Przejdź do zawartości

Górale Kliszczaccy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Górale kliszczaccy)
Grupa góralek Kliszczackich w Pcimiu (1912)

Górale kliszczaccy, Kliszczacy, Kliszczakigrupa etnograficzna ludności polskiej zamieszkująca środkową część Beskidu Średniego, między górnym biegiem Raby i Skawy[1].

Etymologia nazwy

[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Kliszczacy użyta została po raz pierwszy przez Ludwika Zejsznera, podróżującego w 1838 r. doliną Raby. W 1848 r. relacja z tej wprawy ukazała się w „Bibliotece Warszawskiej”, a w niej następujący fragment:

Zstąpiwszy z monotonnej wyżyny Beskidów, gdzie się wydaje, że martwa przyroda obrała swą siedzibę; gdzie nic wędrowca nie jest w stanie natchnąć, a przytłumiona roślinność zdaje się zapowiadać koniec dla życia organicznego; gdzie człowiek kraj ten zamieszkujący snuje się jak cień, upośledzony karłowactwem. [...]
Skończył się tutaj biedny kraj Kliszczaków, czyli górali Beskidowych, a poczyna Podhale, kraj dzielnych mieszkańców[2].

Grupa górali Kliszczackich w Pcimiu (1912)

W 1851 r. nazwę grupy wraz z jej etymologią podał Wincenty Pol, pisząc, że:

[...] czternaście tylko wsi należy do tego małego rodu, dla różnicy w stroju przez szyderstwo Kliszczakami bywa nazywany (nosi bowiem w „kliszcz” ściągłe spodnie), sam siebie nazywa on jednakowoż Góralem[3].

Według Wincentego Pola miano grupy związane jest z wyraźną i szczególną cechą kroju spodni. Za Polem nazwę Kliszczacy powtarzają m.in. Józef Konopka w „Encyklopedii rolnictwa z wiadomościami związek z niem mających” (1874) oraz Bronisław Gustawicz w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” (1883). Gustawicz w haśle poświęconym Kliszczakom niemal dokładnie przytacza wyjaśnienie nazwy, którą:

[...] uzyskali od pobratymczych rodów góralskich przez szyderstwo dla różnicy w stroju, a głównie od wąskich w „kliszcz” („kleszcz”) ściągniętych spodni. Zowią ich także góralami od Łętowni[4].

W początkach stosowania nazwa Kliszczacy budziła wątpliwości badaczy, jednak przyjęła się i wraz z rozkwitem badań etnograficznych uzyskała miejsce na mapach. Niejasna za to pozostawała kwestia kliszcza/kleszcza, od którego pochodzić miało początkowo negatywne przezwisko grupy.

Ubiór

[edytuj | edytuj kod]

Szczególną uwagę zwraca się na spodnie, ponieważ to najprawdopodobniej od nich pochodzi przyjęta nazwa grupy. Spodnie Kliszczaków miały być ściągłe, czyli wąskie. Sebastian Flizak, etnograf i rodowity Zagórzanin pisał, że przed 1870 r. (w czasie, gdy pojawia się nazwa Kliszczaki) krój spodni noszony przez Zagórzan był dwojaki: spodnie średnio-szerokie, swobodnie opadające, ale nieopierające się na stopach i spodnie z szerokimi nogawicami rozciętymi u dołu od zewnętrznej strony. W miejscu rozcięcia przyszyta była kłapturka z tego samego sukna, zapinana na haftkę. Rozcięcie to nie służyło żadnym praktycznym celom, ponieważ spodnie były szerokie. Dopiero przed I wojną światową zapanowała moda na węższe portki i te musiały mieć z boku rozcięcie. Flizak dostarcza kolejnego ważnego argumentu potwierdzającego, że wprowadzony przez Pola do etnografii kliszcz ma związek z szerokością spodni:

Obecnie [lata 30. XX w.] nogi młodej generacji tkwią w ciasnych, na podhalańską modłę skrojonych i przyozdobionych nogawicach. Gdyby przed 20 laty miejscowy parobczak wdział na siebie takie ubranie, stałby się przedmiotem szyderstw i nie śmiałby się w niem pokazać w kościele ani na jarmarku. „Widzicie, jakie to mo klyscoki” – szydziły jeszcze przed wojną dziewczęta z chłopaka, któremu krawiec uszył zbyt ciasne spodnie[5].

Na początku XX wieku zdobnictwo Kliszczaków określane było jako bardzo skromne, a spodnie, o których wspominają najstarsze źródła, w ogóle nie miały ozdób. W późniejszych latach były zdobione u przypora, kieszeni i wzdłuż nogawic szeroką niebieską lub czerwoną tasiemką, a u szczytu rozporka miały przyszyty pompon z czerwonej włóczki[5]. Rozporki na dole spodni mogły być dekorowane żeberkowatymi naszyciami w kształcie jednokabłączkowych krzesiwek – taki wzór nazywano smrekami[6].

Strój Kliszczaków składał się z koszuli płóciennej (tak u kobiet, jak i mężczyzn). Noszono sukienne spodnie w kolorze białym, sukienną kamizelkę o barwie ciemnoczerwonej lub niebieskiej. Używano szerokiego skórzanego paska zwanego „opaskiem”. Jako ubiór wierzchni nakładano gunię (nieco podobna do babiogórskiej cuchy). Na co dzień noszono również płócienne spodnie zwane „gaciami” u dołu zakończonymi frędzlami[7].

Na strój kobiecy składała się oprócz koszuli spódnica lniana, która była tkana i farbowana na kolor granatowy oraz zdobiona drobnym wzorem w kolorze białym. Niekiedy można było spotkać również suknie z jednolitego materiału i w jednolitym kolorze. Odświętnie kobiety ubierały się w białe spódnice przykrywane z reguły czarną zapaską. Obuwie stanowiły kierpce.

Terytorium

[edytuj | edytuj kod]

Wyznaczenie wyraźnych granic występowania Kliszczaków było zadaniem trudnym; pisał o tym w 1912 r. Seweryn Udziela wskazując na niewielki rozmiar grupy etnograficznej, graniczenie z góralami podhalańskimi i Krakowiakami (mieszanie się kultur na pograniczu)[8]. Informacje o granicach terenu zamieszkiwanego przez Kliszczaków podał Wincenty Pol, wymieniając miejscowości: Trzebinia (obecnie: Trzebunia), Stróża, Pścim (Pcim), Więciórka, Więcierza, Zawada (Zawadka), Bogdanówka, Tokarnia, Krzeczonów (Krzczonów), Skomielna Czarna, Lubień, Łętownia, Krzeczów, Tenczyn[9][3].

Tuż po II wojnie światowej Roman Reinfuss wyznaczył północną granicę regionu zamieszkanego przez górali w drugiej połowie XIX wieku na podstawie badań zasięgu stroju góralskiego, cech budownictwa oraz granic nakreślonych przez samych mieszkańców. Na obszarze kliszczackim granica ta przebiegła na linii: Sucha Beskidzka, Maków Podhalański Jachówka, Zachełmna, Baczyn, Palcza[potrzebny przypis], Bieńkówka, Trzebunia, Stróża, Pcim. Na północ od niej Reinfuss umieścił pas wsi o charakterze przejściowym[10].

Urszula Janicka-Krzywda uznawała za tereny kliszczackie na początku XX wieku zawierały się między miejscowościami MyśleniceSucha BeskidzkaRabka. Podobnie jak inni badacze, podkreślała, że grupa ta podlegała silnym wpływom krakowskim od północy i podhalańskim od południa i szybko traciła cechy, które pozwalałyby określić jej etnograficzną odrębność[11].

Kultura Kliszczaków w XX i XXI wieku

[edytuj | edytuj kod]

Druga połowa XX w. i początek XXI w. to czas odradzania się lokalnej kultury. W 1956 r. w Lubniu powstał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Watra”. W Tenczynie (gmina Lubień) działa Zespół Regionalny „Toporzanie” i „Mali Toporzanie”[12] – początki historii zespołu sięgają 1973 r., ale nazwa funkcjonuje od lat 90. ubiegłego wieku. Grupa deklaruje kultywowanie tradycji Kliszczaków – obrzędów dorocznych i rodzinnych, codzienne zajęcia oraz folklor muzyczny. W Tokarni od 1976 r. działa Zespół Regionalny „Kliszczacy”[13], a od 1980 r. sekcja dla dzieci „Mali Kliszczacy”. W Bogdanówce w 2002 r. powstał dziecięcy Zespół Regionalny „Koskowianie”[14]. Od 1970 r. w Pcimiu działa Zespół Regionalny „Pcimianie” oraz „Mali Pcimianie” (od 2005 r.). W Trzebuni działa kapela ,,Trzebuńskie Kliszczaki", powstała w 2015 r. a w 2017r. powstał Zespół Regionalny ,,Trzebunianie",wspólnie i oddzielnie prezentują tradycyjną muzykę kliszczacką. Na rubieżach regionu, który bywa uznawany za kliszczacki, działa od 2000 r. kapela „Kozinianie” z Kozińca w gminie Mucharz[15]. W 2009 r. w Budzowie powstał zespół „Budzowskie Kliszczaki”[16].

Podtrzymywaniu, kreowaniu i popularyzacji dziedzictwa regionu służą imprezy folklorystyczne odwołujące się do kliszczackich korzeni. Są to m.in.: Święto Kliszczaka (od 2004 r.) i Święto Pieczonego Ziemniaka i Karpiela (od 2011 r.) w Pcimiu, Biesiada Kliszczacka[17] (od 2012 r., wcześniej Kliszczackie Lato) w Tokarni, Tuka (od 2006 r.) w Bogdanówce oraz dożynki gminne.

Na rzecz kultury działają także stowarzyszenia lokalne i regionalne, m.in. Towarzystwo Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki (założone w 1999 r.) i Oddział Związku Podhalan w Skomielnej Czarnej[18] (2005) oraz Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich[19].

Kulturę Kliszczaków można poznawać w działających w okolicy muzeach – Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach[20] oraz Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Roman Reinfuss, Pogranicze krakowsko-góralskie w świetle dawnych i najnowszych badań etnograficznych, Lud, t. XXXVI, Lublin 1946.
  2. Ludwik Zejszner, Podróże po Beskidach, czyli opisanie części gór Karpackich zawartych między źródłami Wisły i Sanu, „Biblioteka Warszawska”, 1848.
  3. a b Wincenty Pol, Rzut oka na północne stoki Karpat, 1851.
  4. Bronisław Gustawowicz, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1883.
  5. a b Stanisław Flizak, Strój Zagórzan, ''Atlas polskich strojów ludowych'', cz. 5, Małopolska, z. 6, 1956.
  6. Tadeusz Seweryn, Parzenice góralskie, 1930.
  7. 7.com, Region » Kliszczacy – Babiogórski Park Narodowy [online], bgpn.pl [dostęp 2018-09-15].
  8. Seweryn Udziela, Luźne notatki na temat Lachów i Kliszczaków, 1912.
  9. Gabriela Gacek: Gacek Gabriela – Praca badawcza III edycja (Tradycje muzyczne górali kliszczackich). imit.org.pl, 2014. [dostęp 2018-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-20)].
  10. Roman Reinfuss, Pogranicze krakowsko-góralskie w świetle dawnych i najnowszych badań etnograficznych, 1939–1945.
  11. Urszula Janicka-Krzywda, Dziedzictwo kulturowe.
  12. Witold Augustyński BiTiS, GMINA LUBIEŃ – Małopolska [online], lubien.pl [dostęp 2018-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-15].
  13. Młodzieżowy Zespół Kliszczacy :: GOKiS Tokarnia/Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Tokarnia [online], domkultury.manifo.com [dostęp 2018-09-15].
  14. Super User, Koskowianie [online], turystyka.tokarnia.info.pl [dostęp 2018-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-15].
  15. Gmina Mucharz – KGW [online], mucharz.pl [dostęp 2018-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-15].
  16. UG Budzów, Urząd Gminy w Budzowie [online], budzow.pl [dostęp 2018-09-15] (ang.).
  17. Biesiada Kliszczacka Tokarnia, „Myślenice iTV – Telewizja Internetowa” [dostęp 2018-09-15].
  18. Związek Podhalan – Zarząd Główny [online], zwiazek-podhalan.com [dostęp 2018-09-15] (ang.).
  19. Andrzej Strączek, Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich [online], sgb.org.pl [dostęp 2018-09-15].
  20. Muzeum Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach – Wirtualne Muzea Małopolski [online], muzea.malopolska.pl [dostęp 2018-09-15].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • J. Masłowiec, Górale Kliszczaccy jako grupa etnograficzna, [w:] Kultura ludowa Górali Kliszczackich, Kraków 2015
  • L. Zejszner, Podróże po Beskidach, czyli opisanie części gór Karpackich zawartych między źródłami Wisły i Sanu, odbitka z „Biblioteki Warszawskiej” 1848
  • W. Pol, Rzut oka na północne stoki Karpat, Warszawa 1851
  • E. Piskorz-Branekova, Polskie stroje ludowe, Warszawa 2003, s. 24
  • B. Gustawicz, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1883