Przejdź do zawartości

Pantelejmon (Szatow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pantelejmon
Пантелеимон
Arkadij Szatow
Аркадий Шатов
Biskup wieriejski
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

18 września 1950
Moskwa

Biskup wieriejski
Okres sprawowania

od 2021

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia moskiewska miejska

Śluby zakonne

17 lipca 2010

Diakonat

26 sierpnia 1978

Prezbiterat

15 kwietnia 1979

Nominacja biskupia

31 maja 2010

Chirotonia biskupia

21 sierpnia 2010

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

21 sierpnia 2010

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Włodzimierz (Kantarian), Warsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Pantelejmon (Dołganow), Teognost (Guzikow), Sawa (Wołkow), Tichon (Stiepanow), Anatol (Botnar), Piotr (Musteață), Sergiusz (Czaszyn), Marceli (Mihăescu), Tichon (Zajcew)

Pantelejmon, imię świeckie Arkadij Wiktorowicz Szatow (ur. 18 września 1950 w Moskwie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1977 r. wstąpił do moskiewskiego seminarium duchownego, został przyjęty od razu na drugi rok nauki. 26 sierpnia 1978 r. arcybiskup Włodzimierz (Sabodan) wyświęcił go na diakona jako duchownego żonatego. Kontynuując naukę w seminarium w trybie zaocznym, duchowny rozpoczął pracę duszpasterską w różnych parafiach w obwodzie moskiewskim. 15 kwietnia 1979 r. metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz wyświęcił go na kapłana i wyznaczył na proboszcza parafii Trójcy Świętej w Gołoczełowie. Następnie duchowny służył w cerkwi Tichwińskiej Ikony Matki Bożej w Studinie i w cerkwi Smoleńskiej Ikony Matki Bożej w Grebniewie. W trybie zaocznym ukończył w 1988 Moskiewską Akademię Duchowną. W listopadzie 1990 r. został kapelanem kaplicy św. Dymitra carewicza przy 1. szpitalu w Moskwie, zaś dwa lata później – kapelanem Szkoły sióstr miłosierdzia św. Dymitra. Od 2002 r. kieruje wydziałem działalności społecznej przy radzie eparchii moskiewskiej[1].

31 maja 2010 r. został nominowany na biskupa pomocniczego eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa oriechowo-zujewskiego. 17 lipca 2010 r. złożył wieczyste śluby zakonne przed patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, przyjmując imię Pantelejmon. Następnego dnia otrzymał godność archimandryty. Chirotonia biskupia miała miejsce 21 sierpnia tego samego roku[1]. W eparchii moskiewskiej był odpowiedzialny za parafie znajdujące się na terenie północno-wschodniego okręgu administracyjnego Moskwy[2].

W 2011 r. został wyznaczony na biskupa smoleńskiego i wiaziemskiego[3]. Kierowanie eparchią smoleńską i wiaziemską łączył z przewodniczeniem Synodalnemu Wydziałowi ds. działalności charytatywnej[1]. W 2013 r., podając jako przyczynę wzrost liczby obowiązków w wydziale, dobrowolnie odszedł z katedry i ponownie został wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa oriechowo-zujewskiego[4].

Biskup Pantelejmon jest wdowcem, ma cztery dorosłe córki i 17 wnuków[1].

Publicznie wypowiadał się przeciwko prawu zakazującemu obywatelom amerykańskim adopcji dzieci z Rosji[5].

W 2021 r. jego tytuł uległ zmianie na biskup wieriejski[6].

W 2024 r. odszedł ze stanowiska przewodniczącego Synodalnego Wydziału ds. działalności charytatywnej[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]