Przejdź do zawartości

Dżajsz al-Muhadżirin wa-al-Ansar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżajsz al-Muhadżirin wa-al-Ansar
Ilustracja
Data założenia

2012

Terytorium

Syria

Pochodzenie etniczne

Czeczeni[1]

Liczba członków

750[2]

Sprzymierzeńcy

Dżabhat an-Nusra[2][3],
Wolna Armia Syrii

Wrogowie

Syria

Ważne osoby

Abu Umar asz-Sziszani

Dżajsz al-Muhadżirin wa-al-Ansar (arab. ‏جيش المهاجرين والأنصار‎; Armia Emigrantów i Zwolenników Allaha) – islamska radykalna grupa zbrojna składająca się głównie z dżihadystów pochodzących z Czeczenii. Ekstremiści pod wodzą Abu Umara asz-Sziszaniego (Abu Czeczen) zaczęli ściągać do Syrii latem 2012. Współpracowali z głównym dżihadystycznym ugrupowaniem operującym w Syrii – Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie (ISIS).

W sierpniu 2013 doszło do rozłamu ugrupowania po tym, jak Abu Czeczen wydalił z ugrupowania emira Sijf Allaha. Abu Umar asz-Sziszani dążył do połączenia z ISIS, jednak spora część bojowników czeczeńskiego ugrupowania nie poparła jego decyzji i w grudniu 2013 usunięto go ze stanowiska. W związku z nasilającą się rywalizacją między ISIS i innymi ugrupowaniami islamskimi, Dżajsz al-Muhadżirin wa-al-Ansar pod wodzą Salah ad-Dina asz-Sziszaniego, dołączył 24 lutego 2014 do struktury wojskowej pod nazwą Ahl asz-Szam, tworzonej przez takie ugrupowania islamskie jak Dżabhat an-Nusra, Front Islamski i Armia Mudżahedinów. Po załamaniu się współpracy, 25 lipca 2014 ugrupowanie przeszło do sojuszu batalionów islamskich pod nazwą Dżabhat Ansar ad-Din (Front Obrońców Wiary).

Ugrupowanie koncentrowało się głównie na walkach pod Aleppo.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Caleb Weiss, Chechen commander killed in northern Syria [online], FDD’s Long War Journal, 17 grudnia 2017 [dostęp 2023-01-25] (ang.).
  2. a b Joanna Paraszczuk, Now It’s Official: JMA Has Joined Jabhat al-Nusra Comments Feed, www.chechensinsyria.com, 23 września 2015 [zarchiwizowane 2015-09-24] (ang.).
  3. Insurgent group pledges allegiance to al Qaeda’s Syria wing [online], Reuters [dostęp 2023-01-25] (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]