)
transliteracja
[edytuj]cześć, czy jako autor kodu transliteracji mógłbyś przenieść jej kod do swojego bota a następnie przelecieć hasła z cyrylicą (rosyjski, ukraiński, itp) i sprawdzić kiedy transliteracja wstawiona bez użycia szablonu {{translit}} różni się od tej zwracanej przez szablon? chodzi mi na razie o zrobienie listy różnic a nie zmienianie w hasłach. podobnie rzecz się ma z transliteracjami wpisanymi w nawiasach za tłumaczeniami w cyrylicy - należałoby wyłapać takie różnice. Mam jeszcze jedną sprawę związaną z transliteracją ale to na później :) 195.205.156.30 (dyskusja) 12:39, 26 sty 2010 (CET)
najbardziej potrzebne niebieskie
[edytuj]Czy WS:Najbardziej potrzebne mogłyby traktować hasła, które istnieją, ale nie mają szablonu {{język polski}}, jak nieistniejące? Najlepiej (choć niekoniecznie) z jakimś dopiskiem, np. "(brak polskiej sekcji)". W tej chwili nie bardzo wiadomo, czy przypadkiem niektóre hasła z tej listy nie są bardziej potrzebne niż hasła z "Najbardziej potrzebnych". Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 20:53, 26 sty 2010 (CET)
- 195 uświadomił mi, że przecież to jest robione nie tylko na podstawie polskich tekstów, lecz wszystkich, a fakt, że po lewej stronie są same polskie wynika tylko z ich większej liczby. W tej sytuacji faktycznie moja propozycja nie może być prosto zrealizowana, bez badania z jakiego języka pochodzi dane słowo co bardzo skomplikowałoby kod. Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 18:39, 27 sty 2010 (CET)
translit a jidysz
[edytuj]Cześć Paweł. Pytanie „z głupia franc” (jak to mówiła moja matka) – czy ta transliteracja dla jidysz w ogóle Ci działa(ła)? Ja najpierw nie mogłem zaimportować skryptu – cache na serwerze, cache w przeglądarce, pewnie jeszcze cache u ISP (niedługo ta sieć w ogóle przestanie być interaktywna) – ale w końcu jak skrypt się zaczął importować to mam wszystko na czerwono z informacją w tooltipie, że Brak transliteracji jidysz na xxx dla znaku:…. Jednak znaki o podanych kodach są w skrypcie. Zastanawiam się czy winy tutaj nie ponosi spacja po każdym z nich? Zanim zacznę jednak Ci zmieniać wolę najpierw spytać czy Tobie działa? Muszę to najpierw odpalić aby móc zgłaszać jakieś uwagi merytoryczne. Fajnie, że się w ogóle w końcu za to wziąłeś. Z góry dzięki :) Pzdr, --joystick [::ש::] 04:54, 28 sty 2010 (CET)
- 1. Ja tu widzę wszystko na czerwono. Tak samo jak opisałem powyżej. 2. A z tym {{PAGENAME}} jesteś pewien? Bez tego, sprawdzałem, sortowało dobrze. Przecież jak nie ma podanego parametru a postawi się kreskę to już domyślnie sortuje podług nazwy strony. Jest wiele stron na Wikipedii gdzie po przypisaniu kategorii jest wstawiona ta pionowa kreska a bezpośrednio za nią nawiasy zamykające (czyli pusty parametr) a mimo to sortuje dobrze. Poza tym czy wywołanie kategorii w postaci: [[Kategoria:''nazwakategorii''|''parametr1''|''parametr2'']] jest poprawne? W dokumentacji nic nie ma o drugim, alternatywnym parametrze sortowania. Wydaje mi się, że jeśli już to musi być, to chyba i tak trzeba by było to wywołać funkcją #if. Hmmm… --joystick [::ש::] 00:05, 30 sty 2010 (CET)
ײַ
[edytuj]Hej Paweł. Twoja propozycja rozwiązania problemu sortowania dla ײַ byłaby dobra gdyby… działała. Chyba trzeba by było najpierw pozmieniać coś w szablonie nagłówkowym bo teraz po Twoich edycjach się rozjechało. --joystick [::ש::] 20:41, 29 sty 2010 (CET)
Update: Widze, ze coś jednak zmieniałeś. Ale to nie zadziałało jak należy. Hmmm… nie wiem czemu.
Update2: Naprawione. Dzięki za pomysł. Oczywiście nikt z nas, przed Toba, na to nie wpadł od trzech lat bo jak zwykle najprostsze rozwiązania zawsze są najtrudniejsze :). Jeszcze raz dzięki. --joystick [::ש::] 21:07, 29 sty 2010 (CET)
możliwe zmiany w bocie
[edytuj]Być może zainteresuje Cię ten wątek ze względu na możliwe konsekwencje dla rozpoznawania języka polskiego przez bota. Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 04:36, 23 lut 2010 (CET)
Odp:Kara musi być
[edytuj]Ponoszę taką karę z każdą edycją, która każda jest kontruktywna (w głównej przestrzeni). Jedyną "karą" jaką mogę sobie wymierzyć, to nie edytować. // user:Azureus (dyskusja) 11:25, 17 maj 2010 (CEST)
Odp:Czas blokady Azureusa
[edytuj]Wiem jaka była historia tych ataków. Wydaje mi się jednak, że ani blokada trzymiesięczna ani o żadnej innej długości nic nie zmieni a miesiąc blokady spokojnie wystarczy. Natomiast nie upieram się przy tym, więc jeśli chcesz ją z powrotem przedłużyć to więcej nie będę protestować. Chociaż nadal uważam, że 3 miesiące to w tym momencie niepotrzebnie długo. Dobromiła (dyskusja) 10:00, 27 lip 2010 (CEST)
Witaj. Zwróć uwagę na "/zwroty" oraz "Indeks:Hasła w języku chińskim (Kangxi) – 3". 91.138.242.196 (dyskusja) 02:17, 14 gru 2010 (CET)
To nie był wandalizm, raczej PR, albo czyjaś motywowana politycznie nadgorliwość. Po krótkich poszukiwaniach w books.google.com dodałem źródła. Gdyby ten ktoś się zapytał w dyskusji artykułu, to mogłoby się okazać, że nie ma racji, więc zamiast tego zgłosił na OTRS i od razu treść została usunięta bez sprawdzenia. Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 11:21, 14 gru 2010 (CET)
- W sumie racja, lepiej dmuchać na zimne. Pozdrawiam, Olaf (dyskusja) 21:55, 14 gru 2010 (CET)
potrzebne czerwone linki
[edytuj]Witaj, skierowano mnie do Cię więc przybywam. Potrzebuję włączyć tę stronę. A że jest to niemozliwe ze względu na bugzilowy filtr to szukam możliwości wyszukiwania przez bota w artykułach arabskich linków do nieistniejących stron z przestrzeni Indeks i Aneks oraz wyświetlenia ilości takich linków do czerwonych stron z tych przestrzeni. Wygadano mi iż Twój bot odświeża Wikisłownik:Najbardziej potrzebne. Móglbyś z tej listy wyłowić Indeks: i Aneks:? Z pozdrowieniami tym razem od tej strony wikimediów :) Tommy Jantarek (dyskusja) 23:44, 6 cze 2011 (CEST)
lista potrzebnych
[edytuj]Cześć! Czy mógłbyś wygenerować jednorazowo trochę więcej potrzebnych z ASCII? Powiedzmy 7000, jeśli to nie problem. Lista byłaby przydatna do trwającego importu z sjp.pl. Pozdrawiam, Alkamid (dyskusja) 18:05, 20 wrz 2011 (CEST)
- Wielkie dzięki (: Alkamid (dyskusja) 00:23, 21 wrz 2011 (CEST)
- A dałoby się wygenerować taką samą listę, ale nie odrzucając istniejących stron? Bo w obecnej postaci nie pozwala ona wykryć słów, które mają tylko sekcję języka obcego (np. czeskiego). Pozdrawiam, Alkamid (dyskusja) 13:18, 25 wrz 2011 (CEST)
- (Spóźnione) dzięki za pełną listę. Pozdrawiam, Alkamid (dyskusja) 20:11, 8 paź 2011 (CEST)
- A dałoby się wygenerować taką samą listę, ale nie odrzucając istniejących stron? Bo w obecnej postaci nie pozwala ona wykryć słów, które mają tylko sekcję języka obcego (np. czeskiego). Pozdrawiam, Alkamid (dyskusja) 13:18, 25 wrz 2011 (CEST)
A czemu na tej liście jest cztery razy się za to w ogóle nie ma i? Username (dyskusja) 01:56, 26 wrz 2011 (CEST)
- Hej. Czy mógłbyś wrzucić na serwer aktualną wersję listy? A już całkiem świetnie byłoby, gdybyś mógł ją tak co 2 tygodnie automatycznie aktualizować. Pozdrawiam / Alkamid (dyskusja) 22:04, 22 lut 2012 (CET)
- Chodziło mi o tę listę. A jeśli masz kod w pythonie i chcesz się nim podzielić, to mogę sobie sam ją generować. Alkamid (dyskusja) 17:51, 24 lut 2012 (CET)
- Nie mam konta na polskim serwerze narzędziowym, a nie wiem czy mogę jakość przeglądać Twój folder tam. Jeśli więc nie byłby to problem, to prześlij proszę skrypty; mój adres to adamkli na googlach. I jeśli możesz to wygeneruj listę i tak, bo ja się pewnie tym zajmę dopiero za jakiś czas. Alkamid (dyskusja) 14:37, 25 lut 2012 (CET)
- Chodziło mi o tę listę. A jeśli masz kod w pythonie i chcesz się nim podzielić, to mogę sobie sam ją generować. Alkamid (dyskusja) 17:51, 24 lut 2012 (CET)
Czy możliwe jest odświeżenie tej listy. Z góry dzięki, Liteman (dyskusja) 22:07, 6 lip 2012 (CEST)
Twoje uprawnienia administratora na pl.wiktionary
[edytuj]Cześć. Globalna społeczność ustaliła w 2013 politykę dotyczącą usuwania "zaawansowanych uprawnień" (administratora, biurokraty itp.) Zgodnie z tą zasadą stewardzi weryfikują aktywność na wiki, które nie mają własnych zasad dotyczących nieaktywności.
Spełniasz kryteria nieaktywności (brak edycji i akcji w czasie dłuższym niż dwa lata) na wiki przedstawionej wyżej. Skoro ta wiki nie ma własnych zasad dotyczących nieaktywności, stosujemy globalną politykę.
Jeżeli chcesz zachować swoje uprawnienia, powinieneś poinformować społeczność swojej wiki o tym, że stewardzi wysłali Ci tę informację o Twojej nieaktywności. Jeżeli społeczność prowadzi dyskusję na ten temat i chce, żebyś utrzymał uprawnienia, prosimy, skontaktuj się ze stewardami na ich tablicy i podlinkuj tam dyskusję lokalnej społeczności, gdzie wyrażono wolę utrzymania uprawnień.
Jeżeli chcesz zrezygnować z uprawnień, możesz odpisać tutaj albo zgłosić prośbę o usunięcie uprawnień na Meta.
Jeżeli nie będzie odpowiedzi po ok. miesiącu, stewardzi usuną Twoje uprawnienia administratora lub biurokraty. W przypadku wątpliwości ocenią odpowiedź i zwrócą się do lokalnej społeczności z prośbą o komentarze. Jeżeli masz pytania, skontaktuj się ze stewardami. Openbk (talk) 22:38, 2 lut 2015 (CET)
Ad:ćwiczenie_czyni_mistrza
[edytuj]Witam. Wydaje się, że plik wymowy należy przenieść – nie zostawiamy odstępów wokół łącznika (c:Category:Polish pronunciation). Przy okazji poprawiłem format. Pozdrawiam, Peter Bowman (dyskusja) 17:34, 15 lut 2015 (CET)
- Niestety, są to szczegóły projektu Commons, których nie znam. W niektórych nagraniach rzeczywiście widziałem numerki, w innych znajduje się dopisek w nawiasach: c:File:Sv-anden (spirit, genie).ogg, c:File:Sv-anden (wild duck).ogg (lecz w tym wypadku chodzi o różne znaczenia wyrazu). Chyba możesz spytać Azureusa; dodał sporo plików, ma też możliwość przenoszenia. Czynność wstawiania istniejących nagrań wykonuje teraz Beau.bot w sposób automatyczny. Pozdrawiam :), Peter Bowman (dyskusja) 18:07, 15 lut 2015 (CET)
Odp:Wymowa - nagrania
[edytuj]Też miałem z tym problem i nadal nie wiem jakie rozwiązanie byłoby najlepsze. Ja dodawałem "-2":
Tylko zwróć uwagę na klucze sortujące. Nie musisz tego robić tak jak ja, możesz dodać "(1)" i "(2)" lub jeszcze jakoś inaczej. Dla mnie ważne było, żeby w opisie pliku w polu "Inne wersje" były te pliki podlinkowane (czasem także opisałem krótko różnicę, np. jeden plik to był głos męski, drugi żeński, albo były różnice w akcencie). // user:Azureus (dyskusja) 13:15, 16 lut 2015 (CET)
How we will see unregistered users
[edytuj]Cześć!
Otrzymujesz tę wiadomość, ponieważ jesteś administratorem w jednym z projektów Wikimedia.
Obecnie, kiedy ktoś edytuje stronę, nie będąc zalogowanym, w historii wyświetla się jego adres IP. Jak być może już wiesz, nie będziemy mogli tego robić w przyszłości. Jest to decyzja prawników Fundacji Wikimedia, spowodowana zmianami w przepisach o ochronie prywatności w internecie.
Zamiast adresu IP będziemy wyświetlać maskowaną tożsamość. Ty jako administrator(-ka) będziesz nadal mógł/mogła zobaczyć oryginalne IP. Utworzymy nowe uprawnienie, przeznaczone dla osób, które potrzebują widzieć pełen adres, aby walczyć z wandalizmami, spamem itp. bez uprawnień administratorskich. Patrolujący będą mogli zobaczyć fragment IP również bez tego uprawnienia. Pracujemy również nad lepszymi narzędziami, wspierającymi w walce przeciwko nadużyciom.
Jeśli jeszcze o naszych działaniach nie czytałeś(-aś), możesz się z nimi zapoznać na Meta. Aby nie przegapić technicznych zmian na wiki, możesz zasubskrybować cotygodniowe wydania Tech News.
Mamy dwa pomysły na implementację maskowania adresów IP. Chętnie poznamy twoją opinię. Daj nam znać na stronie dyskusji, co sądzisz na ich temat i tego, który pomysł się sprawdzi lepiej na twojej wiki, teraz i w przyszłości. Możesz napisać w swoim języku. Sugestie są dostępne od października, a ostateczną decyzję podejmiemy po 17 stycznia.
Dziękujemy. /Johan (WMF)
19:18, 4 sty 2022 (CET)