Przejdź do zawartości

Jessica Jones (sezon 3)

Artykuł na Medal
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jessica Jones
sezon 3
Marvel’s Jessica Jones
Ilustracja
Logo serialu
Gatunek

superbohaterski(inne języki)
dramat
thriller psychologiczny

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Melissa Rosenberg(inne języki)

Główne role

Krysten Ritter
Rachael Taylor
Eka Darville(inne języki)
Benjamin Walker(inne języki)
Sarita Choudhury
Jeremy Bobb
Tiffany Mack
Carrie-Anne Moss

Muzyka tytułowa

Sean Callery(inne języki)

Liczba odcinków

13

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja wykonawcza

Brian Michael Bendis
Scott Reynolds(inne języki)
Hilly Hicks Jr.(inne języki)
Alan Fine(inne języki)
Stan Lee
Joe Quesada(inne języki)
Karim Zreik
Jeph Loeb(inne języki)
Melissa Rosenberg
Howard Klein(inne języki)

Reżyseria

Michael Lehmann(inne języki)
Krysten Ritter
Anton Cropper(inne języki)
Liesl Tommy(inne języki)
Mairzee Almas(inne języki)
Tim Iacofano(inne języki)
Larry Teng(inne języki)
Stephen Surjik(inne języki)
Jennifer Getzinger(inne języki)
Sanford Bookstaver(inne języki)
Sarah Boyd(inne języki)
Neasa Hardiman(inne języki)

Scenariusz

Melissa Rosenberg
Hilly Hicks Jr.
Lisa Randolph
Jamie King(inne języki)
Jason Holtham(inne języki)
Jesse Harris(inne języki)
Nancy Won
Scott Reynolds
Jane Espenson

Muzyka

Sean Callery

Zdjęcia

Manuel Billeter(inne języki)
Petr Hlinomaz

Scenografia

Toni Barton

Wytwórnia

ABC Studios
Marvel Television
Tall Girls Productions

Czas trwania odcinka

44–56 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

14 czerwca 2019

Stacja telewizyjna

Netflix

Lata emisji

2019

Status

zakończony

Format obrazu

4K (Ultra HD)

Chronologia
Produkcja
Agenci T.A.R.C.Z.Y.
sezon 6

(2019)
Jessica Jones
sezon 3

(2019)
Spider-Man: Daleko od domu
(2019)
Wydarzenia
Punisher
sezon 2[1]

(2019)
Jessica Jones
sezon 3

(2019)
Ant-Man i Osa[1]
(2019)
Sezony
sezon 2
(2018)
Jessica Jones
sezon 3

(2019)

Trzeci sezon amerykańskiego serialu Jessica Jones z 2019 roku na podstawie komiksów o postaci o tym samym imieniu(inne języki) wydawnictwa Marvel Comics opowiada dalszą historię Jessiki Jones, kobiety o nadludzkich zdolnościach cierpiącej na zespół stresu pourazowego, która prowadzi własną agencję detektywistyczną. W tym sezonie musi się zmierzyć z seryjnym zabójcą, Gregorym Sallingerem, który jest zdeterminowany, by udowodnić, że Jones jest oszustką, a także ze swoją przybraną siostrą, Trish Walker, która stała się morderczą mścicielką.

Twórczynią serialu była Melissa Rosenberg(inne języki), która wraz ze Scottem Reynoldsem(inne języki) pełniła funkcję showrunnera sezonu. Za produkcję odpowiadały ABC Studios, Marvel Television i Tall Girls Productions. Tytułową rolę zagrała Krysten Ritter, a obok niej w głównych rolach wystąpili: Rachael Taylor, Eka Darville(inne języki), Benjamin Walker(inne języki), Sarita Choudhury, Jeremy Bobb, Tiffany Mack i Carrie-Anne Moss.

Trzeci sezon Jessiki Jones jest częścią franczyzy Filmowego Uniwersum Marvela oraz trzynastym i zarazem ostatnim rozdziałem Sagi Defenders. Trzeci sezon, składający się z 13 odcinków, został udostępniony w całości 14 czerwca 2019 roku w serwisie Netflix. W lutym tego samego roku poinformowano o zakończeniu serialu po tym sezonie[2]. Trzeci sezon Jessiki Jones otrzymał przeważnie pozytywne oceny od krytyków i dwie nominacje do Nagrody Saturn.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Główna

[edytuj | edytuj kod]
  • Krysten Ritter jako Jessica Jones, prywatna detektyw mająca nadludzkie zdolności i cierpiąca na zespół stresu pourazowego, która prowadzi własną agencję detektywistyczną, Alias Investigations[3].
  • Rachael Taylor jako Trish „Patsy” Walker, była modelka i gwiazda dziecięca używająca pseudonimu „Patsy”, która pracuje jako prezenterka telewizyjna. Jest przybraną siostrą Jones i jej najlepszą przyjaciółką[3]. Audrey Grace Marshall zagrała młodszą Trish[4].
  • Eka Darville(inne języki) jako Malcolm Ducasse, sąsiad Jones pracujący w Hogarth & Associates[3].
  • Benjamin Walker(inne języki) jako Erik Gelden, mężczyzna o rozwiniętych zdolnościach empatycznych pozwalających mu ocenić poziom zła u innego człowieka[5].
  • Sarita Choudhury jako Kith Lyonne, wiolonczelistka i dawna miłość Hogarth, matka Laurent i żona Petera[5].
  • Jeremy Bobb jako Gregory Salinger, bezlitosny i nadprzeciętnie inteligentny seryjny morderca, który obrał za cel Jessicę Jones, by zdemaskować ją jako „oszustkę”[5].
  • Tiffany Mack jako Zaya Okonjo, prawniczka w Hogarth & Associates, z którą spotyka się Ducasse[6].
  • Carrie-Anne Moss jako Jeri Hogarth, prawniczka i współwłaścicielka kancelarii Hogarth & Associates, która często zatrudnia Jones przy swoich sprawach[3].
Krysten Ritter
(Jessica Jones)
Rachael Taylor
(Trish „Patsy” Walker)
Eka Darville
(Malcolm Ducasse)
Benjamin Walker
(Erik Gelden)
Sarita Choudhury
(Kith Lyonne)
Jeremy Bobb
(Gregory Salinger)
Carrie-Anne Moss
(Jeri Hogarth)

Drugoplanowa

[edytuj | edytuj kod]
  • Rebecca De Mornay jako Dorothy Walker, matka Trish Walker i agentka talentów, która została matką zastępczą Jessiki po śmierci jej rodziców[5].
  • John Ventimiglia(inne języki) jako Eddy Costa, detektyw nowojorskiej policji[5].
  • Aneesh Sheth(inne języki) jako Gillian, asystentka Jones w Alias Investigations[5].
  • Jessica Frances Dukes jako Grace Bennett, prezenterka telewizyjna[7]
  • Rachel McKeon jako Char, asystentka Jeri Hogarth w kancelarii Hogarth & Associates[8].
  • Jamie Neumann(inne języki) jako Brianna „Berry” Gelden, była prostytutka i siostra Erika[9].
  • Tina Chilip jako Imada, oficer nowojorskiej policji[10].

Gościnna

[edytuj | edytuj kod]

Emisja

[edytuj | edytuj kod]

Trzeci sezon serialu Jessica Jones, składający się z 13 odcinków, zadebiutował w całości 14 czerwca 2019 roku w serwisie Netflix[18], w tym również w Polsce[19].

1 marca 2022 roku trzeci sezon Jessiki Jones wraz z pozostałymi sezonami i serialami Marvel Television został usunięty z Neflixa na wszystkich rynkach[20]. 16 marca został on udostępniony na Disney+ w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii[21] jako Saga Defenders[22], natomiast w Polsce pojawił się w tym serwisie 29 czerwca 2022 roku[23].

Lista odcinków

[edytuj | edytuj kod]
Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix[18])
Premiera w Polsce
(Netflix[19])
141 AKA The Perfect Burger[8] Alias Idealny Burger Michael Lehmann(inne języki)Melissa Rosenberg(inne języki)14 czerwca 201914 czerwca 2019
Jessica Jones powraca do pracy jako prywatna detektyw i podejmuje współpracę z detektywem policji, Eddym Costą, który czasami załatwia jej sprawy. Jedną z nich było zwrócenie Cassie Yasdan jej matce, ponieważ Mitch, jej ojciec, wywiózł ją do Meksyku po przegranej walce o opiekę. Jones jest zirytowana, ponieważ wideo, na którym rzuca Mitchem, staje się viralem. Hogarth, która zmaga się ze stwardnieniem zanikowym bocznym prosi Jones, by zakończyła jej cierpienie, kiedy będzie z nią bardzo źle, ale ta odmawia. Malcolm Ducasse pracuje dla Jeri Hogarth i nie podoba mu się sposób, w jaki pomagają klientowi baseballiście uniknąć kary za wypadek samochodowy, który spowodował będąc pod wpływem alkoholu. Ducasse powoduje kolejny wypadek, który tym razem kończy karierę sportową klienta. Hogarth odwiedza swoją dawną miłość, Kith Lyonne, która jest żoną profesora prawa, Petera. Dorothy Walker prosi Jones, by odszukała jej córkę Trish, która zniknęła. Jones początkowo odmawia, ale ostatecznie zmienia zdanie, by uspokoić Dorothy. Jones odkrywa, że Trish prowadzi własne śledztwo wykorzystując nowe zdolności, które zyskała wskutek eksperymentu Karla Malusa. Kiedy Jones interweniuje podczas konfrontacji Trish z przestępcą, Trish odrzuca Jones. Jones udaje się do baru, gdzie poznaje Erika Geldena. Jones i Gelden wracają do jej mieszkania, ale wpadają w zasadzkę zamaskowanego napastnika, który przed ucieczką rani Jones nożem w brzuch[8]
152 AKA You’re Welcome[11] Alias Nie ma za co Krysten RitterHilly Hicks Jr.(inne języki)14 czerwca 201914 czerwca 2019
W retrospekcji, po tym, jak Trish zabija Alisę, matkę Jessiki Jones, odkrywa, że ma nowe zdolności. Decyduje się na intensywne szkolenie wierząc, że będzie lepszą bohaterką niż Jones. Jones unika Trish i nie odbiera od niej telefonów. Trish udaje się złapać złodzieja telefonu komórkowego, ale on i ofiara rozpoznają ją, więc dochodzi do wniosku, że powinna w przyszłości być zamaskowana. Później złodziej próbuje pozwać ją za zranienie szyi. Ducasse szantażuje go, by obniżył kwotę odszkodowania po tym, jak odkrywa, że syn, który go podziwia, w rzeczywistości nie jest jego synem, więc Ducasse grozi mu, że powie prawdę. Trish przeprowadza się do tańszego mieszkania, co nie podoba się Dorothy; jednak nadal występuje w telewizji. Udaje się jej powstrzymać gwałciciela, a następnie zaczyna śledzić Andrew Brandta, mężczyznę, który pobił swoją przyrodnią siostrę z powodu statuetki, którą odziedziczyła. Trish obserwuje jego mieszkanie, by ją odzyskać, jednak Jones pojawia się na miejscu zdarzenia. Obecnie Trish dowiaduje się, że Jones przebywa w szpitalu i odwiedza ją. Sądzą, że za atakiem stał Brandt[11]
163 AKA I Have No Spleen[24] Alias Nie mam śledziony Anton Cropper(inne języki)Lisa Randolph14 czerwca 201914 czerwca 2019
Podczas operacji Jones usunięto śledzionę. Po wyjściu ze szpitala jej nowa asystentka, Gillian, oczekuje, że Jones będzie zażywała leki. Hogarth spotyka się z Kith na lunchu. Później prosi Ducasse’a o znalezienie obciążających informacji na temat męża Kith, Petera, chcąc ich rozdzielić. Ducasse umieszcza kamerę w biurze Petera i odkrywa, że spotyka się z jedną ze swoich studentek, a Kith wyjawia Hogarth, że ona i jej mąż mają otwarty związek. Hogarth pomaga Jones w znalezieniu posążka. Jones prowadzi śledztwo w sprawie Brandta będąc przekonaną, że to on stoi za atakiem na nią. Upada na ulicy z powodu odwodnienia, a Trish wzywa pogotowie i ucieka ze zdobytymi przez Jones tropami. Niemniej jednak Jones odnajduje posążek. Po konfrontacji z Trish odnajduje i przesłuchuje Brandta. Dowiaduje się, że to nie on był napastnikiem, ani żadna inna osoba z nim powiązana. Zostawia go związanego dla Trish, która wydaje go policji. Gelden pojawia się w domu u Jones, a wówczas ta uświadamia sobie, że napastnikowi chodziło o Geldena[24]
174 AKA Customer Service is Standing By[25] Alias Obsługa klienta przyjmie zamówienie Liesl Tommy(inne języki)Jamie King(inne języki)14 czerwca 201914 czerwca 2019
Gelden wyjaśnia, że był winien pieniądze przestępczyni Sal Blaskowski i miał tydzień na jego spłatę. Wyjawia, że jest empatą i potrafi wyczuć, czy ktoś zrobił coś złego, choć sprawia mu to ból. Jones i Gelden wspólnie odnajdują osoby, które szantażował, zbierają pieniądze, które zostawili i zgłaszają ich przestępstwa policji. Trish podsłuchując rozmowę Geldena i zaczyna się zajmować Blaskowski. Włamuje się do biura Ducasse’a, by zdobyć informacje. Gelden zostawia Jones, by oddać pieniądze Blaskowskiej, ale ta postanawia go utopić za spóźnienie. Trish pojawia się na miejscu i ratuje go, ale przypadkowo poważnie rani Blaskowski. Ducasse odkrywa, że Peter Lyonne defraudował fundusz stypendialny utworzony ku pamięci swojej córki. Hogarth początkowo postanawia nic nie robić z tymi informacjami, jednak po spotkaniu z Kith, każe Ducasse’owi ujawnić je. Jones w końcu odnajduje napastnika, Gregory’ego Sallingera, bardzo inteligentnego, psychopatycznego seryjnego mordercę. Jones odchodzi, kiedy Sallinger grozi ujawnieniem dowodów obciążających ją. Jones niechętnie prosi Trish o pomoc w schwytaniu go[25]
185 AKA I Wish[12] Alias Żałuję Mairzee Almas(inne języki)Jason Holtham(inne języki)14 czerwca 201914 czerwca 2019
Jones i Trish zaczynają obserwować mieszkanie Sallingera. Kiedy wychodzi, Trish włamuje się, by zebrać dowody, podczas gdy Jones podąża za nim. Odkrywa, że szpiegował siostrę Geldena, Briannę. Jones spotyka się z nimi i sądzi, że są w niebezpieczeństwie. Każe Briannie zatrzymać się u Ducasse’a w celu ochrony, choć nie trwa to długo, ponieważ pojawia się jej alfons, Gor i zabiera ją. Kith jest zdruzgotana ujawnionymi informacjami o mężu. Peter próbuje przekonać Kith, że Hogarth nią manipuluje i że to ona stoi za ujawnieniem tych informacji. Peter nagrywa film, w którym popełnia samobójstwo i oskarża w nim Hogarth. Kith każe Hogarth trzymać się od niej z daleka. Jones i Trish nadal kłócą się w sprawie śmierci Alisy, a Gillian nalega, by wyjaśniły sobie różnice zdań. Następnie wykorzystują zebrane dowody i zastawiają zasadzkę, by wyśledzić Sallingera do opuszczonego wagonu, w którym znajdują się zebrane przez niego ciała. Jones uruchamia pułapkę gazową zainstalowaną w wagonie, a Trish ją ratuje; w tym czasie Sallinger ucieka. Obie przyznają się do swoich błędów w związku z Alisą. Jones i Trish decydują, aby Trish pozostała anonimowa i sama zostaje, by porozmawiać z policją. Później Sallinger zastawia zasadzkę na Geldena w jego pokoju hotelowym i porywa go[12]
196 AKA Sorry Face[13] Alias Mina wyrażająca skruchę Tim Iacofano(inne języki)Jesse Harris(inne języki)14 czerwca 201914 czerwca 2019
Podczas gdy policja zbiera dowody pozostawione w wagonie, Jones rozmawia z detektywem Costą. Sallinger torturuje Geldena i próbuje nakłonić go do przyznania się, że jest oszustem. Robiąc to, odkrywa zdolności empatyczne Geldena, kiedy stojąc blisko niego Gelden zaczyna krwawić. Jones dowiaduje się o porwaniu Geldena, próbując odwieść ją od walki z przestępczością zmusza Trish do ujawnienia Dorothy swoich mocy, jednak Dorothy po kłótni z Trish, odrzuca ją. Ducasse odnajduje Briannę i bije Gora, przekonując ją do powrotu po tym, jak powiedział jej o porwaniu jej brata. Hogarth próbuje przeprosić Kith, ale zostaje zatrzymana przez syna, Laurenta, który wyrzuca ją ze stypy. Skandal związany z Peterem powoduje, że wielu klientów Hogarth rezygnuje z usług jej kancelarii. Jej były partner Steven Benowitz odbiera jej ważnego klienta, Rand Enterprises. Jones i Trish udaje się namierzyć Sallingera i go znaleźć. Ratują Geldena i aresztują Sallingera. Jednak Costa ujawnia, że Sallinger nie będzie sądzony z powodu braku dowodów. Gelden nie może zeznawać, ponieważ grozi mu rok więzienia za szantaż i będzie cierpiał tam z bólu z powodu swoich mocy. Ducasse nawiązuje romans z Brianną[13]
207 AKA The Double Half-Wappinger[14] Alias Podwójny pół-wrappinger Larry Teng(inne języki)Nancy Won14 czerwca 201914 czerwca 2019
Hogarth zostaje adwokatem Sallingera, co wprawia w złość Jones. Następnie Sallinger ostro krytykuje działania Jones. Trish i Jones dochodzą do wniosku, że śmierć brata Sallingera, Donny’ego, była jego pierwszym zabójstwem i udają się do Wappinger Falls, by się temu przyjrzeć. Szef lokalnej policji Ronnie Velasco odmawia pomocy Jones, więc ona i Trish kradną akta policyjne. Przynają, że śmierć Donny’ego była jednak wypadkiem, ale odkrywają, że Sallinger miał przyjaciela w swojej licealnej drużynie zapaśniczej, Nathana Silvę, który w tajemniczy sposób zniknął. Odwiedzają Silvów i Jones odkrywa, że ciało Nathana było przez te wszystkie lata było pochowane pod altaną w ich ogrodzie. Ducasse jest zdenerwowany, że Hogarth pomaga Sallingerowi, ale jego dziewczyna, Zaya Okonjo, upiera się, że to część ich pracy. Hogarth zaczyna przyglądać się zamaskowanej mścicielce pomagającej Jones i odkrywa, że miała ona dostęp do akt jej klientów. Zaya przegląda nagrania z monitoringu i zauważa rozmowę Ducasse’a z Trish. Gdy Trish zyskuje rozgłos jako zamaskowana mścicielka, Jones i Ducasse konfrontują się z Sallingerem na treningu zapaśniczym. Sallinger drwi z Jones, nazywając ją osobą, która używa brutalnej siły z powodu braku dyscypliny i wyzywa ją na pojedynek zapaśniczy. Ta akceptuje i zostaje przez niego przygwożdżona, ale wytrąca go z równowagi ujawniając, że wie, że zabił Nathana, i upokarza go, rzucając nim na matę zapaśniczą[14]
218 AKA Camera Friendly[26] Alias Przyjazna dla kamery Stephen Surjik(inne języki)Scott Reynolds(inne języki)14 czerwca 201914 czerwca 2019
Jones otrzymuje wideo od Sallingera, w którym wyjawia jej plan na kolejne morderstwo. Werbuje Trish do pomocy w poszukiwaniu ofiary jednocześnie kontaktując się z Costą w celu sprawdzenia mieszkania Sallingera. Znajduje się w nim mężczyzna o imieniu Joby, wynajęty do oglądania telewizji w jego domu. Jones filmuje siebie niszczącą trofea i dyplomy Sallingera i wysyła mu wideo, by go sprowokować. Ducasse odkrywa, że Okonjo sfałszowała nagranie z monitoringu, na którym jest z Trish. Hogarth żąda, by zamaskowana kobieta została zdemaskowana przed opinią publiczną. Dorothy załatwia Jones udział w wywiadzie z Thembi Wallace, który głównie polega na oskarżeniu Sallingera i ostrzeżeniu jego kolejnej ofiary. Jones i Trish wyruszają na poszukiwania Sallingera i wierzą, że jego następną ofiarą będzie Mona Lee z GT Agrochemical. Sallinger pojawia się w swoim mieszkaniu pozornie czysty od jakichkolwiek wykroczeń. Po ucieczce przed paparazzi Jones zdaje sobie sprawę, że Dorothy jest kolejną ofiarą Sallingera. Trish znajduje swoją matkę zamordowaną przez Sallingera, po czym pędzi do mieszkania Sallingera, by go zabić. Jones próbuje ją powstrzymać[26]
229 AKA I Did Something Today[10] Alias Dziś coś zrobiłam Jennifer Getzinger(inne języki)Lisa Randolph14 czerwca 201914 czerwca 2019
Zanim Jones udaje się powstrzymać Trish, ta poważnie rani Sallingera. Jones otrzymuje zdjęcie dowodu ataku Trish od hospitalizowanego Sallingera, który grozi, że jeśli Jones nie zniszczy wszystkich dowodów śmierci Nathana to je opublikuje. Jones i Gelden, by ocalić Trish, zmuszają Carla Nussbaumera, szantażowanego przez Geldena funkcjonariusza policji, by wprowadził ich do laboratorium kryminalistycznego, gdzie Jones usuwa dowody. Trish jest jednak zdenerwowana tym, że Jones wybrała ją zamiast Sallingera, ponieważ oznacza to, że wyjdzie na wolność. Do Hogarth przychodzi Laurent, syn Kith, z prośbą o pomoc w sprawie przeciwko darczyńcowi fundacji Demetri Patserasowi. Hogarth rozmawia z Kith, wyznaje jej całą prawdę i przyznaje, że nadal jest w niej zakochana. Kith ostatecznie przyjmuje pomoc Hogarth. Ducasse daje Hogarth pełne nagranie z kamer przyznając, że sam je sfałszował i składa rezygnację. Hogarth przeglądając to nagranie zauważa, że to Trish jest zamaskowaną mścicielką. Costa odwiedza Jones i informuje ją, że został zmuszony do wzięcia urlopu z powodu utraty dowodów. Następnego dnia przybywają śledczy z podejrzeniem, że Jones zamordowała Nussbaumera[10]
2310 AKA Hero Pants[15] Alias Zabawa w bohatera Sanford Bookstaver(inne języki)Hilly Hicks Jr.
Jamie King
14 czerwca 201914 czerwca 2019
Śledczy nie mogą znaleźć żadnych dowodów na Jones, ale znajdują teczkę dotyczącą Nussbaumera, którą Jones pozwala im zabrać. Trish i Jones przygotowują się do pogrzebu Dorothy. Podczas gdy Trish próbuje ochłonąć, śledczy zwracają się do niej w sprawie Nussbaumera, jednak ta nie wątpi w niewinność Jones, która zaczyna podejrzewać Geldena o to morderstwo. Gelden jednak zarzeka się, że go nie zabił. Ducasse prosi o ponowne dołączenie do Alias Investigations, na co Jones się zgadza przydzielając go do zajęcia się sprawą Nussbaumera i Geldena. Ducasse wkrótce zrywa z Okonjo, a Jones przydziela mu sprawę Jace’a Montero. Trzeźwa Brianna pojawia się u Ducasse’a, zostaje u niego i oboje rozpoczynają związek. Kith przybywa do Hogarth w sprawie Patserasa, nie zgadzając się z jej metodami pracy poza prawem. Jednak kiedy Patseras oskarża ją o oszustwo, prosi Hogarth, by zrobiła wszystko, co jest konieczne. Jones i Trish biorą udział w pogrzebie Dorothy. Gillian dzwoni do Jones i informuje ją, że policja ma nakaz jej aresztowania. Jones zdaje sobie sprawę, że Trish zamordowała Nussbaumera i wychodzi z pogrzebu. Później śledzi Trish, ale zostaje aresztowana. Gelden z przerażeniem obserwuje, jak Trish morduje Montero[15]
2411 AKA Hellcat[4] Alias Hellcat Jennifer GetzingerJane Espenson14 czerwca 201914 czerwca 2019
W retrospekcji Dorothy zmusza Trish do zajęcia się aktorstwem, a Trish zdobywa główną rolę w serialu komediowym emitowanym na antenie ABC. W czasach współczesnych, po odkryciu, że jej matka nie żyje, Trish rusza za Sallingerem. Zostaje jednak zatrzymana przez Jones, która próbuje ją uspokoić. Trish zwraca się do Geldena z prośbą o pomoc w łapaniu przestępców. Pierwszym jest Nussbaumer, którego przyznanie się do winy nagrywają. Następnie Trish przypadkowo zabija go w wściekłości, a ból głowy Geldena ustępuje. Kiedy Jones zostaje aresztowana za zamordowanie Nussbaumera, Trish i Gelden planują odwrócić uwagę śledczych, atakując Montero i biorąc odpowiedzialność za śmierć Nussbaumera. Hogarth przychodzi do Trish i informuje ją, że wie, że to ona jest zamaskowaną mścicielką i prosi ją, by ukradła coś Patserasowi. W zamian za to obiecuje zniszczyć nagranie ujawniające kim jest. Okazuje się, że Gelden wezwał policję w sprawie Jones, by ta miała alibi. Trish i Gelden konfrontują się z Montero, ale wściekła Trish zabija go. Przekonana, że zabijanie jest bardziej skuteczną metodą, Trish decyduje się to kontynuować[4]
2512 AKA A Lotta Worms[27] Alias Sporo tych robaków Sarah Boyd(inne języki)Scott Reynolds14 czerwca 201914 czerwca 2019
Jones zostaje zwolniona z aresztu i wraca do Alias Investigations, gdzie zastaje Geldena. Mówi jej, że Trish teraz celowo zabija ofiary, a Jones udaje się do szpitala gdzie przebywa Sallinger, by przeszkodzić Trish w zabiciu go. Zabiera go do Hogarth, ale on decyduje się wrócić do swojego mieszkania i poczekać, aż Trish przybędzie i go zaatakuje. Jones prosi o pomoc Ducasse’a i Geldena, a sama pilnuje Sallingera w jego mieszkaniu, zastawiajac pułapkę na Trish, co kończy się sukcesem. Ducasse i Gelden powalają ją na dachu, natomiast Jones zabiera kamerę zawierającą zdjęcie Trish atakującej wcześniej Sallingera. Ducasse trzyma skutą łańcuchem Trish w jej mieszkaniu i obserwuje ją. Sallinger później zatrzymuje Jones w jej mieszkaniu i zaczyna ją torturować, by przyznała się, że jest oszustką. Kiedy Sallinger wspomina o zabiciu Dorothy, Jones ujawnia mu, że nagrała jego zeznania i pokonuje go, zostawiając go policji. Po aresztowaniu Sallingera Jones uwalnia Trish i zachęca ją, by ruszyła dalej ze swoim życiem. Jednak Trish nadal ogarnia gniew i morduje Sallingera, po czym ucieka i rani kilku przypadkowych przechodniów. Hogarth, Costa i Jones widzą w windzie jego pobite i okaleczone ciało[27]
2613 AKA Everything[17] Alias Zrobię wszystko Neasa Hardiman(inne języki)Melissa Rosenberg
Lisa Randolph
Nancy Won
14 czerwca 201914 czerwca 2019
Kiedy Jones wraca do swojego mieszkania, pojawia się u niej Luke Cage, który mówi jej, że najtrudniejszą rzeczą, jaką zrobił, było wysłanie do Raft swojego brata, Willisa Strykera. To przekonuje Jones do odnalezienia Trish. Hogarth wyznaje Kith, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Jones postanawia powstrzymać Trish, która zaatakowała Patserasa. Jej brutalną konfrontację z Patserasem przerywa jego córka, Nora, która wzywa policję. Trish ucieka. Na prośbę Jones Hogarth zwabia Trish do swojego domu, by Jones mogła ją schwytać. Jednak Trish bierze Kith jako zakładniczkę, by zmusić Hogarth do pomocy jej z wyjeździe z kraju. Jones znajduje Trish próbującą uciec i pokonuje ją, gdy ta próbuje ją dźgnąć. Podczas przesłuchania Trish uświadamia sobie, że ona jest tą złą. Jones aranżuje spotkanie Costy i Geldena, który przedstawia się Erikowi i oferuje mu współpracę z policją. Jones powierza Ducasse’owi Alias Investigations i planuje wyjechać do Meksyku, jednak słyszy głos Kilgrave’a w swojej głowie, przez co zmienia zdanie i postanawia pozostać w Nowym Jorku[17]

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu

[edytuj | edytuj kod]
Melissa Rosenberg, współshowrunnerka sezonu

12 kwietnia 2018 roku poinformowano, że Netflix zamówił trzeci sezon serialu[3]. Pod koniec czerwca tego samego roku potwierdzono, że Melissa Rosenberg powróci jako showrunner tego sezonu. Ujawniono wtedy również, że Krysten Ritter zadebiutuje jako reżyser jednego z odcinków sezonu[28]. Scott Reynolds(inne języki) został drugim showrunnerem[29].

Producentami wykonawczymi serialu obok Rosenberg i Reynoldsa byli również Brian Michael Bendis, Hilly Hicks Jr.(inne języki), Alan Fine(inne języki), Stan Lee, Joe Quesada(inne języki), Karim Zreik, Jeph Loeb(inne języki) i Howard Klein(inne języki)[30]. Nad produkcją trzeciego sezonu pracowały wytwórnie ABC Studios, Marvel Television i Tall Girls Productions[31].

Scenariusz

[edytuj | edytuj kod]

Nad scenariuszem do poszczególnych odcinków pracowali: Melissa Rosenberg(inne języki), Hilly Hicks Jr.(inne języki), Lisa Randolph, Jamie King(inne języki), Jason Holtham(inne języki), Jesse Harris(inne języki), Nancy Won, Scott Reynolds(inne języki) i Jane Espenson[32].

Rosenberg przyznała, że nie otrzymała żadnych wytycznych od szefostwa Marvel Televison przy pisaniu scenariuszy do odcinków trzeciego sezonu[33]. Zależało jej, by po pierwszym i drugim sezonie, w których zagłębiała się w przeszłość Jessiki, pokazać, że „to w tym sezonie idzie ona do przodu i znajduje swoje miejsce na świecie”. Rosenberg wyjawiła, że sezon trzeci opowiada o Jessice, która „próbuje żyć zgodnie ze słowami swojej matki”[34]. Dla Rosenberg podobnie, jak w przypadku poprzednich sezonów, ważna była relacja Jessiki z Trish[35][36]. W trzecim sezonie chciała jednak, aby znalazła się ona „na pierwszym planie”[36]. W pierwszym i drugim sezonie to Trish była „kompasem moralnym” Jessiki, „ponieważ Jessica zawsze żyła w świecie odcieni szarości, podczas gdy Trish miała znacznie szerszą perspektywę”. Po tym, jak Trish zyskuje nadludzkie zdolności „jej wyobrażenie o tym, kim jest bohater jest bardzo czarno-białe, na zasadzie dualizmu dobro-zło, podczas gdy część zmagań Jessiki polega na tym, skąd się wie, kto jest dobry, a kto zły i co jest dobre, a co złe?”[35] Eka Darville(inne języki) podkreślił, że serial „nadal jest bardzo związany zasadami ludzkiej egzystencji, jakich doświadczamy dzisiaj”[33].

Rosenberg wyjawiła, że postać Erika Geldena zadającego pytanie „Czy boli cię głowa przy mnie?” pozwoliła Jeessice „uspokoić ją w stopniu, w jakim można ją zapewnić, że przynajmniej nie jest zła. Pomaga jej to trochę bardziej zaufać sobie. I patrzyć, jak kompas moralny Trish psuje się... Jessica zawsze polegała na Trish, jeśli chodzi o kompas moralny, więc kiedy okazuje się, że Trish tak naprawdę wcale nie jest kompasem, Jessica znów musi polegać na swoim własnym kompasie. To także daje jej większą pewność siebie we własnym osądzie”. Trish jako ofiara przemocy, „jest osobą, która nigdy w życiu nie czuła się bezpieczna” do momentu, kiedy „poznała Jessikę, zobaczyła i doświadczyła, co to znaczy czuć się przynajmniej fizycznie bezpiecznie”. Rosenberg zauważyła, że „jej potrzeba bycia bohaterką jest autentyczna. Nie chce, żeby ktokolwiek musiał doświadczyć tego, przez co przeszła, ale niestety zabrakło jej odpowiedniego podejścia”[37].

Rosenberg odniosła się również do wyboru złoczyńcy w trzecim sezonie: „Jest to postać, która nie posiada żadnych mocy. Kiedy masz złoczyńcę, który ma moc i ty masz moc, tak naprawdę jesteś poza zakresem prawa i masz swój własny zestaw zasad. Ale w tym przypadku masz do czynienia z kimś, kto nie ma mocy. Jest po prostu zwykłym człowiekiem, choć obdarzonym genialnym intelektem”[35]. Zauważyła również, że przewrotność sezonu polega na tym, że to Trish staje się złoczyńcą[36].

Rosenberg wyjawiła, że o anulowaniu serialu dowiedziała się w trakcie pisania scenariusza, co pozwoliło jej i zespołowi scenarzystów na znalezienie satysfakcjonującego (jej zdaniem) zakończenia[35]. Zauważyła ponadto, że „pod koniec każdego sezonu chciała zostawić jak najwięcej drzwi otwartych. Kiedy masz świetny zestaw bohaterów, a zwłaszcza tak wspaniałą postać jak Jessica, możesz opowiadać historie przez cały dzień, przez całe życie”[38].

Casting

[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2018 roku poinformowano, że Krysten Ritter jako Jessica Jones, Rachael Taylor jako Trish Walker, Eka Darville(inne języki) jako Malcolm Ducasse i Carrie-Anne Moss jako Jeri Hogarth, powrócą w trzecim sezonie[3]. W maju 2019 roku ujawniono, że w głównych rolach wystąpią również Benjamin Walker(inne języki) jako Erik Gelden, Sarita Choudhury jako Kith Lyonne, Jeremy Bobb jako Gregory Salinger[5][39] i Tiffany Mack jako Zaya Okonjo[6][39].

Również w maju 2019 roku ujawniono, że w roli drugoplanowej powróci Rebecca De Mornay jako Dorothy Walker oraz, że do obsady drugoplanowej dołączyli Aneesh Sheth(inne języki) jako Gillian[5][39] i Jessica Frances Dukes jako Grace Bennett[7][39]. W rolach drugoplanowych powrócili również Jamie Neumann(inne języki) jako Brianna Gelden[9] i Tina Chilip jako Imada[10].

Swoja role z poprzednich sezonów powtórzyli również John Ventimiglia(inne języki) jako Eddy Costa[5] i Rachel McKeon jako Char[8] oraz gościnnie J.R. Ramirez(inne języki) jako Oscar Arocho[11], Kevin Chacon jako Vido Arocho, Chris McGinn(inne języki) jako Sharon[8], Maury Ginsberg(inne języki) jako Steven Benowitz[13], Mike Colter jako Luke Cage i David Tennant jako Kilgrave[16][17]. Natomiast swoją rolę z serialu Luke Cage ponownie powtórzyła Tijuana Ricks(inne języki) jako Thembi Wallace[14].

Scenografia i kostiumy

[edytuj | edytuj kod]

Scenografię przygotowała Toni Barton, a kostiumy do trzeciego sezonu serialu zaprojektowała Elisabeth Vastola. Barton wyjawiła, że wraz z Melissą Rosenberg(inne języki) podjęły decyzję o ulokowaniu biura kancelarii Hogarth w kamienicy na Upper East Side. W poprzednich sezonach biuro kancelarii, w której pracowała Hogarth, znajdowały się w budynku korporacyjnym na Times Square, dlatego też zadecydowały, by jej biuro znajdowało się w innej okolicy. Współpracująca z Barton Caroline Ghertler przyznała, że nowe biuro „odzwierciedla jej [Hogarth] gusta i kolory, które dobrze do niej pasują”, a Barton stwierdziła, że pragnęła stworzyć przestrzeń „na wzór jej domu”, a obrazy w biurze były dobrane w taki sposób, by wyglądały na osobiście dobrane przez Hogarth. Scenograf wyjawiła, że starała się tak zaprojektować wnętrza kancelarii, by każdy człowiek, niezależnie od koloru skóry, prezentował się dobrze w obiektywie kamery. Przyznała, że uważała to za problem nie brany pod uwagę w wielu produkcjach telewizyjnych[40].

Vastola skomentowała, że strój Jessiki Jones nie uległ dużej zmianie w stosunku do wcześniejszych sezonów. Wyznała, że pojawił się ten sam problem z kurtką bohaterki, co w drugim sezonie, ponieważ również i ta została wycofana ze sprzedaży. Zdecydowano się na zrekonstruowanie i uszycie kurtek. Ponadto Vastola postanowiła dobrać bardziej obcisły model dżinsów, ale z większą ilością przetarć. Niektóre z par dżinsów były specjalnie dostosowane do ruchów kaskaderskich; doszywano między innymi strecz w szwy lub całkowicie przerabiano daną parę, szyjąc ją z rozciągliwego materiału. W przypadku nowych postaci w sezonie Vastola wyjawiła, że strój Gregory’ego Sallingera ma pokazać, że jest „w pewnym sensie nikim lub kimkolwiek”. Natomiast w przypadku Gillian, asystentki Jessiki, zdecydowała, by jej garderoba wyróżniała się na tle biura Jones, które uznała „ciemne i obskurne” i dodała, że ma „wrażenie, że kiedy jesteś tam z Jessicą, też czujesz się jak na kacu”. Ubiór Gillian miał być „jasny i kolorowy”, ale i zarazem „miejski i mocny”[40].

Zdjęcia i postprodukcja

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do sezonu rozpoczęły się pod koniec czerwca 2018 roku w Nowym Jorku pod roboczym tytułem Violet[28]. W lutym 2019 roku poinformowano, że prace na planie się zakończyły[2]. Za zdjęcia odpowiadali Manuel Billeter(inne języki)[41] i Petr Hlinomaz[42].

Krysten Ritter zadebiutowała w roli reżysera odcinka „Alias Nie ma za co”[11]. Melissa Rosenberg(inne języki) wyjawiła, że rozmawiała z nią na ten temat już przy okazji pracy nad drugim sezonem serialu. Największą przeszkodę stanowił jednak fakt, że Jessika Jones, którą gra Ritter, była w każdym odcinku. Podczas prac nad scenariuszem trzeciego sezonu okazało się, że w tym odcinku postać się nie pojawia. Rosenberg uznała, że jest to dobra okazja, by Ritter wyreżyserowała ten odcinek[34].

Koordynator kaskaderów, Clayton Barber(inne języki), wyjawił, że starał się nakłonić aktorów do samodzielnego wykonywania większości scen akcji. Jednak „jeśli nie czują się komfortowo” wykorzystywani są do tego celu dublerzy[43].

Muzyka

[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do trzeciego sezonu, podobnie jak do dwóch poprzednich, skomponował Sean Callery(inne języki). Marvel’s Jessica Jones Season Three: Original Soundtrack Album został wydany cyfrowo 19 lipca 2019 roku przez Hollywood Records i Marvel Music(inne języki)[44].

Marvel’s Jessica Jones Season Three: Original Soundtrack Album[44]2019
NrTytuł utworuMuzykaDługość
1.„Trish in Training”S. Callery(inne języki)1:41
2.„Malcolm the Hacker”S. Callery2:15
3.„Trish Trying on Costumes”S. Callery1:55
4.„Sallinger’s Theme”S. Callery2:59
5.„Searching for Mona”S. Callery2:50
6.„I Just Want a Name”S. Callery2:31
7.„Snooping Around the Gallery”S. Callery2:28
8.„Jessica Spies Trish Stalking Brandt”S. Callery2:53
9.„Kith’s Love Theme for Jeri”S. Callery2:44
10.„Jessica Trapped in the Tank”S. Callery2:40
11.„Finding Dorothy”S. Callery4:33
12.„Jessica and Erik”S. Callery2:46
13.„Hogarth’s Press Conference”S. Callery1:38
14.„Zaya Reaching Out”S. Callery1:49
15.„Meeting on Sallinger’s Turf”S. Callery3:36
16.„Erik Is Rescued”S. Callery2:44
17.„Trish Is Taken Down”S. Callery4:06
18.„Streetwise Sallinger”S. Callery2:10
19.„Arrested While Following Trish”S. Callery4:50
20.„Wrestling Match”S. Callery2:49
21.„Goodbyes at the Pier”S. Callery1:53
57:50

Promocja

[edytuj | edytuj kod]

28 maja 2019 roku ukazał się teaser wraz z ogłoszeniem daty premiery sezonu[18]. 6 czerwca pojawił się zwiastun trzeciego sezonu[45].

28 maja 2019 roku odbyła się premiera sezonu w Los Angeles. W wydarzeniu uczestniczyła obsada i ekipa produkcyjna sezonu oraz zaproszeni goście. Premierze towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[46].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Krytyka w mediach

[edytuj | edytuj kod]

Trzeci sezon serialu spotkał się z przeważnie pozytywną oceną krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 73% z 41 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,5/10[47]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 7 recenzji wyniosła 65 punktów na 100[48].

Amon Warmann z „Empire Magazine” uznał, że trzeci sezon ma „szorstki ton i ważkie tematy, moralnie mętne postacie i świetne kreacje”; przyznał, że „ostatni sezon Jessiki Jones jest w zasadzie przyjemnym pokazem tego, czego będzie nam brakować w tych serialach, gdy Defendersverse dobiegnie końca”[49]. Graeme Virtue z „The Guardian” uznał, że „gdy Salinger pojawił się w historii, sezon trzeci nieco się rozgrzał”[50]. Chancellor Agard z „Entertainment Weekly” ocenił, że „chociaż nie był to najbardziej elektryzujący sposób na rozpoczęcie sezonu, to jednak pozwolił przygotować wszystko na dobry sezon finałowy”[51]. Caroline Siede z The A.V. Club stwierdziła, że „Krysten Ritter, Rachael Taylor i Carrie-Anne Moss odegrały role wszechczasów. Wyrazy uznania dla fenomenalnej pracy, którą wykonały podczas całej serii”[52]. Ben Travers z Indie Wire uznał, że „Jessica Jones w trzecim sezonie wkroczyła na złą drogę i pozostaje tam aż do końca”[53]. Pat Brown ze „Slant Magazine” ocenił, że „serial zbliża się do końca i nie ma już wiele do powiedzenia na temat traumy”[54]. Allison Keene z „Paste Magazine” stwierdziła, że „Ritter, która tak fantastycznie wcieliła się w tę postać, zasługuje na więcej niż sezon, w którym Jessica znajduje się mniej więcej tam, gdzie zawsze – zawiedziona przez otaczających ją ludzi”[55].

Mateusz Piesowicz z serwisu Serialowa uznał, że „wady i zalety marvelowskich seriali Netfliksa znamy wszak na wylot, a 3. sezon Jessiki Jones idealnie się w nie wpisuje, sprawiając, że okłamywałbym sam siebie, przekonując, jak bardzo będzie mi ich brakować. Nie, wylewać żali nad podyktowaną korporacyjnymi rozgrywkami rozłąką Netfliksa z Marvelem nie będę, ale też nie da się ukryć, że trochę dobrego ta współpraca przyniosła. Ot, choćby Jessicę Jones w kreacji Krysten Ritter – najlepszy powód, by jednak dać temu tylko przeciętnemu sezonowi szansę”[56]. Michał Kujawiński z NaEkranie.pl ocenił, że „ostatecznie sezon ten śmiało można postawić w hierarchii wyżej od drugiego i mimo powolnego i nieco męczącego początku później mamy do czynienia z naprawdę sprawnie napisaną intrygą i kulminacją relacji pomiędzy dwiema bohaterkami. Zaskakująco jedna z nich stała się antagonistką, ale twórcy unieśli ciężar odpowiedzenia na postawioną od pierwszego odcinka tezę – co oznacza być superbohaterem?”[57] Adam Grochocki z Geek Life stwierdził, że „to pełen emocji sezon, nie mający praktycznie słabszych momentów. Obok Daredevila to najlepsze, co możecie zobaczyć w Netflikoswym Uniwersum Marvela”[58].

Nominacje

[edytuj | edytuj kod]
Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2019 Saturn Awards Najlepszy serial o superbohaterach na platformie streamingowej Jessica Jones Nominacja [59]
Najlepsza aktorka w produkcji na platformie streamingowej Krysten Ritter Nominacja

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b New MCU Timelines Arrive on Disney+. marvel.com, 2024-02-08. [dostęp 2024-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-11)]. (ang.).
  2. a b Rick Porter, Lesley Goldberg: 'Jessica Jones,' ‘Punisher’ Canceled as Netflix Completes Marvel Purge. The Hollywood Reporter, 2019-02-18. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  3. a b c d e f Denise Petski: Marvel’s ‘Jessica Jones’ Renewed For Season 3 By Netflix. Deadline Hollywood, 2018-04-12. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-30)]. (ang.).
  4. a b c Christian Siegel: Jessica Jones - 3x11: Hellcat. Fiction Box, 2019-09-13. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  5. a b c d e f g h i Chancellor Agard: Marvel’s Jessica Jones boss breaks down Trish and Jessica’s series finale fates. Entertainment Weekly, 2019-06-18. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-08)]. (ang.).
  6. a b Jamie Frevele: ‘Marvel’s Jessica Jones’ Season 3: Showrunner Melissa Rosenberg Discusses Closing Jessica’s Final Case. marvel.com, 2019-06-21. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-10)]. (ang.).
  7. a b Denise Petski: ‘Ozark’: Tom Pelphrey, Jessica Frances Dukes Among Four Cast; Two Promoted For Season 3 Of Netflix Series. Deadline Hollywood, 2019-06-14. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-05)]. (ang.).
  8. a b c d e f g h i Christian Siegel: Jessica Jones - 3x01: Der perfekte Burger. Fiction Box, 2019-07-05. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-01)]. (niem.).
  9. a b Wesley Coburn: Jessica Jones season 3, episode 6 review: A.K.A Sorry Face. Bam!Smack!Pow!, 2019-06-18. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-23)]. (ang.).
  10. a b c d e f Christian Siegel: Jessica Jones - 3x09: Ich habe heute etwas getan. Fiction Box, 2019-08-30. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-05)]. (niem.).
  11. a b c d e Christian Siegel: Jessica Jones - 3x02: Gern geschehen. Fiction Box, 2019-07-12. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-01)]. (niem.).
  12. a b c Christian Siegel: Jessica Jones - 3x05: Ich wünschte. Fiction Box, 2019-08-02. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  13. a b c d e Christian Siegel: Jessica Jones - 3x06: Der wahre Wert. Fiction Box, 2019-08-09. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-05)]. (niem.).
  14. a b c d Christian Siegel: Jessica Jones - 3x07: Der doppelte Half-Wappinger. Fiction Box, 2019-08-16. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-05)]. (niem.).
  15. a b c d Christian Siegel: Jessica Jones – Jessica Jones - 3x10: Helden. Fiction Box, 2019-09-06. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  16. a b c Liz Shannon Miller: ‘Jessica Jones’ Showrunner on Netflix Cancellation: „This Was Clearly a Business Decision”. The Hollywood Reporter, 2019-06-17. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-26)]. (ang.).
  17. a b c d e Christian Siegel: Jessica Jones - 3x13: Einfach alles. Fiction Box, 2019-09-27. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  18. a b c Adam Chitwood: ‘Jessica Jones’ Season 3 Teaser, Images, and Premiere Date Revealed. Collider, 2019-05-28. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-10)]. (ang.).
  19. a b Bartosz Dawidowski: Jessica Jones 3 w Netflix. Ostatni sezon na zwiastunie. PPE, 2019-06-06. [dostęp 2023-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-29)]. (pol.).
  20. Nellie Andreeva: Disney Preps Plans For Netflix’s ‘Daredevil’, ‘Jessica Jones’, ‘Luke Cage’ & Co. As It Is Set To Regain Control Of Marvel Series. Deadline Hollywood, 2022-02-11. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-04)]. (ang.).
  21. Marvel Live-Action Series And Updated Parental Controls In The U.S. Coming To Disney+ On March 16. Disney Media and Entertainment Distribution, 2022-03-01. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-05)]. (ang.).
  22. Jack Shepherd: How to watch The Defenders Saga in order on Disney Plus. GamesRadar+, 2022-10-07. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-01)]. (ang.).
  23. Mateusz Zaczyk: „Daredevil” i inne seriale Marvela od Netfliksa trafią w Polsce na Disney+. Lista premier tygodnia. Filmożercy, 2022-06-24. [dostęp 2023-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-08-19)]. (pol.).
  24. a b Christian Siegel: Jessica Jones - 3x03: Ich habe keine Milz. Fiction Box, 2019-07-19. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  25. a b Christian Siegel: Jessica Jones - 3x04: Auf Abruf. Fiction Box, 2019-07-26. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  26. a b Christian Siegel: Jessica Jones - 3x08: Kamerafreundlich. Fiction Box, 2019-08-23. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  27. a b Christian Siegel: Jessica Jones - 3x12: Viele Würme. Fiction Box, 2019-09-20. [dostęp 2023-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (niem.).
  28. a b Denise Petski: Marvel’s ‘Jessica Jones’ Star Krysten Ritter To Make Directorial Debut In Season 3. Deadline Hollywood, 2018-06-27. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-24)]. (ang.).
  29. Liz Shannon Miller: ‘Jessica Jones’ Showrunner on Netflix Cancellation: “This Was Clearly a Business Decision”. The Hollywood Reporter, 2019-06-17. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  30. Jessica Jones Season 3. Gadgets 360. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-16)]. (ang.).
  31. Marvel/Jessica Jones. Backstage. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-23)]. (ang.).
  32. Marvel’s Jessica Jones. Writers Guild of America West. [dostęp 2024-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-08)]. (ang.).
  33. a b Liz Shannon Miller: Marvel’s Jessica Jones Season 3: Krysten Ritter and Melissa Rosenberg on the Series’ Legacy. IGN, 2019-06-07. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-16)]. (ang.).
  34. a b Adam Bernhardt: Jessica Jones Showrunner Melissa Rosenberg on Seeing the Show Through to Its End, Timely Tales, and More. Comic Book, 2019-06-03. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-16)]. (ang.).
  35. a b c d Christina Radish: Jessica Jones Season 3: Melissa Rosenberg on the Netflix Show’s Final Run. Collider, 2019-06-13. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-05)]. (ang.).
  36. a b c Chancellor Agard: ‘Marvel’s Jessica Jones’ boss breaks down Trish and Jessica’s series finale fates. Entertainment Weekly, 2019-06-18. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-01)]. (ang.).
  37. Jamie Frevele: ‘Marvel’s Jessica Jones’ Season 3: Showrunner Melissa Rosenberg Discusses Closing Jessica’s Final Case. marvel.com, 2019-06-21. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-31)]. (ang.).
  38. Tasha Robinson: Jessica Jones’ series creator discusses the character’s future. The Verge, 2018-03-13. [dostęp 2024-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-28)]. (ang.).
  39. a b c d Adam Chitwood: ‘Jessica Jones’ Season 3 Teaser, Images, and Premiere Date Revealed. Collider, 2019-05-28. [dostęp 2023-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-10)]. (ang.).
  40. a b Jamie Frevele: Creating the Looks and the World of ‘Marvel’s Jessica Jones’ Season 3. marvel.com, 2019-06-13. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-07)]. (ang.).
  41. Jason Singer: “Stranger Things” S3 & “Jessica Jones” S3 (Netflix). The No Spoiler Critic, 2019-07-23. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-28)]. (ang.).
  42. Karen Moltenbrey: DP Petr Hlinomaz talks about the look of Marvel’s The Punisher. Post Perspective, 2019-02-28. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-19)]. (ang.).
  43. Marriska Fernandes: Jessica Jones NYC set visit – Creating the world of Season 3. Tribute Magazine, 2019-06-14. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-09-29)]. (ang.).
  44. a b ‘Jessica Jones’ Season 3 Soundtrack Details. Film Music Reporter, 2019-07-18. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  45. Jamie Frevele: Watch the Trailer for 'Marvel's Jessica Jones' Season 3. marvel.com, 2019-06-06. [dostęp 2024-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-30)]. (ang.).
  46. Don Braun: Krysten Ritter – “Jessica Jones” Season 3 Premiere in Hollywood. Celeb Mafia, 2019-05-29. [dostęp 2024-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-19)]. (ang.).
  47. Marvel’s Jessica Jones: Season 3. Rotten Tomatoes. [dostęp 2024-01-16]. (ang.).
  48. Marvel’s Jessica Jones: Season 3. Metacritic. [dostęp 2024-01-16]. (ang.).
  49. Amon Warmann: Jessica Jones: Season 3 Review. Empire Magazine, 2019-06-14. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  50. Graeme Virtue: Farewell, Jessica Jones: the last woman standing in the Marvel-Netflix era. The Guardian, 2019-06-14. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-29)]. (ang.).
  51. Chancellor Agard: ‘Marvel’s Jessica Jones’ premiere recap: ‘I hate heroism’. Entertainment Weekly, 2019-06-14. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-11-10)]. (ang.).
  52. Caroline Siede: Jessica Jones ends the Marvel Netflix universe on a high note. The A.V. Club, 2019-06-17. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-30)]. (ang.).
  53. Ben Travers: ‘Marvel’s Jessica Jones’ Review: Season 3 Proves It’s Time to Say Goodbye for Good. Indie Wire, 2019-06-14. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-02)]. (ang.).
  54. Pat Brown: Jessica Jones Season Three Review: The Final Season Feels Like an Afterthought. Slant Magazine, 2019-06-12. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-23)]. (ang.).
  55. Allison Keene: Jessica Jones Quietly Closes Out the Marvel/Netflix Collaboration with a Muddled Final Season. Paste Magazine, 2019-06-07. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-09)]. (ang.).
  56. Mateusz Piesowicz: Jessica Jones sezon 3, czyli superbohaterskie ostatki na Netflix – recenzja. Serialowa, 2019-06-13. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-03-03)]. (pol.).
  57. Michał Kujawiński: Jessica Jones: sezon 3, odcinki 8-13 – recenzja. NaEkranie.pl, 2019-06-25. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-29)]. (pol.).
  58. Adam Grochocki: Jessica Jones Sezon 3 Recenzja serialu. Geek Life, 2019-06-24. [dostęp 2024-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-19)]. (pol.).
  59. Vinnie Mancuso: 'Avengers: Endgame', 'Game of Thrones' Lead the 2019 Saturn Awards Nominations. Collider, 2019-07-16. [dostęp 2024-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-06)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]