Przejdź do zawartości

Kolty siedmiu wspaniałych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolty siedmiu wspaniałych
Guns of the Magnificent Seven
Gatunek

Western

Rok produkcji

1969

Data premiery

30 lipca 1969

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

105 min

Reżyseria

Paul Wendkos

Scenariusz

Herman Hoffman

Główne role

George Kennedy
James Whitmore
Monte Markham

Muzyka

Elmer Bernstein

Zdjęcia

Antonio Macasoli

Scenografia

José María Tapiador
Rafael Salazar

Kostiumy

Eric Seelig

Montaż

Walter Hannemann

Produkcja

Vincent M. Fennelly

Wytwórnia

The Mirisch Company

Dystrybucja

United Artists

Poprzednik

Powrót siedmiu wspaniałych (1966)

Kontynuacja

Siedmiu wspaniałych nadjeżdża (1972)

Kolty siedmiu wspaniałych (ang. Guns of the Magnificent Seven) – amerykański western z 1969 roku w reżyserii Paula Wendkosa. Jest to drugi sequel Siedmiu wspaniałych z 1960 roku.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Meksyk, koniec XIX wieku. Federales zatrzymują rewolucjonistę Quintero, który usiłuje zebrać ludzi do walki z dyktaturą prezydenta Díaza. Zanim zostaje odesłany do więzienia przekazuje swojemu porucznikowi, Maximiliano sześćset dolarów na kontynuację ich misji. Jednakże szef lokalnych bandytów Carlos Lobero chce, żeby pieniądze posłużyły do zakupu broni i amunicji. Maximiliano jednak postanawia przekroczyć amerykańską granicę i odszukać legendarnego strzelca, Chrisa Adamsa, który pomógł by uratować Quintero.

Adams zgadza się na jego propozycję, a za pięćset dolarów rekrutuje jeszcze pięciu ludzi, wśród których jest: koniokrad oraz ekspert od walki wręcz – Keno, muskularny niewolnik i znawca dynamitu – Cassie, jednoręki Slater, kłótliwy P.J. oraz niedowartościowany, podstarzały mistrz w rzucie nożem, Levi Morgan.

Po drodze do Meksyku grupa jest świadkiem brutalnego traktowania chłopów przez władzę, co sprawia, że przestają być zwykłymi najemnikami, walczącymi dla pieniędzy. Spotykają także małego chłopca Emiliano Zapatę, który jest więźniem politycznym oraz piękną dziewczynę – Tinę, która zakochuje się w P.J. Kiedy Lobero dowiaduje się, że Maximiliano zamiast broni sprowadził rewolwerowców, odmawia udzielenia im wsparcia swoich ludzi w celu odbicia Quintero. Żeby więc uzyskać pomoc, Adams uwalnia z więzienia ludzi, wśród których jest ojciec Zapaty, a następnie szkoli ich w taktyce wojskowej.

Pomimo opracowanej strategii oraz przewagi liczebnej, ludzie Chrisa nie są w stanie uwolnić Quintero i ponoszą duże straty. Niespodziewanie w ostatniej chwili na pomoc przybywa 50 ludzi Lobero, którzy zabili swojego przywódcę za brak patriotyzmu. Dzięki nim szala zwycięstwa przechyla się na stronę Adamsa. Ostatecznie z siódemki wspaniałych przy życiu pozostaje Chris, Maximiliano oraz Levi.

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Film jest trzecią częścią z serii Siedmiu wspaniałych powstałą na fali popularności oryginału. Ponieważ Yul Brynner nie chciał po raz kolejny wcielać się w rolę Chrisa Adamsa, zastąpił go George Kennedy, który zyskał sławę po zdobyciu Oscara za drugoplanową rolę w filmie Nieugięty Luke. Zrezygnowano jednak z charakterystycznego czarnego stroju, który w poprzednich odsłonach nosił Adams[1]. Zdjęcia kręcono w Hiszpanii: na pustyni Tabernas w Andaluzji oraz w regionie Madrytu[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Guns of the Magnificent Seven – Trivia. imdb.com. [dostęp 2014-09-30]. (ang.).
  2. Guns of the Magnificent Seven – Locations. imdb.com. [dostęp 2014-09-30]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]