Rijad al-Asad
Rijad al-Asad (ur. 1961) – syryjski wojskowy, w wojnie domowej w Syrii twórca i pierwszy głównodowodzący Wolnej Armii Syrii.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Pułkownik Syryjskich Sił Powietrznych, w lipcu 2011 zdezerterował z armii i przeszedł na stronę opozycji walczącej przeciwko autorytarnie rządzącemu prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi[1]. Początkowo udał się do Turcji[2]. Następnie razem z innymi oficerami, którzy porzucili wojska rządowe, przystąpił do organizacji Wolnej Armii Syrii[1]. Była to pierwsza zorganizowana zbrojna formacja walcząca przeciwko al-Asadowi[3].
Pierwszy plan działania tworzonej przez al-Asada Wolnej Armii Syrii obejmował zdobycie przynajmniej skrawka terytorium na północy kraju, uzyskanie pomocy międzynarodowej (utworzenie strefy zakazu lotów, zakup broni), a następnie obalenie rządu w Damaszku w podobny sposób, jak stało się z rządem Mu’ammara al-Kaddafiego w 2011. Do czasu osiągnięcia niezbędnej do tego siły Wolna Armia Syrii miała zapobiegać kolejnym zbrodniom na ludności cywilnej i zachęcać żołnierzy do przyłączania się do jej szeregów[3].
W czerwcu 2012 Rijad al-Asad stwierdził, że polityczne rozwiązanie syryjskiego konfliktu nie jest już możliwe i zapowiedział, iż opozycja będzie kontynuowała walkę zbrojną do zwycięstwa. Odrzucił także propozycję pokojowego rozwiązania zasugerowaną przez Ligę Państw Arabskich, która umożliwiłaby Baszszarowi al-Asadowi bezpieczny wyjazd na emigrację po zrzeczeniu się władzy. Głównodowodzący Wolnej Armii Syrii stwierdził, że prezydent musi zostać osądzony za popełnione zbrodnie[4]. Oznajmił również, że jedynie postawa strony rządowej wywołała fiasko planu pokojowego Kofiego Annana i zaprzeczył, jakoby w szeregach opozycji walczyli ludzie związani z al-Kaidą[4]. Do listopada 2012 dowodził Wolną Armią Syrii z Turcji, gdzie swoją siedzibę miało całe dowództwo organizacji. W wymienionym miesiącu przeniosło się ono na kontrolowaną przez opozycję część terytorium Syrii, co miało ułatwić uzyskanie wsparcia międzynarodowego[5]. Miesiąc później, w grudniu 2012, głównodowodzącym Wolnej Armii Syrii został na jego miejsce gen. Salim Idris[6].
24 marca 2013 przeżył zamach na swoje życie. Ranny został przewieziony do Turcji, gdzie amputowano mu nogę[7].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b ‘I want to die’: Free Syria Army chief cries out after losing his leg
- ↑ U.N. veto called ‘green light’ for Assad
- ↑ a b In Syria, defectors form dissident army in sign uprising may be entering new phase
- ↑ a b Free Syrian Army Commander Rejects Exile for Assad
- ↑ J. Matthew, Syria rebels to reorganise, lead from front: general. [dostęp 2014-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
- ↑ Syrian Rebels Elect New Military Commander
- ↑ Syrie: le fondateur de l'ASL blessé