Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Szczytnopawel

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii

[edytuj kod]

Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…

… jak tworzyć artykuły?
Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
… gdzie szukać pomocy?
W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj. Pomocnych wikipedystów znajdziesz też na naszym czacie.
Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
… jak się komunikować?
Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.

-- Nostrix (dyskusja) 08:57, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Sportowcy

[edytuj kod]

Jakie znaczenie dla miasta o długiej historii ma to, czy jakiegoś młodego faceta uważają (kto) czy nie uważają za numer w boksie? To są informacje nieencyklopedyczne. Albo facet jest encyklopedyczny, i można go linkować (ale bez przesady, przecież lista sportowców byłaby dłuższa od reszty artykułów, a lista sportowców z Warszawy czy Katowic dłuższa od reszty Wikipedii), abo nie jest i nie należy o nim wcale pisać. Chyba, że można wykazać jego wpływ na miasto, jego życie sportowe itp.

Po drugie, dodajesz informacje bez podania źródeł. Takie wpisy mogą być usunięte (i pewnie będą). Zobacz Pomoc:Przypisy i stosuj. Ciacho5 (dyskusja) 09:43, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Trzeba załadować na Commons, przestrzegając praw autorskich i na wolnej licencji. Dobrze byłoby podać akt prawny ten herb opisujący i ustanawiający. Dopiero wtedy może trafić do artykułu. Ciacho5 (dyskusja) 10:43, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Browar

[edytuj kod]

Po pierwsze, usunąłem od razu, gdyż tekst był kopią z jakiego fejsa. Pozwalam sobie wątpić, żeby osoba tam umieszczająca dała tekst na wolnej licencji (mogę się mylić, ale nie mam możliwości otwarcia tego tekstu, widziałem tylko kawałek).

Poza tym, nie podałeś źródeł (a Facebook źródłem być nie może, bo tam każdy może wpisać co zechce). Ponownie wzywam do zapoznania się z zasadą weryfikowalności i jej przestrzeganie. Źródła powinny być wiarygodne. Artykuł w Dziejach Szczytna, nawet napisany przez jakiegoś pasjonata, ale ze wskazaniem źródeł (że korzystał z archiwów czy czegoś, a nie z miejskich legend i pamięci wujka) może być, ale nie anonimowy wpis w miejscu, gdzie ie ma procesu oceny/recenzji.

Poza tym jak art o browarze, to o browarze, a nie kiedy zmarł i gdzie mieszkał jego pracownik czy właściciel (z wyjątkiem rzeczy znaczących dla browaru).

Wyzbądź się stylu publicystycznego. Tu piszemy encyklopedię. nie znaczy to, a nawet przeciwnie nie należy do stylu encyklopedycznego. Tak samo jak dzisiaj.

Daj spokój sukcesom, zwłaszcza, że ich nie widać. Browar jak browar. Ani sławny w całym kraju, ani laureat większej liczby nagród niż inne (?), ani w jakiś sposób przełomowy. 44 mieszkańców to większość mieszczan w XVIII wieku?

Jeszcze raz proszę o zapoznanie się z jak pisać artykuły. W razie potrzeby pisz o pomoc na pytaniach nowicjuszy, a zaczynaj pisać w brudnopisie (link masz u góry strony). Sam entuzjazm (lub polecenie służbowe) nie wystarczy do zamieszczania artykułów. Ciacho5 (dyskusja) 12:04, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Żadne stanowiska nie dają przywilejów w Wikipedii. Ani osoby w Urzędzie Miasta, ani rodziny czy bohatera artykułu. Każdy, kto dodaje/zmienia treści musi podać źródła i te źródła muszą być prawidłowe. Czyli wiarygodne i ogólnodostępne. Piszesz, że piszesz przewodniki. I co, za przeproszeniem, z tego? Ja mogę napisać, że pisałem przemówienia/encykliki dla któregoś papieża.... I na tej podstawie miałbym edytować artykuły o teologii?

Ewentualnie przewodnik może być źródłem, chociaż są one uważane za słabe źródło (często przewodniki turystyczne zawierają niesprawdzone legendy, podania i poglądy), ale to już coś wydanego drukiem, gdzie jest i autor i wydawnictwo, które bzdur do druku nie powinno dopuścić, więc jakiś proces recenzji jest.

Nie ma mechanizmu do udowodnienia, że autor przewodnika/książki/wpisu na fejsie to Ty. Dlatego trzeba podawać źródło i nie wolno tego samego tekstu co gdzieś indziej wstawiać w Wikipedii (z wyjątkami). Dodatkowym powodem do niekopiowania jest styl. W przewodniku podaje się tyle informacji, na ile wydawca da papier. W książce i gazecie często stosuje się "zapychacze" albo środki stylistyczne. A Wikipedia to encyklopedia i powinna być bez tego wszystkiego, natomiast z jak największą wiarygodnością.

I zgodnie z prawem, czyli bez naruszania praw autorskich. To samo dotyczy zdjęć. Urząd może sobie mieć zdjęcia do folderów, stron itp. Natomiast w Wikipedii zamieszczamy tylko zdjęcia na wolnych licencjach. Czyli urzędowy fotograf albo urząd, jeśli ma prawo, może te zdjęcia uwolnić. Czyli jeżeli osoba wstawiająca nie jest jednocześnie autorem, to trzeba przesłać stosowne pozwolenie. Najlepiej skontaktować się z adminami Commons (Ankry, Jarekt, Maire są polskimi adminami tam, więc znają i język, i specyfikę).

Kim jestem? Wikipedystą z 13 letnim stażem, jednym z najaktywniejszych (aczkolwiek głownie w usuwaniu)(no, napisałem też ponad 200 artykułów) i adminem (mimo tego całego usuwania i cofania, nikt na poważnie nie chciał odebrać mi statusu). A Wikipedia nie jest łatwa do pojęcia. Dlatego że mam doświadczenie, to podpowiadam nowicjuszom, entuzjastom, co jest ważne, a co nie. Ciacho5 (dyskusja) 13:03, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Poprawki

[edytuj kod]

Wszystko możesz zgłaszać na Zgłoś błąd (link w menu po lewej). Ale.... brak to nie błąd oraz jak masz źródła to popraw są najczęstszymi odpowiedziami w takich przypadkach.

Nie chodzi o kopanie się ze mną. Chodzi o to, żebyś edytował zgodnie z zasadami Wikipedii. I raczej nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Herby miast, o ile pamiętam, nie są chronione prawem autorskim. Możesz więc załadować na Commons, a zobacz inne herby, jakie mają licencje i opisy, dodaj takie same lub analogiczne i będzie dobrze.

Skąd pochodzą informacje o browarze? Jeśli ze źródeł ogólnodostępnych (książki, wydrukowane wspomnienia), to możesz na ich podstawie pisać, podając je w przypisach. Jeśli natomiast z archiwów (nieopublikowanych) lub wspomnień nieopublikowanych - niestety, nie ma na to miejsca. Przy tym twierdzenia, że to najstarszy na Warmii potrzebują solidnych źródeł (nie oświadczenie na stornie browaru).

Przy tym pamiętaj, że styl może ktoś poprawić. Ale podanie źródeł jest konieczne. Jeśli coś Ci nie wychodzi (podobno nie jest to ani łatwe, ani intuicyjne), uzyskasz pomoc i rady. Ale musisz stosować się do zasad. Ciacho5 (dyskusja) 13:27, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Jak popsywać

[edytuj kod]
Wstawianie podpisu

Witaj. Poniżej zamieszczam kilka informacji o podpisywaniu się i prowadzeniu dyskusji:

  • Na stronach dyskusji, w głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok, po prawej). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Podpis może zostać zmieniony w preferencjach, ale powinien zawierać Twój nick.
  • Nie podpisujemy się w artykułach – Twój wkład pozostanie widoczny w jego historii (kliknij zakładkę historia i autorzy).
Tak będzie wyglądał pasek „Masz nowe wiadomości”, który pojawi się z prawej strony Twojej nazwy użytkownika
  • Na czyjeś wiadomości odpowiadaj na stronie dyskusji adresata, a nie na swojej. Wtedy on zobaczy pomarańczowy pasek z napisem „Masz nowe wiadomości”, tak jak Ty przed chwilą. W przeciwnym razie Twoja odpowiedź może pozostać niezauważona. Ciacho5 (dyskusja) 13:27, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Zdjęcia z drona

[edytuj kod]

Jak fotografujesz z drona, to roboty Ci nie zabraknie. Zwróć uwagę, jak trudno zrobić reprezentatywne zdjęcie budynku. A to za blisko, a to coś zasłania, a to zakrzywiona perspektywa. Kamerka na 10 metrach prawie wszystko zmienia. Tak samo marzy mi się fotografowanie z powietrza jezior, wiosek. Ciacho5 (dyskusja) 14:15, 19 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Plagiat z foldera

[edytuj kod]

Proszę, zwracaj uwagę na prawa autorskie, gdyż narażasz w ten sposób siebie i Wikipedię na kłopoty prawne. Wikipedia nie może zawierać tekstów ze źródeł, których warunki użycia są sprzeczne z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0. Dlatego Twój wkład został oznaczony jako podejrzany o naruszenie praw autorskich.

Jeżeli posiadasz prawa autorskie do tej treści lub posiadasz zgodę na publikację zgodną z naszą licencją, proszę, napisz o tym fakcie na stronie Wikipedia:Lista NPA. Aby tekst nie naruszał praw autorskich, należy wysłać do posiadacza tych praw prośbę o zezwolenie na wykorzystanie jego treści; możesz skorzystać z gotowych szablonów znajdujących się tutaj. Osoba, która posiada prawa autorskie i chce zezwolić na wykorzystanie treści, powinna zastosować procedurę opisaną tutaj. Jeśli nie chcesz pytać o zezwolenie na wykorzystanie treści, przeredaguj treść własnymi słowami. W przeciwnym razie administratorzy będą zmuszeni go usunąć. Dziękuję. Bo Ytterby (dyskusja) 19:04, 20 lis 2019 (CET)[odpowiedz]

Nie będę oryginalny - zmiany usunięte, brak przypisów. Ponadto: jaka była przyczyna usunięcia informacji o cmentarzach? --PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:49, 21 lis 2019 (CET)[odpowiedz]